• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Dominatorzy" inspirują gdańskiego wioślarza

Rafał Sumowski
5 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Natalia Partyka zdobyła drugie złoto w Rio
Mateusz Biskup (pierwszy z lewej) i jego koledzy z czwórki podwójnej są na początku drogi, by dogonić swoich poprzedników, mistrzów olimpijskich z Pekinu. Pierwszym celem jest wpłynąć do finału w Rio. Mateusz Biskup (pierwszy z lewej) i jego koledzy z czwórki podwójnej są na początku drogi, by dogonić swoich poprzedników, mistrzów olimpijskich z Pekinu. Pierwszym celem jest wpłynąć do finału w Rio.

Mateusz Biskup będzie pierwszy z grona 14 sportowców z trójmiejskich klubów, który zaprezentuje się podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. W sobotę o godzinie 17:40 czasu polskiego zawodnik AZS AWFiS Gdańsk stanie do wyścigu eliminacyjnego wioślarskich czwórek podwójnych. To w tej konkurencji osiem lat temu po złoto popłynął m.in. Adam Korol, a jego osada nie miała sobie równych na świecie w latach 2005-2010, zyskując przydomek "Dominatorów". - Nie chcę na razie mówić o gonieniu ich sukcesów. Najważniejsze to od razu z przedbiegu awansować do finału - mówi 22-latek.



Treningi wioślarskie Mateusz Biskup rozpoczynał 6 lat temu. Jeszcze zanim trafił do AZS AWFiS Gdańsk, pierwsze szlify zbierał w Unii Tczew pod okiem Mariusza Grubiacha. Od początku miał na kim się wzorować. Jak sam przyznaje, wioślarstwem zainteresował się dzięki polskim "dominatorom": Adamowi Korolowi, Markowi Kolbowiczowi, Konradowi Wasielewskiemu i Michałowi Jelińskiemu, gdy oglądał ich w telewizji płynących po olimpijskie złoto w Pekinie.

WIOŚLARZE AWFIS W CZOŁÓWCE MISTRZOSTW EUROPY

Mateusz startuje w tej samej konkurencji, czyli czwórce podwójnej. Jego partnerami są Wiktor Chabel, Dariusz RadoszMirosław Zientarski. W tym składzie w minionym roku otarli się o medal mistrzostw Europy, a następnie z 7. miejsca wywalczyli olimpijską kwalifikację podczas mistrzostw świata we Francji. Co ważne, opiekuje się nimi ten sam trener, co poprzednią, utytułowaną osadą, czyli Aleksander Wojciechowski.

TAK RELACJONOWALIŚMY UBIEGŁOROCZNE MISTRZOSTWA ŚWIATA

- "Dominatorzy" to dla mnie sportowy wzór. Nie chcę na razie mówić o gonieniu ich sukcesów. W Rio na razie liczy się dla nas, aby jak najlepiej wypaść w przedbiegu, z którego mamy awansować bezpośrednio do finału - mówi Biskup.
Mateusz w Brazylii przebywa od blisko dwóch tygodni. Wyleciał zaraz po zakończonych zgrupowaniach w Zakopanem i w Wałczu. Pierwszy start czeka go już w sobotę. Jak przyznaje, zdążył oswoić się z akwenem olimpijskim i ocenia go pozytywnie, choć nie zabrakło drobnych niedogodności.

- Niestety musimy dojeżdżać godzinę na tor, czasami przy korkach wychodzą ponad dwie godziny w jedną stronę. Gdy planujemy dwie sesje treningowe na wodzie, to już po prostu zostajemy na torze, jest tam strefa wypoczynku. Mamy również wynajęty pokój w hotelu w pobliżu, aby wypocząć pomiędzy treningami. Warunki na wodzie są bardzo zmienne, ale na samo przygotowanie akwenu nie można narzekać - wyjaśnia Mateusz.
Medaliści ostatnich mistrzostw świata w czwórce podwójnej
Amsterdam 2014
1. Dmytri Michajm Artem Morozow, Ołeksandr Nadtoka, Iwan Dowhod'ko (Ukraina)
2. Graeme Thomas, Sam Townsend, Charles, Cousins, Peter Lambert (Wielka Brytania)
3. Karl Schulze, Tim Grohmann, Kai Fuhrmann, Philipp Wende (Niemcy)

Aiguebelette 2015
1. Philipp Wende, Karl Schulze, Lauritz Schoof, Hans Gruhne (Niemcy)
2. David Crawshay, Karsten Forsterling, Cameron Girdlestone, David Watts (Australia)
3. Andrei Jamsa, Allar Raja, Tonu Endrekson, Kaspar Taimsoo (Estonia)


W czwórce podwójnej do rywalizacji przystąpi dziesięć osad. W eliminacjach zostaną podzielone po pięć. Po dwie najlepsze osady awansują do finału, a pozostali powalczą o jedno pozostałe miejsce w repasażu. Polacy wystartują z Brytyjczykami, Szwajcarami, Litwinami i Australijczykami.

- Patrząc po tegorocznych wynikach najgroźniejsi wydaja się Australijczycy i Niemcy. Tak naprawdę coś więcej będzie można powiedzieć po pierwszych startach. Wtedy wyjdzie kto w jakiej jest formie - mówi Biskup.
Jako sportowiec debiutujący na igrzyskach, wioślarz AZS AWFiS jest wręcz zachwycony tym, co widzi wokół siebie w Brazylii.

- Zaskoczyła mnie skala tego przedsięwzięcia. Dopiero gdy przebywasz tu na co dzień, czujesz jak ogromne jest to wydarzenie. Przebywanie ze wszystkimi najlepszymi sportowcami świata w jednym miejscu dodatkowo mobilizuje do jak najlepszego wyniku - twierdzi Mateusz.
PRZECZYTAJ WYWIAD Z GDAŃSKIM WIOŚLARZAMI, KTÓRZY WYSTARTUJĄ W RIO

MATEUSZ BISKUP
Urodzony: 8 lutego 1994 w Gdańsku
Dyscyplina: wioślarstwo, czwórka podwójna
Wzrost: 191 cm
Waga: 91 kg
Klub: AZS AWFiS Gdańsk
Trenerzy klubowi: Piotr Buliński, Michał Rychlicki
Trener kadry: Aleksander Wojciechowski

Największe osiągnięcia:
Mistrzostwa świata
7. miejsce - Aiguebelette (2015)

Mistrzostwa Europy
4. miejsce - Poznań (2015)
7. miejsce - Branderburg (2016)

Puchar Świata
3. miejsce - Varese (2016)
3. miejsce - Poznań (2016)

Harmonogram startów w tegorocznych igrzyskach:
6 sierpnia - eliminacje
8 sierpnia - ew. repasaże
10 sierpnia - ew. finał A / ew. finał B

Poza wioślarstwem: Kawaler. W wolnych chwilach pasjonuje się filmem, książkami oraz grami komputerowymi.

Kluby sportowe

Opinie (2)

  • Unita!

    Powodzenia Mati! Unia Tczew jest z Tobą!

    • 9 0

  • Wszyscy ktorzy uwazaja ze sportowcy maja lekko powinni odwiedzic przystan Unii Tczew czy innych malych klubow i zobaczyc jak wygladaja kuznie talentow. To nie fitnes kluby z telewizorami muzyczka i ludzmi w modnych ciuchac. To krew pot i lzy.

    • 11 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane