Dobre otwarcie sezonu gdańskiego floretu. Sukcesy młodzieży

3 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
Finalistki inauguracyjnego turnieju Pucharu Polski juniorek, w tym cztery gdańskie florecistki. Finalistki inauguracyjnego turnieju Pucharu Polski juniorek, w tym cztery gdańskie florecistki.

Udanie sezon rozpoczęli młodzi gdańszczanie we florecie. Adam Podralski w finale turnieju otwierającego rywalizację w Pucharze Polski 2018/19 do lat 17 pokonał swojego kolegę klubowego Adama Jakubowskiego, a wśród dziewcząt na podium stanęły: Amelia Olszewska i Marta Oklińska. Aleksandra Jeglińska zajęła 2. miejsce, a Julia Lidzbarska i Piotr Borowiec uplasowali się na 3. pozycjach w zawodach tej samej rangi do lat 20. Natomiast w Gdańskiej Szkole Szermierki sezon zainaugurowały seniorki. Triumfowała Hanna Łyczbińska (KU AZS UAM Poznań).

Zainaugurowano rywalizację w Pucharze Polski we florecie. M.in. punkty zdobywane w tych zawodach liczą się do rankingu, który następnie ma duże znaczenie przy ustalaniu reprezentacji na mistrzowskie imprezy. W sezonie 2018/19 w kategorii seniorów we wszystkich broniach zawody odbywać się będą w ramach cyklu KGHM Tour.

Z gdańskiej perspektywy na początku sezonu największe zadowolenie jest z wyników młodzieży. W Toruniu finał turnieju 17-latków był wewnętrzną sprawą florecistów UKS Atena. Adam Podralski pokonał Adama Jakubowskiego 15:8.

Wśród juniorek młodszych w szerokim finale były aż cztery gdańszczanki, a dwie z nich stanęły na podium. Marta Oklińska (Fundacja GSF) dopiero w finale uznała wyższość Aleksandry Wieczorek (AZS AWF Poznań). Na najniższym stopniu podium stanęła Amelia Olszewska (UKS Atena).

Natomiast na ćwierćfinale turniej w Toruniu zakończyły: Malwina Kołodziejczyk (Fundacja GSF) i Ewa Zacharewicz ((UKS De La Salle), które zostały sklasyfikowane - odpowiednio - na 5. i 7. miejscu.

Inauguracja Pucharu Polski do lat 20 miała miejsce w Bydgoszczy. Tutaj też nie brakowało przedstawicieli gdańskich klubów w czołówce. Wśród dziewcząt 2. miejsce zajęła Aleksandra Jeglińska, która w finale uległa Renacie Tomczak (IKS Leszno).

W pierwszej "6" były jeszcze dwie gdańszczanki. Na najniższym stopniu podium stanęła Julia Lidzbarska, a 6. była Marta Mech.

Wśród juniorów do 3. miejsca przebił się Piotr Borowiec (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk). Jego koledzy klubowi skończyli na przełomie pierwszej i drugiej "10": 9. Mateusz Możejko, 10. Bartosz Goc, 11. Jakub Dołżycki.

Gdańską młodzież do startu przygotowywali m.in. trenerzy: Andrzej Witkowski, Konrad Pietrusiak, Krzysztof WalkaŁukasz Szymański.

Seniorski zainaugurowały w Gdańsku nowy cykl KGHM Tour. Seniorski zainaugurowały w Gdańsku nowy cykl KGHM Tour.
Natomiast żadnej gdańszczance nie udało się awansować do "8" w zawodach o Bursztynowy Floret, który w Gdańsku otworzył cykl KGHM Tour florecistek. Seniorzy tę rywalizację rozpoczną 7 października od zawodów we Wrocławiu.

W finale Hanna Łyczbińska pokonała Julię Walczyk (obie KU AZS UAM Poznań) 15:14. To jej trzecie zwycięstwo w imprezie, która ma 24-letnią tradycję. Poprzednio była najlepsza w 2014 i 2015 roku. Natomiast Walczyk triumfowała w 2016 roku.

Najniższy stopień podium obsadziły: Martyna JelińskaMarta Łyczbińska (obie Budowlani Toruń).

Na ćwierćfinałach skończyły dwie Francuzki: Clemence Vissotsky i Mathilde Chaullet. Na planszach Gdańskiej Szkoły Szermierki zaprezentowało się 66 zawodniczek.

Na początku sezonu na brak okazji do startów nie narzekają także najmłodsi adepci szermierki. W Gdańsku zaczęło się od zawodów Kaszubska Jesień. Poniżej medaliści:

Dziewczęta
roczniki 2005-07:
1. Róża Wykland, 2. Lena Piątkowska (obie UKS Atena), 2. Aleksandra Nowakowska (AZS Poznań) i Julia Graczyk

2008-09
1. Karolina Makowska (obie Fundacja GSF), 2. Nadia Choszcz, 3. Oliwia Lidzbarska (obie UKS Atena) i Alicja Partyka (Bielawy Toruń)

Chłopcy
2005-07
1. Patryk Gawenda (Fundacja GSF), 2. Michał Kul (UKS Atena), 3. Jakub Fogt (Polonia Leszno) i Stanisław Jurga (Zjednoczeni Pabianice)

2008-09
1. Maciej Mazur (Warta Poznań), 2. Feliks Wiśnik (AZS Poznań), 3. Franciszek Pokorski (Warta) i Igor Maksymowicz (Budowlani Toruń)

Natomiast w turnieju Toruńska Katarzyna wśród młodzików triumfował Tomasz Gorczyca (UKS Atena), a trzeci był Patryk Gawenda. W tej samej kategorii dziewcząt 2. miejsce zajęła Zuzanna Kędziora, a 3. - Adrianna Wierzchowska (wszyscy Fundacja GSF) i Oliwia Kulpaczyńska. W rywalizacji dzieci najlepszy okazał się Jakub Gorczyca (oboje UKS Atena).

Z kolei w zawodach dzieci wszystkie miejsca na podium zajęli florecistki Fundacji GSF. Wygrała Hanna Wojtas przed Alicją Byzewską oraz Wiktorią DoroszkiewiczNatalia Trzcińska.

Ponadto do szerokiego finału awansowali także: 6. miejsce Jan Wyszyński (UKS Atena), 7. Martyna Mielcarek (UKS de la Salle), 8. Julia Dudziuk (UKS Atena) w kategorii dzieci oraz 5. Alina Laurentowicz (UKS de la Salle) 6. Lena Piątkowska, 7. Natalia Lewandowska (obie UKS Atena) w młodziczkach.

Młodzi adepci szermierki UKS Atena Gdańsk Młodzi adepci szermierki UKS Atena Gdańsk

Opinie (5) 6 zablokowanych

• ppj bydgoszcz (1)

W pierwszej 6 były trzy gdańszczanki 3 Julia Lidzbarska , 5 Malwina Kołodziejczyk i 6 Marta Mech

• 5 0

• I to się chwali :)

• 4 0

• Pulitzer

Malwina Kołodziejczyk zdobyła 5 miejsce w PPJ w Bydgoszczy widać to nawet na tytułowym zdjęciu.

• 5 0

• Dobre

Dobre są

• 5 1

• Jedynej gdańszczance, której udało się awansować do "16" w zawodach o Bursztynowy Floret, była Marta Oklińska, która uległa zwyciężczyni turnieju: Hannie Łyczbińskiej w walce o finałową „8”.