Wiadomości

Sztafeta z Dobkiem celuje w podium HMŚ

Najnowszy artukuł na ten temat

Irena Szewińska honorowym obywatelem Sopotu

Patryk Dobek oraz Jakub Krzewina powinni w sobotę i w niedzielę połączyć siły i w sztafecie 4x400 m pobiec po medal dla Polski.
Patryk Dobek oraz Jakub Krzewina powinni w sobotę i w niedzielę połączyć siły i w sztafecie 4x400 m pobiec po medal dla Polski. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Wyniki i optymistyczne nastawienie - to przemawia za polską sztafetą 4x400 metrów, która wystartuje w halowych mistrzostwach świata (7-9 marca, Ergo Arena). Wśród sześciu wybrańców jest sprinter Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego, Patryk Dobek. - Czwórka dowie się że biegnie w danym wyścigu prawdopodobnie niedługo przed startem. Mam nadzieję, że się w niej znajdę. Nasza grupa jest w takiej dyspozycji, że powinniśmy powalczyć z najlepszymi - uważa 20-letni sprinter.Polska sztafeta to murowany kandydat do medalu HMŚ 2014?

stać ich nawet na złoto 29%
do medalu tak, ale na pewno nie złotego 18%
zobaczymy w trakcie zawodów 29%
nie mają na to szans, nie wygrają ze sprinterskimi potęgami 24%
zakończona Łącznie głosów: 21
Męska sztafeta 4x400 metrów od kilku lat walczy o to, aby ponownie stać się znakiem firmowym lekkoatletycznej reprezentacji Polski. Indywidualnie nigdy nie stanowiliśmy potęgi w biegach sprinterskich, ale za to drużynowo udawało się zdobywać medale największych imprez.

JESCHKE ZBUDOWAŁA FORMĘ NA HMŚ

Kolejną medalową sztafetą chce być ta, przygotowywana do halowych mistrzostw świata 2014. W jej skład wchodzą, reprezentant SKLA Sopot, Patryk Dobek oraz Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław), Michał Pietrzak (AZS AWF Katowice), Kacper Kozłowski (AZS UWM Olsztyn), Łukasz Krawczuk oraz Jakub Krzewina (obaj WKS Śląsk Wrocław). Omelko i Krzewina, czyli mistrz i wicemistrz Polski wystartują również w biegu indywidualnym na 400 m. Dobek co prawda również wypełnił minimum, ale reprezentantów jednego kraju w danej konkurencji może być tylko dwóch. A mistrz i wicemistrz uzyskali lepsze czasy - odpowiednio 46.29 i 46.54. Dobek rekord życiowy ustanowił w eliminacyjnym biegu mistrzostw Polski - 46.77.

- Po mistrzostwach Polski i finałowym biegu pozostał niedosyt. Pierwsze 150 m trzeba przebiec bardzo szybko, aby ustawić się na jak najlepszej pozycji. Mi się to nie udało, bo ciężko takową nazwać czwartą. I właśnie na tym miejscu ukończyłem bieg - wspomina sprinter SKLA.

TYMIŃSKA POBIJE REKORD ŻYCIOWY I ZDOBĘDZIE MEDAL?

- Za to w klubowej sztafecie, z którą zdobyliśmy brązowy medal, było już bardzo dobrze. Nie biegłem na maksimum możliwości, a osiągnąłem czas 45.95 - dodaje.

Czwarty najlepszy czas na mistrzostwach Polski, z grupy wybranej na HMŚ osiągnął Kozłowski - 46.76. I właśnie ta czwórka powinna pobiec po medal dla naszego kraju.

- Mamy super skład na mistrzostwa świata. Uważam, że polska sztafeta dawno już takiego nie miała. Pokazują to chociażby czasy z indywidualnych biegu. A co dopiero się stanie, gdy połączymy siły w drużynie. Celujemy w podium. I nie czaruję, ani nie kłamię. Takie są nasze możliwości - uważa Dobek.

Jeżeli zsumujemy te czasy, to wychodzi wynik 3:06.41. Najlepszy w tym roku rezultat na świecie osiągnęli oczywiście sprinterzy USA, którzy są murowanym faworytem do złota - 3:03.30. Na drugim miejscu znajdują się Brytyjczycy. Już oni jednak, w sztafecie, mają tylko nieco lepszy czas od indywidualnych osiągnięć biało-czerwonych - 3:06.27. Trzecie miejsce zajmują pod tym względem Bahamy - 3:07.26.

- W sztafecie nigdy nie wiesz, co się wydarzy. Wystarczy trochę przepychanek, źle złapana lub zgubiona pałeczka i już tracisz medal. Dlatego nie można z góry zakładać, że USA jest poza naszym zasięgiem. Zresztą mając tak szybkich biegaczy przed sobą, sami możemy wykręcić znacznie lepszy wynik - twierdzi Dobek.

HMŚ w Doha 2010
1. USA 3:03.40
2. Belgia 3:06.94
3. Wielka Brytania 3:07.52

HMŚ w Stambule 2012
1. USA 3:03.94
2. Wielka Brytania 3:04.72
3. Trynidad i Tobago 3:06.85


W czwartek sztafeta ma trening w Ergo Arenie. Niestety w piątek nie ma dla niej miejsca na trening. Nie wiadomo jednak czy szkoleniowiec kadry Józef Lisewski nie weźmie swoich zawodników na stadion AWFiS. To jednak może okazać się nieco ryzykowne, gdyż panują tam zupełnie inne warunki niż w hali.

PATRYK DOBEK
Urodzony: 13.02.1994 w Kościerzynie
Wzrost: 186 cm; waga: 72 kg
Dyscyplina: lekkoatletyka, konkurencja 4x400 metrów
Wychowanek: Gimnazjum Karsin
Obecny klub: SKLA Sopot
Trener klubowy: Krzysztof Szałach
Trener kadry: Józef Lisowski
Rekord życiowy na 400 metrów: 46.25

Największe osiągnięcia:
Mistrzostwa świata juniorów

Srebrny medalista - sztafeta 4x400 (2012)

Mistrzostwa świata juniorów młodszych
Brązowy medalista - 400 m (2011)

Mistrzostwa Europy juniorów
Srebrny medalista - 400 m oraz 4x400 m (2013)

Harmonogram startów w tegorocznych halowych mistrzostwach świata:
sobota (8 marca): biegi eliminacyjne (godz. 11:50)
niedziela (9 marca): ew. finał (godz. 18:40)


Opinie (3)

 • ciekawe ile bedzie widzów ????

  pytam sie bo po cenach biletów....nie sądze zeby ''normalnych'' widzów z wolnej reki było wiecej niż kilkaset ;)

  • 1 0

 • po ile bilety u konikow?warto placic?

  nie wiem jak dojechac do hali i gdzie zaparkowac?

  • 0 0

 • Purysta wszędobylski

  LISOWSKI, Panie redaktorze, a nie Lisewski

  Pozdrawiam

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane