Start uniknął lania od Stelmetu

19 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Kamil Chanas (na zdjęciu) i jego koledzy bezlitośnie punktowali Start w pierwszych dwóch kwartach meczu w Zielonej Górze. Pozostała część spotkania należała jednak do gdynian i choć straty były już nie do odrobienia, beniaminkowi znacząco udało się zmniejszyć rozmiary porażki. Kamil Chanas (na zdjęciu) i jego koledzy bezlitośnie punktowali Start w pierwszych dwóch kwartach meczu w Zielonej Górze. Pozostała część spotkania należała jednak do gdynian i choć straty były już nie do odrobienia, beniaminkowi znacząco udało się zmniejszyć rozmiary porażki.

Koszykarze Startu Gdynia przegrali wyjazdowe spotkanie ze Stelmet Zielona Góra 67:80 (8:22, 11:18, 20:18, 28:22). Podopieczni Davida Dedeka w pierwszej części meczu dostali srogą lekcję koszykówki od niedawnych pogromców Asseco Prokomu i Trefla, ale w drugiej zagrali znacznie lepiej. Wygrane trzecia i czwarta odsłona spotkania wystarczyły jednak tylko, aby uniknąć wstydliwego "lania".

STELMET: Hosley 18, Chanas 16, Hodge 14, Stević 4 (9 zb.), Sroka 3 - Jones 9 (6 zb.), Cesnauskis 7 (8 as.), Seweryn 7, Borovnjak 2, Trubacz 0, Lopićić 0.

START: Jankowski 14, Mordzak 5, Wojdyła 3, Malczyk 3, Pełka 0 - Rothbart 21 (9 zb.), Kowalczyk 5, Mokros 5, Andrzejewski 4, Śnieg 4, Kucharek 3.

Faworyci punktowanie gdyńskiego beniaminka rozpoczęli dość leniwie, ale przegrywając 4:5 wrzucili wyższy bieg i błyskawicznie odskoczyli podopiecznym Davida Dedeka. Passę 16:0 zapoczątkowaną przez trzypunktowy rzut Quintona Hosleya, dopiero po ponad czterech minutach zastopował Tomasz Andrzejewski.

Po pierwszej kwarcie, która przebiegła bezdyskusyjnie pod dyktando zielonogórzan, Start zagrał nieznacznie lepiej, ale już po półtorej minuty drugiej odsłony przegrywał różnicą 22 punktów. Gospodarze zza łuku trafiali średnio co drugi rzut, a w elemencie tym brylował Walter Hodge.

Ofensywa gdynian oparta przede wszystkim - by nie napisać wyłącznie - na Robercie Rothbarcie nie była w stanie wyrządzić krzywdy zielonogórzanom, którzy znaczną część swoich punktów zdobywali po szybkich atakach. Na niespełna dwie minuty przed przerwą Stelmet prowadził już różnicą 23 punktów, którą ostatnim rzutem w tej części spotkania nieznacznie zniwelował Rothbart.

Kolejna kwarta rozpoczęła się dla beniaminka fatalnie, bo od serii 0:7, ale później było już znacznie lepiej. Stelmet z wypracowaną ogromną przewagą nieco spuścił z tonu, a Rothbarta rzutami z dystansu wsparł Michał Jankowski. Choć z linii rzutów bezbłędnie rzucał często faulowany Hosley, gdynianie zdołali wygrać tę kwartę - w ciągu 10 minut zdobyli więcej punktów niż w ciągu wcześniejszych 20.

Przyjezdni za ciosem poszli w ostatniej partii, którą z dużym animuszem rozpoczął Rothbart. Dopiero w tej odsłonie swoje pierwsze punkty zdobył świetnie dysponowany w ostatnich spotkaniach podkoszowy zielonogórzan Dejan Borovnjak, ale nawet przy jego gorszym meczu sytuację kontrolowali Hodge, Hosley i skuteczny Kamil Chanas.

W ostatniej minucie z dobrej strony przypomniał o sobie kapitan gości Grzegorz Mordzak, który trafił oba rzuty wolne, a następnie po stracie Roba Jonesa celnie przymierzył zza łuku. Ostatecznie Start przegrał różnicą 13 punktów, co biorąc pod uwagę przepaść jaka dzieliła gdyński zespół od gospodarzy zaraz po przerwie (19:47), nie jest złym wynikiem, szczególnie jeśli wziąć dyspozycję jaką w ostatnich meczach TBL prezentują zielonogórzanie. Dwa punkty zostały w Winnym Grodzie, a Stelmet ustrzelił "trójmiejskiego hattricka", jednak Start zdołał uchronić się przed zawstydzająco wysokim pogromem.

Wyniki 17 kolejki

• PGE Turów Zgorzelec - TREFL SOPOT 77:75 (16:20, 24:28, 19:17, 18:10)
  • Rosa Radom - ASSECO PROKOM GDYNIA 75:76 (25:25, 11:20, 24:16, 15:15)
  • Stelmet Zielona Góra - START GDYNIA 80:67 (22:8, 18:11, 18:20, 22:28)
  • Kotwica Kołobrzeg - AZS Koszalin 88:76 (20:15, 25:15, 16:19, 27:27)
  • Anwil Włocławek - Polpharma Starogard Gdański 90:87 (24:28, 19:16, 16:18, 31:25)
  • Energa Czarni Słupsk - Jezioro Tarnobrzeg 89:69 (20:16, 20:20, 19:22, 30:11)