Dynamo Kursk - Arka Gdynia 64:58 w ostatnim meczu Euroligi koszykarek

Maryja Papowa była najlepiej punktującą koszykarką Arki Gdynia w ostatnim meczu w Eurolidze w sezonie 2019/20. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z zespołem Dynamo Kursk 58:64 (14:14, 15:19, 13:8, 16:23) w ostatnim występie w tym sezonie na parkietach Euroligi. Bilans startu w rozgrywkach grupowych koszykarek Gundarsa Vetry to 3 wygrane i 11 porażek.

DYNAMO: Bonner 24 (2x3, 7 zb.), Ndour 11 (1x3), Prince 8 (2x3, 7as.), Vidmer 0 (5 zb.), Kirillova 0 oraz Anoikina 10, Baric 5 (1x3, 6 as.), Breland 4, McCoughtry 2, Żedik 0

ARKA: Papowa 20 (3x3, 5 zb.), Allen 16 (4x3, 7 zb.), Balintova 6 (8 as.), Kastanek 2, Gulich 2 oraz Alexander 6 (11 zb.), Rembiszewska 4, Slamova 2, Podgórna 0

Koszykarki Arki Gdynia, mimo że bez względu na wynik mecz, kończyły rozgrywki grupowe na ostatnim 8. miejscu, podjęły walkę z wyżej notowanym rywalem. Spotkanie rzutem za trzy otworzyła Barbora Balintova. Co prawda osiem kolejnych punktów zapisało na swoje konto Dynamo, a w 7. minucie prowadziło 14:7, ale końcówka inauguracyjnej kwarty należała do żółto-niebieskich. W głównej roli wystąpiła Rebecka Allen. Jej dwa udane rzuty, w tym jeden z dystansu, przedzieliła skuteczna akcja Amalii Rembiszewskiej. Dzięki temu był remis 14:14.

Bogusław Witkowski: Nie ma meczów o pietruszkę

Czym dłużej trwał mecz, tym każdy udany rzut nabierał coraz większego znaczenia, gdyż z obu stron skuteczność nie należała do najwyższych. Drugą kwartę otworzyła Rembiszewska i Arka prowadziła 16:14. Lekki kryzys dotknął gdynianki po 13. minucie. Od 18:18 straciły 5 punktów z rzędu, a w 19. minucie przegrywały nawet 23:30. Na przerwę ekipa Gundarsa Vetry zeszła z niekorzystnym wynikiem 29:33, a straty udało się nieco zniwelować dzięki punktom Maryji Papowej i Balintovej.

Po zmianie stron znów początek należał do Arki. Allen trafiła za trzy, a Papowa była faulowana przy rzucie dystansowym. Otrzymała zatem trzy wolne, z których nie pomyliła się ani razu. Tym samym gdynianki objęły prowadzenie 35:33. Gospodynie na pierwszą udaną akcję w tej kwarcie potrzebowały ponad czterech minut. Już do 30. minuty żadnej z drużyn nie udało się odskoczyć na więcej niż 1-2 punkty. Wynik po trzeciej odsłonie na 42:41 dla gdynianek ustaliła Allen.

W czwartej kwarcie Arka kontrolowała boiskowe wydarzenia do 46:41, gdyż wynik poprawiły Angelika SlamovaKayla Alexander. Niestety, potem przyszły 3 minuty bez punktu. Rywalki odskoczyły wtedy na 49:46. Dopiero po przerwie, o którą poprosił trener Vetra, drogę do rosyjskiego kosza odnalazła Papowa.

Arka Gdynia - Dynamo Kursk 86:92 - relacja z meczu, który rozstrzygnęła dogrywka

Jak się okazało rezultat 49:49 był przedostatnim remisowym tego dnia. Potem do stanu równowagi doprowadziła jeszcze raz Papowa, rzucając na 58:58. Wówczas do końca były dokładnie 2 minuty i 1 sekunda. Niestety, w tym czasie punkty zdobywało już tylko Dynamo. Nie było zatem powtórki z Gdyni, gdzie w pierwszej rundzie triumfatorki wskazała dopiero dogrywka.

Być może gdyniankom zabrakło sił. Trener Vetra zdecydował się grać praktycznie 8-osobową rotacją. Kamila Podgórna weszła tylko na 5 sekund, a dwie inne Polki w ogóle nie podniosły się z ławki rezerwowych.

Zmienniczki Dynama rzuciły blisko dwa razy więcej punktów niż ich odpowiedniczki z Arki i to był element, który najbardziej zaważył na wyniku. Statystyki skuteczności (ok. 41 procent z gry) i liczba zbiórek (38-39) były bardzo wyrównane. Gdynianki zdecydowanie więcej razy (29:15) rzucały za 3, ale celny rzutów zza łuku zanotowały tylko o jeden więcej od rywalek (7:6).

• Na własne życzenie (1)

Przegrały na własne życzenie.Można to było wygrać.To co eobiły zwłaszcza Papova w 4 kfarcie to som jakieś jaja.Podgórna standardovo nie pomogła.Po co jechała?Wycieczka?

• 3-11 a nie 3-7... (2)

Mecz o nic ale nie dla zdesperowanego Vetry który koniecznie chce wrócić do Rosji.
    Aż się prosiło by dać pograć Polkom ale gdzie tam. Kamila na 5 sekund...
    Tyle euroligowych meczów a ten się nie nauczył że w 7 nie wygrasz bo jest za duże tempo gry.
    A te 3 wygrane to były bardzo dawno temu, z meczu na mecz coraz gorzej.
    Zdobądź majstra i idź do swojej Rosji.
    Teraz czas na Skerę!!!

• 1 9

• ciebie powinni zbanować za dyskryminację na tle narodowościowym (1)

Ciągle Polki, Polki, Polki.Mają grać Polki czyli inne nie mają grać bo nie są Polkami.Dyskryminacja.

• 2 3

• Co za dziwny człowiek, prawda?

Mając na uwadze dno, na jakim jest polska reprezentacja i znikome zainteresowanie koszykówką damską w Polsce coś chce zmienić.

Ja go popieram.

• 1 2

• Zdobądź majstra i idź .... to zdobywanie MP już jest takie proste, takie oczywiste (4)

Ten zespół wygrał trzy spotkania w eurolidze, kilka innych przegrał minimalnie, w lidze krajowej ma bilans 18:0. Takie rezultat to miał Koziorowicz w lata 2001-2004. Jacek Winnicki mając gwiazdy w drużynie (np. Tamika Catchings) zdobył MP w 2009 po ciężkich bojach, ale w eurolidze bilans taki jak teraz. Deprecjonowanie sukcesów to zaleta malkontentów i nieudaczników. Taki sposób anonimowego powetowania sobie braku własnych sukcesów. A dla Gundarsa Vetry i zespołu podziękowania za powrót do elity europejskiej i udanej walki o MP bo łatwo nie będzie.

• 17 2

• Vetra bye bye (1)

Granie na wygranie wszystkiego w zasadniczym to statystyka i nic więcej.
      Lepiej jakby dał pograć rezerwowym nawet kosztem jednej czy drugiej porażki.
      Życzę Vetrze zdobycia majstra bo to będzie dobre dla klubu.
      A zdobycie majstra gdy masz najwiekszy budżet, 8 zagranicznych gdy konkurencja max 6 i gdy główni rywale-ccc, Ślęza, Wisła mają kłopoty finansowo-organizacyjno-kadrowe to nie będzie zasługa geniuszu trenera.
      I myślę że nawet Vetra nie da rady tego popsuć.

W Eurolidze mój zarzut to nie że tylko 3 wygrane bo tego się można było spodziewać tylko:
      brak rotacji
      brak reakcji na wydarzenia parkietowe
      brak współpracy z asystentem

I co najważniejsze coraz gorsze wyniki. Gdy inne zespoły nas rozpracowały to nie potrafił nic zmienić.

Vetra pomógł klubowi wrócić do Europy i jego rola dobiega końca bo nie jest wybitnym trenerem, a jego antypolskość jest nie do zaakceptowania gdy trenujesz polski zespół.

Teraz czas na Skerę, która nie będzie czekać wiecznie na szansę.

• 4 6

• Na razie 1:6 czyli tylko ty popierasz swoje pomysły

• 0 3

• Roman Skrzecz też miał Bilans w sezonie 2007-2008 bez porażki dopiero w finałach przegrana z Krk Wisłą ;)

• 2 0

• Cały czas o tym piszę Ale buractwo nie rozumie na czym polega sport a w szczególności koszykówka. Katarczyk to zacofany defetysta i malkontent który tylko narzeka

• 2 4

• Do Katarczyk

Sądząc po Twoich wpisach mam wrażenie ze jesteś jedną z tych polek, które nie grają. Najwyraźniej musisz mieć na pieńku z trenerem Vetrą że go tak oczerniasz i wysyłasz do Rosji. Oj nie ładnie.

• 6 5

• Ccc nadal ma największy budżet w lidze (4)

Inna sprawa to jak jest wykorzystywany. Gorzów na drugim miejscu. Arka ma na poziomie Artego. I tu się kłania dobór zawodniczek pod granie zespołowe. W statystyce ligowej Arka ma najbardziej rozdzielone minuty pomiędzy zawodniczkami składu meczowego. To nie jest gra Herkta 6 zawodniczek czy Gorzowa Cooper i reszta jako uzupełnienie.

• 7 2

• ary to wszystko przegrywają jak kopacze

• 1 3

• (2)

Polkowice miały największy budżet w zeszłym sezonie.
      W Eurolidze w grupie zagrały 7-7 i awansowały do ćwierćfinału.

W tym sezonie jednak zrezygnowały z Euroligi z braku kasy.
      Gorzów też zrezygnował.

Kogo było stać na Euroligę i na zatrudnianie Marissy która daje przewagę w liczbie zagranicznych?

Największy budżet w Polsce to powód do dumy dla działaczy.

• 3 3

• (1)

Gorzów zrezygnował ze względu na brak hali a CCC owszem ma mniej kasy niż rok temu za to dalej wiecej niż my :) Pan Latarczyk jak zwykle wie lepiej...

• 0 2

• Po świetnym sezonie 7-7 i ćwierćfinał rezygnują z Euroligi i to według ciebie nie jest oznaką problemów finansowych?
          Zapomniałeś jak nas rozjechali w półfinale, wszystko po 30 w plecy.
          Mieli super pakę w zeszłym sezonie a teraz...

Gdyby mieli największy budżet to Kovacik dawno by wyleciał ale jak nie ma siana to i wymagania i ciśnienie mniejsze.

Katarczyk

• 2 0

• (1)

Czuję że teraz że dwie zawodniczki odejdą..

• 0 3

• Że co,że jak?

• 2 0

• Rosjanki (2)

W Arce gra więcej Rosjanek niż w Dinamie.