Doskonały weekend gdańskiego floretu

17 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

To był srebrny weekend na międzynarodowych planszach gdańskiego floretu. Radosław Glonek zajął drugie miejsce w zawodach Pucharu Świata w Kopenhadze. Natomiast Zuzanna Sobczak była druga w Pucharze Europy kadetek. Na reprezentantów Sietom AZS AWFiS mocnych nie było także w Gdańsku. W turnieju o Puchar Polski do lat 20 triumfowali Marta Łyczbińska i Piotr Janda

.

Glonek ukończy rywalizację w klasyfikacji generalnej w Pucharze Świata 2008/09 na trzeciej pozycji. Przed wyjazdem do Kopenhagi skromnie oceniał swoje szanse. - Przed rokiem o tej porze mówiłem, że chcę awansować do czołowej "10" klasyfikacji. To się udało, a zatem teraz liczę, że przynajmniej nie wypadnę z tej dziesiątki - mówił Radek.

Już w pierwszym tegorocznym turnieju gdańszczanin potwierdził przynależność do ścisłej światowej czołówki. W stawce 104 zawodników 26-latek uplasował się na drugim miejscu. Dopiero w finale nie dał rady Richardowi Kruse, przegrywając 8:15. Przypomnijmy, że to właśnie z tym Brytyjczykiem Radek przegrał medal na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy, doznając w ćwierćfinale porażki 14:15.

W światowym rankingu Glonek jest obecnie na czwartym miejscu. Gdańszczanin na 256 punktów. Przed nim plasują się: Andrea Baldini (Włochy, 320 punktów), Yuki Ota (Japonia, 288) i Peter Joppich (Niemcy, 258). Piąty jest zwycięzca z Kopenhagi - Kruse 232 punkty.

Kolejność:
1. Kruse, 2. Glonek, 3. Marcilloux i Mertine, 5. Cassara, 6. Or, 7. Pitta, 8. Sintes.
Pozostali Polacy: 12. Tomasz Ciepły (AZS AWF Poznań), 28. Sławomir Mocek (Jamalex IKS Leszno), 38. Andrzej Witkowski (Sietom AZS AWFiS Gdańsk), 49. Leszek Rajski (Wrocławianie), 58. Paweł Kawiecki, 68. Rafał Żelazko (obaj Sietom AZS AWFiS Gdańsk).

W Pucharze Europy do lat 17 w miejscowości Fucecchio k. Florencji stawiło się aż 190 florecistek. Bardzo dobrze spisała się absolwentka Gdańskiej Szkoły Floretu Zuzanna Sobczak, która zajęła drugie miejsce. Dla podopiecznej Longina Szmita był to drugi ścisły finał w tegorocznej edycji. Poprzednio gdańszczanka zwyciężyła w październiku w zawodach w Budapeszcie.

Fucecchio - Puchar Europy

Ćwierćfinał: Zuzanna Sobczak (Polska) - Pauline Ranvier (Francja) 15:9
Półfinały: Camilla Mancini (Włochy) - Swietłana Tripapina (Rosja) 15:10; Sobczak (Polska) - Leyla Priewa (Rosja) 15:14
Finał: Mancini - Sobczak 15:12

Kolejność:
1.Mancini, 2.Sobczak, 3. Tripapina i Priewa, 5. Wiktoria Aleksiejewa, 6. Alena Kokoulina (obie Rosja), 7. Pauline Ranvier (Francja), 8. Fruzsina Golya (Węgry)... 18. Natalia Gołębiowska (Sietom AZS AWFiS).

Oddana do użytku we wrześniu hala Gdańskiej Szkoły Floretu gościła drugi turniej ogólnopolski. Przypomnijmy, że w premierowych zawodach w IX Memoriale Romualda Piaseckiego walczyli 17-latkowie. Wśród kadetów trzy z czterech miejsc na podium zajęli gdańszczanie. Wygrał Krystian Gryglewski przed Mateuszem Knitterem oraz Ignacym Żabickim i Dawidem Taczkowskim (AZS AWF Poznań).

Natomiast w turnieju kadetek najlepsza z przedstawicielek gospodarzy Anna Korneluk podzieliła trzecie miejsce z Sandrę Keller (Zjednoczeni Pabianice). Triumfowała Halina Ptak (MKS Kusy Szczecin) przed Natalią Zakrzewska (AZS AWF Warszawa).

W zawodach o Puchar Polski 20-latków, które zgromadziły 113 zawodniczek i zawodników, na floretowych planszach gdańszczanie byli jeszcze mniej gościnni. Wśród dziewcząt finał był wewnętrzną sprawą sióstr Łyczbińskich, a trzecia była Iwona Olbromska. Z kolei turniej juniorów wygrał Piotr Janda, a trzeci był jego brat - Michał

Kolejność:
1. M.Łyczbińska, 2. H.Łyczbińska, 3. Olbromska i Rygielska, 5. Gutowska, 6. Jelińska (Budowlani Toruń), 7. Jędrzejewska, 8. Paliszewska (obie Sietom AZS AWFiS).

Floret mężczyzn:
Piotr Janda - Filip Płocharski (obaj Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 15:14
Maciej Włosek (Budowlani Toruń) - Mateusz Ulanowski (AZS AWF Warszawa) 15:10
Michał Janda (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) - Maciej Czajkowski (Budowlani Toruń) 15:14
Damian Koper - Rafał Wiśniewski (obaj AZS AWF Poznań) 15:6