Do sześciu razy sztuka

2 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat)

Energa Bałtyk Gdynia

Dopiero w szóstym meczu przed własną publicznością piłkarzom Bałtyku udało się wygrać pierwszy mecz w tym sezonie. Po pięciu kolejnych remisach na Narodowym Stadionie Rugby gdynianie pokonali Jarotę Jarocin 1:0 (1:0). Gola na wagę trzech punktów strzelił Paweł Noga. Za zwycięstwo biało-niebiescy powinni podziękować również Marcinowi Matysiakowi. Miejscowy bramkarz nie dał się pokonać w 70. minucie z rzutu karnego Damianowi Nawrocikowi.

Bramka:
Noga 26

BAŁTYK: Matysiak - Musuła, Martyniuk, Benkowski, Filipiak (78 Byczkowski) - Lemanek, Król, Jędryka (46 Ziemak), Noga - Manelski (75 Loda), Włodarczyk

Po przerwie spowodowanej urazem płuc do drużyny wrócił Paweł Król. Trener Adam Topolski znalazł nową pozycję dla kapitana biało-niebieskich, wystawiając go jako defensywnego pomocnika. Wcześniej 24-latek grał w środku lub na boku obrony.

Gospodarze od początku ruszyli do ataku. Niewiele brakowało, aby już w 2. minucie Paweł Noga skopiował swój wyczyn z Wałbrzycha. Wówczas próbował dośrodkowywać, ale źle uderzona piłka wpadła do bramki. W tych okolicznościach Bałtyk odniósł jedyne zwycięstwo do niedzieli.

Damian Brzostowski wykazał się większą czujnością niż bramkarz Górnika i sparował piłkę na róg. Jednak nie był to ostatni pojedynek tych piłkarzy. Nogę w ostrzeliwaniu bramki gości wsparł Dominik Lemanek. W pierwszej pół godzinie gry gdyńscy pomocnicy oddali aż sześć strzałów.

Oni też przeprowadzili akcję, która jak się później okazała dała biało-niebieskim trzy punkty. Lemanek dośrodkował piłkę, Noga wygrał pojedynek z obrońcą i strzelił nie do obrony, a futbolówka nim zatrzymała się w siatce jeszcze obiła słupek bramki Jaroty.

W końcówce pierwszej połowy Bałtyk ponownie przycisnął. Dwukrotnie przed wielką szansą na gola stanął Maciej Manelski. najpierw 25-latek bramką nie zakończył solowej akcji, bo gdy wymanewrował obronę i stanął przed bramkarzem to trafił wprost w Brzostowskiego. Natomiast po chwili, gdy defensorzy Jaroty nie poradzili sobie z dośrodkowaniem z rogu gospodarzy, miejscowy napastnik uderzył z pola bramkowego nad poprzeczką!

Przed drugą połową mieliśmy dobrze znaną ze wcześniejszych spotkań zmianę. Do gry wszedł Sławomir Ziemak. Jednak to nie była odsłona Bałtyku. Gospodarze mogą mówić o szczęściu, że utrzymali korzystny wynik do końca. Bardzo dobrze między słupkami spisywał się Marcin Matysiak. Nie mógł go pokonać m.in. Damian Nawrocik, który pod koniec sierpnia starał się o angaż w Bałtyku, a ostatecznie wylądował w Jarocinie.

Wydawało się, że Jarota opadnie z sił, gdyż do Gdyni przywiozła tylko trzech rezerwowych, ale nic takiego nie nastąpiło. W 70. minucie goście po zagraniu ręką Miłosza Filipiaka otrzymali rzut karny. Dobrze, że sędzia nie wyciągnął żółtego kartonika, bo obrońca Bałtyku już wcześniej został w ten sposób napomniany. Co prawda osiem minut później trener Topolski zdjął 19-latka z boiska, ale można było grać nadal w "11".

Do jedenastki podszedł Nawrocik, mimo że był to dla niego debiut w Jarocie. Matysiak obronił strzał z karnego byłego napastnika m.in. Arki Gdynia, a potem nie dał się również pokonać przy dwóch kolejnych groźnych uderzenia rywali, którzy nawet w doliczonym czasie walczyli o zmianę rezultatu. Wówczas bramkarzowi Bałtyku pomogło szczęście, bo napastnik Jaroty w dobrej sytuacji przestrzelił.

Pozostałe wyniki 12. kolejki:
Nielba Wągrowiec - Chojniczanka 5:3 (1:1), MKS Kluczbork - Miedź Legnica 2:0 (1:0), Tur Turek - Bytovia 2:0 (0:0), Czarni Żagań - Zagłębie Sosnowiec 1:1 (1:1), Ruch Zdzieszowice - Górnik Wałbrzych 1:1 (1:0), Elana Toruń - GKS Tychy 0:1 (0:0), Energetyk ROW Rybnik - Raków Częstochowa 2:4 (1:1), Calisia - Chrobry Głogów 0:1 (0:0).