Wiadomości

Małgorzata Białecka mistrzynią świata

Małgorzata Białecka po raz pierwszy w karierze została mistrzynią świata w jedynej, windsurfingowej klasie olimpijskiej.
Małgorzata Białecka po raz pierwszy w karierze została mistrzynią świata w jedynej, windsurfingowej klasie olimpijskiej. fot. Tilt Aunaste/rsxclass.com

Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zdobyła pierwszy w karierze medal mistrzostw świata w windsurfingowej klasie RS:X i od razu wywalczyła ten z najcenniejszego kruszcu. Przypomnijmy, że w rywalizacji mężczyzn regaty w Izraelu wygrał Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), dla którego to drugi tego typu sukces w karierze.Małgorzata Białecka 2 kwietnia skończy 28 lat. Okazało się, że równo dekadę zajęło jej, by sukcesy, które zdobywała w rywalizacji juniorek (brąz mistrzostw świata 2006) i młodzieżowej (złoto mistrzostw Europy 2007), przełożyła do seniorskich zmagań. W minionym sezonie została wicemistrzynią kontynentu i wygrała krajowe kwalifikację olimpijskie. W Izraelu przebiła się na podium mistrzostw świata i od razu wywalczyła miejsce na jego najwyższym stopniu podium.

PIOTR MYSZKA ZAPEWNIŁ SOBIE ZŁOTO DZIEŃ PRZED ZAKOŃCZENIEM MISTRZOSTW

Do wyścigu medalowego, który z udziałem 10 najlepszych, odbył się na zakończenie regat w Ejlacie, sopocianka miała ponad 10 punktów przewagi nad najgroźniejszymi rywalkami. Oznaczało to, że aby nie oglądać się na wynik żadnej z nich, w ostatnim starcie musi osiągnąć metę na miejscu nie niższym niż szóste. Deskarka SKŻ Ergo Hestia perfekcyjnie wykonała zadanie. Zajęła właśnie 6. lokatę.

- Jestem w siódmym niebie. Ostatnie miesiące to coś niesamowitego. Zwycięstwo tutaj daje niesamowity zastrzyk energii i motywacji. Nic nie ucieszy mnie tak jak sukces na igrzyskach olimpijskich i zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby go osiągnąć - mówi Białecka
TUTAJ PEŁNA KLASYFIKACJA MISTRZOSTW ŚWIATA PAŃ

W wyścigu medalowym popłynęły jeszcze dwie Polki. O medal walczyła Zofia Noceti-Klepacka, która sobotę rozpoczynała jako 3. zawodniczka klasyfikacji. Niestety, deskarka YKP Warszawa metę osiągnęła jako piątą. Bezpośrednio przed nią były najgroźniejsze rywalki. Dlatego zarówno do srebra i brązu naszej reprezentantce zabrakło 3 punktów. Mistrzostwa ukończyła na 4. miejscu.

Wicemistrzynią świata została Bryony Shaw (W.Brytania), a najniższy stopień podium wywalczyła Lilian de Geus (Holandia).

Ostatni start w regatach nie wyszedł także innej stołecznej deskarce. Kamila Smektała wyścig medalowy ukończyła na 9. miejscu i taka też lokata przypadła jej w końcowej klasyfikacji.

Miejsca innych sopockich deskarek
28. Karolina Lipińska, 30. Maja Dziarnowska, 43. Agnieszka Bilska

Tego w historii mistrzostw świata klasy RS:X jeszcze nie było. Dwa złote medale w jednych regatach dla Polski. Na zdjęciu najlepsi w Izraelu: Małgorzata Białecka i Piotr Myszka.
Tego w historii mistrzostw świata klasy RS:X jeszcze nie było. Dwa złote medale w jednych regatach dla Polski. Na zdjęciu najlepsi w Izraelu: Małgorzata Białecka i Piotr Myszka. fot. Tilt Aunaste/rsxclass.com
Jak informowaliśmy, wśród mężczyzn Piotr Myszka złoto zapewnił sobie już przedostatniego dnia regat. W wyścigu medalowym zawodnik AZS AWFiS Gdańsk zajął 9. miejsce, a i tak w klasyfikacji generalnej zwyciężył z przewagą 16 punktów na mistrzem olimpijskim z Londynu.

- To wspaniałe uczucie ponownie stanąć na najwyższym stopniu podium. Przed mistrzostwami świata zapowiadałem, że chcę walczyć o medal i udało mi się zrealizować tę deklarację. Solidnie przygotowałem się do tego występu. Jednak najważniejszy cel na ten rok - igrzyska olimpijskie - nadal przede mną - podkreśla Myszka, który tytuł mistrza świata odzyskał po 6 latach.
W sobotę nie powiodło się Pawłowi Tarnowskiemu. Deskarz SKŻ Ergo Hestia miał szanse na podium, ale jej nie wykorzystał. Po 10. miejscu w ostatnim starcie, sopocianin spadł na 8. pozycję w klasyfikacji generalnej.

PEŁNA KLASYFIKACJA MISTRZOSTW ŚWIATA DESKARZY

Obok Myszki miejsca na podium zajęli dwaj reprezentanci Holandii. Drugi był utytułowany Dorian Van Rijsselberge, a trzeci - Kiran Badloe.

Na 23. miejscu regaty ukończył Przemysław Miarczyński, a 42. był Marcin Urbanowicz (obaj SKŻ Ergo Hestia).

Brązowy medal w kategorii do lat 21 wywalczył Radosław Furmański. Przed zawodnikiem DKŻ Dobrzyń byli jedynie: Mattia Camboni (Włochy) i Oel Pouliquen (Francja).

Opinie (11)

 • Baza Techniczna PZZ w Gorkach Zachodnich gratuluje!

  Wielkie osiagniecie wspanialych sportowcow. Brak slow.
  Teraz swietujcie!

  • 22 0

 • Super sukces!

  • 20 0

 • Gratulacje :-) :-) :-) :-) :-) :-)

  • 22 0

 • Beze mnie imprezują??

  Skandal!

  • 1 1

 • I to jest wiadomość na główną.

  A nie KODy i Bolki.
  Jest sukces i tym sie trzeba chwalić.

  • 14 4

 • Dublet!

  Podpisuję się obiema rękami - to news zdecydowanie na główną. Ilu mamy mistrzów świata seniorów w dyscyplinach olimpijskich...?

  Brawo, deskarze! Trójmiaasto pęka z dumy :)

  • 21 0

 • Wioślarze gratulują ;)

  • 11 0

 • Brawo Gosia i Piotr
  to teraz czekamy na Rio,
  prawdziwy Zloty Team :)
  cala druzyna zasluguje na gratulacje.....,, deskarze to duma polskiego zeglarstwa,

  • 12 0

 • Gratulacje @@@

  • 1 0

 • G R A T U L A C J E !!!

  wielkie gratulacje!!!

  jesteście wspalniali!!!

  niech forma trzymaa do Rio!!!

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane