Wiadomości

E-sport. Wyjechał z Hiszpanii za pracą. Chce edukować starszych i młodzież

Oscar Vazquez Moriz w Polsce pracuje przy kilku e-sportowych projektach.
Oscar Vazquez Moriz w Polsce pracuje przy kilku e-sportowych projektach. fot. archiwum prywatne

Oscar Vazquez Moriz jest gdańskim wolontariuszem. Wyjechał z Hiszpanii w poszukiwaniu pracy, a w Polsce tworzy kilka e-sportowych projektów. Chce przełamywać przepaści międzypokoleniowe i uświadamiać osoby starsze, że gry wideo nie są przyszłością, a tak naprawdę teraźniejszością, którą należy wprowadzić do społeczeństwa w taki sam sposób, jak robił to tradycyjny sport w ciągu ostatniego stulecia. Zależy mu także na edukacji młodzieży i poprawie ich różnych dziedzin życia poprzez e-sport.E-sport - wszystkie artykuły na Trojmiasto.plDamian Konwent: Jak trafił pan do Polski?

Oscar Vazquez Moriz: Jestem magistrem psychologii. Ukończyłem studia we wrześniu 2019 roku. Przez cztery miesiące szukałem pracy w Galicji, regionie Hiszpanii, z którego pochodzę. Po wielu rozmowach kwalifikacyjnych, w styczniu dostałem możliwość stażu w firmie doradztwa personalnego. Byłem bardzo szczęśliwy i dużo się nauczyłem, ale w marcu, wraz z wybuchem pandemii, wszystko się zatrzymało. Prawda jest taka, że w Hiszpanii bardzo trudno jest znaleźć pracę, a jeszcze bardziej otrzymać szansę i zaufanie bez doświadczenia zawodowego. Trudno wejść na rynek pracy. Wielu młodych ludzi jest bez pracy, a firmy nie chcą stawiać na młodych ludzi. Jesteśmy najlepiej przygotowanym pokoleniem w historii Hiszpanii, mamy stopnie naukowe, magisterskie, języki, ale nikt nie chce na nas stawiać. Dlatego większość młodych ludzi wyjeżdża za granicę, do krajów, w których stawiają na nas, ponieważ postrzegają nas jako inwestycję, a nie jako wydatek. W czasie kwarantanny miałem wiele czasu do namysłu i wiedziałem, że to okazja do wyjechania za granicę. W tym momencie zdecydowałem się spróbować wolontariatu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

Na czym polega ten program?

Oferuje możliwość wolontariatu za granicą w różnych dziedzinach pracy pod ochroną Unii Europejskiej. Mój przyjaciel zrobił to rok wcześniej i powiedział mi, że to niesamowite przeżycie. W ten sposób zacząłem szukać okazji i znalazłem tę w Gdańsku. Oferta zwróciła moją uwagę, ponieważ był to głównie wolontariusz biurowy, który zakładał współpracę przy różnych projektach i miał pewną swobodę proponowania i wnoszenia wkładu. Kilka dni po zapisaniu się odbyłem rozmowę z Szymonem Knitterem, moim koordynatorem. Dwa tygodnie później wylądowałem w Gdańsku i od pięciu miesięcy jestem w Polsce. Właśnie wróciłem na Święta do swojego kraju, ale moja misja się nie skończyła.

Gdzie spotykają się gracze w czasie pandemii?Kiedy ponownie zawita pan do Polski?

Na początku stycznia. Mój wolontariat trwa rok, więc do lipca 2021 będę w Gdańsku. Po jego zakończeniu wolontariatu chcę znaleźć pracę lub poświęcić się osobistemu projektowi e-sportowemu. Zacząłem ten projekt rok temu z przyjacielem z Hiszpanii. Jesteśmy dwoma e-sportowymi psychologami i wykryliśmy szereg potrzeb, którym chcemy sprostać. Po części to współpraca z zespołami amatorskimi i profesjonalnymi, które chcą poprawić swoje wyniki. Oferujemy indywidualne i grupowe usługi optymalizacji psychologicznej. Pracujemy nad poprawą ich wydajności, dostarczając odpowiednie narzędzia. Stworzyliśmy warsztaty, aby promować korzyści płynące z gier wideo, ale także zwiększać świadomość zagrożeń. W tym celu opieramy się na najnowszej dostępnej bibliografii opartej na najnowszych badaniach naukowych. Chcemy uświadamiać starsze osoby, które wciąż są od tego bardzo dalekie. Wierzymy, że oprócz psychologicznych i fizycznych korzyści płynących z gier wideo, przyczynią się również do przełamania przepaści międzypokoleniowej i przybliżenie młodzieży do osób starszych. Proszę sobie wyobrazić, że wnuki mogą rozegrać mecz FIFA ze swoim dziadkiem. Albo że uczniowie szkół mogą chodzić do domów starca i wspólnie grać. To jest nasz pomysł.


Bardzo odważny pomysł. Realny do wykonania w Polsce?

Praca w moim osobistym projekcie e-sportowym skupia się na dwóch głównych obszarach. Interwencja mająca na celu poprawę indywidualnych lub zbiorowych wyników zespołów, a z drugiej strony promocja gier wideo w społeczeństwie. W Polsce współpracuję przy różnych projektach mojej organizacji, z których niektóre są dalekie od e-sportu. Jako wolontariusz pracuje po sześć godzin dziennie, a wolny czas poświęcam na dalsze rozwijanie mojego pomysłu. Zaproponowałem utworzenie turnieju FIFA, aby zebrać fundusze podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pracujemy nad tym i uważam, że to wyjątkowa okazja, aby zaangażować młodych ludzi w sprawy społeczne poprzez ich pasję. E-sport i gry wideo nie są przyszłością, a tak naprawdę teraźniejszością, którą należy wprowadzić do społeczeństwa w taki sam sposób, jak robił to tradycyjny sport w ciągu ostatniego stulecia.

Sposoby graczy na utrzymanie koncentracji oraz pobudzenieW jaki sposób? E-sport nie jest jeszcze traktowany poważnie przez wszystkich.

Moim pomysłem jest umożliwienie świadczenia naszych usług w dowolnym miejscu na świecie. Zdaję sobie sprawę, że Polska to kraj z bardzo silnym potencjałem e-sportowym. To europejskie TOP3. Muszę przyznać, że jedynym problemem może być bariera językowa, bo mój polski jest nadal bardzo słaby. Jeśli angielski nie jest problemem, mogę współpracować z każdym zespołem. Ważna jest organizacja warsztatów lub współpraca ze szkołami, które chcą pojąć, że gry wideo są potężnym środkiem poprawy różnych dziedzin życia, zarówno w aspekcie zdrowotnym, fizycznym i psychicznym.

Premiera konsol PlayStation 5 i Xbox Series X. Jakie gry zadziałają?Dlatego może pan swobodnie pracować jako psycholog e-sportowej drużyny League of Legends Lambda, która na co dzień stacjonuje w Hiszpanii?

Tak. Sesje są zawsze online, a my komunikujemy się na Discordzie. Wraz z Áxelem, moim partnerem, wizualizujemy pracę zespołu, a następnie prowadzimy czat grupowy z graczami. Omawiamy co zostało zrobione dobrze w aspekcie psychologicznym, a co źle. Następnie, pracujemy w konkretny i spersonalizowany sposób z każdym graczem. Z jego strony wymaga to współpracy. Ponadto uważamy, że korzyści naszej pracy są przenoszone nie tylko na grę e-sportową, ale także na codzienne życie. Radzenie sobie ze stresem, lepsza komunikacja międzyludzka, rozpoznawanie emocji i pokonywanie frustracji oraz niepokoju... To wszystko sprawia, że stajesz się lepszą osobą, nie tylko w dziedzinie e-sportu. Chcemy, aby gracz dostrzegł, że nasza praca jest dla niego korzystna w wielu obszarach.

Turniej FIFA 21 w Kinguin Esport LoungePolska jest jednym z e-sportowych liderów w Europie. Jak to wygląda w Hiszpanii?

W ostatnich latach Hiszpania poczyniła ważny krok, aby znaleźć się w pierwszej dziesiątce krajów na świecie pod tym względem. Istnieją profesjonalne ligi FIFA, obsługiwane przez tego samego sponsora, co profesjonalna liga hiszpańska piłki nożnej. Zawodowe drużyny, takie jak Espanyol, Sevilla i Atlético Madryt, mają swoją sekcję e-sport. Mszę wspomnieć o turnieju charytatywnym zorganizowanym przez Ibaia Llanosa, obecnie najczęściej oglądanego światowego streamera na Twitchu, z którym podczas kwarantanny współpracowali profesjonalni piłkarze. Udało zebrać się 150 tys. euro, a turniej wygrał zawodnik Realu Madryt Marco Ansensio. Ponadto jest też profesjonalna liga w LoL, Crash Royale czy Rocket League. Co więcej, właścicielem G2 Esports, jednego z najlepszych na świecie, jest Carlos Ocelote. Wielu profesjonalnych sportowców zaczyna tworzyć własne drużyny e-sportowe. Sergio Reguilón, Alvaro Morata czy Kun Aguero już je mają. Nawet bramkarz Realu Madryt, Thibout Courtois, gra z hiszpańskimi streamerami. Podsumowując, jest coraz więcej sponsorów, pieniędzy i specjalistów skupionych na tym stale rozwijającym się sektorze w Hiszpanii.

"Strzelanka" w czasie lekcji onlineDlatego e-sport jest tym, czym chce zajmować się pan w przyszłości?

Tak. Ale nie tylko. Naprawdę wierzę, że gry wideo są ważnym narzędziem, dzięki któremu można poprawić edukację młodych ludzi, zdrowie fizyczne i psychiczne, relacje społeczne i życie osób starszych. Wierzę w ich dobre wykorzystanie i potencjalne korzyści, jakie przynoszą naszemu społeczeństwu. Moim celem jest poświęcenie się temu w jakiś sposób i przyczynienie się do dalszego powiększania tego sektora. Ponadto, w związku z rozwojem e-sportu i rynku gier wideo, możliwości zatrudnienia w tym sektorze rosną. Z tego miejsca chciałbym zaapelować do tych młodych ludzi, którzy nie mają motywacji lub nie wiedzą, co zrobić ze swoją przyszłością. Jeśli lubisz gry wideo, możesz nie musisz zostać zawodowcem, ponieważ to bardzo trudne i czasami wymaga szczęścia. Ale możesz poświęcić się temu, co najbardziej cię interesuje, próbując sił w e-sporcie. Jest mnóstwo zawodów w świecie e-sportu: prawnicy, dziennikarze, psycholodzy, marketing, fizjoterapeuci, kucharze... Studiowanie jest bardzo ważne i jest w pełni kompatybilne z grami wideo.

Oscar Vazquez Moriz chce zapisać się na e-sportowych kartach historii.
Oscar Vazquez Moriz chce zapisać się na e-sportowych kartach historii. fot. archiwum prywatne

Opinie (23) 2 zablokowane

 • (2)

  Młody człowiek nie zdaje sobie sprawy że większość starszych ludzi ma problemy ze wzrokiem i nie powinni spędzać czasu przy grach wideo.

  • 23 6

  • (1)

   Bo ponieważ?

   • 2 4

   • bo mgr psychologii

    • 1 0

 • Niestety w polskich wsiach są problemy z internetem. (1)

  Brak światłowodów.

  • 7 5

  • normalnie zloto. i juz wiadomo dlaczego to tu promuja.

   "Zacząłem ten projekt rok temu z przyjacielem z Hiszpanii. Jesteśmy dwoma e-sportowymi psychologami i wykryliśmy szereg potrzeb, którym chcemy sprostać."

   • 1 0

 • Tak u nas źle, że Hiszpanie szukają tu pracy. (1)

  I inni zresztą też, tylko się o tym nie pisze.

  • 16 3

  • nie tyle pracy co wolontariatu w ramach publicznego finansowania

   • 2 0

 • Bezrobotny Hiszpan z błogosławieństwem Dulczessy (2)

  niesamowity artykuł

  • 23 1

  • Wręcz pasjpnujący ;-)

   • 2 0

  • takich samych produkuje UG

   bezrobotny mgr psychologii. czemu mnie to nie dziwi?

   • 1 1

 • Historia i artykuł (1)

  Nadający się na nagrodę dziennikarza roku

  • 7 0

  • Tylko ankiety zabrakło

   • 2 0

 • E-sport to mogą być zawody w kolarstwie na trenażerach, FIFA czy CS to zawsze będzie FIFA i CS. Ze sportem tego nie mieszajmy.

  • 8 3

 • Pieniądze zostały wydane. Ten wolontariat nie jest za darmo, opłaciliśmy* temu Panu pobyt w Gdańsku i co z tego mamy? Warsztaty z gier wideo? Serio?

  *) niezależnie od tego, czy nasz kraj jest na plus czy na minus względem UE, to my, ludzie Europy wyłożyliśmy te pieniądze. Może da się lepiej?

  • 12 2

 • (1)

  I co bazgroli po ścianach to łobuz i pijak

  • 4 1

  • tacy ludzie jesli juz to zostaja urzednikami

   jesli zna ludzi z ukladu.

   • 2 0

 • FIFA od 18-stki jest coraz gorsza dużo ludzi już dawno przerzuciła się na PES'a. FIFA 18 jedna z lepszych FIF jakie wyszły

  • 3 0

 • Od kiedy trzymanie pada jest sportem? (1)

  czy jak gram w mortal kombat to uprawiam e-sztuki walki?
  czy jak sie masturbuje przed kamerka to uprawiam e-seks?
  czy jak podaje sie za laske na fejkowym koncie na tinderze to jestem e-kobieta?
  jak kogos zastrzele w CS to jestem e-zabojca?

  wezcie sie ogarnijcie i nazywajcie rzeczy po imieniu.
  Nikt nie uprawia e-sportu, tylko gra w gry.

  • 8 2

  • dokladnie. co robisz w sylwestra?

   • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2021

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane