Dobry występ gdynianek w mistrzostwach w Moskwie

29 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat)
One doprowadziły Polskę do ósmego miejsca na świecie w punktacji drużynowej. Od lewej: Joanna Mitrosz, Marta Szamałek, Alicja Urbaniak (trener), Grażyna Andrzejczak (fizjoterapeuta), Angelika Paradowska. One doprowadziły Polskę do ósmego miejsca na świecie w punktacji drużynowej. Od lewej: Joanna Mitrosz, Marta Szamałek, Alicja Urbaniak (trener), Grażyna Andrzejczak (fizjoterapeuta), Angelika Paradowska.

Joanna Mitrosz konsekwentnie pnie się w światowej hierarchii. Szesnasta gimnastyczka artystyczna igrzysk olimpijskich w Pekinie sprzed dwóch lat, z mistrzostw świata z Moskwy wróciła właśnie z ósmym miejsce w wieloboju oraz zakwalifikowała się do dwóch finałów z poszczególnymi przyborami. Również na ósmym miejscu została sklasyfikowana Polska w punktacji drużynowej

.

Mistrzostwa zostały zdominowane przez gimnastyczki z byłego ZSRR. W pierwszej "7" było ich aż sześć. Najcenniejsze medale w wieloboju zdobyły Rosjanki Jewgienia Kanajewa (złoty) i Daria Kondakowa (srebro), a na najniższym stopniu podium stanęła Białorusinka Melitina Staniouta. Gdyniance do podium zabrakło 3,550 punktu.

Zawodniczka UKS Jantar zgromadziła łączną notę 106,800 punktu. Dzięki temu zanotowała kolejny awans w hierarchii. Przed dwoma laty na igrzyskach była 16., a tegoroczne mistrzostwa Europy ukończyła na 10. miejscu.

Co jest równie ważne w Moskwie 22-letnia wychowanka Alicji Urbaniak zakwalifikowała się do dwóch finałów z przyborami. W ćwiczeniu ze wstążką zajęła siódme, a z obręczą ósme miejsce.

W punktacji drużynowej Polska w składzie, której poza Mitrosz występowały dwie inne gdynianki SGA Angelika Paradowska (34. miejsce indywidualnie - 73.350) i Marta Szamałek (49. - 23.350) uplasowała się również na ósmym miejscu.

W Moskwie biało-czerwone wystąpiły ponadto w układach zbiorowych. Zespół w składzie: Aleksandra Wójcik, onika Raszke, Katarzyna Żuchlińska (wszystkie SGA Gdynia), Zuzanna Klajman (Jantar) i Patrycja Romik (SGA Bielsko- Biała) w wieloboju zajął 12. miejsce.

Nasze reprezentantki są uczennicami lub absolwentkami Szkoły Mistrzostwa Sportowego w gimnastyce artystycznej wchodzącej w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Gdyni. Ich trenerkami są: Urbaniak, Maria Mrozińska, Ewa Gustafsson i Anna Mrozińska.