Szczypiornista SMS w reprezentacji Polski

Rafał Sumowski
24 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat)

Szczypiorniści SMS Gdańsk przegrali wyjazdowe spotkanie z Polskim Cukrem Pomezanią Malbork 21:35 (15:15). Najwięcej bramek dla licealistów zdobył prawy rozgrywający Ignacy Bąk, który prosto z meczu pojechał do Płocka na... zgrupowanie pierwszej reprezentacji Polski, Tym samym rozgrywający nie wystąpi w sobotnich derbach z Kar-Do Spójnią Gdynia, które w hali przy ul. Kołobrzeskiej rozegrane zostaną o godzinie 16:00. Wstęp bezpłatny.

Prosto z meczu w Malborku Ignacy Bąk (nr 9) pojechał do Płocka na zgrupowanie pierwszej reprezentacji Polski. Prosto z meczu w Malborku Ignacy Bąk (nr 9) pojechał do Płocka na zgrupowanie pierwszej reprezentacji Polski.
Polski Cukier Pomezania Malbork - SMS Gdańsk 35:21 (15:15)
SMS: Dyszer, Glabik - Bąk 6, Szopa 5, Grzegorek 2, Czarnecki 2, Gąsiorek 2, Chyła 1, Brukwicki 1, Pedryc 1, Mrozowicz 1, Potoczny, Matuszak, Kowalczyk, Gasin

Gdańscy licealiści w starciu Pomezanią radzili sobie dobrze tylko w pierwszej połowie. Wprawdzie gospodarze rozpoczęli mecz od prowadzenia 2:0, a w 14 minucie mieli już 5 bramek przewagi (10:5), ale między innymi dzięki trzem trafieniom Ignacego Bąka w ciągu trzech minut, zdołali odrobić część strat, a nawet w 30 minucie wyjść na jednobramkowe prowadzenie. Na przerwę oba zespoły zeszły jednak przy stanie remisowym.

W drugiej połowie mecz miał zupełnie inny przebieg, a malborczanie udzielili podopiecznym Dariusza Tomaszewskiego srogiej lekcji. Przez pierwsze 22 minuty gdańszczanie zdobyli zaledwie dwie bramki! Złożyła się na to fatalna skuteczność oraz dobra dyspozycja bramkarza Pomezanii Radosława Kądzieli.

- Po udanych 30 minutach drugą część gry rozpoczęliśmy fatalnie. Straciliśmy trzy bramki, nie wykorzystaliśmy rzutu karnego, straciliśmy bramkę, znów nie wykorzystaliśmy karnego i po chwili było już 5:0 dla gospodarzy. W 41 minucie zdołaliśmy rzucić bramkę na 17:22, a potem... straciliśmy 10 z rzędu. Było już w zasadzie po meczu - relacjonuje trener Tomaszewski.

Spotkanie z Pomezanią było pierwszym w tym sezonie, w którym w podstawowym składzie gdańszczan wyszedł Bąk, który na początku sezonu zmagał się z kontuzją. Rozgrywający od razu okazał się najbardziej bramkostrzelnym zawodnikiem w zespole.

Wiadomo już, że zawodnika zabraknie podczas sobotniego meczu derbowego w Gdańsku, w którym SMS zmierzy się z Kar-Do Spójnią Gdynia (początek o godz. 16:00). 18-latek otrzymał bowiem powołanie do pierwszej reprezentacji Polski, która przygotowuje się do towarzyskiego turnieju Super Cup (1-3.11 w Niemczech).

- Prosto z meczu Ignacy udał się do Płocka. Trener Michael Biegler potrzebował sprawdzić leworęcznego zawodnika. Nie wiem, jakie będą dalsze plany wobec niego, ale ze Spójnią i tak nie zagra. Już wcześniej otrzymał powołanie do młodzieżowej reprezentacji, która 27 października zbiera się w Mielcu - mówi trener Tomaszewski.

Nałożenie się na siebie powołań do dwóch reprezentacji dla szczypiornisty SMS wynika z tego, że na pierwszej liście seniorów, która obejmowała 26 zawodników, nie został uwzględniony. Jednak dostanie szansę, gdyż na prawym rozegraniu jest duża posucha nie tylko w kadrze.

W zespole biało-czerwonych w ostatnich latach na tej pozycji dominowali bracia: MarcinKrzysztof Lijewski, a gdy zaszła potrzeba ustawiany był na niej skrzydłowy, Mariusz Jurasik.

Konkurentami Bąka obecnie są: Michał Szyba oraz wychowany w Gdańsku, Robert Orzechowski, grający w kadrze wcześniej również na skrzydle.

Ignacy to drugi zawodnik w historii SMS, który otrzymał powołanie do pierwszej reprezentacji. W ubiegłym sezonie zaszczytu tego dostąpił Adam Morawski. Na tej konsultacji bramkarz również będzie obecny, ale już jako gracz Wisły Płock.