• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

E-sport. Dwóch graczy z Gdańska pojedzie na mistrzostwa świata w Zuli

Damian Konwent
30 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Drużyna Actina Pact zagra na mistrzostwach świata w Zula. Dwóch członków zespołu to mieszkańcy Gdańska. To Piotr "YouBreak" Chodoła (drugi od lewej) i Oskar "oscar" Buczek (w środku). Drużyna Actina Pact zagra na mistrzostwach świata w Zula. Dwóch członków zespołu to mieszkańcy Gdańska. To Piotr "YouBreak" Chodoła (drugi od lewej) i Oskar "oscar" Buczek (w środku).

- Euforia, łzy i wielka radość - mówił po wywalczeniu awansu na mistrzostwa świata w Zuli Piotr "YouBreak" Chodoła. On i Oskar "oscar" Buczek poznali tę produkcję w ubiegłym roku, a dziś są profesjonalnymi graczami. 29 października będą mierzyć się z najlepszymi w Turcji. Zula to gra, która dopiero nabiera rozpędu, jednak zwycięzcy mogą liczyć już na potężne zarobki. - W tym roku twórcy gry postanowili przeznaczyć na turnieje około 500 tys. dolarów - mówi jeden z bohaterów.



E-sport na Trojmiasto.pl - wszystkie artykuły



Damian Konwent: Zula to dopiero raczkująca produkcja. Co to takiego i jak wygląda popularność gry w Polsce i za granicą?

Piotr "YouBreak" Chodoła Piotr "YouBreak" Chodoła
Piotr "YouBreak" Chodoła: Zula to pierwszoosobowa strzelanka dostępna za darmo online. Drużynę tworzy pięciu graczy. Powstała w 2016 roku. Gra jest bardzo popularna w Turcji, w której najlepsi gracze traktowani są jak gwiazdy, a w swoich mediach społecznościowych zgromadzili tysiące fanów. Zula posiada sporą publiczność w Iranie oraz w Ameryce Łacińskiej. Z naszych informacji wynika, że odbywa się tam kilka dużych turniejów w roku. W Europie sytuacja wygląda nieco inaczej. Na ten moment w naszym regionie nie ma żadnego turnieju offline, jest tylko kilka turniejów internetowych i trwająca dwa miesiące Pro Liga. Jeśli chodzi o poziom rozgrywek, gracze z Polski są najlepsi.

Mówi się, ze Zula to uboższa wersja Counter Strike'a: Global Offensive. Zgadzacie się z tym porównaniem?

PC: Zula jest prześmiewczo oraz mylnie nazywana kopią CS'a. Twórcy gry wykupili prawa do map, które są również w CS. Gra jest bardziej dynamiczna, nie posiada tekstur na górze pola bitwy, co sprawia, że granaty można rzucać prawie przez całą mapę. Czyni to rozgrywkę mniej przewidywalną oraz bardzo ciekawą. W grze możemy ulepszać broń, konfigurować ją na wiele sposobów oraz m. in. zdobywać dodatki, które pozwalają na, np. szybsze przeładowanie.

Zobacz rozgrywkę Zula



Games Clash Masters 2019 w Gdynia Arena - relacja, foto, video



Oskar "oscar" Buczek Oskar "oscar" Buczek
Na jakie zarobki mogą liczyć profesjonalni gracze?

Oskar "oscar" Buczek: W Europie Zula nie jest jeszcze tak dobrze rozwinięta jak w Turcji, a co z tym idzie, są mniejsze pule nagród. Przykładowo w Turcji, na początku każdego roku podawane są liczby pieniędzy, które będą do zdobycia w turniejach online i offiline. W tym roku twórcy gry postanowili przeznaczyć na turnieje ok. 500 tys. dolarów. Dla porównania ostatnia Pro Liga w Europie miała pulę około 4 tys dolarów.

W tym roku pojedziecie na mistrzostwa świata. W jaki sposób się do nich zakwalifikowaliście?

PC: Do mistrzostw świata dostaliśmy się na drodze eliminacji. Drugie miejsce w Pro Lidze dało nam miejsce w półfinale eliminacji do tego turnieju. Swoją pierwszą szansę zaprzepaściliśmy, przegrywając z innym polskim zespołem, tym samym spadając do drabinki przegranych. Drabinkę przegranych rozegraliśmy na bootcampie w Warszawie. Musieliśmy wygrać 3 mecze, aby zakwalifikować się do turnieju z drugiego miejsca. Przez trzy dni graliśmy po jednym spotkaniu w formacie BO3 (do dwóch zwycięstw). Pierwsze dwa mecze wygraliśmy gładko. Finał był najbardziej emocjonującym pojedynkiem, jaki miał miejsce w mojej karierze. Pierwszą mapę wygrał przeciwnik. Walka na drugim polu bitwy była bardzo wyrównana, wiele bliskich rund, które pozwoliły nam zremisować. Ostatnią mapę wygraliśmy bardzo gładko, w niecałe 8 minut. Euforia, łzy i wielka radość - tyle pamiętam z tego momentu.

Streamerka zarabia na transmisjach gry - wywiad z Aleksandrą Hanulą



Jaki charakter przyjmą mistrzostwa świata?

PC: Mistrzostwa Świata są największą imprezą offline, która odbywa się w Turcji. Turniej odbędzie się 29 października, choć data może ulec jeszcze zmianie. W zawodach uczestniczy 8 drużyn - 2 z Polski, 3 z Turcji i po jednej z Iranu, Brazylii oraz Ameryki Łacińskiej. Pula nagród wynosi 250 tysięcy dolarów.

Obecnie jesteście zawodnikami Actina Pact. Jak tu trafiliście? Jak wygląda dzień gracza Zuli? Jak wyglądają treningi i czy poświęcacie temu tyle czasu, jak w organizacjach CS czy League of Legedns?

PC: Do Actina Pact wysłaliśmy drużynowe CV, w którym zamieściliśmy nasze dotychczasowe osiągnięcia oraz plany. Po kilku wymianach mailowych, odbyliśmy rozmowę z szefem organizacji, Marcinem Kurzawskim. Negocjacje przebiegły pomyślnie, a nasza drużyna została przyjęta do Pactowej rodzinki. Trenujemy wieczorem, od godziny 18/19 do 23/24. Sesje treningowe odbywamy 5 dni w tygodniu, czasem 4. Nasze wspólne ćwiczenie polega na ćwiczeniu rzutów granatami, powtarzaniu lub tworzeniu taktyk i mierzeniu się z najlepszymi drużynami podczas rozgrywek treningowych 5 na 5. Do tego, każdy członek drużyny ćwiczy umiejętności indywidualnie podczas czasu wolnego.

Clash Games Masters 2019 w Gdynia Arena



Jak zaczęła się wasza przygoda z Zulą?

OB: Zaczęła się rok temu, dokładnie w sierpniu, kiedy to z Danielem "narkim" Narkiewiczem graliśmy dla zabawy. Sprawdzaliśmy czy gra nam w ogóle się spodoba. Po kilku dniach namówiliśmy jeszcze trzech kolegów, by spróbowali z nami. Po pewnym czasie postanowiliśmy, że spróbujemy swoich sił w kwalifikacjach do Zula International Cup w Turcji z pulą nagród 50 tys. dolarów. Może i był to skok na głęboką wodę, ale gdzie najlepiej sprawdzić swój poziom, jak nie na tle najlepszych drużyn? Niestety nie dostaliśmy się wtedy do głównego turnieju, ale same kwalifikacje nie poszły nam najgorzej i wtedy zobaczyliśmy, że ta drużyna ma potencjał.

E-sportowy sędzia - jak wygląda jego praca?



Zakładaliście wtedy, że osiągnięcie status profesjonalnego gracza i pojedziecie na mistrzostwa świata?

OB: Tak, zaraz po pierwszych otwartych kwalifikacjach do Europejskiej Pro Ligi, w których udało nam się zdobyć pierwsze miejsce, wiedzieliśmy na czym stoimy i to nie będzie już tylko granie dla zabawy. Później dowiedzieliśmy się o nadchodzących mistrzostwach świata w Turcji i od tamtego momentu mieliśmy tylko jeden cel, który wymagał ciężkiej pracy od każdego z nas, wielu wyrzeczeń i poświęceń. Wszystko to było warte końcowego wyniku.

Kto gra w waszym zespole?

OB: Drużyna składa się z pięciu graczy, a w naszym wypadku jest jeszcze trener Jakub "Obrzan" Obrzanowski. Mamy także niesamowite zaplecze w postaci organizacji, a od niedawna zaczęliśmy zajęcia z trenerem mentalnym, który przygotowuje nas do mistrzostw świata.

Jest tyle bardziej popularnych gier. Dlaczego wybraliście Zulę?

OB: Myślę, że duże znaczenie miało to, że cała nasza piątka grała wcześniej w CS:GO. Po prostu lubimy gry tego gatunku i emocje towarzyszące podczas rozgrywania ważnego meczu są bardzo podobne.

Alan "Dirvel" Karamara wicemistrzem cyberolimpiady - wywiad



Czym zajmujecie się poza gamingiem? W jakie gry graliście przed Zulą?

PC: Mam 19 lat. Studiuje informatykę i ekonometrie na Uniwersytecie Gdańskim. W wolnych chwilach chodzę na siłownię oraz jeżdżę na rowerze. Przed Zulą grałem półprofesjonalnie w CS'a.

OB: Mam 20 lat. Studiuję informatykę na prywatnej uczelni PJWSTK. Przed Zulą grywałem półprofesjonalnie w CS:GO, razem z Piotrkiem udało się wygrać kilka turniejów offline m.in. Gameon Kielce lub Poznań Game Festival. Wolny czas spędzam aktywnie lub ze znajomymi.

Clash Games Masters 2018 w Gdyni

Opinie (17) 1 zablokowana

  • Jestem graczem, ponad 20 lat stażu, jeszcze od czasów Atari. (3)

    I powiem tak: ta Zula wygląda jak szajs jakiś. Myślałem, że Fortnite to badziewie dla dzieci, ale to tu? CS GO to szczyt skomplikowania i wysublimowania przy tym szajsie.

    • 9 0

    • 20 lat temu to juz wszyscy czekali na premiere PlayStation 2 (2)

      A ty jeszcze grales na atari ktore bylo jeszcze bardziej zacofane od pegasusa?

      • 0 2

      • (1)

        Czytaj ze zrozumieniem. Gra od czasów Atari, czyli ponad 20 lat.

        • 2 0

        • atari bylo ponad 40 lat temu

          • 2 2

  • mistrzostwa świata

    ŻULI?

    • 13 0

  • E-sport. To oksymoron (1)

    Sport to ruch większą częścią ciała jak nadgarstek....
    Sport to aktywność fizyczna ludzi, nawet o ułomnościach fizycznych, którzy dzięki hartowi ducha są w stanie "walczyć" z przeciwnikiem, przeciwnościami i słabościami....

    To są po prostu zawody w strzelanki komputerowe, nazywanie tego sportem ociera się o żart.

    • 18 4

    • Czy szachy to sport?

      • 1 3

  • Nie ma czegos takiego jak e-sport. Ze sportem to nie ma NIC wspolnego. Sport to ruch i a nie siedzenie przed monitorem. (2)

    To ze mam wille w simsach nie znaczy ze moge opowiadac ludziom ze jestem milionerem

    • 11 4

    • Tak jak szachy na przykład?

      • 1 0

    • albo brydż sportowy?

      • 0 0

  • (2)

    E-sport pełni podobną rolę jak Halloween-nie ma nic wspólnego ze sportem natomiast popularyzuje zabawę ze śmiercią być może w jakiś sposób korzystną dla środowiska ich sponsorów.

    • 2 2

    • Bawiłem się ze śmiercią 30 lat temu biegajac

      z plastikowymi pistoletami na kapiszony. Mam się dobrze. Oni pewnie też.

      • 1 1

    • dobry trol

      • 0 1

  • Brawo esport

    A ci co mówią że esport to nie sport niech se idą te piłkę ogladac

    • 2 5

  • Zróbcie osobna kategorie newsow esport

    I nie mieszajcie z prawdziwym sportem

    • 9 1

  • To nie jest sport. To jest śmieszne.

    Piszcie o tym w dziale Rozrywka.

    • 1 0

  • E -sport jak i E-papieros to E-zdrowie!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane