Koszykarki Arki Gdynia lepsze od Artego Bydgoszcz, mimo słabych rzutów za trzy

Karol Żebrowski
4 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Emma Cannon ponownie świetnie wywiązała się z roli liderki swojego zespołu. Emma Cannon ponownie świetnie wywiązała się z roli liderki swojego zespołu.

Koszykarki Arki Gdynia jako pierwsze w tym sezonie znalazły sposób na drużynę Artego Bydgoszcz i pokonały rywalki na ich parkiecie 65:59 (15:15, 17:14, 16:17, 17:13). Do triumfu poprowadziła niezawodna Emma Cannon, która zdobyła 16 punktów. Natomiast podopieczne Gundarsa Vetry muszą popracować nad rzutami za trzy punkty. W niedzielę zaledwie 2 z 12 takich prób znalazło drogę do kosza.

ARTEGO: Morrison 12, McBride 11 (3x3), Międzik 11 (3x3), Stanković 7 (8 zb.), Szott-Hejmej 3 oraz Engelman 8 (2x3), Poboży 5, Radocaj 2

ARKA: Cannon 16 (1x3, 10 zb.), Allen 11, Jurcenkova 10, Misiek 7, Balintova 2 oraz Greinacher 8, Makurat 7 (1x3), Baltkojiene 4, Stelmach 0

Mecz w Bydgoszczy bez wątpienia można było uznać za hit kolejki Energa Basket Ligi jeszcze przed rozpoczęciem zmagań. Dotychczas gospodynie nie zaznały smaku ligowej porażki, zaś drużyna Arki mogła pochwalić się czterema zwycięstwami w pięciu rozegranych spotkaniach.

Rywalizacja dobrze rozpoczęła się dla gdynianek, które szybko wysunęły się na prowadzenie 7:2. Koszykarki Artego przez dłuższy czas nie mogły sforsować defensywy rywalek, jednak zawodniczki Arki nie wykorzystywały tego do powiększenia przewagi.

To zemściło się na przyjezdnych. Artego najpierw doprowadziło do wyrównania, a później, pomimo celnych rzutów Emmy Cannon, na niespełna pięć minut przed końcem pierwszej kwarty gospodynie wyszły na prowadzenie 12:11. Kolejne minuty były prawdziwym festiwalem nieskuteczności. Dopiero ostatnie sekundy przyniosły akcje punktowe w wykonaniu Karoliny PobożyAnny Jurcenkovej, które ustaliły wynik pierwszej kwarty na 15:15.

Druga kwarta, podobnie jak pierwsza, dobrze rozpoczęła się dla Arki, które dzięki punktom Jurcenkovej i akcji "dwa plus jeden" Pauliny Misiek wyszła na prowadzenie 20:15. Trójką odpowiedziała dobrze radząca sobie tego dnia na parkiecie Elżbieta Międzik, ale gdynianki wciąż utrzymywały punktową przewagę. Artego walczyło, trafienia Poboży i Dragany Stanković dało gospodyniom nawet chwilowy remis 21:21, ale kolejne minuty zdecydowanie należały do zawodniczek Arki.

Trio Cannon, Jurcenkova i Misiek było nie do zatrzymania i wyprowadziło gdynianki na prowadzenie 27:21, na co zareagował trener Artego Tomasz Herkt, prosząc o przerwę. Czas nie zmienił obrazu gry, a zawodniczki Arki nawet pomimo słabej skuteczności rzutów za trzy punkty utrzymywały przewagę. W szeregach bydgoszczanek pod koniec drugiej kwarty wyróżniła się Ziomara Morrison, która dzięki zdobytym sześciu oczkom zniwelowała nieco stratę punktową Artego w stosunku do Arki, lecz to ciągle gdynianki pozostawały na prowadzeniu i z korzystnym wynikiem 32:29 schodziły na przerwę do szatni.

Początek trzeciej kwarty to popis Julie McBride, która dwukrotnie trafiła za trzy punkty, dzięki czemu przewaga Arki została zniwelowana tylko do jednego punktu. Nie wpłynęło to jednak na dobrą postawę koszykarek z Gdyni. Zawodniczki ubrane w żółto-niebieskie stroje wciąż pozostawały na prowadzeniu, a dzięki kolejnej akcji "dwa plus jeden" Misiek przewaga pięciu punktów przy rezultacie 42:37 znów była komfortowa.

Od tej akcji znów ponowił się scenariusz z pierwszej i drugiej kwarty - Arka nie potrafiła wykorzystać okazji do powiększania przewagi, bydgoszczanki ją mozolnie niwelowały, aż dzięki trafieniu Tamary Radocaj na tablicy wyników pojawił się wynik 42:42. Wśród kibiców gospodarzy zapanował optymizm, ale zawodniczki z Gdyni nie dały się ponieść emocjom i ponownie wyszły na prowadzenie. Przed ostatnimi dziesięcioma minutami spotkania Arka prowadziła 48:46.

Ostatnia część meczu rewelacyjnie rozpoczęła się dla koszykarek z Gdyni. W końcu udało się trafić trójkę, a autorką rzutu, który dał prowadzenie 53:46 była Anna Makurat. Chwilę później rzuty wolne bezbłędnie wykorzystała Cannon i Arka znalazła się na najwyższym, dziewięciopunktowym prowadzeniu. Reagował trener Herkt, ale koszykarki Artego nie mogły znaleźć sposobu na odrobienie strat.

Gdy wydawało się, że losy meczu są już przesądzone, gdyż bydgoszczanki zaczęły popełniać proste błędy, do gry włączyła się Monica Engelman. Amerykanka w krótkim odstępie czasowym dwa razy celnie trafiła za trzy i Arka prowadziła już tylko 59:56.

Gdynianki ponownie jednak zachowały zimną krew. Trafienia kolejno: Santy Baltkojiene, Makurat i Cannon znów sprawiły, że na niespełna dwie minuty przed końcem spotkania Arka ponownie miała bezpieczną, dziewięciopunktową przewagę. Koszykarki Artego walczyły do końca, ale ostatecznie musiały uznać wyższość gdynianek, które zanotowały piąte zwycięstwo w tym sezonie.

Wyniki 6 kolejki

• SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA - Enea AZS Poznań 88:71 (25:26, 25:15, 22:14, 16:16)
  • Artego Bydgoszcz - ARKA GDYNIA 59:65 (15:15, 14:17, 17:16, 13:17)
  • Ślęza Wrocław - PGE MKK Siedlce 81:70 (22:19, 27:18, 19:18, 13:15)
  • Wisła CanPack Kraków - Ostrovia 92:46 (27:14, 19:9, 23:12, 23:11)
  • CCC Polkowice - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 74:60 (24:11, 10:7, 19:19, 21:23)
  • Widzew Łódź - InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski 63:74 (9:17, 16:25, 25:12, 13:20)

Opinie (28) 1 zablokowana

• Dziękujemy! (2)

Z wesołego busa pozdroaienia dla wszystkich kibiców Basketu Gxynia.Szczęśliwi kibice

• 33 0

• Basket Gdynia ? Co to za druzyna?

• 3 16

• Jakby

Była Skera w tym nowym składzie to byśmy wymiatali w lidze.Brawo.Teraz ograjmy w Gdyni CCC.Wszyscy na mecz.

• 10 3

• Gratulacje i dla zawodniczek i dla kibiców!

Jak najwiecej tak udanych wystepow

• 24 0

• Stelmach (3)

Bravo dla dziewczynów .Pytam co robi tam Stelmach?Przeca ona siem rusza jakby na macierzyńskim była podobnie ten pseudo kiero zespołu

• 1 18

• (1)

Dziękuje pozdrawiam pseudo kiero

• 8 0

• Panie kiero.Słabyś jest na maxa...i twn brzuch zwisający...

• 0 0

• Wi co pisze ???

JO !!! Wi co pisze ,ale nie wi co widzi .Jak to muwio ślipy goda ale nie wi co.Lepi dej se siana.

• 0 1

• Wielka Arka

Powrót na mistrzowska sciezke!

• 23 6

• Pomorzanin

Świetny, wyrównany mecz! Zwycięstwo zaslużone, teraz tylko utzymać tą passe!