Zobacz deszczowe ME w motocrossie

Arnold Szymczewski, Rafał Sumowski
4 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Zobacz deszczowe zmagania na gdańskim torze.

Francuzi wygrali drużynowe mistrzostwa Europy w motocrossie rozgrywane w Gdańsku przy ul. Starogardzkiej. Broniący tytuły Włosi byli trzeci. Polacy, którzy wystawili dwa zespoły, w końcowej klasyfikacji zajęli 11. i 16. miejsce. Rywalizowały też panie, wśród których najlepsze były Holenderki. W dwudniowym turnieju zaprezentowało się blisko 100 zawodników i zawodniczek, którzy musieli zmagać się z kapryśną pogodą.

Motocrossowe drużynowe mistrzostwa Europy 2017, które odbyły się na gdańskim torze, to nie lada gratka dla fanów tego emocjonującego sportu. Przez dwa dni byliśmy świadkami naprawdę dobrze zorganizowanych zawodów. Po blisko 12 latach od ostatniej tego typu imprezy znów mogliśmy zobaczyć w Gdańsku czołówkę światowego motocrossu.

Na torze zaprezentowali się przedstawiciele takich krajów jak: Włochy, Francja, Niemcy, Holandia, Rosja, Dania, Ukraina, Łotwa, Litwa, Grecja, Dania, Norwegia, Szwecja, Białoruś, Chorwacja, Czechy i Austria. Organizatorem zawodów był - Gdański Auto Moto Klub, Polski Związek Motorowy oraz Miasto Gdańsk. Jedyne co nie dopisało, to pogoda, ale i z nią organizatorzy z Gdańskiego Auto Moto Klubu i Polskiego Związku Motorowego sobie poradzili.

- Adrenalina jest ogromna na takich mistrzostwach. Wszystko zostało zorganizowane perfekcyjnie, do piątku mieliśmy piękną pogodę. Powiem więcej, kiedy przyjechało szefostwo imprezy powiedzieli, że tor jest świetnie przygotowany i w ich ocenie ma 10 punktów na 10 możliwych - mówi Sebastian Wójcik promotor motocrossu w Polsce.
Na Pomorze zjechało blisko 100 zawodników z 18 krajów, którzy pomimo niesprzyjającej aury świetnie radzili sobie na poprzedzających imprezę treningach. Niestety, z powodu deszczu, trzeba było odwołać kwalifikacje i nieco zmodyfikować program zawodów. Taką decyzję podjęło jury.

- Niestety aura pogodowa jaka nas spotkała, to ogromny deszcz, lało całą noc. Sobota stała pod znakiem zapytania dlatego odbyły się tylko treningi. Prezydent FIM zdecydował, że nie będziemy robić kwalifikacji, ze względu na pogodę. Na szczęście niedziela jest dla nas zbawieniem. Nie pada, możemy spokojnie dokończyć zawody i to jest najważniejsze - kończy Sebastian Wójcik.
Zawodnicy mogli dużo więcej czasu poświęcić na trening. Finałowy dzień imprezy odbył się według planu, a zawodnicy startowali w czterech różnych kategoriach. Panów oglądaliśmy w klasach MX250, MX 125, MX85, a dodatkowo rozegrano zawody w klasie MX Kobiet. Indywidualne wyniki zliczano do drużynowej puli, która decydowała o końcowej klasyfikacji.

Tytułu bronili Włosi, którzy w Gdańsku zajęli 3. miejsce. Tym razem triumfowali Francuzi, a drudzy byli Duńczycy. Polacy zajęli 11. miejsce, a nasz drugi zespół finiszował na 16. lokacie. W rywalizacji pań zwyciężyły Holenderki przed Włoszkami i Niemkami. Polki ukończyły rywalizację na 10. pozycji.

Indywidualnie zwyciężali: Duńczyk Mikkel Haarup (125 CC), Holender Roan van de Moosdijk (250 CC), Francuz Florian Miot (85 CC) oraz Holenderka Nancy Van den Ven. Z Polaków najlepiej zaprezentował się startujący na KTM gdynianin Szymon Staszkiewicz, który zajął 5. miejsce w klasie 250 CC.

O SZYMONIE STASZKIEWICZU PISALIŚMY W NASZYM CYKLU SPORT TALENT

Motocrossowe Drużynowe Mistrzostwa Europy 2017 (5 opinii)