• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Drużynowe Mistrzostwa Europy na żużlu. Polska z Gdańska jako jedyna do finału

Damian Konwent, jag.
15 kwietnia 2023, godz. 13:45 
Opinie (40)
aktualizacja: godz. 12:37 (16 kwietnia 2023)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Reprezentacja Polski wygrała półfinał Drużynowych Mistrzostw Europy w Gdańsku. Reprezentacja Polski wygrała półfinał Drużynowych Mistrzostw Europy w Gdańsku.

Reprezentacja Polski awansowała do finału Drużynowych Mistrzostwa Europy na żużlu. Biało-czerwoni pokonali w Gdańsku: Szwecję, Francję i Łotwę. 22 kwietnia w Stralsundzie nasz zespół bronić będzie tytułu sprzed roku, a za rywali mieć będzie gospodarzy - Niemców oraz najlepszych z drugiego półfinału w Pardubicach: Danię i Wielką Brytanię. Przypomnijmy, że jeśli w obsadzie tych zawodów znajdzie się Rasmus Jensen, to mecz Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Falubaz Zielona Góra zostanie przełożony. W grę wchodzi na przykład opóźnienie o jeden dzień i rozegranie go w niedzielę, 23 kwietnia o godzinie 14.

Aktualizacja, 16.04.2023, godz. 12:37

Dania i Wielka Brytania awansowały z PardubicDania wygrała drugi półfinał Drużynowych Mistrzostwa Europy na żużlu. Natomiast o tym, która z reprezentacji jako czwarta pojedzie na finał do Stralsundu rozstrzygnął dopiero ostatni wyścig w Pardubicach. Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem, w turnieju o medale poza gospodarzami oraz zwycięzcami półfinałów pojedzie ekipa z 2. miejsca o największej liczbie punktów.

W Gdańsku Szwecja zgromadziła ich 31. Przed ostatnich wyścigach w Czechach gospodarze i Brytyjczycy mieli po 30 punktów. W bezpośrednim starciu o awans Daniel Bewley pokonał Vaclava Milika i tym samym do Niemiec pojedzie Wielka Brytania.

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Gdańsku. Wyniki:

I Dania - 49 pkt
5. Mikkel Michelsen - 11 (3,3,3,2,-)
6. Rasmus Jensen - 13 (3,3,1,3,3)
7. Frederik Jakobsen - 13 (3,2,3,2,3)
8. Andreas Lyager - 10 (2,3,3,2,-)
18. Emil Breum - 2 (2,0)

II Wielka Brytania - 33 pkt
1. Daniel Bewley - 14 (1,2,2,3,3,3)
2. Adam Ellis - 8 (3,1,2,1,1)
3. Tom Brennan - 8 (2,2,1,1,2)
4. Richie Worral - 3 (1,1,0,-,1)
17. brak zawodnika

III Czechy - 32 pkt
9. Jan Kvech - 6 (1,2,2,w,1)
10. Eduard Krcmar - 9 (2,1,2,2,2)
11. Petr Chlupac - 0 (d,-,w,-,-)
12. Vaclav Milik - 16 (2,3,3,3,3,2)
19. Daniel Klima - 1 (0,1)

IV Ukraina - 6 pkt
13. Marko Lewiszyn - 4 (1,0,1,1,1)
14. Witalij Łysak - 0 (0,-,0,0,0)
15. Stanisław Ogorodnik - 0 (0,0,0,-,0)
16. Nazar Fedorczuk - 0 (-,0,-,0,-)
20. Nazar Parnicki - 2 (0,1,1,0,0)


Rasmus Jensen przełoży mecz Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Falubaz Zielona GóraZ gdańskiej perspektywy turniej w Pardubicach był najbardziej interesujący ze względu na wynik i skład Duńczyków. Jak informowaliśmy już wcześniej ustalono, że jeśli ta reprezentacja znajdzie się w finale, a do składu zgłosi choćby jednego żużlowca Zdunek Wybrzeża Gdańsk bądź Falubazu Zielona Góra, to automatycznie przekłada na inny termin mecz tych drużyn w 1. Lidze Żużlowej.

Przeczytaj, powołanie do reprezentacji Danii, których żużlowców przekłada mecz ligowy Zdunek Wybrzeża Gdańsk?W półfinale nie było żadnych gdańskich zawodników, ale Duńczycy skorzystali z Rasmusa Jensena, byłego kapitana Zdunek Wybrzeża, który od tego sezonu reprezentuje Falubaz. Jeśli ten zawodnik znajdzie się w składzie na Stranslund, to dojdzie do kolizji terminów, a Główna Komisja Sportu Żużlowego wyznaczy inny termin dla meczu w Gdańsku który był planowany 22 kwietnia.

Być może że będzie tylko opóźnienie o jeden dzień, ale te decyzje będą zapadać, gdy będzie znany skład Danii na finał DME. Wówczas możliwe jest, że dojdzie do zmiany terminów między spotkaniami zaplanowanymi na 3. kolejkę i na przykład Poznań będzie przesunięty na sobotę, a w niedzielę żużlowcy pojadą o godz. 14 w Gdańsku.Reprezentacja Polski najlepsza w GdańskuReprezentacja Polski wygrała pewnie półfinał Drużynowych Mistrzostw Europy w Gdańsku i awansowała do finału, który odbędzie się 22 kwietnia w niemieckim Stralsundzie. Drugie miejsce zajęli Szwedzi, trzecie - Francuzi, czwarte - Łotysze.

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Gdańsku. Wyniki:

I. Polska - 42 pkt
9. Szymon Woźniak 9 (2,3,3,1,3)
10. Jakub Miśkowiak 4 (3,1,0,-)
11. Jarosław Hampel 11 (2,3,3,3)
12. Dominik Kubera 10 (3,1,3,3)
19. Wiktor Przyjemski 5 (1,2,1,1)
Menedżer: Rafał Dobrucki

II. Szwecja - 31 pkt
1. Fredrik Lindgren 11 (1,2,0,3,3,2)
2. Antonio Lindbaeck 7 (3,2,2,0,t)
3. Jacob Thorssell 8 (1,2,1,2,2)
4. Oliver Berntzon 5 (0,2,2,1)
17. Philip Hellstroem-Baengs
Menedżer: Morgan Andersson

III. Francja - 24 pkt
13. David Bellego 10 (3,3,3,1,0,3)
14. Dimitri Berge 9 (1,0,2,3,3)
15. Mathieu Tresarrieu 1 (0,0,1,0,0)
16. Steven Goret 1 (0,d,0,-,1)
20. Mathias Tresarrieu
Menedżer: Laurent Sambarrey

IV Łotwa - 23 pkt
5. Andrzej Lebiediew 11 (2,3,1,2,1,2)
6. Jewgienij Kostygow 5 (0,1,2,2,0)
7. Daniił Kołodinski 0 (-,-,-,-)
8. Oleg Michaiłow 3 (1,1,1,0)
18. Francis Gusts 4 (2,0,0,2,d)
Menedżer: Władimir Rybnikow


W tym samym czasie miał być rozgrywany drugi półfinał w czeskich Pardubicach, ale przełożono go na niedzielę, 16 kwietnia, godz. 9:30. Sprawi to problem niektórym żużlowcom, którzy tego dnia mają ligowe mecze w Polsce.

Przeczytaj, co mogło być dodatkowym smaczkiem meczu Orzeł Łódź - Zdunek Wybrzeże GdańskW żadnym składach nie było zawodnika Zdunek Wybrzeże Gdańsk i Orła Łódź, więc wydawało się, że spotkanie 2. kolejki 2. Ligi Żużlowej nie jest zagrożone. Ostatecznie i tak je odwołano, ale z powodu złych warunków atmosferycznych.

Relacja live z półfinału Drużynowych Mistrzostw Europy w GdańskuBieg I
Kolejność: Kubera, Lebiediew, Berge, Bertzon.

Kubera najszybciej wyjechał spod taśmy i objął prowadzenie. Kolejność została ustalona na pierwszym łuku.

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Gdańsku. Przeczytaj zapowiedźBieg II

Kolejność: Bellego, Hampel, Thorssell, Kostigovs

Po starcie pierwszy był Hampel, a za nim Thorssell. Bellego był trzeci, ale po drugim łuku wysunął się na prowadzenie po ataku z zewnętrznej. Niewielkie odległości między zawodnikami.

Bieg III
Kolejność: Lindback, Woźniak, Mihaiłow, Tresarrieu

Lindback i Woźniak zaczęli najlepiej, ale po starcie ten drugi spadł na chwilę na trzecią pozycję. Szybko jednak wrócił za plecy Lindbacka, próbował go atakować od zewnętrznej i wewnętrznej, ale ostatecznie to Szwed wygrał.

Bieg IV
Kolejność: Miśkowiak, Gusts, Lindgren, Goret

Gusts wyjechał pierwszy, ale Miśkowiak go wyprzedził jeszcze na pierwszym łuku. Później Lindgren próbował atakować i jego, ale nieskutecznie. Polska zdecydowanie wygrywa. Ma już 10 punktów. Po 5 mają: Szwecja i Łotwa, a 4 ma Francja.Bieg V
Wystartują: Woźniak, Bertzon, Kostigovs, Goret

Woźniak od razu wysunął się na prowadzenie, choć na pierwszym łuku atakował go jeszcze Bertzon. Później Polak mu odjechał i zostawił resztę z tyłu. Rywalizacja toczyła się na pozycjach 3 i 4, ale Goret miał defekt

Przerwa na kosmetykę toru

Bieg VI
Kolejność: Lebiediew, Thorssell, Miśkowiak, Tresarrieu

Thorssell po starcie był pierwszy, ale na łuku wyprzedził go Lebiediew. Miśkowiak był trzeci, ale na drugim łuku próbował atakować ich obu, jednak nieskutecznie. To dopiero pierwsza "1" w polskim zespole.

Bieg VII
Kolejność: Bellego, Lindback, Kubera, Gusts

Ależ to był bieg. Równy start trzech zawodników, ale na minimalnym prowadzeniu był Bellego, a delikatnie za nim Lindback i Kubera. Tak jechali przez całe pierwsze okrążenie, później odległości zrobiły się większe.Bieg VIII
Kolejność: Hampel, Lindgren, Mihaiłow, Berge

Hampel po starcie był na czele, ale jeszcze na pierwszym okrążeniu Lindgren atakował go na różne sposoby. Następnie odległość się zwiększyła i Polak nie dał sobie wyrwać zwycięstwa.

Po biegu przerwa na kosmetykę. Polacy wygrywają z 18 punktami, drudzy są Szwedzi (13 pkt), trzeci Łotysze (10 pkt) i czwarci Francuzi (7 pkt)

Bieg IX
Kolejność: Woźniak, Berge, Thorssell, Gusts

W powtórce Woźniak nie miał już problemu, żeby szybko wyjść na prowadzenie. Z początku atakował go jeszcze Berge, ale w całym wyścigu żadnych mijanek nie było.

Gusts zaliczył upadek na pierwszym łuku po tym, jak noga Woźniaka zahaczyła jego hak. Będzie powtórka w pełnym składzie

Bieg X
Kolejność: Bellego, Mihaiłow, Berntzon, Miskowiak

Bellego wystartował aż go podniosło. Na jednym kole jechał aż do łuku, gdzie zaatakował Mihaiłowa i go wyprzedził. Francuz na mecie zameldował się daleko przed resztą. Miśkowiak nie zaliczy tego biegu do udanych, bo przez cały wyścig jechał ostatni.

Bieg XI
Kolejność: Hampel, Lindback, Lebiediew, Goret

Hampel najszybciej wjechał w łuk i wysunął się na prowadzenie. Drugi był Lebiediew, ale jeszcze na tym samym wirażu wyprzedził go Lindback. Rywalizcja o 2 punkty trwała długo, ale ostatecznie nie doszło do zmian.Bieg XII
Kolejność: Kubera, Kostigovs, Tresarrieu, Lindgren

Na starcie najlepszy był Tresarrieu, ale na drugim okrążeniu wyprzedzili go wszyscy pozostali. Francuz zdołał odbić się tylko na Lindgrenie, a Kubera zgarnął "trójkę"

Po tym biegu mamy przerwę na kosmetykę toru. Na prowadzeniu: Polska (27 pkt), 2. Szwecja (18 pkt), 3. Łotwa (14 pkt), 4. Francja (13 pkt)

Bieg XIII
Kolejność: Kubera, Thorssell, Bellego, Mihaiłow

Bellego w rezerwie taktycznej za Goreta. Kubera od startu był pierwszy. Jeszcze na drugim wirażu była walka o drugą pozycję, ale ostatecznie na mecie spore odległości.

Bieg XIV
Kolejność: Hampel, Gusts, Berntzon, Tresarrieu

Hampel ruszył najszybciej. Gusts próbował go atakować, ale Polak odjechał na drugim wirażu.

Bieg XV
Kolejność: Berge, Kostyow, Przyjemski, Lindback

Przyjemski w rezerwie zwykłej za Miśkowiaka. Wydawało się, że Przyjemski dobrze ruszył, ale miał problemy na pierwszym łuku. Na prowadzenie wysunął się Berge, a drugi był Kostygow. Wiktor podejmował jeszcze próby ataku, ale nieskutecznie.

Bieg XVI
Kolejność: Lindgren, Lebiediew, Woźniak, Bellego

Woźniak z problemami na starcie. Równo jechali Lindgren i Lebiediew, ale na pierwsze miejsce wysunął się Szwed. Na ostatnim okrążeniu był atakowany jeszcze przez Łotysza i Polaka, ale nie oddał zwycięstwa.

Bieg XVII
Kolejność: Lindgren, Przyjemski, Goret, Gusts (d)

Lidgren najlpeszy od startu. Gusts był atakowany przez Przyjemskiego, ale zaliczył defekt i Polak wjechał na metę jako drugi. Biało-czerwoni zapewnili sobie awans.

Bieg XVIII
Kolejność: Woźniak, Thorrsell, Lebiediew, Tresarrieu

Woźniak z dobrym startem. Na drugim okrążeniu Thorssell wyprzedził Lebiediewa i dojechał do mety jako drugi.

Bieg XIX
Kolejność: Berge, Lindgren, Przyjemski, Kostygow

Berge wystartował najlepiej. Lindgren wygrał walkę z Kostygowem, który stracił płynność na ostatnim okrążeniu. Wykorzystał to Przyjemski, który dojechał jako trzeci

Bieg XX
Kolejność: Bellego, Lebiediew, Przyjemski, Lindbaeck (t)

W powtórce równy start, ale na pierwszym okrążeniu poznaliśmy ostateczną kolejność.
Lindback zaliczył falstart. W powtórce go zabraknie.

Żużlowcy wyjechali na tor:

Kluby sportowe

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (40)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Filippo Xyz 16 35 81.3%
2 Baltyk Gdynia 16 34 81.3%
3 Adam Markuszewski 16 34 81.3%
4 Krzysztof Walaszek 16 34 75%
5 Janusz Ciopcinski 16 33 75%

Tabela końcowa

1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 Enea Falubaz Zielona Góra
2 ROW Rybnik
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz
4 Arged Malesa Ostrów Wlkp.
5 Trans MF Landshut Devils
6 Zdunek Wybrzeże Gdańsk
7 H.Skrzydlewska Orzeł Łóź
8 InvestHousePlus PSŻ
 • Play off-off dla zespołów z miejsc 1-6 po sezonie zasadniczym
 • ćwierćfinały:
 • Enea Falubaz Zielona Góra - ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 59:31 (pierwszy mecz 60:30)
 • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Trans MF Landshut Devils 53:37 (45:44)
 • Arged Malesa Ostrów - ROW Rybnik 50:40 (39:51)
 • półfinały:
 • Enea Falubaz Zielona Góra - Arged Malesa Ostrów Wielkopolski 55:35 (47:42)
 • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - ROW Rybnik 46:44 (41:49)
 • finał:
 • Enea Falubaz Zielona Góra - ROW Rybnik 58:32 (50:40)
 • awans do ekstraligi: Enea Falubaz Zielona Góra
 • Zespoły na miejscach 7-8 sklasyfikowane zostały na podstawie wyników sezonu zasadniczego.
 • Po zakończeniu sezonu decyzję o wycofaniu się z rozgrywek I ligi w kolejny sezonie ogłosił Trans MF Landshut Devils, co zapewne pozwoli na tym poziomie pozostać InvestHousePlus PSŻ Poznań, który to jako najsłabszy zespół I ligi miał być zdegradowany.

Playoff

Półfinały

Enea Falubaz Zielona Góra 102
Arged Malesa Ostrów Wlkp. 77
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 87
ROW Rybnik 93

Finał

Enea Falubaz Zielona Góra
ROW Rybnik

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
Enea Falubaz Zielona Góra
9% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
90% Enea Falubaz Zielona Góra

Relacje LIVE

Najczęściej czytane