Wiadomości

stat

E-sport. Adrian "IMD" Pieper o pracy trenera

Zdaniem Adriana "IMD" Piepera trener to nie tylko osoba odpowiedzialna za założenia taktyczne, ale również świetny motywator i ktoś, komu można zaufać.
Zdaniem Adriana "IMD" Piepera trener to nie tylko osoba odpowiedzialna za założenia taktyczne, ale również świetny motywator i ktoś, komu można zaufać. fot. GG League / Maciej Kołek

- Trener powinien być pewnego rodzaju filarem drużyny, któremu zawodnicy powinni ufać. Każdy w zespole powinien czuć, że jest wspierany i musi wiedzieć, że zawsze ma kogoś za swoimi plecami - tłumaczy Adrian "IMD" Pieper. 22-latek pochodzący z Gdańska jest szkoleniowcem X-KOM, ekipy ze ścisłej czołówki polskiej sceny e-sportowej. Mówił nam na czym polega jego praca, dlaczego jest tak ważna i jakie kryteria trzeba spełniać, by ją dostać.Sprawdź, na jakich piłkarzy Arki i Lechii postawić w grze FIFA 19Damian Konwent: Jeszcze kilka lat temu tylko nieliczne drużyny e-sportowe zatrudniały trenerów, dziś natomiast nie do pomyślenia jest, by w profesjonalnym zespole takiego nie było. Na czym powinna opierać się rola trenera w Counter Strike'u? Co mieści się w zakresie Twoich obowiązków?

Adrian "IMD" Pieper: Trener powinien być pewnego rodzaju filarem drużyny, któremu zawodnicy powinni ufać. Jeśli mają jakiś problem, zawsze mogą się do niego zwrócić, nawet jeśli niekoniecznie jest związany z grą. Każdy w zespole powinien czuć, że jest wspierany i musi wiedzieć, że zawsze ma kogoś za swoimi plecami. Dobry trener powinien przeprowadzać najefektywniejsze treningi, które przynoszą rezultaty oraz umieć radzić sobie z rozwiązywaniem problemów, bo takie znajdziemy w każdej drużynie. Moim obowiązkiem jest, aby systematycznie pracować nad indywidualnym rozwojem każdego gracza i całej drużyny.

Na jakiej zasadzie trener jest przyjmowany do profesjonalnego zespołu?

Jeśli chcesz być trenerem w dużej organizacji, to na pewno musisz mieć status byłego zawodnika. Potrzebne jest doświadczenie na wysokim poziomie albo zwyczajnie osiągnięcia jako trener. W momencie, gdy jesteś szanowany i znasz się z ludźmi ze sceny e-sportowej, to wszystko wychodzi naturalnie. Jeżeli jakaś drużyna potrzebuje trenera to albo zgłaszasz do odpowiedniej osoby albo oni kontaktują się z Tobą. Ciężej z osobami, które dopiero zaczynają, ale wówczas nie możemy mówić o profesjonalnych zespołach.

Ile trzeba wydać na sprzęt dla e-sportowca? Zobacz zestawy dla początkujących i zaawansowanych graczyCzy przed ważnymi turniejami rozpisujesz poszczególne zespoły na czynniki pierwsze? Obserwujesz je wcześniej? Przyjmujesz odpowiednie strategie czy raczej wszystko wychodzi w trakcie turnieju?

Wszystko zależy od tego jaką taktykę obejmiemy przed turniejem i jakie drużyny będą brały w nim udział. Gdy grasz przeciwko drużynie potencjalnie na twoim poziomie lub wyżej, analiza może się bardzo przydać. W taki sposób wygraliśmy Good Game League 2018, gdzie nie byliśmy nawet typowani do wyjścia z grupy, a nasi rywale nie spodziewali się, że mogą być dokładnie przeanalizowani. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze jest, aby skupić się na sobie, bo analiza to tylko dodatek, a wiele razy zdarzyło się tak, że za poważnie podchodziliśmy do tego co nasi przeciwnicy mogą zrobić i to przegrywało nam mecze.

Przeczytaj o celach e-sportowej drużyny Arki GdyniaAdrian "IMD" Pieper jest profesjonalnym trenerem X-KOM Team.
Adrian "IMD" Pieper jest profesjonalnym trenerem X-KOM Team. fot. x-kom team / Maciej Kołek
Jak dużo czasu poświęcasz na analizę, oglądanie meczów? To tylko Twoje zadanie, czy ktoś Ci w tym pomaga?

Jeżeli chodzi o analizę gry naszych przeciwników, to jest od tego specjalna osoba. Później ode mnie i prowadzącego zależy w jaki sposób to wykorzystamy, przedstawimy reszcie zespołu najistotniejsze rzeczy i przygotujemy pod to specjalnie taktyki.
Mecze oglądam praktycznie codziennie. Bardzo istotne jest to, abym był na bieżąco z metą jaka jest w danym momencie oraz miał wiele pomysłów na nowe zagrywki i sposobów na poprawę naszych błędów.

Jak wyglądają same treningi? Czy np. danego dnia skupiacie się na taktyce A i przez dany czas ćwiczycie konkretne rozegranie, a drugiego dnia ćwiczycie inne?

Jak chyba ze wszystkim jest z tym po prostu różnie. W momencie, gdy gramy na sześciu mapach, to zawsze będzie coś do poprawy. Najważniejsze błędy wychodzą podczas oficjalnych spotkań i właśnie na nich najłatwiej je zidentyfikować. Wracając do pytania, czasem faktycznie tak jest, że poświęcamy cały dzień na wprowadzeniu nowych zagrywek i musimy zagrać ich X razy, aby stwierdzić czy wychodzi i czy warto będzie wykorzystać ją później.

Czy poza przygotowaniami pod kątem taktycznym, motywujesz zawodników?

Oczywiście, drużyna musi zdrowo funkcjonować i tu trener również powinien dorzucić swoją cegiełkę. Czasem jest tak, że ktoś ma gorszy dzień lub po prostu jest bez formy. Zawodnik powinien czuć wsparcie, że nie jest sam i ma osobę obok, która zagrzeje go do lepszej gry.

Czy e-sport można traktować jak tradycyjne dyscypliny sportowe? Przeczytaj i sprawdź co o tym sądzą inniCzy od czasu pojawienia się trenerów w CS-ie, zawodnicy mają łatwiej?

Myślę, że łatwiej to złe określenie. Bardzo częstym błędem początkujących trenerów jest to, że starają się robić jak najwięcej i tym samym przejmują część obowiązków, które należą do samych graczy jak np. robienie taktyk czy prowadzenie gry. Krótkoterminowo to może faktycznie zdawać egzamin, ale na dłuższą metę nie ma w tym przyszłości. Trener daje możliwość, aby gracze skupili się w pełni na tym, czym powinni, mówiąc w skrócie.

Były bramkarz Lechii Gdańsk zainwestował w e-sportJak często macie zgrupowania, boot campy? I jak duże znaczenie mają w waszej drużynie?

Takie zgrupowanie jest zawsze organizowane przed jakimiś ważniejszymi rozgrywkami, jak kwalifikacje do minora czy LAN-y pokroju good game league. Jest to dla nas cały czas coś specjalnego, co zawsze owocuje duża poprawą w grze. Każdy może się w 100% skupić na grze, a w domu nie zawsze jest to możliwe. Trwają one zazwyczaj od pięciu dni do nawet dwóch tygodni.

Profesjonalnych graczy i trenerów e-sportowych można spotkać nie tylko na zawodach i wielkich turniejach, ale również podczas organizowanych meetingów dla fanów.
Profesjonalnych graczy i trenerów e-sportowych można spotkać nie tylko na zawodach i wielkich turniejach, ale również podczas organizowanych meetingów dla fanów. fot. x-kom team / Maciej Kołek

Czy obserwujesz chłopaków z zespołu poza zgrupowaniami?

Oprócz tego, że jestem ich trenerem, mam z nimi również bardzo dobre relacje. Jest to całkowicie naturalne, że spędzamy ze sobą czas i wiem co się u nich dzieje.

Wcześniej byłeś zwykłym graczem. Łatwiejsza jest rola zawodnika czy trenera? Które doświadczenia i emocje są przyjemniejsze?


Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Gdy byłem zawodnikiem, to nigdy nie grałem w tak profesjonalnej drużynie, jaką jest teraz X-KOM. Z resztą to były trochę inne czasy, a emocje są porównywalne.

Sprawdź, gdzie w Trójmieście można spróbować sił w e-sporcieCzy samo przejście z zawodnika na trenera jest trudne i czy każdego zawodnika na to stać?

Zdecydowanie nie. Bycie trenerem to nie tylko wiedza na temat CS-a i doświadczenie. Trzeba mieć odpowiedni charakter, cały czas się rozwijać i mieć otwarty umysł. Są trenerzy, którzy korzystają ze schematów, które obowiązywały kilka lat temu, a meta się całkowicie zmieniła i z każdym kolejnym dniem poziom jest wyższy.

Co czuje trener, gdy widzi, że w takcie meczu drużynie nie idzie i nie jest w stanie nic zrobić?

Z pewnością to nic fajnego. Niestety zdarzają się mecze, gdzie jedyne co można zrobić to próbować motywować resztę i nawet to nic nie daje. Nie można się jednak poddawać. Dopóki jesteśmy w meczu to trzeba korzystać ze wszystkich możliwych sposobów, aby odwrócić losy spotkania.

Przeczytaj relację z pierwszych mistrzostw Trójmiasta uczniów oraz drugim mistrzostw Polski studentówCzy w przypadku kontuzji, czy jakiejś niedyspozycji na turnieju któregoś zawodnika jesteś w stanie z marszu zająć jego miejsce i toczyć mecz jako piąty gracz?

Przez to, że kiedyś faktycznie byłem graczem istnieje taka możliwość, by w jakiejś kryzysowej sytuacji kogoś zastąpić. Wiadomo, że nie będzie to poziom, który jest wymagany od zawodników, ale czasem zdarzały się sytuacje, że nawet i ze mną daliśmy radę wygrać przeciwko świetnym zespołom podczas turnieju.

Skąd pomysł na podjęcie takiego wyzwania?

Mówiąc szczerze to był przypadek. Wróciłem do CS-a po dwóch latach, z innej gry w której byłem profesjonalnym graczem. Ówczesna drużyna Venatores potrzebowała trenera i Krzysztof "Stark" Lewandrowski wyszedł z inicjatywą bym spróbował, gdyż postrzegał mnie jako osobę, która mogłaby się nadać. Na początku byłem do tego sceptycznie nastawiony, ale dałem sobie trochę czasu, by sprawdzić jak będę sobie radzić i czy w ogóle będzie mi się podobać. Jak widać zostałem do dziś.

Jaką i za ile kupić można grę e-sportową?W Polsce zaczęły powstawać klasy e-sportowe. W czasach, gdy my chodziliśmy do szkoły tego nie było. Uważasz, że to dobre posunięcie w systemie edukacji?

Gdy jeszcze uczęszczałem do szkoły, nie spodziewałem się, że coś takiego może powstać. Myślę, że e-sport rozwija się tak dynamicznie i rozrasta na taką skalę, że jak najbardziej to musi iść w takim kierunku. Nawet nie chodzi by być graczem, ale w tej branży jest tyle możliwości, że każdy, kto się tym interesuje, może znaleźć coś dla siebie.

Ty i Daniel "Stomp" Płomiński jesteście jednymi z najbardziej znanych osobistości z Trójmiejskiej sceny e-sportowej. Czy widzisz u nas perspektywicznych graczy z potencjałem? Jak ocenisz poziom Trójmiasta na tle reszty Polski?

Wydaje mi się, że Counter Strike poziomem jest równomierne rozłożony po całym kraju. Na pewno znajdzie się paru młodych utalentowanych graczy również z naszego podwórka i okolic Trójmiasta, jednak nie chciałbym nikogo wyróżniać.

Na czym polega zawodowy e-sport? Przeczytaj wywiad z Danielem "STOMP"-em PłomińskimZobacz pierwsze mistrzostwa Trójmiasta w e-sporcie

Opinie (45) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2019

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane