Dwa sety na przewagi

12 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Trefl Gdańsk

W hali AWFiS było wielkie święto i komplet publiczności. Siatkarski beniaminek zapłacił frycowe w debiutanckim secie, ale potem był długimi okresami gry równorzędnym rywalem dla mistrzów Polski. Ostatecznie po dwóch godzinach walki Trefl Gdańsk przegrał z PGE Skrą Bełchatów 1:3 (16:25, 27:29, 28:26, 18:25). Najlepszym graczem meczu został Mariusz Wlazły, który zdobył 25 punktów.

TREFL: Kruk, Janić zdobył 12 punktów, Stancelewski 7, Winnik 15, Serafin 15, Kadziewicz 11, Skorij (libero) oraz Bednaruk, Szulik 2.

SKRA: Falasca 5, Antiga 3, Pliński 12, Wlazły 25, Murek 11, Wnuk 7, Gacek (libero) oraz Jarosz, Bąkiewicz 6, Kurek 14, Dobrowolski, Możdżonek.

Sędziowie: Maroszek (Żory), Król (Katowice).

Siatkarską elitę w Gdańsku otworzył prezydent miasta Paweł Adamowicz. Pierwsza zagrywka należała do francuskiego przyjmującego Skry, Stephana Antigę, a inauguracyjny punkt zdobył Jarosław Stancelewski.

Niestety, potem były błędy w zagrywce, dobre zbicia z lewego skrzydła Antigi i pierwsza przerwa techniczna zastała drużyny przy prowadzeniu gości 8:4. Wojciech Kasza pierwszą przerwę na żądanie wykorzystał przy 5:10. Niewiele ona dała. Gdy Daniel Pliński ustrzelił asa serwisowego, miała miejsce druga przerwa techniczna. Mistrzowie prowadzili już wówczas 16:7!

Przy 11:20 gdański szkoleniowiec zdecydował się na zmianę rozgrywających. Na parkiet wszedł Jakub Bednaruk. Nieco pomogło. Asem popisał się też Łukasz Kadziewicz. Jednak w końcówce znów zabrakło atutów w ataku. Piłkę setową goście zdobyli na 24:15 po autowym zbiciu Bojana Janica, a gra dobiegła końcu po bloku Daniela Plińskiego na Wojciechu Winniku.

Przed drugim setem trener Skry zostawił na ławce Antigę, a na boisko wprowadził 20-letniego Bartosza Kurka. Trefl z Bednarukiem na rozegraniu. Rozpoczęło się od udanego bloku Radosława Wnuka, ale od 2:1 i ataku Winnika prowadzi Trefl. Potem bardzo dobrze z prawego skrzydła atakował Winnik (80 procent skuteczności w tej partii!), a Skra zaczęła się mylić. Na pierwszej przerwie technicznej gdańszczanie prowadzili 8:4! Publiczność skwitowała ten wynik "meksykańską falą".

Gdy przewaga gospodarzy stopniała do 12:10 trener Kasza czujnie poprosił o przerwę. Jednak po powrocie na parkiet nastąpiła wybitnie nieudana wystawa Bednaruka do Kadziewicza. Dość szczęśliwie udało się utrzymać przewagę na drugiej przerwie technicznej. Zamiast 15:15 było 16:14 dla miejscowych, gdyż Dawid Murek przekroczył linię środkową.

Skra wyrównała na 18:18, ale Trefl nie chciał prowadzenia. Dzięki skutecznym atakom ze skrzydeł głównie Winnika, ale także Serafina i Janica korzystny wynik udało się utrzymać do 23:22. Potem były dwa punkty dla gości, gdyż sprytem przy siatce wykazali się Pliński i Kurek. Jednak piłkę setową przy 23:24 obronił atak Janica. Po chwili Serb popisał się asem serwisowym i o przerwę poprosiła Skra.

Przy 25:24 dla gospodarzy klasą błysnął Mariusz Wlazły, który skończył dwa kolejne ataki. Ale gdańszczanie nie "pękli". Winnik i blok Kadziewicza na Wlazłym dały kolejną piłkę setową dla gospodarzy. Niestety, wyrównał Wnuk, a po chwili miejscowych "rozstrzelały" dwie zagrywki Wlazłego. Bełchatowianie zakończyli partię przy trzeciej piłce setowej.

Na początku trzeciego seta dwukrotnie pomylił się Kurek, co dało wynik 2:0 Treflowi. Po serwisie Bednaruka i złym przyjęciu przyjezdnym Stancelewski skutecznie zaatakował piłkę przechodzącą, powiększając przewagę do trzech punktów (7:4). Po asie serwisowym Serafina gdańszczanie odskoczyli na 13:9. O przerwę poprosił Daniel Castellani, szkoleniowiec Skry.

Pliński dwoma atakami zmniejszył straty do 13:15, ale plasowany atak Janica nad blokiem pozwolił gospodarzom zejść na drugą przerwę techniczną z trzypunktową przewagą. Skra wyrównała już na 17:17, a po bloku na Kadziewiczu zrobiło się 17:18. Przy 20:22 o przerwę poprosił trener Kasza. Jednak wydawało się, że nie ma nadziei skoro na prawym skrzydle szalał Wlazły. To po kolejnym zbiciu kapitana Skry zrobiło się 24:22!

Trefl obronił dwie piłki meczowe! W końcówce Skra się pogubiła, gdyż aż dwie zagrywki wyrzuciła w aut. Natomiast Kadziewicz i Winnik wyprowadzili gdańszczan na prowadzenie. W ostatniej akcji Włazły zaatakował w aut. Co prawda próbował wyprosić u sędziego atak po bloku, ale nic nie wskórał. Tym samym beniaminek zdobył pierwszego seta w Plus Lidze.

Do pierwszej przerwy technicznej żadnej z drużyn nie udało się osiągnąć większej przewagi. Trefl prowadził 6:4 i zasłużenie zszedł na pierwszą przerwę techniczną z korzystnym wynikiem 8:7. Jednak po powrocie do gry do głosu doszła Skra. Przy prowadzeniu mistrzów 10:9 grę przerwała przerwa trenera Kaszy. Po asie Plińskiego gdański szkoleniowiec zawołał podopiecznych po raz drugi. Tym razem było już 10:13.

Skra grała z coraz większą swobodą. Po asie Murka było 18:13 dla gości. Pierwszą piłkę meczową w tym secie Skra miała przy 24:17. Obronili się gospodarze po ataku Serafina. Jednak za drugim podejściem Murek nie pozostawił złudzeń.

Pozostałe wyniki 1. kolejki: Jastrzębski Węgiel - Delecta Bydgoszcz 3:1 (37:39, 25:18, 25:23, 25:16), AZS UWM Olsztyn - Jadar Radom 3:0 (25:23, 25:23, 25:23), Assecco Resovia Rzeszów - ZAKS S.A. Kędzierzyn 2:3 (21:25 25:20 22:25 25:11 14:16), poniedziałek: Domex Tytan Częstochowa - J.W.Construction Osram AZS Politechnika Warszawska 2:3 (25:23, 19:25, 22:25, 25:23, 11:15).

• (1)

A ja biletów nie dostałem, co za debil to organizował na tej małej hali! Trzeba było na Olivii :/

• 0 0

• KOELGE TY SIE ODWAL OD OLIVI BO TAM GRAJA HOKEISCI :)

• 0 0

• ładnie grają

jak równy z równym

będę musiał się wybrać, szkoda, że nieprędko otworzą halę gdańsk/sopot, bo do tego czasu będzie mało biletów

• 0 0

• dramat (1)

BRAK ORGANIZACJI NA TEN MECZ I BRAK BILETOW A JAK WIDZIALEM TO BYLY JESZCZE MIEJSCA PATOLOGIA DLA ORGANIZATOROW

• 0 0

• trzeba było kupić na miejscu stojący

a potem sobie usiąść

• 0 0

• na Olivii gra dzisiaj Stoczniowiec, wiec sie idioto nie wypowiadaj jak nie wiesz co jest grane!

• 0 0

• Słaby poziom tego meczu

Skra mnie mocno zawiodła (poza Wlazłym), a trefl tak jak się spodziewałem, czyli słabo,( ale nie bardzo słabo)

• 0 0

• nie bylo tak zle

drugi i trzeci set naprawde niezle zagrali. mysle, ze trefl z czasem sie rozkreci:) a cel na ten sezon (5. miejsce) uwazam za bardzo realny:)