Dziewięć medali dla żeglarzy z Trójmiasta w MP juniorów młodszych

10 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
W regatach w Pucku wzięło udział łącznie około 200 młodych żeglarzy i żeglarek. W regatach w Pucku wzięło udział łącznie około 200 młodych żeglarzy i żeglarek.

Dziewięć medali zdobyli reprezentancie trójmiejskich klubów podczas mistrzostw Polski juniorów młodszych w żeglarskich klasach: L'Equipe, Optimist i Techno293. W Optimiście po złote krążki pożeglowali Paulina Rutkowska i Jan Zamojski z Yacht Klubu Polski Gdynia a w Techno293 triumfował Konrad Machura z Sopockiego Klubu Żeglarskiego. Podczas regat w Pucku wystartowało około 200 zawodników i zawodniczek.

W Pucku zakończyły się mistrzostwa Polski juniorów młodszych w żeglarskich klasach L'Equipe, Optimist i Techno293. Regaty odbyły się w miejsce odwołanej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Mimo przeważających słabych wiatrów, udało się rozegrać niemal komplet wyścigów.

Rywalizacja odbywała się w klasach Optimist dziewcząt i chłopców, Techno 293 dziewcząt i chłopców oraz w dwuosobowej klasie L'Equipe. W tej ostatniej żeglują załogi zarówno dziewcząt, chłopców jak i mieszane, a medaliści zostali wyłonieni w klasyfikacji Open. Na starcie stanęło około 200 zawodników i zawodniczek.

Reprezentanci klubów z Trójmiasta sięgnęli po 9 medali: 3 złoty, 3 srebrny i 3 brązowe.

W klasie Techno 293 chłopców pewnie po zwycięstwo pożeglował Konrad Machura (Sopocki Klub Żeglarski), mimo że ostatnie tygodnie przed regatami wchodził z kontuzji.

- Było mi ciężko żeglować, bo miałem czterotygodniową przerwę w treningach przed regatami. Złamałem palec u ręki i dopiero tydzień temu wróciłem na deskę. Trenowałem jednak ogólną kondycję fizyczną a do tego wystartowałem na tzw. świeżości. Chciałem wystartować i pokazać najlepsze możliwe żeglowanie i to właśnie zrealizowałem - mówi Machura.

Na drugim stopniu podium w tej klasie stanął Michał Lis (Baza Mrągowo), a brązowy medal zdobył Filip Dmochowski (Gdański Klub Żeglarski).

W klasie Optimist dziewczęta stoczyły bardzo zaciętą walkę o zwycięstwo. Z 4-punktową przewagą wygrała Paulina Rutkowska (Yacht Klub Polski Gdynia) przed Ewą Lewandowską (AZS AWFiS Gdańsk). Brązowy medal wywalczyła klubowa koleżanka zwyciężczyni, Alicja Tutkowska.

Wśród chłopców w klasie Optimist reprezentanci Yacht Klubu Polski Gdynia także zajęli dwa miejsca na podium. Złoto wywalczył Jan Zamojski a srebro Szymon Kolka. Z brązowym medalem rywalizację zakończył Jacek Kalinowski z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego.

W windsurfingowej klasie Techno293 od początku do końca prowadziła Nadia Kulik (Baza Mrągowo). Za jej plecami trwała emocjonująca walka o pozostałe miejsca na podium. Ostatecznie srebrny medal zawisł na szyi Anny Igielskiej (Gdański Klub Żeglarski), a brąz wywalczyła Aleksandra Wasiewicz (Sopocki Klub Żeglarski).

Brak trójmiejskich medali przyniosły rozstrzygnięcia w klasie L'Equipe Open, którą zdominowali reprezentanci klubów z Olsztyna. Po zaciętej rywalizacji, ostatniego dnia regat na zwycięską pozycję awansowała załoga Jakub CzęczekJakub Wąsikowski (Nauticus Yacht Club Olsztyn). Na finiszu wyprzedzili prowadzących od pierwszego dnia Maksymiliana RybickiegoWiktora Mielnika (Olsztyński Klub Żeglarski). Najniższe miejsce na podium obsadziła żeńska załoga Liwia Liszkiewicz Aleksandra Kot (Olsztyński Klub Żeglarski).

Opinie (5) 1 zablokowana

• Gratulacje ! :) (1)

optymist bekowa klasa

• 5 0

• ...a jakie wiązanki potrafią puścić te dzieciaki!

Aż mozna samemu się douczyć :D

• 1 3

• obserwator (2)

kogo obchodzi sport uprawiany przez garstkę ludzi mających na to pieniadze?

• 0 9

• Mnie

• 1 0

• Mnie też. Poza tym, to nie garstka.. mamy tysiące młodych żeglarzy.. a nawet szkołę żeglarską mistrzostwa sportowego.