Wiadomości

E-sport. Tego można uczyć się w trójmiejskich technikach w klasach profilowanych

Uczniowie klas e-sportowych nie tylko poznają gry "od środka", w których kształcą się pod kątem taktycznym czy analitycznym, ale również uczą się jak je projektować.
Uczniowie klas e-sportowych nie tylko poznają gry "od środka", w których kształcą się pod kątem taktycznym czy analitycznym, ale również uczą się jak je projektować. fot. TEB Edukacja

W Polsce działa około pięćdziesięciu szkół, w których funkcjonują klasy o specjalizacji e-sport. W Trójmieście także można uczęszczać na takie zajęcia, a jednocześnie zdobyć tytuł technik-informatyk. Jak to funkcjonuje w TEB Edukacja, wszyscy zainteresowani mogą przekonać się podczas turniejów organizowanych przez szkołę: 21 marca w Gdyni i 24 kwietnia w Gdańsku.Czy e-sport można traktować jak tradycyjne dyscypliny sportowe? Przeczytaj i sprawdź co o tym sądzą inniCzy uważasz, że wprowadzenie klas e-sportowych do szkół średnich to dobry pomysł?

Tak, z pewnością pomoże to wielu młodym graczom 51%
Nie, nie widzę w tym przyszłości 37%
Nie mam zdania 12%
zakończona Łącznie głosów: 229
Na świecie klasy o profilu e-sportowych to rzecz normalna. W Polsce natomiast zaczęły powstawać nie tak dawno, bo zaledwie 4 lata temu i o ile zjawisko to może wydawać się co najmniej dziwne, to dziś nasz kraj liczy około 50-ciu takich szkół. Panie w sekretariatach zgodnie twierdzą, że chętnych nie brakuje, a uczniowie są zachwyceni, bo w końcu mogą podążać za marzeniami i w pełni się realizować.

- Wybrałem tę szkołę, ponieważ jako jedyna w Gdańsku oferuje takie zajęcia. E-sport to moja pasja. W League of Legends gram od sześciu lat, dlatego chciałem rozwijać się w tym kierunku - mówi Krystian Milbrodt, jeden z uczniów gdańskiej placówki.

Były bramkarz Lechii Gdańsk zainwestował w e-sportW trójmiejskich szkołach TEB Edukacja kierunek technik-informatyk i e-sport istnieje od roku szkolnego 2017/18. Utworzono wówczas jedną grupę o tym profilu, jednak już rok później chętnych było tylu, że koniecznością było podzielenie osób na dwie klasy.

Szkoła przy współpracy z jednym z największych producentów sprzętu gamingowego na świecie - MSI - stworzyła idealne warunki dla gracza. Powstała sala wyposażona w 17 specjalnych stanowisk z najlepszymi komputerami, a dodatkowo uczniowie mają do dyspozycji 4 sale informatyczne - dwie wyposażone w komputery stacjonarne i dwie, w której są laptopy.

MSI objęło także merytoryczny i sprzętowy patronat na tym kierunku, a dyrekcja widząc ogromne zainteresowanie i potencjał, postanowiła poszerzyć ofertę. Już od września w szkole pojawi się kolejna duża i nowoczesna sala ze stanowiskami dla 30 osób.

Sprawdź, gdzie w Trójmieście można spróbować sił w e-sporcie


ZOBACZ E-SPORTOWE MISTRZOSTWA W TRÓJMIEŚCIEMożna by pomyśleć, że uczniowie w takiej szkole mają czas na zabawę, bo siedzą przed ekranem komputera. Otóż niekoniecznie. Młodzi gracze dzieleni są na grupy, w których wybierają ulubione gry i poznają je od strony taktycznej, analizują rozgrywki, co zmusza ich do koncentracji, ale i uczy kreatywności.

Czy w e-sporcie potrzebny jest trener? Przeczytaj rozmowę z Adrianem "IMD" PieperemDruga strona medalu to lekcje poświęcone projektowaniu i tworzeniu gier. Sporą zaletą bycia uczniem takiej szkoły jest również fakt, że dzięki współpracy TEB z federacją E-SPORT ASSIOCIATION uczniowie mogą brać udział w konferencjach, wykładach, odbywać praktyki w trakcie targów i turniejów, a także uczyć się od profesjonalnych trenerów.

- W pierwszej klasie mieliśmy cztery dodatkowe godziny zajęć e-sportowych prowadzonych przez trenerów. Teraz, w drugiej klasie mamy ich już tylko dwie na tydzień. Na takich zajęciach podchodzimy do gry z innej perspektywy. Nie chodzi o samo granie, ale o sposób myślenia w trakcie rozgrywki, często analizujemy grę, swoje błędy i patrzymy na to pod kątem taktycznym, który jest ciężki do dostrzeżenia przez zwykłego gracza - tłumaczy Krystian.

Ile trzeba wydać na sprzęt dla e-sportowca? Zobacz zestawy dla początkujących i zaawansowanych graczyW rolę nauczycieli i ekspertów w szkołach o profilu e-sportowym wcielają się trenerzy. Są to wykwalifikowane osoby lub byli profesjonalni gracze, pracujący dla Krajowej Federacji Sportów Elektronicznych, który przechodzą szereg szkoleń by móc pomagać młodszym. To oni prowadzą zajęcia dla uczniów, wprowadzając ich w tajniki gier elektronicznych, często pochłaniających wiele godzin w tygodniu.

- Praca trenera w klasach e-sportowych polega na prowadzeniu stacjonarnych zajęć w szkołach i treningów internecie. W zależności od dnia i ilości grup może to być od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin w tygodniu - mówi Wojciech Pieńkowski, trener gdyńskiego oddziału.

Zebrał drużynę, znalazł organizację i poleciał na turniej za granicę. Kim jest Jakub "JanaseQ" Izdebski - gracz z Gdyni?Ścieżka kariery dla absolwentów technikum TEB Edukacja jest naprawdę szeroka i poza zawodem informatyka szkoła otwiera inne możliwości zagospodarowania czasu wokół komputera. Uczniowie nie tylko dążą do bycia profesjonalnym graczem, ale również poznają branżę biznesową w e-sporcie, w której ważną rolę odgrywają umowy, kontrakty, organizowanie zawodów i imprez e-sportowych. Dla innych będzie to z kolei doskonały podkład przed studiami psychologicznymi, które w tej dziedzinie również pełnią swoją rolę.


Na czym polega zawodowy e-sport? Przeczytaj wywiad z Danielem "STOMP"-em PłomińskimSzkoła zanotowała już pierwsze sukcesy. Reprezentacja TEB Edukacja z Gdańska zajęła drugie miejsce w Trójmiejskich Mistrzostwach Szkół w e-sporcie w grze League of Legends na początku grudnia, o których pisaliśmy TUTAJ. Lepsi od graczy z gdańskiego technikum okazali się jedynie koledzy z Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni.

Nic dziwnego, skoro prawie 9% polskich internautów to entuzjaści e-sportu. Polska pod tym kątem zajmuje trzecie miejsce na świecie, wyprzedzając m.in. Stany Zjednoczone. Największą popularnością tej rozrywki wykazują się młodzi ludzie w przedziale wiekowym 18-24 lata, z czego znaczna większość to mężczyźni. Spora w tym zasługa youtuberów i streamerów, którzy dzięki umowom sponsorskim z informatycznymi markami, promują wszelakie turnieje, zawody i inne podobne wydarzenia.

Przeczytaj relację z pierwszych mistrzostw Trójmiasta uczniów oraz drugich mistrzostw Polski studentówTEB Technika w Gdańsku i Gdyni już dziś zapraszają wszystkich zainteresowanych do swoich pracowni na dwa duże turnieje w CS:GO: 21 marca w Gdyni i 24 kwietnia w Gdańsku.

Opinie (61) 4 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Edukacja, styl życia rozumiem

  • 2 3

 • pod lidem masz link czy to spor czy nie, można poczytać

  • 0 1

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • No nie jest to sport, jest to e-sport. Tak jak nazwa mówi.

  • 1 2

 • Fajnie, czyli rozumiem że po takiej szkole mogę zrobić maturę...

  ...z Call of Duty, a pracę dyplomową z Minecrafta?

  • 53 8

 • Czy tylko ja nie rozumiem nazwy ,,e-sport ''? Przecież to zwykłe granie na komputerze.Lekcję z grania w strzelanki...

  • 32 17

 • trochę ubogo wygląda ten sprzet w salkach jak na e-sport

  • 11 1

 • Tak, tylko Ty.

  • 10 6

 • e-zabijanie w szkołach ?.

  Pod szyldem e-sport kryje się propagowanie e-broni,e-strzelanie do ludzi i e-zabijanie.Czy to ma być przyszłością dla Polski ?.W kontekście militaryzacji kraju narzuconego z zewnątrz kraju zestawienie tych faktów nie może być przypadkowe.

  • 10 24

 • A możesz zrobić z piłki nożnej?

  A jednak AWF istnieje...

  • 8 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane