Dogrywka na życzenie

19 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat)
Dopiero dogrywka przyniosła rozstrzygnięcie w pierwszym półfinałowym spotkaniu play off. Dopiero dogrywka przyniosła rozstrzygnięcie w pierwszym półfinałowym spotkaniu play off.
Wielkie emocje były w hali przy ul. Górskiego w pierwszym meczu półfinałowym play off. Piłkarki ręczne Dableksu AZS AWFiS w dużej mierze o kłopoty prosiły się same, gdyż w drugiej połowie prowadziły z AZS Politechniką Koszalin już różnicą sześciu bramek. Ostatecznie zwycięstwo gdańszczanki zapewniły sobie dopiero po dogrywce, a ułamków sekund zabrakło przyjezdnym, aby triumfować w regulaminowym czasie. Wygrały 37:30 (13:9, 28:28, 31:29). Drugie spotkanie podopieczne Jerzego Cieplińskiego rozegrają w najbliższą środę (początek godzina 18.15) na wyjeździe.

Portal trojmiasto.pl przeprowadził bezpośrednią transmisję z sobotniego spotkania. Kliknij, aby zobaczyć jej zapis

0'
Przed meczem zaprezentowały się mistrzynie Polski juniorek - AZS AWFiS. Gdańszczanki sięgnęły po złote medale pod wodzą trenera Ireneusza Rudkowskiego. Szczypiornistki otrzymały upominki od uczelni, klubu i pomorskiego okręgu.
1'
Gdańszczanki w czerwonych strojach, przyjezdne na zielono. Gospodynie rozpoczynają od ataku w zestawieniu: Sadowska - Wilamowska, Naumienko, Chudzik, Serwa, Wojtas, Musiał
1'
[1:0] rzut z drugiej linii Serwy daje prowadzenie miejscowym
1'
w odpowiedzi Goraj w poprzeczkę z prawego skrzydła
2'
upomnienie dla Zienkiewicz
2'
po faulu na Chudzik karny. Wilamowska w słupek!
3'
[1:1] wyrównania Borowska
3'
[1:2] ponownie Borowska z lewego skrzydła. Pierwsze prowadzenie Politechniki.
4'
obok bramki rzuca Naumienko
5'
[2:2] po zablokowanym rzucie Kobyłeckiej Sadowska posyłała piłkę na kontrę. Bramka Serwy.
6'
[3:2] Naumienko i Dablex odzyskuje prowadzenie
6'
[3:3] z koła bramka Dworaczyk
7'
[4:3] indywidualna akcja Wojtas i jej celny rzut
8'
[4:4] Jarzyna z drugiej linii i znów remis
wykluczenie
8'
kara dla Kobyłeckiej
8'
[5:4] Wojtas natychmiast wykorzystuje liczebną przewagę
9'
[6:4] kroki koszalinianek w ataku. Skuteczna kontra przez całe boisko Musiał
11'
[7:4] już w pełnych składach obie drużyny i gol Serwy. Trzeci kapitan gdańskiej drużyny w tym meczu.
11'
[7:5] Dworaczyk zmniejsza straty przyjezdnych
12'
[8:5] Kapitalnie Serwa. Czwarte trafienie Wiolety!
13'
upomnienie dla Wojtas
14'
[9:5] Trzecia bramka Wojtas. Znów solowa akcja
14'
o przerwę poprosił trener Politechniki, Waldemar Szafulski
15'
Musiał wymaga pomocy masażysty po zderzeniu z Dworaczyk. Ale skrzydłowa gdańska gra nadal.
16'
Goraj sam na sam z Sadowską rzuca obok słupka
16'
[10:5] druga bramka Naumienko. Dablex ma już dwa razy więcej trafień niż rywalki
wykluczenie
18'
kara dla Szostakowskiej po faulu na Wojtas
18'
[11:5] Wojtas sama wymierza sprawiedliwość
19'
karny po faulu na Wojtas
19'
Niewiarygodne! Drugi karny i drugi słupek. Tym razem Naumienko rzuciła w prawą stronę bramki. Poprzednio Wilamowska w lewą.
21'
[11:6] Po dziesięciu minutach udało się wreszcie trafić Politechnice. Bramkę zdobyła Skipor.
22'
o przerwę poprosił trener Dableksu, Jerzy Ciepliński.
23'
[11:7] trzecia bramka Dworaczyk
wykluczenie
25'
kara dla Goraj
25'
wchodzi na lewe skrzydło Koniuszaniec. Czy to jest recepta na nieskuteczność, która dopadła gospodynie w ostatnich minutach?
27'
[11:8] w osłabieniu trafia Jarzyna
27'
[12:8] po dziewięciu minutach bramkę Politechniki odczarowała Wojtas. Piąta bramka Ali.
30'
[13:8] Naumienko z lewego skrzydła
30'
[13:9] Kobyłecka skutecznym rzutem z biodra ustala wynik pierwszej połowy
30'
Gra z obu stron jest bardzo nerwowa. Dlatego pojedynek jest bardzo żywiołowy. Obfituje w dużą liczbę błędów, głównie tych najprostszych, związanych z podaniem. Obie drużyny miały przestoje. Politechnika nie potrafiła oddać celnego rzutu między 11. a 21. minutą. Natomiast Dablex raził nieskutecznością od 18. do 27. minuty. W miejscowych szeregach wynik trzymają Wojtas (5 bramek) i Serwa (4). W drużynie przyjezdnych najskuteczniejsza jest Dworaczyk (3).
31'
[13:10] Szafulska otwiera trafieniem drugą połowę. Między słupkami gdańskiej bramki Mikszto.
32'
[13:11] Kobyłecka trafia z lewego skrzydła
33'
[14:11] Serwa tak jak w pierwszej połowie, tak i w drugiej jako pierwsza punktuje dla gdańszczanek. To piąta bramka rozgrywającej.
wykluczenie
33'
kara dla Szostakowskiej
wykluczenie
33'
kara dla Wojtas
34'
[15:11] Po raz szósty dzisiaj Serwa!
35'
[16:12] Dworaczyk w słupek. Mikszto długim podaniem rozpoczyna kontrę, którą bramką kończy Musiał
35'
[16:12] szybka odpowiedź Kobyłeckiej
36'
obie drużyny w pełnych składach
36'
[17:12] karny dla Dableksu. Wreszcie skuteczny rzut Naumienko
37'
karny dla Politechniki za obronę w kole akademiczek. Mikszto broni rzut Dworaczyk!
38'
[17:12] kolejna fantastyczna interwencja Mikszto. Tym razem broni po rzucie Szafulskiej
wykluczenie
38'
wykluczenie Szafulskiej i karny dla Dableksu
38'
[18:12] celnie z karnego Naumienko
38'
[18:13] w osłabieniu trafiła Kobyłecka. To jej czwarta bramka.
39'
[18:14] ponownie Kobyłecka
39'
[19:14] Wojtas po raz szósty w meczu, ale pierwszy po przerwie
40'
[19:15] Kobyłecka trzeci raz z rzędu trafia dla Politechniki. Przyjezdne już w pełnym składzie
wykluczenie
40'
trzecia kara Szostakowskiej. Z gradacji kar koszalinianka otrzymuje czerwoną kartkę!
41'
[20:15] pierwsza bramka Wilamowskiej
41'
[20:16] pierwsza bramka Goraj
42'
[21:16] Serwa po raz siódmy!
43'
[21:16] W poprzeczkę Żołyniak
wykluczenie
43'
kara dla Chudzik
44'
[21:17] Goraj trafia po wbiegnięciu na koło
44'
Mikszto broni sam na sam z Cieślą
45'
karny dla Dableksu. Naumienko rzuca, choć była faulowana, łamiąc niepisaną zasadę w tym względzie. Łącz broni!
46'
[21:18] zmiana w bramce Dableksu po golu dla Politechniki
47'
[21:19] Sadowska broni karnego Szafulskiej, ale nie daje rady przy dobitce
47'
[22:19] Szwed trafia kilkanaście sekund po wejściu na parkiet
48'
Musiał w słupek
wykluczenie
49'
druga kara dla Wojtas
49'
[22:20] Kobyłecka wykorzystuje przewagę. To siódme jej trafienie, a szóste w tej połowie
50'
[23:20] szybka odpowiedź Szwed
50'
[23:21] Dworaczyk jeszcze w przewadze liczebnej
51'
[24:21] Naumienko. Druga bramka akademiczek w osłabieniu
51'
koniec kary w Dableksie, ale karny dla rywalek. Skipor z siedmiu metrów obok bramki!
52'
Borowska w poprzeczkę ze skrzydła
53'
[24:22] coraz więcej chaosu na boisku. Z obu stron nie ma obrony, a szybkie akcje. Trafia Borowska
53'
[25:22] natychmiastowa odpowiedź Szwed. To już trzecia bramka Karoliny
54'
[26:22] po długim podaniu Sadowskiej bramkę zdobywa Wilamowska. Można nieco odetchnąć
54'
[26:23] Dworaczyk zmniejsza straty
54'
[26:24] szybka kontra i ósma bramka Kobyłeckiej!
55'
Będzie gorąco. Naumienko nad bramką
55'
[26:25] szybka kontra i bramka Goraj
56'
[27:25] obrona w kole Politechniki. Karny Wilamowska. Trafia!
57'
[28:25] kontra wyprowadzona przez najwyższe w gdańskim zespole: Szwed i Wojtas. Trafia Musiał.
57'
o przerwę prosi trener Szafulski.
57'
[28:26] Kobyłecka po raz dziewiąty
59'
[28:27] karny dla Politechniki. Jarzyna lepsza od Sadowskiej
59'
Szwed traci piłkę
59'
[28:28] szybka kontra i Szafulska wyrównuje!
wykluczenie
60'
kara Borowska. 40 sekund do końca
60'
28 sekund do końca meczu. O przerwę prosi trener Ciepliński. Jeśli wynik się nie zmieni, będzie dogrywka.
60'
Wojtas traci piłkę na 10 sekund przed końcem
60'
Szafulska rzuciła. Piłka wpada do siatki! Ale wcześniej końcowy gwizdek. Bramka nie uznana. Gramy dogrywkę!
60'
Gdańszczanki dodatkowe nerwy będą miały na własne życzenie. Nie potrafiły utrzymać 6-bramkowej przewagi, którą miały w 38. minucie.

Dogrywka trwać będzie dwa razy pięć minut.
61'
[28:28 dogr.] zaczynamy dogrywkę od niecelnego rzutu Musiał
wykluczenie
62'
karny po faulu na Goraj i kara dla Chudzik
62'
[28:28 dogr.] Sadowska broni rzut z karnego Jarzyny!
62'
[29:28 dogr.] Serwa bramka
62'
[29:29 dogr.] szybka odpowiedź Dworaczyk
64'
[29:29 dogr.] Dablex w pełnym składzie
64'
[30:29 dogr.] karny po faulu na Wilamowskiej. Rzuca celnie Lucyna!
wykluczenie
65'
Wilamowska jeszcze raz wbiegła na koło. Kara dla Kobyłeckiej, która fauluje gdańszczankę.
65'
[31:29 dogr.] Musiał trafia w liczebnej przewadze
66'
[31:29 dogr.] Drugie pięć minut dogrywki rozpoczyna się przy dwubramkowym prowadzeniu gdańszczanek. Ponadto Dablex jeszcze przez 71 sekund grać będzie z przewagą jednej zawodniczki. Piłkę ma Politechnika.
66'
[32:29 dogr.] Wojtas skuteczny rzut z drugiej linii
67'
[32:29 dogr.] Politechnika w pełnym składzie
67'
[32:30 dogr.] z prawego skrzydła Czekaj
68'
[33:30 dogr.] Naumienko poprawia wynik
68'
[34:30 dogr.] Chudzik trafia z koła, stojąc tyłem do bramki! Tego prowadzenia nie można wypuścić!
69'
[35:30 dogr.] Naumienko na 87 sekund przed końcem dobija rywalki
wykluczenie
69'
kara dla Szwed. Do końca 64 sekundy.
70'
[36:30 dogr.] Naumienko przy asyście Sadowskiej
wykluczenie
70'
czerwona kartka dla Jarzyny
70'
[37:30 dogr.] Wilamowska po kontrze ustaliła końcowy rezultat.

Powiedzieli po meczu:

Jerzy Ciepliński (trener Dableksu): - Dziwnie się ten mecz układał. W inauguracyjnym kwadransie zespół grał bardzo dobrze. Pewne prowadzenie było jeszcze na początku drugiej połowy. Wówczas drużyna postanowiła grać na stojąco. Tym samym rywalki zaczęły łatwo zdobywać bramki. W dogrywce znów stanęliśmy na wysokości zadania. Wydaje mi się, że wahania dyspozycji związane są z tym, że zawodniczki nie mają doświadczenia w meczach o taką stawkę.
Bardzo dobrze zagrała Ala Wojtas, dużo bramek zdobyła Wioleta Serwa, ale potem gdzieś jej tej skuteczności zaczęło brakować. Duże słowa uznania należą się Lucynie Wilamowskiej, która przez trzy ostatnie dni nie trenowała z powodu przeziębienia.

Aleksandra Kobyłecka: (najskuteczniejsza szczypiornistka Politechniki, 9 bramek, w tym osiem w drugiej połowie): - Były nerwy, a z tego brały się błędy, bo gramy o bardzo dużą stawkę. W przerwie nie było założenia, że to ja mam rzucać. Akurat tak się ułożyła sytuacja na parkiecie. Trzeba było zastąpić Iwonę Szafulską, która miała lekką kontuzję. Wzięła odpowiedzialność na siebie i udało się doprowadzić do dogrywki. Potem znów zawiodła obrona. To w defensywie przegraliśmy ten mecz.

Rywalizacja w półfinałach toczy się do dwóch zwycięstw. Jeśli gdańszczankom nie powiodłoby się w Koszalinie, w sobotę do decydującego starcia dojdzie w Gdańsku o godzinie 17.00.

Jest możliwość kibicowania akademiczkom w meczu wyjazdowym. Autokar wyruszy spod gdańskiej hali w środę około 13.30. Koszt szacowany jest na 40 złotych, ale cena może spaść, jeśli będzie duża liczba kibiców. Zapisy i szczegółowe informacje pod numerem telefonu 0 504 019 484.

W drugim półfinale SPR Safo Lublin pokonał Interferie Zagłębie Lubin 31:24 (16:11).