Wiadomości

Piotr Myszka mistrzem świata w windsurfingu

Piotr Myszka zdeklasował rywali, gdyż tak w windsurfingu można określić zdobycie złota na dzień przed zakończeniem regat.
Piotr Myszka zdeklasował rywali, gdyż tak w windsurfingu można określić zdobycie złota na dzień przed zakończeniem regat. fot. Tilt Aunaste/rsxclass.com

Piotr Myszka wróci z Izraela jako mistrz świata w olimpijskiej klasie RS:X. Przed wyścigiem medalowym deskarz AZS AWFiS Gdańsk ma tak pokaźną zaliczkę punktową, że w kończącym regaty biegu może przypłynąć do mety ostatni, a i tak odbierze złoto. Wśród pań bardzo blisko 1. miejsca jest Małgorzata Białecka, która w sobotę ruszyła do rywalizacji jako liderka. By stanąć na najwyższym stopniu podium, bez oglądania się na wyniki rywalek, musi zająć co najmniej 6. pozycję. Szansę na podium mają także: Paweł Tarnowski (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot) oraz Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa).W ostatnim dniu regat odbędzie się wyścig medalowy, w którym wystartuje 10 najlepszych pań i 10 najlepszych panów. Konto najsłabszego w tym starcie obciążone zostanie 22 punktami. Natomiast przewaga Piotra Myszki nad najgroźniejszym rywalem już wynosi 22,8 punkta. Oznacza to, że bez względu na rozstrzygnięcia w ostatnim biegu, deskarz AZS AWFiS Gdańsk odbierze w Izraelu złoty medal.

Będzie to jego drugi tytuł mistrza świata. Poprzednio najlepszy był w 2010 roku. Ponadto w 2011 roku wywalczył srebrny medal na tej rangi imprezie. Dla 34-latka to doskonały prognostyk przed igrzyskami olimpijskimi, które w sierpniu odbędą się w Rio de Janeiro.

PEŁNA KLASYFIKACJA DESKARZY

Gdy blisko 6 lat temu Myszka sięgał po złoto w duńskim Kerteminde, Polacy wygrali tę konkurencję dubletem, gdyż 2. miejsce wywalczył Przemysław Miarczyński. Ale regaty w Ejlacie mogą być jeszcze lepsze dla biało-czerwonych.

W Izraelu nasi reprezentanci mogą zdobyć aż dwa tytuły mistrzowskie, wśród seniorów zdobyć cztery medale, a kolejny dorzucić w rywalizacji do lat 21. Tego w historii naszych startów w globalnym championacie jeszcze nie było.

MISTRZOSTWA ŚWIATA 2010 ROKU. TRÓJMIEJSCY DESKARZE ZWYCIĘŻYLI DUBLETEM. PRZECZYTAJ WIĘCEJ O TAMTYCH REGATACH

Piotr Myszka po raz drugi w karierze został windsurfingowym mistrzem świata w klasie olimpijskiej seniorów.
Piotr Myszka po raz drugi w karierze został windsurfingowym mistrzem świata w klasie olimpijskiej seniorów. fot. Tilt Aunaste/rsxclass.com
Wśród pań przed wyścigiem medalowym liderką jest Małgorzata Białecka. Sopocianka ma 11 punktów przewagi nad Lilian de Geus i 12 nad Zofią Noceti-Klepacką. Jednak tutaj czołówka jest znacznie szersza. Teoretycznie w sobotę deskarka SKŻ Ergo Hestia może spaść nawet na 5. miejsce w końcowej klasyfikacji, gdyż szans na tytuł nie straciły także kolejne w zestawieniu: Bryony Shaw (W.Brytania, 13 pkt. straty do Polki) oraz Stefania Elfutina (Rosja, 19).

Możliwych wariantów na ostatni wyścig jest wiele. Najważniejsze zasady w decydującej rozgrywce są takie, że różnica 1 miejsca to zysk 2 punktów, a w przypadku równej liczby punktów w końcowej klasyfikacji o lepszej pozycji decyduje wyższa lokata w wyścigu medalowym. Reasumując, jeśli Białecka przypłynie do mety szósta, to bez względu na wyniki rywalek zostanie mistrzynią świata!

TUTAJ PEŁNA KLASYFIKACJA PAŃ

Poza Białecką i Klepacką ostatniego dnia o medal walczyć będzie także Paweł Tarnowski. Wśród seniorów sopocianin jest na 5. miejscu. Do trzeciego zawodnika, Kirana Badloe (Holandia) traci 8 punktów, co oznacza, że musi go w sobotę wyprzedzić co najmniej o 4 pozycje. W zasięgu zawodnika SKŻ Egro Hestia jest nawet srebro, ale by je zdobyć, powinien pokonać Nicka Dempsey' (W.Brytania) o 5 pozycji. Przed nim jest jeszcze mistrz olimpijski Dorian Van Rijsselberge, ale w tym przypadku Pawłowi wystarczy przypłynięcie nawet nieco wcześniej niż ten Holender, aby uplasować się wyżej w końcowej klasyfikacji.

Wśród zawodników do lat 21 pewny medalu jest Radosław Furmański, który obecnie w tej klasyfikacji plasuje się na 3. miejscu ze stratą 8 punktów po wicelidera - Oel Pouliquen (Francja). Poza zasięgiem rywali jest Mattia Camboni (Włochy).

W rywalizacji seniorek w wyścigu medalowym popłyną aż trzy Polki. Na 7. miejscu plasuje się bowiem Kamila Smektała. Stołeczna deskarka może ostatniego dnia wyprzedzić jeszcze utytułowaną Marinę Alabau Neira (Hiszpania), która na razie jest od niej lepsza o 7 punktów.

Natomiast poza ścisłą czołówką tym razem znalazł się Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia). Po sześciu wyścigach finałowych i czterech eliminacyjnych brązowy medalista olimpijski, a w przeszłości także mistrz świata i Europy - plasuje się na 22. miejscu.

Opinie (10) 3 zablokowane

 • Brawo Panie Piotrze, a także Paniom :)

  Oby sezon toczył się tak dalej, Rio czeka :)

  • 21 2

 • Polskie żeglarstwo już od wielu (2)

  lat jest nr 1 na świecie. Mamy tradycje w żeglarstwie dalekim i na dużych imprezach. W Rio w Brazylii z 5-7 medali wpadnie.

  • 2 2

  • hahahah

   z jakiej choinki się urwałeś

   5-7 to w ogóle konkurencji obsadzimy

   i jednej konkurencji moze 1 zawodnik lub zawodniczka z danego kraju startować

   • 2 0

  • niestety to tylko pobozne zyczenie panie Natku

   • 2 0

 • Wspaniale!

  Szacun dla Piotra! Czekamy na kolejne medale. Szczególnie Gosi Białeckiej. Wieki powrót do sportu. Niech tylko ktoś powie, że Gosia się nie nadaje...

  • 13 3

 • Ogromne gratulacje !!!

  • 5 0

 • Brawo Myszka!!!

  • 7 1

 • Brawo Piotr!

  Gosia daj czadu!!

  • 2 2

 • Koncentracja i trzymamy kciuki za sobotę

  medali może być więcej - trzymamy kciuki za pozostałych

  • 2 2

 • GOSIA mistrzem świata !!!!!!!!!!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2020

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »