EBL. Asseco Arka Gdynia i Trefl Sopot faworytami w meczach u siebie

Damian Konwent
13 grudnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
Bartłomiej Wołoszyn (z lewej, Asseco Arka Gdynia) i Paweł Leończyk (z prawej, Trefl Sopot) zgodnie przyznają, że ich ekipy będą faworytami w meczach odpowiednio z MKS Dąbrową Górniczą i Eneą Astoria Bydgoszcz. Bartłomiej Wołoszyn (z lewej, Asseco Arka Gdynia) i Paweł Leończyk (z prawej, Trefl Sopot) zgodnie przyznają, że ich ekipy będą faworytami w meczach odpowiednio z MKS Dąbrową Górniczą i Eneą Astoria Bydgoszcz.

W 12. kolejce Energa Basket Ligi, Asseco Arka GdyniaTrefl Sopot zagrają przed własną publicznością. W obu przypadkach, trójmiejskie drużyny będą faworytami. W sobotę o godz 17:30, żółto-czarni w Ergo Arenie podejmą Eneę Astoria Bydgoszcz. Dzień później, o godz. 15, żółto-niebiescy w Gdynia Arenie zmierzą się z MKS Dąbrową Górniczą. Oba spotkania będą obfite w liczne atrakcje i konkursy dla całych rodzin w świątecznym klimacie.

Trefl Sopot - Enea Astoria Bydgoszcz, sobota, godz. 17:30. Ergo Arena

Po dwóch spotkaniach w Hali 100-lecia, koszykarze Trefla Sopot wracają do Ergo Areny. W sobotę zmierzą się w niej z Eneą Astoria Bydgoszcz, czyli dziewiątym zespołem Energa Basket Ligi. Najbliższy rywal sopocian pokazywał, że potrafi grać na wyjazdach, bo na 5 takich meczów, 4 razy zwyciężał.

- Tabela wskazuje, że to my będziemy faworytem. Beniaminek wciąż uczy się gry w ekstraklasie i trzeba przyznać, że dobrze się spisuje. Trener Artur Gronek stworzył kolektyw, który prezentuje dobry styl i z pewnością nie jest wygodnym przeciwnikiem. Oglądałem mecze rywala i dostrzegłem, że Astoria pokazała się z dobrej strony, nawet w przypadku porażek - mówi nam kapitan Paweł Leończyk.

Legia Warszawa - Trefl Sopot 71:92. Relacja, wystawianie ocen koszykarzom i trenerowi

Do sobotniego starcia, żółto-czarni mogli przygotowywać się w dobrych humorach, po tym jak zażegnali kryzys po wygranej z Legią Warszawa w poprzedniej kolejce. Przed wyjazdem do stolicy, drużyna Marcina Stefańskiego odnotowała trzy porażki z rzędu ze Startem Lublin, BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski i Polskim Cukrem Toruń.

- Seria trzech porażek robiła się przykra mentalnie. Potrzebowaliśmy zwycięstwa i dobrego meczu. Tak też zaprezentowaliśmy się w Warszawie. Trzeba podkreślić, że nie wcześniej nie przegrywaliśmy ze słabymi drużynami, bo Start Lublin rozgrywa rewelacyjny sezon. Ostrów Wielkopolski to ciężki teren, ale widzimy jak z każdym meczem ta drużyna wygląda coraz lepiej. Polski Cukier to kandydat do mistrzostwa Polski, więc widać, że rywalizowaliśmy z ekipami, które się dobrze prezentują. Dobrze, że przerwaliśmy tę serię - dodaje.
Leończyk rozgrywa obecnie 19. sezon w zawodowej karierze. Obecna kampania jest dla niego jak dotąd najlepszą, a przynajmniej pod względem skuteczności. 33-latek zdobywa średnio 12,8 "oczka" w każdym meczu. Podobny wynik osiągnął w sezonie 2014/15, gdy rzucał średnio o 0,3 punktu mniej.

- Czuję się tu dobrze. Staram się dawać drużynie jak najwięcej, szukać nowych rozwiązań, choć wiem, że w niektórych spotkaniach mogłem zrobić jeszcze więcej. Wiele zależy od roli, a w przeszłości różnie z nią bywało - ocenia kapitan.

Carlos Medlock, czyli weganin pod koszem - wywiad

Spotkanie będzie toczyło się w rodzinnej atmosferze z "Rodziną Treflików". Długo przed rozpoczęciem spotkania funkcjonować będzie Strefa Rozrywki z FunArena, a jej głównym punktem będzie przeznaczony dla najmłodszych dmuchaniec Stadionu Energa. Tradycyjnie będzie działać dodatkowe boisko do koszykówki, zaś w czasie przerw będą odbywać się konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, a jednym z nich będzie Treflikowy Quiz.

Do meczu zawodników wyprowadzą dzieci w czapkach świętego Mikołaja. Działać będzie także tor gokartowy od firmy Sportking i monidło, a w przerwie na parkiecie zostanie zorganizowana zumba dla dzieci. Najmłodsi kibice będą także mieli okazje spotkać swoje ulubione maskotki - Treflika, Mewę z Portu Lotniczego Gdańsk oraz Tygryska Teodora z Grupy GPEC.

Asseco Arka Gdynia - MKS Dąbrowa Górnicza, niedziela, godz. 15. Gdynia Arena

Z kolei Asseco Arka Gdynia do ligowego starcia ponownie przystępuje ze skróconym czasem na przygotowania. Koszykarze rywalizowali w środku tygodnia w Eurocup, ale wieczoru tego nie zaliczą do udanego. Żółto-niebiescy przegrali z włoskim Dolomiti Energia Trento i przed ostatnim grupowym pojedynkiem, praktycznie stracili szanse na awans do najlepszej "16".

- Fajnie wykonywaliśmy przedmeczowe założenia w pierwszej połowie. W przerwie rywal dokonał kilku zmian i wyszedł na drugą część spotkania bardziej agresywnie. Przygotowywaliśmy się do meczu po wieloma aspektami. Alessandro Gentile rozegrał mecz życia, rzucając 37 punktów. Widać, że to jego sezon, ale gdyby nie reszta drużyny, spokojnie wygralibyśmy ten mecz. Pokazała to trzecia oraz czwarta kwarta i myślę, że tu trzeba dopatrywać się przyczyn porażki - mówi nam Bartłomiej Wołoszyn.

Asseco Arka Gdynia - Dolomiti Energia Trento 78:85. Relacja, wystawianie ocen koszykarzom i trenerowi

Okazję na zmazanie plamy, żółto-niebiescy będą mieli w niedzielę, gdy podejmą MKS Dąbrowę Górniczą. Najbliższy rywal gdynian boryka się w ostatnim czasie z problemami. W poprzednim meczu przegrali aż 44:97 z Kingiem Szczecin, a szczególnie widoczny był brak liderów: Dominica ArtisaRoberta Johnsona. Wcześniej drużyna Michała Dukowicza wygrała tylko raz w sześciu starciach. Nic dziwnego więc, że podopieczni Przemysława Frasunkiewicza będą faworytem tego spotkania.

- Nie patrzymy na problemy innych. Jesteśmy w roli faworyta i chcemy udowodnić, że to miano nie jest przypisywane nam na darmo. Chcemy zagrać podobną koszykówką do tej, którą zaprezentowaliśmy w Radomiu czy w pierwszej połowie z Dolomiti Energia Trento. Myślę, że to wystarczy - dodał Wołoszyn, który w dla Dąbrowy grał w latach 2016-2019.
Na niedzielnym meczu w Gdynia Arenie na kibiców również czekają atrakcje, jak chociażby rzut za 1000 zł w przerwie spotkania. Tradycyjnie fani będą mogli złapać klubowe koszulki podczas t-shirt time, a także wziąć udział w konkursach. Warto podkreślić, że w trakcie spotkania będą zbierane datki na rzecz Hospicjum Bursztynowa Przystań.