Koszykarze Trefla lepsi od Rosy

Gracze Trefla Sopot w Radomiu nie grzeszyli rzutową skutecznością. Wyjątkiem był Paweł Leończyk, który na osiem prób spudłował tylko raz i to rzucając zza łuku. fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Trefl Sopot pokonał na wyjeździe Rosę Radom 73:66 (18:23, 12:17, 28:16, 15:10). Podopieczni Dariusa Maskoliunasa rozegrali dwie zupełnie różne połowy, ale na szczęście ich skuteczna gra w drugiej części meczu wzięła górą nad słabą grą z pierwszych dwóch kwart. Do wygranej poprowadził sopocian Paweł Leończyk, który zdobył 14 pkt trafiając wszystkie siedem prób za 2 punkty i zanotował 9 zbiórek.

ROSA: Dłoniak 17 (1x3), Majewski 15 (1x3), Adams 10 (10 zb.), Lucious 4, Witka 3 (1x3) - Jeszke 10, Zalewski 4, Łączyński 2 (6 as.), Sobuta 2, Kardaś 0

TREFL: Leończyk 14 (9 zb.), Jeter 10, Waczyński 9 (5 zb.), Gadri-Nicholson 8, Brembly 0 - Roszyk 3, Stefański 3, Majstorović 8, Vasiliauskas 4, Michalak 6, Buterlevicius 8

Zgodnie z oczekiwaniami sopocianie rozpoczęli mecz w nietypowym ustawieniu, bo dopiero po raz czwarty w tym sezonie w pierwszej piątce w ligowym meczu wyszedł David Brembly. Po jednym występie rozpoczętym na ławce rezerwowych od pierwszych minut zagrał za to Adam Waczyński. Z wyjściowego składu na ostatni mecz ze Stelmetem zostali tylko Yemi Gadri-NicholsonLance Jeter.

Spotkanie w Radomiu rozpoczęło się od serii 5:2 dla gospodarzy, w barwach których błyszczał Łukasz Majewski, zdobywca 10 punktów w pierwszej kwarcie. Rosa odskoczyła Treflowi na 16:10 po punktach Korie Luciousa, ale "trójka" Simasa Buterleviciusa pomogła sopocianom zbliżyć się do rywali przed końcem kwarty. Po faulu Litwina jeden rzut wolny wykorzystał Jakub Zalewski, a chwilę później wynik partii ustalił Damian Jeszke, który wykorzystał kontrę po dwóch niecelnych rzutach Buterleviciusa.

Druga kwarta to fatalna gra Trefla, który w pierwszych 5 minutach ani razu nie odnalazł drogi do kosza Rosy. Pudłowali Jeter, Michalak i Waczyński, a gospodarze wypracowali serię 9:0. Przerwał ją dopiero rezerwowy Krzysztof Roszyk celnym rzutem zza łuku. Błyskawicznie tym samym odpowiedział Jakub Dłoniak i żółto-czarni przegrywali 21:35.

Chwilę później Trefl zanotował serię 7:0, którą celną "trójką" tuż przed przerwą zatrzymał Robert Witka i drugą połowę sopocianie rozpoczynali ze stratą 10 pkt. Podopiecznym Dariusa Maskoliunasa udało się ją odrobić z nawiązka w trzeciej partii. W niej nareszcie punktować zaczął Waczyński, który w ciągu 60 sekund dwukrotnie trafił zza linii 6,75.

Żółto-czarni rozwinęli jednak skrzydła dopiero przy stanie 52:42 dla gospodarzy, gdy dwa rzuty wolne wykorzystał Sarunas Vasiliauskas, a celny rzut po zbiórce zanotował Jeter. Sopocianie punktowali praktycznie całą przebywającą na parkiecie piątką - do kosza trafiali Gadri-Nicholson, Leończyk i Michalak. Po rzutach tego ostatniego Trefl wyszedł na prowadzenie 58:54.

Znakomita trzecia kwarta rozochociła sopocian do gry. Już po trzech minutach ostatniej odsłony goście prowadzili 65:58, gdy zza łuku trafił Milan Majstorović. Rosa zdołała się zbliżyć na 5 punktów po akcji 2+1 Majewskiego, ale sopocianie nie zamierzali wypuścić zwycięstwa z rąk.

Na 30 sekund przed końcem meczu tylko jeden rzut wolny trafił Waczyński i przy stanie 66:73 o czas poprosił trener gospodarzy Wojciech Kamiński. Zza łuku niecelnie rzucił Majewski i Trefl mógł cieszyć się z zasłużonej wygranej w przedostatnim meczu fazy "szóstek".

Obydwie drużyny trafiały do kosza ze skutecznością poniżej 45 proc z gry. Sopocianie byli w tym elemencie nawet gorsi, ale częściej trafiali za 3 punkty, a ponadto mieli dwukrotnie więcej okazji do zdobywania punktów z linii rzutów wolnych.

Trefl, który jest już pewny 3. miejsca w fazie play-off Tauron Basket Ligi, sezon zasadniczy zakończy w niedzielę w Ergo Arenie meczem z Anwilem Włocławek.

• o miejsca 7-12:
  • Stabill Jezioro Tarnobrzeg - ASSECO Gdynia 75:84 (18:24, 17:20, 21:18, 19:22)

- DNO i PIĘĆ METRÓW MUŁU!!!
    Panie Maskoliunas swoje frustracje należy wylewać w domu a podczas meczu prowadzić drużynę do wygranej a nie ciągnąć na dno.

• 9 3

• Trefl zbudował przewagę kiedy na boisku nie było lidera. Zgadnijcie kogo? :)

• 8 0

• Wygrana (chociaż bez znaczenia) cieszy. Szczególnie odrobienie kilkunastopunktowej straty.
      Bardzo martwi kompletny brak obrony u Waczyńskiego i Jetera. Po prostej zmianie krycia obaj zagubieni a Dłoniak, Majewski i Witka pozostawieni na obwodzie z możliwością swobodnego rzutu.
      Bardzo słabo wygląda obrona P&R, właściwie można powiedzieć, że każda akcja kończy się bezkarnym wjazdem pod kosz.
      W ataku kompletna bezradność przy strefie postawionej przez przeciwnika. Niby coś tam dzwoni, jest zbiegnięcie dwóch zawodników i stworzenie przewagi ale brak kończącego podania do zawodnika w rogu na wolnej pozycji.
      No i ten trener, który nic nie wnosi do gry a cały czas przeszkadza zawodnikom i swoimi wygibasami przy linii cały czas ich dekoncentruje. Najsilniejszy jego argument to palec pokazujący na koniec ławki - jak w przedszkolu.
      Coś "Czarno" to widzę w play offach.

• 7 0

• (1)

W meczu z Rosą eksperymentów ciąg dalszy. Jak wyszło każdy widział.
      No to może w ostatnim meczu poeksperymentować na maxa i zagrać bez trenerów a drużynie wystarczy kapitan?
      Hasło przewodnie ostatniego meczu:

Bez Dariusza i Mariusza każdy niech się żwawo rusza!

• 8 0

• Niezłe ale wrzucę lepsze
        Bez Dariusa i Niedbala łatwiej ogra Trefl rywala :)

• 6 3

10.12 (czw) godz.17:35 Zastal Enea BC Zielona Góra typuj bez publiczności TREFL Sopot
18.12 (pt) PGE Spójnia Stargard TREFL Sopot
26.12 (sob) TREFL Sopot Anwil Włocławek
30.12 (śr) ASSECO ARKA Gdynia TREFL Sopot
18.03.2021 (czw) Polski Cukier Toruń TREFL Sopot
16.11 (pon) godz.17:35 MKS Dąbrowa Górnicza 72:81 bez publiczności TREFL Sopot
10.11 (wt) godz.18:00 TREFL Sopot 79:60 bez publiczności Śląsk Wrocław
05.11 (czw) godz.17:35 Legia Warszawa 78:72 bez publiczności TREFL Sopot LIVE!

Wyniki 14 kolejki:

• Anwil Włocławek - ASSECO ARKA GDYNIA 86:78 (17:23, 24:19, 19:16, 26:20)
  • TREFL SOPOT - Polski Cukier Toruń 96:67 (24:12, 23:16, 28:23, 21:16)
  • HydroTruck Radom - King Szczecin 83:73 (17:23, 15:15, 19:25, 32:10)
  • Legia Warszawa - GTK Gliwice 95:85 (19:18, 20:22, 34:25, 22:20)
  • Zastal Enea BC Zielona Góra - Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. 105:85 (29:18, 31:35, 21:12, 24:20)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Śląsk Wrocław 82:88 (15:16, 18:21, 17:27, 32:24)
  • PGE Spójnia Stargard - Polpharma Starogard Gd. 71:60 (26:15, 17:10, 15:20, 13:15)
  • Pszczółka Start Lublin - Enea Astoria Bydgoszcz (przełożony na 6.12)