Lechia pewnie pokonała Widzew

15 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Stojan Vranjes w czwartym występie w barwach Lechii strzelił pierwsze gole. 28-letni pomocnik związał się zimą z gdańskim klubem kontraktem do 30 czerwca 2017 roku. Stojan Vranjes w czwartym występie w barwach Lechii strzelił pierwsze gole. 28-letni pomocnik związał się zimą z gdańskim klubem kontraktem do 30 czerwca 2017 roku.

Stojan Vranjes potwierdził zasadność transferu do Lechii. Bośniak, który zimą został wykupiony z Vojvodiny Novy Sad, strzelił oba gole w meczu z Widzew Łódź, który biało-zieloni wygrali na PGE Arenie 2:0 (1:0). Przy obu bramkach udział miał inny nabytek ostatniego okna transferowego, Maciej Makuszewski. Goście według oficjalnych statystyk nie oddali w sobotę żadnego celnego strzału, choć ewidentnie, gdyby nie interwencja Mateusza Bąka, to Veljko Batrović mógł odwrócił losy tego pojedynku. W drugiej połowie, gdy goście odkryli się, biało-zieloni mieli okazje na jeszcze wyższe zwycięstwo nad outsiderem ekstraklasy.

M.Bąk – Deleu, Janicki, Madera, Leković – Dawidowicz, Vranjes - Wiśniewski, Tuszyński, Makuszewski – Sadajew
Sędziowie: Raczkowski (Warszawa) oraz Obukowicz, Wójcik
Widzów: 9175
Wolański – Stępiński, Nowak, Augustyniak, Urdinov – Mroziński, Kasprzak - Mikita, Bartović, Kaczmarek – E.Visnakovs
  • 58' Sadajew Zmiany Pietrowski
  • 84' Makuszewski Zmiany Grzelczak
  • 90+1 Wiśniewski Zmiany Jagiełło
  • 66' Urdinov Zmiany Rybicki
  • 66' Stępiński Zmiany Bruno
  • 79' Bartrović Zmiany Cetnarski
  • 29' Vranjes
  • 77' Vranjes
  • 51' Sadajew
  • 81' Wiśniewski
  • 90+2 Deleu

POMECZOWE KOMENTARZE TRENERÓW
Michał Probierz Michał Probierz
MICHAŁ PROBIERZ (Lechia):
Dla nas ostatnio też były trudne chwile. Pamiętamy mecz z Wisłą, gdzie mieliśmy wiele sytuacji, ale ich nie wykorzystaliśmy i nie wygraliśmy. Później dwie porażki z Koroną i Jagiellonią gdzie nie mieliśmy prawa przegrać, gdyż generalnie byliśmy byliśmy w tych spotkaniach równorzędnym zespołem dla rywala, jak nie lepszym. Dlatego ten mecz był trudnych, gdyż nałożyła się jeszcze podróż praktycznie przez całą noc po meczu Pucharu Polski...

Widać było zwłaszcza na początku spotkania, że zespół Widzewa biega nieco żywiej. Ważne, że oddaliśmy pierwszy celny strzał i od razu był gol, tym bardziej, iż w Białymstoku mieliśmy prawie 25 uderzeń na bramkę, ale nic do niej nie wpadło.

Chwała zespołowi, że zachowuje spokój, bo w tej całej sytuacji, która jest, to najważniejsze. Nawet jak nam coś nie wychodziło, to pozostaje zwolennikiem pracy. Wierzę, że ona pomaga, a zawodnicy sumiennie pracowali. Natomiast nowi zawodnicy uczą się powoli, aby krok po kroku dochodzić do coraz lepszej gry.

NOWY WŁAŚCICIEL LECHII O CELACH SPORTOWYCH GDAŃSKICH PIŁKARZY

Artur Skowronek Artur Skowronek
ARTUR SKOWRONEK (Widzew):
Po kolejnym meczu, w którym dostajemy w łeb, trudno cokolwiek optymistycznego optymistycznego przekazać naszym kibicom, którzy jeżdżą za nami po całej Polsce i ciągle w nas wierzą, tak jak my sami w siebie.

Natomiast, żeby utrzymać ekstraklasę, musimy mieć wiele dyscypliny w sobie, a tego właśnie zabrakło. Przy pierwszej bramce oddajemy piłkę przy rzucie wolnym, a przy drugiej była beznadziejna strata w środku pola, która umożliwiła Lechii zejście do boku oraz dokładnym zagraniem w pole karne do Vranjesa.

Na pewno nikogo to nie obchodzi, ale ten zespół mocno jest poturbowany psychicznie i fatalnie to wygląda w szatni. Dlatego zdaję sobie sprawę, że największy problem w pracy będę miał właśnie nad głowami piłkarzy.

Stąd proszę o pomoc do kibiców, którzy powinni - pomimo tej beznadziejnej i trudnej niestety sytuacji - wznieść się nadal na wyżyny, aby nie plątać nóg piłkarzom, ale pomóc im w uzyskiwaniu korzystnych rezultatów.

Trener Probierz bardzo ofensywnie ustawił drużynę, Tuszyński (LECHIA) został cofnięty, a do ataku wszedł Sadajew (LECHIA), ponadto miejsce w "11" utrzymali zarówno Vranjes (LECHIA) jak i Wiśniewski (LECHIA), również podczas gry szkoleniowiec będzie mógł sięgnąć po graczy ofensywnych, w rezerwie są m.in.: Grzelczak, Frankowski i Jagiełło
piłkarze zagrają na nowej murawie, jednak nie ma na jej temat na razie zachwytów, gdyż trawa nie zdążyła się jeszcze związać z podłożem, a zatem z boiskiem mogą być nadal kłopoty
piłkarze wyszli na prezentację, Lechia w białych strojach z zielonym pasem na koszulkach, Widzew na czerwono
minuta ciszy ku czci kibiców Lechii, którzy zginęli w wypadku autokaru w ubiegłym roku
na trybunach transparent związany z rocznicą wypadku, natomiast przed meczem ku czci Tomasza Górczyńskiego i Kamila Kąkola
1'
od środka rozpoczęła Lechia
1'
ruszył doping dla Lechii, w sektorze gości około 400 kibiców Widzewa, informację o frekwencji - tradycyjnie na PGE Arenie - otrzymamy w przerwie meczu,
2'
"Tylko zwycięstwo" - przypominają piłkarzom Lechii kibice
4'
pierwszy strzał w tym spotkaniu, uderzenie Tuszyńskiego (LECHIA) sprzed pola karnego obok słupka
5'
Widzew stara się szukać szansy w kontrach, dwa takie ataki zakończone złymi dośrodkowaniami kolejno: Batrovicia i Urdinova
6'
niecelny strzał z dystansu Mikity (WIDZEW)
7'
róg dla Lechii po akcji Vranjesa (LECHIA)
8'
dośrodkowanie z rogu Wiśniewskiego (LECHIA) prosto w ręce Wolańskiego (WIDZEW)
9'
Wolański (WIDZEW) broni strzał Sadajewa (LECHIA), który uderzał z pola karnego, mimo że miał obrońcę "na plecach"
11'
dobre wyjście M.Bąka (LECHIA), który przeciął piłkę po prostopadłym zagraniu w kierunku Visnakovsa
12'
Madera (LECHIA) strzelał głową po dośrodkowaniu z wolnego Vranjesa (LECHIA), Wolański (WIDZEW) złapał piłkę, po chwili okazało się, że bramkarz Widzewa nie musiał się fatygować, bo stoper gospodarzy był na spalonym
13'
na razie dość wyrównany i dobry jak na polskie standardy mecz w Gdańsku
14'
nieudane dośrodkowanie Vranjesa (LECHIA) w kierunku Tuszyńskiego (LECHIA)
15'
Sadajew (LECHIA) wsparł teraz kolegów z obrony, to on wybił piłkę z pola karnego Lechii po ataku Widzewa
16'
niecelne dośrodkowanie Augustyniaka (WIDZEW), od bramki rozpocznie M.Bąk (LECHIA)
18'
Lechia próbowała zbudować atak większą liczbą podań, Tuszyński (LECHIA) przegrał jednak drybling w polu karnym rywali
19'
Makuszewski (LECHIA), który mecz rozpoczynał jako lewoskrzydłowy, tym razem udanie włączył się do akcji prawym skrzydłem, jego płaskie zagranie w pole bramkowe przechwycił Wolański (WIDZEW)
20'
M.Bąk (LECHIA) przechwycił piłkę po dośrodkowaniu Urdinova (WIDZEW)
20'
i akcja już po drugiej stronie boiska, Sadajew (LECHIA) stracił jednak piłkę, od bramki rozpocznie Widzew
21'
cały czas doping kibiców dla Lechii
22'
Dawidowicz (LECHIA) tłumaczy arbitrowi, że nie faulował Bartovicia (WIDZEW), ale sędzia przyznał rzut wolny dla Widzewa z wysokości pola karnego Lechii
22'
zbyt krótko wybita piłka przez lechistów z pola karnego po dośrodkowaniu z wolnego, natychmiast z około 25 metrów uderzył Kaczmarek (WIDZEW), jednak to uderzenie byłemu piłkarzowi m.in. Lechii nie wyszło, piłka minęła bramkę
24'
Lechia przejmuje powoli inicjatywę, kolejny wolny dla gdańszczan
25'
dośrodkowanie z wolnego Wiśniewskiego (LECHIA) nie zaskoczyło defensywy Widzewa, piłka wybita z "16" rywali
26'
przerwana kontra Widzewa, gdyż Mikita (WIDZEW) pomógł sobie ręką przy próbie opanowania piłki
28'
na spalonym Sadajew (LECHIA)
28'
dobra interwencja Janickiego (LECHIA), który wybił piłkę z pola karnego po dośrodkowaniu Mikity (WIDZEW)
29'
[1:0] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Vranjes. Doskonała akcja gospodarzy. Makuszewski dośrodkował z prawego skrzydła, Wiśniewski zgrał piłkę głową, a Vranjes uderzył z woleja nie do obrony z 11. metra. To pierwszy gol Bośniaka dla biało-zielonych, który zimą podpisał 3-letni kontrakt w Gdańsku
31'
po golu jeszcze bardziej wzmógł się doping dla Lechii, nie milkną śpiewy na trybunach
32'
Kaczmarek (WIDZEW) wybił piłkę na róg spod nóg Wiśniewskiego
33'
po dośrodkowaniu z rogu Wiśniewskiego (LECHIA), niecelnie główkował Tuszyński (LECHIA)
36'
po golu już zdecydowanie Lechia częściej przy piłce, Widzew jakby opuściły początkowe entuzjazm i odwaga
37'
Wolański (WIDZEW) złapał piłkę po strzale Makuszewskiego (LECHIA)
38'
po kiksie Vranjesa (LECHIA) róg dla Widzewa
39'
Wiśniewski (LECHIA) stanął około 10 metrów od narożnika boiska i zablokował dośrodkowanie Bartovicia z kornera, widać, że trener Probierz "rozpracował" jak Widzew rozgrywa takie stałe fragmenty
40'
kolejny róg dla Widzewa po interwencji Deleu (LECHIA)
41'
krótko rozegrany róg przez Widzew, dośrodkowanie Kaczmarka wybite z "16" Lechii, z dystansu natychmiast uderzył Urdinov (WIDZEW), ale strzał był nieudany
43'
Nowak (WIDZEW) na spalonym po dośrodkowaniu z wolnego Bartovicia (WIDZEW)
44'
nieudane dośrodkowanie Lekovicia (LECHIA), Kaczmarek (WIDZEW) głową podał do własnego bramkarza
45'
na spalonym Tuszyński (LECHIA)
45'
60 sekund doliczone do pierwszej połowy
45+1
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PROWADZI 1:0
Lechia zasłużenie prowadzi do przerwy, a gola strzeliła po kapitalnej akcji. Wreszcie dali o sobie znać w ofensywie zimowe nabytki gdańszczan: Makuszewski (LECHIA) i Vranjes (LECHIA), choć Bośniak teoretycznie jest ustawiony na pozycji... defensywnego pomocnika. Po zdobyciu prowadzenia biało-zieloni już zdecydowanie przejęli kontrolę nad grą, choć kolejnych składnych akcji już w ich wykonaniu nie było. Gospodarze do przerwy ogółem poprzestali na 5 strzałach, w tym trzech celnych.
Jeszcze gorzej prezentują się statystyki Widzewa. Łodzianie zaczęli mecz na PGE Arenie bardzo odważnie. Przez blisko pół godziny starali się atakować, ale na ogół brakowało im ostatniego celnego podania przed bramką Lechii. Dlatego nie zdołali oddać ani jednego celnego strzału w kierunku M.Bąka (LECHIA).
Po stracie bramki goście wyraźnie spuścili z tonu, jakby "uleciało z nich powietrze". Czy w przerwie trener Skowronek natchnie ponownie gości do walki, czy druga połowa będzie już jednostronnym widowiskiem z przewagą Lechii?
Oficjalna frekwencja na sobotnim meczu na PGE Arenie to 9175 kibiców
piłkarze Widzewa szybko wybiegli na drugą połowę, musieli odczekać kilkadziesiąt sekund na Lechię
w przerwie żaden z trenerów nie zdecydował się na zmiany
46'
drugą połowę rozpoczął Widzew
47'
powinno być 2:0, Wiśniewski (LECHIA) przechwycił piłkę, podał w pole karne do Sadajewa (LECHIA), który wycofał do Tuszyńskiego (LECHIA), piłkę po uderzeniu Patryka bramkarz Widzewa wybił nad poprzeczką
47'
bez zagrożenia dla bramki Widzewa po dośrodkowaniu Wiśniewskiego (LECHIA) z rogu
48'
Augustyniak (WIDZEW) wybił piłkę spod nóg Tuszyńskiego (LECHIA) w polu karny Widzewa
50'
indywidualna akcja Visnakovsa, Łotysz próbował technicznego uderzenia, bo wyszedł sam z tą kontrą, musiał uderzać z ostrego kąta, a piłka nie wyszła nawet za... linię końcową, od autu rozpoczęła Lechia
51'
Żółtą kartką został ukarany Sadajew (LECHIA), to już drugie tego typu upomnienie rosyjskiego napastnika w piątym występie w gdańskiej drużynie
52'
Botrović z narożnika pola bramkowego szukał "długiego rogu" bramki Lechii, M.Bąk (LECHIA) dobrze wybił piłkę poza boisko, sędzia nie zauważył jego interwencji, od bramki grę wznowią gdańszczanie
53'
poprzeczka uratowała Widzew! Po dośrodkowaniu z rogu Wiśniewskiego strzelał głową Dawidowicz
54'
M.Bąk (LECHIA) interweniuje poza własną "16", okres gry, gdy akcje przenoszą się spod jednej pod drugą bramkę
56'
57'
początek drugiej połowy bardzo podobny do pierwszych 45 minut, Widzew stara się nie oddawać pola gospodarzy, odważnie atakuje, ale z drugiej strony też się odkrywa, czy Lechia to wykorzysta?
58'
trener Probierz wymachuje rękami, bo sędzia nie widzi, że szkoleniowiec Lechii zamierza dokonać zmiany
58'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sadajew, w jego miejsce wchodzi Pietrowski.
59'
roszada wprowadza zmiany w ustawieniu gospodarzy, Tuszyński (LECHIA) przeszedł do ataku, a Vranjes (LECHIA) został przesunięty na pozycję ofensywnego pomocnika, za jego plecami operować będzie Pietrowski (LECHIA)
59'
na spalonym Urdinov (WIDZEW)
60'
dośrodkowanie Vranjesa (LECHIA) w pole karne z wolnego, ale żaden z gdańszczan nie doszedł do strzału głową
61'
niecelny strzał Pietrowskiego (LECHIA)
63'
dośrodkowanie w pole karne Widzewa, ale tam był tylko Makuszewski (LECHIA), który warunkami fizycznymi nie grzeszy i do strzału głową nie doszedł
64'
Tuszyński (LECHIA) w ataku sfaulował Nowaka (WIDZEW)
64'
Widzew przygotowuje podwójną zmianę
66'
WIDZEW przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Urdinov, w jego miejsce wchodzi Rybicki.
66'
WIDZEW przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Stępiński, w jego miejsce wchodzi Bruno.
67'
szalenie odważne zmiany trenera Skowronka, szkoleniowiec Widzewa zdjął obu bocznych obrońców, a do gry wprowadził nominalnych skrzydłowych
69'
Makuszewski (LECHIA) w indywidualnej akcji minął Kaczmarka, Wolański (WIDZEW) odbija jednak strzał pomocnika gospodarzy z ostrego kąta
70'
Widzew przeszedł do gry na trzech obrońców, do stoperów dołączył Mroziński (WIDZEW)
72'
szybka kontra Lechii, niecelny strzał Lekovicia (LECHIA)
74'
to powinien być gol, ale Wolański (WIDZEW) obronił strzał Wiśniewskiego (LECHIA), gdyż pomocnik Lechii uderzył w środek bramki, okazja powstała po przechwycie Makuszewskiego (LECHIA), który odebrał piłkę Augustyniakowi i dobrym dograniu skrzydłowego gdańskiego w pole karne rywali
75'
to Widzew miał zaatakować, gdyż na to wskazywały zmiany łódzkiego szkoleniowca, ale w ostatnich minutach rośnie przewaga Lechii
77'
[2:0] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Vranjes. Makuszewski sprzed pola karnego podał do Bośniaka, który minął bramkarza i zmieścił piłkę lewą nogą tuż przy słupku, w dodatku goniący pomocnika Lechii rywal przewrócił się o... swojego bramkarza
79'
nieudane dośrodkowanie Deleu (LECHIA)
79'
WIDZEW przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bartrović, w jego miejsce wchodzi Cetnarski.
80'
niewykorzystana okazja gospodarzy w polu karnym Widzewa, najpierw zablokowany został Tuszyński (LECHIA), a po chwili fatalnie spudłował Wiśniewski (LECHIA)
81'
Żółtą kartką został ukarany Wiśniewski (WIDZEW).
83'
niecelny strzał z dystansu Makuszewskiego (LECHIA)
83'
pomocy lekarskiej wymaga Makuszewski (LECHIA)
84'
LECHIA przeprowadza zmianę. Na boisku już nie wrócvi Makuszewski, w jego miejsce wchodzi Grzelczak.
86'
niecelny strzał Kasprzaka (WIDZEW)
87'
róg dla Widzewa
88'
po dośrodkowaniu z rogu Rybickiego (WIDZEW) niecelnie główkował Mroziński (WIDZEW)
89'
bardzo dobra indywidualna akcja Vranjesa (LECHIA), ale Grzelczak (LECHIA) nie wykorzystał dobrego podania Bośniaka
90'
sędzia doliczył dwie minuty
90+1
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wiśniewski, w jego miejsce wchodzi Jagiełło.
90+2
Żółtą kartką został ukarany Deleu (LECHIA).
90+2
KONIEC MECZU. LECHIA ZASŁUŻENIE WYGRAŁA 2:0
to ósme ligowe zwycięstwo, a czwarte na PGE Arenie Lechii w tym sezonie, na sukces przed własną publicznością gdańszczanie czekali od 8 grudnia, kiedy również 2:0 pokonali Legię Warszawa. Wówczas dwa gole z karnych strzelił Matsui. Oby kariera w biało-zielonych barwach Vranjesa (LECHIA) była dłuższa niż Japończyka, który poprzestał na jednej rundzie.
Widzew w tym sezonie kontynuuje serię wyjazdowych porażek, w 13 meczu poza Łodzią przegrał po raz 13, bilans bramkowy 7:31

• LECHIA GDAŃSK - Widzew Łódź 2:0 (1:0)
  • Korona Kielce - Zawisza Bydgoszcz 1:1 (1:0)
  • Lech Poznań - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1 (1:0)
  • Górnik Zabrze - Pogoń Szczecin 1:1 (1:0)
  • Legia Warszawa - Wisła Kraków 2:2 (2:0)
  • Zagłębie Lubin - Śląsk Wrocław 2:2 (1:0)
  • Ruch Chorzów - Piast Gliwice 0:2 (0:1)
  • Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:0 (0:0)

Opinie (178) ponad 50 zablokowanych

• W tym meczu po prostu nie było wyjścia meczu nie wygrać , Widzew bez zwycięstwa na wyjazdach od 24 meczy to mówi wszystko samo z (3)