Wiadomości

stat

Dla Arki i reprezentacji Polski

Arka Rugby

Tak ma wyglądać gdyński stadion rugby w październiku 2009 roku.
Tak ma wyglądać gdyński stadion rugby w październiku 2009 roku. mat. prasowe

Nie było to ściernisko, ale tony błota. Maciej Stachura wyglądał w nich niczym majster na budowie, a nie trener dwukrotnych mistrzów Polski i zdobywców Pucharu Europy. To w tym miejscu już w październiku przyszłego roku ma stanąć stadion rugby, jakiego w Polsce jeszcze nie ma. Gdynia na obiekt, który powstanie przy hali widowiskowo-sportowej, przeznaczy blisko 24 miliony złotych. - Spełniają się nasze marzenia. Dzięki miastu otrzymamy obiekt na miarę Europy XXI wieku - cieszy się Jerzy Zając, prezes Rugby Club Arka

.

Pod stadion przekazano teren 16 tysięcy metrów kwadratowych między ulicami Sportową a Kazimierza Górskiego. Obiekt sąsiadować będzie z nową halą, która do użytku oddana zostanie 22 grudnia. Dotychczas było tam boisko trawiaste. Od 2 grudnia ruszyły prace przygotowawcze do budowy. Zdarto już murawę. Wkrótce 50-60 pracowników "Marbudu" przystąpi do budowy parkingu, krytej trybuny na 2,5 tysiąca miejsc, pod którą znajdą się pomieszczenia na szatnie, biura, gastronomię, sanitariaty itp. Obiekt zostanie wyposażony w trzyzakresowe oświetlenie. Treningi będą odbywać się przy jupiterach o mocy 250 lux, na mecze ich wydajność wzrośnie do 550, a spotkania transmitowane przez telewizję oświetlane będą 1200 luksami.

Super nowoczesna ma być tablica wyników. Dzięki technologii LED system umożliwi odtwarzanie obrazu wideo, co pozwoli na pokazywanie np. powtórek, dowolnych komunikatów testowych, a nawet termometr cyfrowy podawać będzie panującą na obiekcie temperaturę. Zmierzy oczywiście tę powietrza, a nie w podekscytowanych grą boksach zawodniczych, które na ogół rozgrzewają się do czerwoności.

Pionierska będzie technologia sztucznej nawierzchni boiska. Ryszard Marcinkiewicz, szef wykonawcy szacuje, że kładziona ona będzie w sierpniu przyszłego roku. - Sztuczna trawa zostanie przywieziona z Holandii - zdradza nam. - To trawa tzw. trzeciej generacji, bardzo podobna do normalnej trawy. Ma atest międzynarodowej federacji na rozgrywanie wszystkich rodzajów spotkań. W naszym klimacie pozwala nam użytkować boisko praktycznie 10 miesięcy w roku - podkreśla prezes Zając.

Plac gry będzie miał maksymalne wymiary 120 długości, 74 metry szerokości. Pojemność trybun będzie można zwiększyć o około tysiąc miejsc, robiąc tzw. dostawki za bramkami. Stałe miejsca dla publiczności będą tylko z jednej strony boiska. - Uważam, że taka pojemność to zapas na długo w stosunku do zapotrzebowanie na rugby. Mam prawo sądzić, że nowoczesność stadionu sprawi, że stanie się on narodowym i często gościć będziemy tutaj reprezentację Polski. Gospodarzem będą tutaj rugbiści Arki, ale obiekt będzie miejski. Dlatego czasem zwrócimy się, aby odbywały się tutaj festyny bądź mecze piłkarskie - deklaruje Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Środowa uroczystość to było wielkie święto rugby, ale też nie można było nie zapytać o stadion piłkarski. - Renowację planujemy zakończyć na przełomie 2010/2011 roku. Najbardziej widomym znakiem rozpoczęcia prac, będzie przebudowa ulicy Olimpijskiej, bo cały stadion trzeba przesunąć, aby pomieścić zwiększone do 15 tysięcy miejsc trybuny. Rozpocznie się ona w lutym, marcu przyszłego roku - obiecał wiceprezydent.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (71)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

data meczu: 31.03.2018

ARKA Gdynia
:
Orkan Sochaczew
mecz ligowy

Aktualna tabela

Rugby - Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Budowlani Łódź SA 0 0 0 0 0:0 0
2 LECHIA GDAŃSK 0 0 0 0 0:0 0
3 ARKA GDYNIA 0 0 0 0 0:0 0
4 Orkan Sochaczew 0 0 0 0 0:0 0
5 KS Budowlani Łódź 0 0 0 0 0:0 0
1 OGNIWO SOPOT 0 0 0 0 0:0 0
2 Pogoń Siedlce 0 0 0 0 0:0 0
3 Budowlani Lublin 0 0 0 0 0:0 0
4 Juvenia Kraków 0 0 0 0 0:0 0
5 Skra Warszawa 0 0 0 0 0:0 0

W pierwszym etapie rozgrywek obowiązuje podział na dwie grupy po pięć drużyn. W grupie każdy gra z każdym mecz i rewanż.
w drugim etapie po trzy najlepsze drużyny z każdej z grupy utworzą grupę mistrzowską z zaliczeniem punktów w meczach tylko między sobą, a po dwie najsłabsze zagrają w grupie o utrzymanie według tych samych reguł punktowych. W grupie znów mecze i rewanż każdy z każdym.
Po zakończeniu drugiej fazy półfinały 1 z 4, 2 z 3 - jeden mecz u wyżej notowanego. Zwycięzcy zagrają o złoto, pokonani o brąz. Jeden mecz u wyżej notowanego po drugiej rundzie.
Ostatnia drużyna zagra baraż o utrzymanie z mistrzem I ligi. Odbędzie się jeden mecz, w którym będzie gospodarzem.

Terminarz

31.03 (sob) ARKA Gdynia Orkan Sochaczew
11.11 (sob) godz.14:30 ARKA Gdynia 22:22 karne 2:1 Budowlani Lublin
21.10 (sob) godz.15:30 OGNIWO Sopot 55:19 ARKA Gdynia
14.10 (sob) godz.13:00 ARKA Gdynia 36:10 Juvenia Kraków
08.10 (nd) godz.15:00 Pogoń Siedlce 20:0 ARKA Gdynia

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane