Wiadomości

Dzień Otwarty i rocznicowa gala

Stoczniowiec Gdańsk

artykuł historyczny
Hala Olivia obchodzi swoje 40 urodziny
Hala Olivia obchodzi swoje 40 urodziny K.Mystkowski/KFP

Charakterystyczny gmach przypominający mierzącą się z falami morskimi łódź, będący świątynią sportów zimowych na Pomorzu, ale też i świadkiem wielkiej historii - Hala Widowisko-Sportowa "Olivia" towarzyszy nam już 40 lat. 15 grudnia zorganizowane zostaną urodziny "czterdziestolatki".16 grudnia 1972 roku meczem hokeistów Stoczniowca Gdańsk z Polonią Bydgoszcz zaczęła się historia obiektu, jednego z symboli sportów zimowych w Polsce. Choć gdańszczanie ten pierwszy mecz przegrali, to później obiekt ten był świadkiem wielu zwycięstw zarówno gdańskich hokeistów, jak i reprezentacji. Tutaj podziwiano najwyższej klasy pokazy łyżwiarzy figurowych i emocjonowano się występami łyżwiarzy szybkich. Tutaj rozpoczęła się choćby przygoda Prokomu Trefla Sopot z Euroligą, grali siatkarze i siatkarki, w obronie tytułu mistrza świata walczył Dariusz Michalczewski.

Po czterech dekadach, dokładnie 15 grudnia 2012 roku w "Olivii", wciąż tętniącej życiem i przyciągającej tłumy młodzieży, sportowych amatorów i zawodowców, odbędą się rocznicowe uroczystości. Nie zabraknie spojrzenia w przeszłość, czyli wspomnień sportowców i pracowników Hali "Olivia", którzy zostawili tu sporą część swojego życia, ale także zaprezentują się ci, którzy tworzą dzień dzisiejszy, i którzy stanowić będą o przyszłości tego obiektu.

W jubileuszowym, międzynarodowym turnieju zmierzą się hokeiści z rocznika 2000. Amatorów rekreacyjnej jazdy na łyżwach organizatorzy zapraszają na darmowe ślizgawki, a dla tych, którzy chcieliby poznać kulisy Hali, czyli spojrzeć na nią nie tylko z perspektywy lodowiska czy trybun, zapraszają na Dzień Otwarty.

Od godziny 10:00 do 14:00 będzie można np. zasiąść na ławce kar, czy za kierownicą rolby, poczuć klimat hokejowej szatni, przymierzyć parkany czy rękawice hokejowe. Wstęp na turniej oraz na Dzień Otwarty będzie wolny.

O godzinie 16:00 rozpocznie uroczysta, rocznicowa Gala, którą otworzą reprezentanci wszystkich sekcji - carlingu, short tracku, łyżwiarstwa figurowego, hokeja na lodzie zarówno w wydaniu żeńskim, jak i męskim.

Zaprezentowany zostanie film, podsumowujący dotychczasowe wydarzenia, a każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy album. Wydawnictwo przygotowano specjalnie z okazji obchodów.

Namacalną pamiątką po rocznicowych uroczystościach ma być muzeum upamiętniające dorobek Hali "Olivia" oraz klubu "Stoczniowiec" Gdańsk. Wszystkich, którzy chcieliby współuczestniczyć w tworzeniu muzeum, organizatorzy proszą o kontakt podczas święta Hali i pomoc w zbieraniu pamiątek. Klub na początek przekaże swoje zbiory związane z funkcjonowaniem "Olivii" i klubu.

- W każdej działalności mogą pojawić się trudniejsze chwile, jednak myśl o wielkich tradycjach, sukcesach i laurach nie tylko mobilizuje, ale zagrzewa do nowych wysiłków, przynajmniej zobowiązuje do powtórzenia poprzednich osiągnięć. Jubileusz 40-lecia odświeży dzieje obiektu, przypomni jego osiągnięcia, wskaże dalsze możliwości - powiedział prezes GKS Stoczniowiec, Marek Kostecki.

"Olivia" to nie tylko sport, to także miejsce gdzie tworzyła się historia Polski, to miejsce pierwszego Zjazdu NSZZ "Solidarność".

- Nie trudno było zostać sympatykiem gdańskiej Hali oraz dziejących się tam wydarzeń sportowych. Sam przez wiele lat pracowałem w Stoczni Gdańskiej i właśnie z Halą oraz Klubem "Stoczniowiec" identyfikowało się wielu pracowników przemysłu morskiego. Mój sentyment do "Olivii" wynika jeszcze z jednej rzeczy. To właśnie w tej Hali pieczętowała się "Solidarność", ruch obywatelski na czele którego zaszczyt miałem stanąć, pierwszy wolny związek zawodowy w krajach bloku wschodniego - podkreślił Prezydent RP Lech Wałęsa.

A skąd statek w kształcie Hali? Oddajmy jeszcze głos prof. Stanisławowi Kusiowi, współautorowi projektu gdańskiej "Olivii"

- Symbolem morza jest ryba. Stąd taki zakrzywiony kształt, racjonalny konstrukcyjnie na obciążenia pionowe. A wiatr od morza uzasadnia takie pękate ukształtowanie również na siły poziome. Jeżeli jeszcze sprężymy dolny pas kablami o dużej wytrzymałości, to dostajemy rybę smukłą, o wysokości rozpiętości i bardzo ekonomicznej konstrukcji. Mój współpracownik śp. prof. Maciej Krasiński był zachwycony pomysłem. Ale - powiada - jak dodamy z przodu od ul. Grunwaldzkiej jeszcze ostry czub jako kontynuację pochyłych trybun, to dostajemy zarys kadłuba statku, który jest przecież też symbolem morza - wspomina prof. Kuś.

Organizacja obchodów 40-lecia hali, przez która przewinęły się dziesiątki tysięcy sportowców trenerów i działaczy to trudne zadanie. Organizatorzy proszą więc za pośrednictwem mediów o to, by osoby związane z klubem i halą, które nie otrzymały jeszcze zaproszenia na rocznicowe uroczystości skontaktowały się z organizatorem obchodów. Telefon: +48 (58) 552 46 23 lub e-mail: sekretariat@stoczniowiec.org.pl

Remont dachu hali Olivia w 2010 roku.


Opinie (105) 2 zablokowane

 • Nie ma się czym chwalić.... (1)

  Zburzyć, działkę pogonić

  • 12 45

  • na imię masz wstyd...

   • 8 1

 • Prywatny folwark

  • 36 3

 • siedziba zła

  przeklęty budynek - kiedyś załatwiały w nim swoje interesy większe cwaniaki a teraz taki malutki uwił sobie gniazdko

  • 31 1

 • Niestety prawda jest taka (1)

  że zgoda na tak długie zarządzanie halą przez pana mareczka k. jest przykładem skrajnej nieudolności i niegospodarności miasta ...

  "świątynią sportów zimowych na Pomorzu" dobre sobie, jakich sportów ? Hokeja ? Przy sprawnym prezesie mielibyśmy potencjał na czołową drużynę w Polsce, a jak jest każdy widzi ... short tracka ? Curlingu ? Nie ujmując nic tym dyscyplinom i pasjonatom je uprawiającym, to jednak bądźmy poważni, pan mareczek k. zaprzepaścił potencjał na silną drużynę hokeja i zaniedbał halę (oględnie i łagodnie mówiąc)

  • 62 1

  • Kostecki nawet curling zaorał :D

   • 15 0

 • komunistyczny moloch do rozbiórki jak najszyciej !

  • 11 23

 • Kibice, razem 15.12.12 o 14:00 Protest przed lodowiskiem

  ,,Po czterech dekadach, dokładnie 15 grudnia 2012 roku w "Olivii", wciąż tętniącej życiem i przyciągającej tłumy młodzieży, sportowych amatorów i zawodowców, odbędą się rocznicowe uroczystości."

  Tętniącej życiem, ja się pytam gdzie? Tłumy młodzieży to teraz na balonie w Gdańsku, bo tam sa lepsze warunki, Amatorów smieszni jesteście, oni też przeniesli się na balon bo z Kosteckim nie da się dogadać co do normalnych cen wynajmu lodu. Zawodowców jakich? Stoczniowiec upadł, a drużyny młodzieżowe sa z roku na roku coraz mniej liczne.

  Żałosny artykuł pisany palcem Kosteckiego... Ogarnijcie się i raz napiszcie prawde o tym co się dzieje z Halą Olivia. Zaniedbanie ze strony prezesa narazily, lodowisko na niebezpieczeństo zawalenia, co potem skutkowało ponad 18mln-owym remontem dachu.

  Wstyd redaktorzy trójmiasta wstyd!!!!

  • 82 1

 • UWAGA!! KIBICE, RODZICE, ZAWODNICY, TRENERZY I WSZYSCY ZWIĄZANI Z GDAŃSKIM HOKEJEM

  W dniu 15.12.12 o godz. 15:00 na Hali Olivia odbywać się będą uroczystości związane z 40leciem lodowiska. Na całą imprezę zaproszonych jest wielu znanych gości, miedzy innymi Lech Wałęsa.

  Postanowiliśmy po raz kolejny zorganizować akcje, której celem będzie pokazanie naszego niezadowolenia, z obecnej sytuacji jaka panuje wokół hokeja w naszym mieście.
  Obiekt który powinien służyć mieszkańcom całego trójmiasta, został przywłaszczony przez Pana Marka Kosteckiego, który swoimi czynami doprowadza do powolnej
  śmierci pięknego sportu, jakim jest hokej na lodzie. Uważamy że obecna sytuacja jest skandaliczna i absolutnie nie powinna mieć miejsca w cywilizowanym kraju.

  Zachęcamy was wszystkich abyście 15 grudnia pojawili się razem z nami przed Halą Olivia. Liczymy na to iż nasz protest (mamy nadzieje bardzo liczny) odbije się echem nie tylko w trójmieście, ale też w całej Polsce.

  Zbieramy się od godziny 14:00, co do miejsca będzie to prawdopodobnie taras przed wejściem. Jeżeli coś się zmieni, informacja na ten temat będzie zamieszczona tutaj oraz na stronie stoczniowiec.gda.pl oraz na facebook.com/events/132189063603246/

  Walczmy, bo jest o co!!

  • 52 3

 • Artykół jak za PRL-u (2)

  .,,,..Olivia wciąż
  tętniąca życiem i przyciągająca tłumy młodzieży ,sportowych amatorów i zawodowców...."
  Ciekawe gdzie te tłumy młodzieży ???- w klasach hokejowych czy łyżwiarstwa figurowego??? A może na trybunach podczas meczów hokejowych PLH??? -O zawodowcach już nie wspominając. !!!!
  40 lat minęło a autor artykułu niewiele wie,(lub nie chce wiedzieć ) co się ostatnio działo i dzieje na OLIVII !
  No chyba ,że jest to artykuł sponsorowany .

  • 35 2

  • Droga redakcjo

   • 5 0

  • Myślałem, że czytam o obiekcie, symbolu rodem z Korei Płn.

   • 3 0

 • Po czterech dekadach, dokładnie 15 grudnia 2012 roku w "Olivii", wciąż tętniącej życiem i przyciągającej tłumy młodzieży,

  SŁUCHAM??????????????
  Tłumy młodzieży , amatorów i zawodowców?
  BOŻE... KOMUNO WRÓĆ....

  • 25 2

 • (1)

  Uwaga uwaga artykuł sponsorowany przez marka kosteckiego, dal nam duzo kasy za wstawienie tego tutaj.

  wasz kochany redakszyn k.K!

  • 40 0

  • wiadomo, pieniądz rządzi światem.... tak że nie ma się czemu dziwić

   • 0 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2020

Najbliższe spotkanie Stoczniowca

początek meczu: 24.01.2021 godz. 18:00

Tauron Podhale Nowy Targ
:
STOCZNIOWIEC Gdańsk
mecz ligowy

Jak typują inni

1

98%

184 typowania

x

1%

2 typowania

2

1%

1 typowanie

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Stoczniowca

Najlepiej typujący wyniki Stoczniowca

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Waldemar Niklas 29 55 96.6%
2. Malwina Łaszkiewicz-żurawska 29 55 93.1%
3. Renata Koczyńska 29 54 93.1%
4. Adam Markuszewski 27 54 96.3%
5. Piotr Radelski 27 54 96.3%

Aktualna tabela

Polska Hokej Liga
Drużyny M Z Rz Rp P Bramki Pkt.
1 JKH GKS Jastrzębie 29 22 1 0 6 126:60 68
2 GKS Tychy 29 19 3 1 6 114:73 63
4 GKS Katowice 29 15 5 0 9 92:53 55
3 Energa Toruń 28 16 2 1 9 94:58 53
5 Re-Plast Unia Oświęcim 29 15 0 6 8 91:78 51
7 Comarch Cracovia 29 13 1 6 9 97:83 47
6 Tauron Podhale N. Targ 28 12 4 1 11 84:69 45
8 Ciarko STS Sanok 29 9 2 0 18 58:92 29
9 Zagłębie Sosnowiec 29 3 0 3 23 58:133 12
10 STOCZNIOWIEC GDAŃSK 29 2 0 0 27 34:145 6

W sezonie zasadniczym każda drużyna rozegra po 36 spotkań. Najlepsze ósemka awansuje do play-off. Zespołu z miejsc 9 i 10 kończą sezon. Nikt nie spada.

Wyniki 29 kolejki:

 • JKH GKS Jastrzębie - STOCZNIOWIEC GDAŃSK 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
 • Re-Plast Unia Oświęcim - GKS Tychy 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
 • GKS Katowice - Zagłębie Sosnowiec 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
 • Tauron Podhale Nowy Targ - Energa Toruń 2:3 po dogrywce. (0:1, 2:0, 0:1, d. 0:1)
 • Comarch Cracovia - Ciarko STS Sanok 4:5 po dogrywce (0:1, 3:0, 1:3, d. 0:1)

Terminarz

24.01 (nd) godz.18:00 Tauron Podhale Nowy Targ typuj bez publiczności STOCZNIOWIEC Gdańsk
29.01 (pt) godz.18:30 STOCZNIOWIEC Gdańsk typuj bez publiczności Comarch Cracovia
31.01 (nd) godz.17:00 Energa Toruń typuj bez publiczności STOCZNIOWIEC Gdańsk
17.01 (nd) godz.13:00 JKH GKS Jastrzębie 4:2 bez publiczności STOCZNIOWIEC Gdańsk
15.01 (pt) godz.18:00 Re-Plast Unia Oświęcim 3:1 bez publiczności STOCZNIOWIEC Gdańsk

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane