• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Dmytro Doroszczuk ma odmienić drużynę piłkarzy ręcznych Torus Wybrzeże Gdańsk

Rafał Sumowski
29 lipca 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (18)

Torus Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Torus Wybrzeże Gdańsk Torus Wybrzeża Gdańsk sięgnął po kolejnego Serba. To nowy obrotowy
Dmytro Doroszczuk ma wnieść do Torus Wybrzeże Gdańsk doświadczenie, które pomoże wreszcie znaleźć się w czołowej ósemce PGNiG Superligi. Dmytro Doroszczuk ma wnieść do Torus Wybrzeże Gdańsk doświadczenie, które pomoże wreszcie znaleźć się w czołowej ósemce PGNiG Superligi.

Dmytro Doroszczuk to hitowy transfer Torus Wybrzeże Gdańsk. Trener Mariusz Jurkiewicz liczy, że ukraiński obrotowy odmieni drużynę i pomoże piłkarzom ręcznym wreszcie ponownie znaleźć w czołowej ósemce PGNiG Superligi. - Mam pociągnąć ten zespół do lepszych wyników. Musimy wprawić tę maszynę w ruch - mówi były zawodnik m.in. Sportingu Lizbona.PGNiG Superliga wystartuje 4 września. Zobacz terminarzRafał Sumowski: Zdecydował się pan na przenosiny ze Sportingu Lizbona do Torus Wybrzeże Gdańsk. To prawda, że nad polskim morzem nie można ostatnio narzekać na brak słońca, ale to chyba co innego przekonało pana, aby wybrać Gdańsk?

Dmytro Doroszczuk: Rozmawiałem z kilkoma klubami, ale menedżer Damian Wleklak i trener Mariusz Jurkiewicz cały czas byli ze mną w kontakcie i bardzo zależały im abym dołączył do Wybrzeża. Polska liga jest jedną z najmocniejszych w Europie po francuskiej i niemieckiej, a gdański klub ma bardzo duże ambicje. W Portugalii jest ładnie, ale Gdańsk to przecież piękne miasto.

Odrzucił pan propozycję silniejszych i bogatszych Azotów Puławy...

Mariusz Jurkiewicz powiedział, że mnie potrzebuje. Widzi dla mnie miejsce w swoim systemie i chce, abym pomógł mu pociągnąć ten zespół do lepszych wyników.

Końcowe pozycje Torus Wybrzeże w ostatnich sezonach PGNiG Superligi:
 • 2020/21 - 11. miejsce
 • 2019/20 - 12. miejsce
 • 2018/19 - 11. miejsce
 • 2017/18 - 8. miejsce
 • 2016/17 - 7. miejsce

Pana transfer jest w Wybrzeżu zdecydowanie najgłośniejszym od przyjścia Mateusza Jachlewskiego, który nie zdołał wciągnąć gdańszczan do najlepszej ósemki PGNiG Superligi. Wybrzeże nie było w niej od trzech sezonów. Z pana doświadczeniem uda się wreszcie odmienić ten zespół?

Tak było mi powiedziane, gdy podpisywałem kontrakt. Naszym celem jest wreszcie skutecznie zaatakować pierwszą ósemkę. Mam pomóc w realizacji tego celu. Lekko nie będzie, ale widzę jak ten zespół haruje na treningach. To młoda drużyna, ale nie brakuje graczy z doświadczeniem. Myślę, że ja, Mateusz Jachlewski czy trener Mariusz Jurkiewicz mamy razem tyle doświadczenia, że zespół po prostu musi na tym skorzystać. W nadchodzącym sezonie ma być zarówno walka jak i rezultat. Jestem dobrej myśli.

Dmytro Doroszczuk w Torus Wybrzeże. Duże wzmocnienie piłkarzy ręcznychPrzychodzi pan do Gdańska jako zawodnik, który grał Lidze Mistrzów. Dla młodszych kolegów jest pan "panem piłkarzem ręcznym"?

Uwielbiam dzielić się doświadczeniem z młodszymi kolegami. Zawsze pytają o grę na najwyższym poziomie. Myślę jednak, że skoro w klubie są takie postaci jak Jachlewski czy Jurkiewicz, którzy grali o laury nie tylko w europejskich rozgrywkach klubowych, ale i wygrywali medale z reprezentacją Polski, moje osiągnięcia wcale nie są aż tak imponujące. Niemniej to, czym chcę się podzielić z drużyną, to nie tylko kwestie czysto sportowe. Ciężka praca na treningach jest bardzo ważna, ale to jedna strona medalu.

A druga?

Druga to kwestia mentalna. Musisz być gotowy do walki o punkty pod kątem psychologicznym, a u wielu sportowców głowa nie zawsze "dojeżdża" na zawody. Też byłem młody i wiem, że trzeba nieustannie pracować także nad tą kwestią. Potrzeba czasu i dużej wiary w siebie. To nastawienie chcę codziennie przekazywać młodszym chłopakom. Mam nadzieję, że posłuchają i na tym skorzystają. Widzę, że są zakochani w piłce ręcznej. Musimy wprawić tę maszynę w ruch.

Podpisał pan kontrakt na dwa sezony. Zaglądając w metrykę, ma pan 34 lata, można pomyśleć, że zamierza pan zakończyć karierę w Gdańsku.

Nie chcę wybiegać tak daleko do przodu. W czasach pandemii wszystkie plany mogą się błyskawicznie obrócić w pył. Podoba mi się w Wybrzeżu. Widzę energię i kolektyw, zrobimy wszystko, aby ten klub poszedł do przodu. Podpisałem umowę na dwa sezony, bo nie chciałem wpadać tu tylko na chwilę, a realnie pomóc Wybrzeżu.

Torus Wybrzeże Gdańsk z licencją na grę w PGNiG SuperligaZatem rodzina przeprowadzi się z panem do Gdańska?

Taki jest plan, ale to potrwa. Obecnie czekam jeszcze na dopięcie wszystkich formalności związanych z zatrudnieniem i grą w Polsce. Mam żonę i dwóch synów. Starszy ma 7 lat i będzie szedł do drugiej klasy, a młodszy 2 lata, więc trzeba będzie posłać go do przedszkola. Mam nadzieję, że szybko to ogarniemy. Teraz jest mi trudno bez rodziny, ale takie momenty są wliczone w życie sportowca. Musimy poczekać a niebawem znów będziemy razem.

Jeszcze w lipcu przeszedł pan zabieg biodra. Czy wpłynie on na pana gotowość do gry od początku sezonu?

To zabieg, który planowałem jeszcze w Lizbonie, ale nie udało się go przeprowadzić przed zakończeniem kontraktu. Nic wielkiego, ale zdecydowanie poprawi mój komfort w grze i treningu. Teraz muszę po prostu wykonywać dodatkową pracę z fizjoterapeutą. Na inauguracyjny mecz będę gotowy do gry na sto procent.

Boisko z finałów Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych dla Torus Wybrzeże Gdańsk

Terminarz sparingów Torus Wybrzeże Gdańsk


6 sierpnia, rywal i miejsce do ustalenia
13 sierpnia, Cedry Wielkie, Banik Karwina
14 sierpnia, Cedry Wielkie, Banik Karwina
17 sierpnia, Kwidzyn, MMTS Kwidzyn
20-21 sierpnia, turniej w Gdańsku, MKS Kalisz, Pogoń Sandra Spa Szczecin
27 sierpnia, turniej w Bartoszycach

Ruchy kadrowe Torus Wybrzeże Gdańsk przed sezonem 2021/22


Przyszli: Dmytro Doroszczuk (pozycja: obrotowy, poprzedni klub: Sporting Lizbona, kontrakt na 2 sezony, Miłosz Wałach (bramkarz, wypożyczenie z Łomża Vive Kielce na 2 sezony)

Przedłużyli kontrakty: Jakub Powarzyński (rozgrywający, do 31 maja 2024 z opcją przedłużenia), Mateusz Kosmala (prawy skrzydłowy, koniec wypożyczenia z MMTS Kwidzyn, transfer definitywny, umowa do 31 maja 2023 roku) Piotr Papaj (lewoskrzydłowy, do 31 maja 2023), Jacek Sulej (rozgrywający, do 31 maja 2022), Krzysztof Gądek (rozgrywający, do 31 maja 2023), Santiago Mayo Mosquera (rozgrywający, narodowość: Kolumbia, do 31 maja 2023), Artur Chmieliński (bramkarz, do 31 maja 2022), Damian Woźniak (obrotowy, do 31 maja 2023), Kelian Janikowski (obrotowy, do 31 maja 2023), Mariusz Jurkiewicz (trener, do 31 maja 2024)

Ważne kontrakty: Mateusz Jachlewski (skrzydłowy/rozgrywający), Mateusz Wróbel (lewy rozgrywający), Jeremi Stojek (lewoskrzydłowy), Patryk Pieczonka (lewy rozgrywający), Leonardo Comerlatto (prawy rozgrywający, Brazylia), Daniel Leśniak (skrzydłowy)

Odeszli: Dawid Wodziński (bramkarz), Maciej Iwańczuk (rozgrywający), Przemysław Witkowski (bramkarz, nowy klub: Falken HSG Bieberau/Modau, Niemcy), Kamil Adamczyk (rozgrywający), Franco Gavidia (rozgrywający), Maciej Filipowicz (obrotowy, wszyscy koniec kontraktów)

Torus Wybrzeże Gdańsk - aktualna kadra

Opinie (18)

 • Wątpliwości. (3)

  Być może się mylę ale zawsze wydawało mi się że kołowy istnieje wtedy gdy ma dogrywane piłki od rozgrywających.Takich rozgrywających w Wybrzeżu nie widzę.

  • 20 1

  • Proste (2)

   on ma glownie do obrony. ma być kims takim kim nie był gavidia czyli zapora nie do przejscia na srodku, bo eksperymenty z gadkiem nie wypalily i to trzeba jasno powiedzieć. a dogrywać będzie siwy jak w poprzednim sezonie ale do janikowskiego który pewnie będzie gral w ataku, a zsrr w obronie

   • 3 0

   • (1)

    Gądek w obronie? Nawet tak nie żartuj.

    • 0 0

    • Czytajcie ludzie!

     czego nie rozumiesz w zdaniu "eksperymenty z gadkiem nie wypalily"???

     • 0 0

 • Zycze dużo szczęścia

  • 12 0

 • Sympatyczny gość i bardzo mocny zawodnik ale jedna jaskółka nie uczyni wiosny w tym zespole. Kiedyś taką jaskółką był Lijek, potem Siwy. No, a jak wiadomo przysłowia są mądrością narodu. Tak mawiał Gucio!

  • 14 0

 • chyba ze Jurkiewicz potrenuje i bedzie dogrywac mu pilki to tak

  ale tak do kolowego trzeba dokupic rozgrywajacego z prawdziwego zdarzenia bo inczej chlop sam nic nie zrobi

  • 11 0

 • (1)

  Gdyby on grał w Wybrzeżu z okresu Ljkiem, Hubertem, Wojtkiem i Marianem w składzie, no to wtedy na pewno coś by z tego było. Może nawet więcej niż pierwsza "8"-ka! Teraz nie mamy prawej połówki dopracowanej, jest tam w zasadzie tylko Comerlatto. Lewa połówka po japońsku czyli jako tako z chimerycznym Wróblem, niedoświadczonym Pieczonką, niezgranym Mosquerą. Najbardziej jednak ciąży brak środka. Strasznie mnie to dziwi, skoro tyle lat pracy włożyli tu Waszka i Zdechły, czyli wybitny środkowy klasy międzynarodowej i bardzo dobry środkowy klasy reprezentacyjnej. No, a klasowego środkowego z Gdańska jak nie było tak nie ma.

  • 12 2

  • Ha ha ha ha

   • 2 7

 • Emerytura w Polsce (6)

  a młodzi odchodzą.

  • 4 6

  • Nie no masz rację Fillipowicz to był grajek jak na Ligę Mistrzów, powinien zostać. Albo może chociaż Podobas wróci? No dobra, a Walczak to ile ma lat? Też emeryt?

   • 6 1

  • (4)

   Ilu młodych , którzy odeszli reprezentowali poziom rokujący dobrą grę w Superlidze ? Chimeryczny Adamczyk, czy te z Krok lub nie zainteresowany grą w Wybrzeżu Kosznik . Wodziński może będzie przyzwoitym bramkarzem ale póki co daleko mu do Wałacha.

   • 7 2

   • (3)

    Był wśród swoich Reichel, Cięciwa i Dąbrowski. Wszyscy trzej środkowi ostatni rok ogrywali się w I lidze i zbierali bardzo dobre opinie. Niestety chyba żaden nie otrzymał nawet zapytania ze swojego macierzystego klubu.

    • 2 1

    • Ale jest za to dwóch rodzimych emerytów. Przepraszam, jeden z Kwidzyna.

     • 5 0

    • (1)

     Jeżeli chociaż jeden z nich zagra kiedyś ( czekam do 3 lat) w Superlidze to będzie można powiedzieć że brak fachowców w Wybrzeżu.

     • 2 0

     • Już paru gra i od nowego sezonu zagra w klubach superligi. Także : nie ma fachowców w Wybrzeżu. Fachowiec nie traciłby takiej młodzieży.

      • 0 0

 • Od kiedy

  To kolowy odmienia grę zespołu piłki ręcznej? Jest tam jakis rozgrywający na poziomie?!

  • 9 0

 • Dmytro,
  Nie mam chłopaku nic do Ciebie,
  ale! niech polskie kluby - tym bardziej te z PGNiG SL uczą młodzież, chętną do uprawiania
  ręcznej, bo na kolejnych Igrzyskach 2024(Paryż) i dalej..., takie drużyny, jak Egipt, i reszta Afryki,
  czy Ameryki Płd., będą ogrywały drużyny europejskie...
  To apel do klubów bo centrala zajmuje się stołkami...

  • 1 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Emil P. 27 41 59.3%
2. Wojciech Koczyński 27 40 59.3%
3. Piotr Fritza 27 40 59.3%
4. Katarzyna Ziembicka 27 39 66.7%
5. Janusz Ciopciński 26 39 65.4%

Tabela

Piłka ręczna - PGNiG Superliga mężczyzn
Drużyny M Z Rz Rp P Bramki Pkt
1 Łomża Vive Kielce 26 25 1 0 0 932:649 77
2 Orlen Wisła Płock 26 24 0 1 1 850:601 73
3 Azoty Puławy 26 18 2 0 6 789:670 58
4 MMTS Kwidzyn 26 13 2 1 10 682:684 44
5 Górnik Zabrze 26 13 1 3 9 688:687 44
6 Energa Kalisz 26 11 3 1 11 731:713 40
7 Piotrkowianin Piotrków Tryb. 26 12 0 1 13 708:771 37
8 Chrobry Głogów 26 9 2 2 13 739:807 33
9 Gwardia Opole 26 8 4 0 14 642:711 32
10 Zagłębie Lubin 26 8 1 1 16 699:756 27
11 TORUS WYBRZEŻE GDAŃSK 26 6 1 2 17 657:754 22
12 Grupa Azoty Unia Tarnów 26 6 1 2 17 643:731 22
13 Sandra Spa Pogoń Szczecin 26 6 0 3 17 664:768 21
14 Handball Stal Mielec 26 5 0 1 20 679:801 16
Każdy zespół rozegra po 26 meczów, na zasadzie mecz i rewanż. Nie będzie fazy play-off. Najlepsza drużyna sezonu zostanie mistrzem Polski, a ostatnia spadnie do Ligi Centralnej. Przedostatni zespół PGNiG Superligi rozegra dwumecz barażowy z drugim zespołem Ligi Centralnej.

Wyniki 26 kolejki

 • Zagłębie Lubin - TORUS WYBRZEŻE GDAŃSK 33:32 (16:16)
 • Piotrkowianin Piotrków Tryb. - MMTS Kwidzyn 24:31 (13:16)
 • Azoty Puławy - Górnik Zabrze 29:29 (16:17), karne 4:3
 • Gwardia Opole - Energa MKS Kalisz 23:31 (11:15)
 • Sandra Spa Pogoń Szczecin - Chrobry Głogów 30:24 (18:13)
 • Grupa Azoty Unia Tarnów - Handball Stal Mielec 24:20 (10:8)
 • wtorek, 24.05, godz. 19:15
 • Orlen Wisła Płock - Łomża Vive Kielce 20:20 (12:10, k. 3:5)

Ostatnie wyniki Wybrzeża

15 maja 2022, godz. 15:00
Hala widowiskowo-sportowa w Lubi
60% Zagłębie Lubin
3% REMIS
37% TORUS WYBRZEŻE Gdańsk
Grupa Azoty Unia Tarnów
89% TORUS WYBRZEŻE Gdańsk
2% REMIS
9% Grupa Azoty Unia Tarnów

Relacje LIVE