Drugi olimpijski brąz dla Polski w Londynie

6 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Damian Janikowski (z prawej) w męskich zapasach zdobył pierwszy medal olimpijski dla Polski od 16 lat! Damian Janikowski (z prawej) w męskich zapasach zdobył pierwszy medal olimpijski dla Polski od 16 lat!

Damian Janikowski został brązowym medalistą olimpijskim w zapasach w stylu klasycznym w kategorii do 84 kilogramów. W walce o trzecie miejsce 23-latek Śląska Wrocław pokonał Francuza Melonina Noumonvi 3:0. W męskim turnieju w tej dyscyplinie nie mieliśmy Polaka na igrzyskach na podium od 1996 roku.

Damian Janikowski to tegoroczny wicemistrz Europy i ubiegłoroczny wicemistrz świata. Dlatego od początku był naszym kandydatem do medalu. Na igrzyskach zawodnik WKS Śląska Wrocław wygrywał walki aż do półfinałów, kolejno wykazując wyższość nad: Turkiem Nazmim Avlucą 3:0, Austriakiem Amerem Hrustanovicem 3:0 i Pablo Enrique Shoreyem Hernandezem (Kuba) 5:0.

Polaka dopiero w półfinale powstrzymał Karam Mohamed Gaber Ebrahim. Egipcjanin wygrał 3:1 i to on zapewnił sobie co najmniej srebro. 23-letniemu Polakowi pozostała zatem walka o jeden z dwóch brązowych medali. Nasz zapaśnik zmierzył się z czarnoskórym Francuzem Meloninem Noumonvim.

Walka rozstrzygnęła się w parterze. W pierwszej rundzie na obronę w tym elemencie sędziowie skazali Polaka. Francuz próbował wykonać tzw. wózek, zdobyć punkt, ale Damian doskonale się bronił. Do końca rundy nikt nie zdobył punktu i wygrana w tej turze przypadła naszemu reprezentantowi.

W drugim starciu role się odwróciły. Teraz to Noumonvim trafił do parteru. Janikowski miał 30 sekund na wykonanie akcji na wagę medalu. I doskonale to wykorzystał. Wykonał rzut, po którym rywal wylądował poza matą. Do końca walki zostało jeszcze kilkanaście sekund, ale nad reprezentant nie pozwolił próbującemu atakować z furią przeciwnikowi na założenie klamry i tym samym został zwycięzcą tego pojedynku.

To pierwszy krążek dla naszych męskich zapaśników od czasu igrzysk z 1996 roku w Atlancie, kiedy po złoto sięgali Ryszard Wolny (obecny trener kadry), Andrzej WrońskiWłodzimierz Zawadzki, a srebro zdobył Jacek Fafiński, a brąz Józef Tracz. Cztery lata temu, w Pekinie po raz pierwszy mieliśmy na podium polską zapaśniczkę. Brąz wywalczyła Agnieszka Wieszczek.

Medaliści w kategorii do 84 kilogramów:
1. Alan Khugaev (Rosja)
2. Karam Mohamed Gaber Ebrahim (Egipt)
3. Damian Janikowski (POLSKA)
3. Danyal Gajiyev (Kazachstan)

W Londynie medalowe aspiracje miał także Łukasz Banak, który awansował do ćwierćfinału w kategorii 120 kg, ale po sukcesie nad Radhouane Chebbim (Tunezja) 3:0 przegrał z Estończykiem Heiki Nabim 0:3. Na szczęście jego zwycięzca awansował do finału, a to otworzyło naszemu reprezentantowi prawo startu w repasażach o brąz.

Aby stanąć na podium, piąty zawodnik ubiegłorocznych mistrzostw świata musiał wygrać dwie walki. Niestety, nie przebrnął już pierwszej przeszkody, przegrywając z Białorusinem Iosebem Chugoshvilim 0:3. W końcowej klasyfikacji zajął 10. miejsce.