Derby Trójmiasta piłkarzy ręcznych. Energa Wybrzeże Gdańsk - Arka Gdynia 33:27

23 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Energa Wybrzeże Gdańsk - Gwardia Opole 31:29. Nie będzie bezpośredniego spadku
Energa Wybrzeże Gdańsk pokonało Arkę Gdynia 33:27. Na zdjęciu radość Piotra Papaja i zafrasowana mina trenera Dawida Nilssona i zawodników gości. Energa Wybrzeże Gdańsk pokonało Arkę Gdynia 33:27. Na zdjęciu radość Piotra Papaja i zafrasowana mina trenera Dawida Nilssona i zawodników gości.

Piłkarze ręczni Energi Wybrzeża Gdańsk pokonali we własnej hali Arkę Gdynia 33:27 (16:12). Długimi fragmentami derby Trójmiasta w 12. kolejce PGNiG Superligi były wyrównane. Gospodarze wygrali wysoko, gdyż w obu połowach rywalom przydarzyły się kosztowne momenty dekoncentracji. W pierwszej odsłonie ekipa Marcina Lijewskiego uciekła po 25. minucie, a po zmianie strony na jej korzyść był wyraźnie ostatni kwadrans gry. Najwięcej bramek zdobył Wojciech Prymlewicz, który ani razu nie pomylił się przy rzutach z karnych i prawego skrzydła, zaliczając 8 celnych rzutów.

Chmieliński 1 bramka, Witkowski - Oliveira 4, Bednarek 2, Sulej 2, Prymlewicz 8, Papaj 2, Kondratiuk 5, Komarzewski, Wróbel 5, Salacz 4, Wołowiec, Adamczyk, Gajek, Rutkowski
Miejsce: Hala AWFiS
Sędziowie: D.Mroczkowski, J. Mroczkowski (obaj Sierpc)
Widzów: 1300
Pieńczewski, Zimakowski - Ćwikliński 4, Przysiek 6, Jasowicz, Kamyszek 5, Souza, Czaja, Lisiewicz 3, Jamioł 2, Janikowski 1, Rychlewski 2, Mollino da Silva 4,

Energa Wybrzeże Gdańsk

Arka Gdynia - ręczna m.

Arka w tym sezonie wygrała tylko jeden mecz, a Wybrzeże pięć. Gdynianie okupują ostatnie miejsce w tabeli, a gospodarze dzisiejszego meczu plasują się w połowie stawki.

- Zdobycz punktowa gdynian nie odzwierciedla tego, co potrafią. Nikt nie odstawi nogi czy ręki - mówi kapitan gdańszczan Adrian Kondratiuk.

- Derby są wyjątkowe, ale my musimy skupić się na taktyce, nie na otoczce - twierdzi Paweł Ćwikliński z Arki.

PRZECZYTAJ ZAPOWIEDZ DERBÓW TRÓJMIASTA
w poprzednim sezonie po raz pierwszy na szczeblu PGNiG Superligi mieliśmy derby Trójmiasta. W Gdańsku Wybrzeże wygrało 27:23

PRZYPOMNIJ SOBIE JAK RELACJONOWALIŚMY DERBY TRÓJMIASTA PRZED ROKIEM

w rewanżu, który odbył się w połowie kwietnia tego roku, przewaga Wybrzeża była jeszcze wyższa. Skończyło się wygraną gdańszczan 28:18

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z DERBÓW W GDYNI

w połowie sierpnia, gdynianie odnieśli zwycięstwo w Gdańsku nad Wybrzeżem 32:27 w okresie przygotowawczym

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z MEMORIAŁU WALLERANDA

po raz ostatni zespoły mierzyły się ze sobą pod koniec października. Wówczas w przerwie na reprezentacje wspólnie trenowały

PRZYPOMNIJ SOBIE, CO WYDARZYŁO SIĘ W PAŹDZIERNIKU

Arka jest kontynuatorem tradycji m.in. gdańskiej Spójni. W tej drużynie grał m.in. Michał Matysik. Były reprezentacyjny rozgrywający, który na stałe mieszka w Warszawie, jest dziś ekspertem telewizyjnym
dla obu zespołów mecz ma duże znaczenie. Nawet zdobyty punkt, a ten otrzymuje się za remis po 60 minutach, pozwoli Arce opuścić ostatnie miejsce w tabeli, a Wybrzeżu przesunąć się na 7. miejsce
Arka żółte stroje, Wybrzeże czerwone koszulki, czarne spodenki
pierwsze podanie w tym meczu należy do... żużlowca - Karola Żupińskiego z Wybrzeża Gdańsk
1'
od środka rozpoczęło Wybrzeże. Żupiński przekazał piłkę Salaczowi (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk)
1'
gra rozpoczęta i od razu zatrzymana, gdyż nie ruszył zegar
2'
Chmieliński (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) obronił rzut Przysieka (ARKA Gdynia)
2'
straty z obu stron
2'
[1:0] Bramkę zdobywa Salacz (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) po kontrze w drugie tempo i asyście do obrotowego Wróbla
3'
[1:1] Bramkę zdobywa Lisiewicz (ARKA Gdynia), grający trener gości, który na co dzień prowadzi drużynę wspólnie z trenerem Nilssonem
4'
[1:2] Bramkę zdobywa Da Silva (ARKA Gdynia) po kontrze. Chwilę wcześniej przekroczony rzut Salacza
4'
Da Silva (ARKA Gdynia) wymaga pomocy medycznej, bo ucierpiał przy bramkowym rzucie
4'
Brazylijczyk Arki może kontynuować grę
5'
a teraz pokazał się gdański Brazylijczyk. Rzut Oliveiry (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) zablokowany przez Kamyszka
6'
[2:2] Bramkę zdobywa Wróbel (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk).
6'
nieskutecznie Janikowski (ARKA Gdynia)
7'
piłkę traci także Wybrzeże, ale dobrze broni Chmieliński (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk), który w kontrze nie dał się pokonać Janikowskiemu (ARKA Gdynia)
czas
7'
Przerwa na żądanie (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk). Szybko reaguje trener Lijewski. Zapewne będą wskazówki, jak rozegrać atak pozycyjny, bo z tym gospodarze mają kłopoty
7'
[3:2] Bramkę zdobywa Oliveira (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk). Rzut aż z 10. metra
8'
karny dla Spójni
8'
[3:3] Bramkę zdobywa Rychlewski (ARKA Gdynia), który na rzut z karnego wyszedł z ławki rezerwowych
9'
Oliveira (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) w ataku sfaulował Lisiewicza (ARKA Gdynia)
wykluczenie
9'
Kamyszek (ARKA Gdynia) otrzymuje dwuminutową karę.
11'
Arka w pełnym składzie
10'
[4:3] Bramkę zdobywa Kondratiuk (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk).
10'
to 50. trafienie Kondratiuka (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) w tym sezonie. To na razie 9. wynik w PGNiG Superlidze w tym sezonie
10'
[4:4] Bramkę zdobywa Janikowski (ARKA Gdynia).
12'
[5:4] Bramkę zdobywa Salacz (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk).
12'
[6:4] Bramkę zdobywa Papaj (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) po kontrze
13'
[6:5] Bramkę zdobywa Da Silva (ARKA Gdynia).
13'
[6:6] Bramkę zdobywa Ćwikliński (ARKA Gdynia) w kontrze
15'
karny po faulu na Salaczu (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk)
15'
[7:6] Bramkę zdobywa Prymlewicz (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) z karnego
16'
[8:6] Bramkę zdobywa Papaj (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) po kontrze. Wcześniej dobry blok Bednarka i podanie Chmielińskiego
16'
Żółtą kartką otrzymuje Wróbel (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk), który faulował Przysieka
czas
16'
Przerwa na żądanie (ARKA Gdynia). Reaguje trener Nilsson, bo Wybrzeże odskoczyło i to po łatwych bramkach, gdyż po kontrach. Jego podopieczni muszą też znaleźć receptę w defensywie, na dogrania do koła do Salacza
17'
[8:7] Bramkę zdobywa Da Silva (ARKA Gdynia).
18'
pomocy medycznej wymaga Souza (ARKA Gdynia)
19'
[8:8] Bramkę zdobywa Lisiewicz (ARKA Gdynia), który ze skrzydła wbiegł na koło i stąd trafił
19'
kolejna dobra obrona Pieńczewskiego (ARKA Gdynia). Teraz złapał piłkę po rzucie Adamczyka (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk), nieco wcześniej nie dał się pokonać Wróblowi. Remis to też duża zasługa gdyńskiego bramkarza
20'
Pieńczewski (ARKA Gdynia) tym razem w pojedynku sam na sam lepszy od Adamczyka (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk)
21'
rzut Da Silvy (ARKA Gdynia) w poprzeczkę
22'
[9:8] Bramkę zdobywa Oliveira (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk), który przechwycił piłkę po podaniu Pieńczewskiego i trafił na pustą bramkę
22'
[9:9] Bramkę zdobywa Kamyszek (ARKA Gdynia).
23'
[10:9] Bramkę zdobywa Wróbel (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) po rzucie z podłoża
23'
cały czas wyrównany mecz
wykluczenie
23'
Wybrzeże w osłabieniu po karze dla Oliveiry
wykluczenie
23'
Da Silva (ARKA Gdynia) otrzymuje dwuminutową karę i siły się wyrównały
24'
[11:9] Bramkę zdobywa Kondratiuk (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk).
25'
[11:10] Bramkę zdobywa Przysiek (ARKA Gdynia).
25'
grając pięciu w polu obaj trenerzy wycofują bramkarza i tym samym do gry wprowadzają szóstego zawodnika do pola
wykluczenie
25'
Kamyszek (ARKA Gdynia) otrzymuje dwuminutową karę i jeszcze karny dla gospodarzy
25'
[12:10] Bramkę zdobywa Prymlewicz (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) z karnego. Nie dał rady rezerwowy bramkarz - Zimakowski
25'
Rychlewski (ARKA Gdynia) rzuca w słupek
26'
[13:10] Bramkę zdobywa Salacz (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk).
27'
[14:10] Bramkę zdobywa Bednarek (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk), który rzuca przez całe boisko na pustą bramkę
27'
obie drużyny w komplecie
27'
[15:10] Bramkę zdobywa Sulej (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) po kontrze
czas
28'
Przerwa na żądanie (ARKA Gdynia). Trener Nilsson reaguje, gdyż jego podopieczni najpierw złapali w krótki czasie dwie kary, a potem dali się skontrować i przegrywają już 5 bramkami
27'
okrzyki "nie odpuszczamy", "ciągniemy" podczas czasu dla Arki
wykluczenie
29'
Wróbel (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) otrzymuje dwuminutową karę.
29'
[15:11] Bramkę zdobywa Kamyszek (ARKA Gdynia).
30'
[15:12] Bramkę zdobywa Kamyszek (ARKA Gdynia) po przechwycie i rzucie na pustą bramkę, bo w osłabieniu Wybrzeże wycofała bramkarza
30'
5 sekund miało Wybrzeże na rozegranie ostatniej akcji, a mimo to Salcz zdołał "zarobić" karnego
30'
[16:12] Bramkę zdobywa Prymlewicz (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) z karnego
30'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY W DERBACH TRÓJMIASTA. WYBRZEŻE PROWADZI ZE SPÓJNIĄ 16:12
30'
Długo był to bardzo wyrównany mecz. Dopiero dwa wykluczenia Arki w ciągu niespełna 2 minut sprawiły, że Wybrzeże mogło odskoczyć. W 27. minucie gospodarze prowadzili 15:10, a w dodatku czołowy snajper gości - Kamyszek (ARKA Gdynia) miał na koncie dwie kary, co oznaczało, że musiał oszczędzać się w defensywie.
Ostatecznie gdańszczanie na przerwę zeszli z 4-bramkowym prowadzenie w czym duża zasługa Salacza (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk). Kołowy albo sam zdobywa bramki, albo na nim są odgwizdywane faule tak jak to było pod koniec tej odsłony.
Wybrzeże lepiej prezentuje się w ataku, gdzie na 73-procentową skuteczność, gdy tylko co drugi atak Arki przyniósł jej bramkę. Ponadto gdynianie częściej faulują (17:12), co przełożyło się także na kary.
Jednak mecz z pewnością nie jest rozstrzygnięty i gościom jeszcze nie można odbierać szans. Liczymy, że po przerwie znów będą emocje.
najskuteczniejsi zawodnicy w obu zespołach zdobyli po trzy bramki. W Wybrzeżu to Salacz (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) i rzucający karne Prymlewicz (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk). W Arce - Da Silva (ARKA Gdynia) i Kamyszek (ARKA Gdynia)
31'
drugą połowę rozpoczęła Spójnia, która gra jeszcze w liczebnej przewadze
31'
[16:13] Bramkę zdobywa Przysiek (ARKA Gdynia).
31'
dobra interwencja Pieńczewskiego (ARKA Gdynia) i niecelny rzut Jamioła
32'
[16:14] Bramkę zdobywa Jamioł (ARKA Gdynia).
34'
34'
[17:14] Bramkę zdobywa Sulej (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk).
wykluczenie
34'
Jamioł (ARKA Gdynia) otrzymuje dwuminutową karę za faul przy rzucie na Suleju
35'
[18:14] Bramkę zdobywa... bramkarz Chmieliński (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) po rzucie przez całe boisko
36'
[18:15] Bramkę zdobywa Da Silva (ARKA Gdynia) w osłabieniu
36'
Arka w komplecie
37'
[18:16] Bramkę zdobywa Ćwikliński (ARKA Gdynia).
37'
[19:16] Bramkę zdobywa Prymlewicz (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk).
38'
[19:17] Bramkę zdobywa Kamyszek (ARKA Gdynia).
38'
[20:17] Bramkę zdobywa Prymlewicz (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk), drugi raz z rzędu z prawego skrzydła
39'
[20:18] Bramkę zdobywa Kamyszek (ARKA Gdynia).
39'
[20:19] Bramkę zdobywa Przysiek (ARKA Gdynia).
czas
39'
Przerwa na żądanie (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk). Reaguje trener Lijewski, bo przewaga jego drużyny stopniała do zaledwie 1 bramki. Bardzo słaba defensywa gospodarzy po przerwie
40'
[21:19] Bramkę zdobywa Kondratiuk (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) po indywidualnej akcji
41'
[21:20] Bramkę zdobywa Przysiek (ARKA Gdynia) po "wkręcie"
41'
[22:20] Bramkę zdobywa Kondratiuk (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) pon kapitalnym rzucie w "widły" bramki rywali
42'
ogrania z obu stron do koła, ale nie przynoszą skutku bramkowego
43'
znów straty z obu stron. Tym razem Przysiek (ARKA Gdynia) i Papaj (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) się pomylili
44'
do bramki gospodarzy wszedł Witkowski (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) i obronił rzut Kamyszka
44'
[23:20] Bramkę zdobywa Salacz (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk).
45'
Da silva rzuca nad poprzeczką
45'
[23:21] Bramkę zdobywa Ćwikliński (ARKA Gdynia) po kontrze
wykluczenie
46'
Ćwikliński (ARKA Gdynia) otrzymuje dwuminutową karę i jeszcze karny po faulu na Kondratiuku
46'
[24:21] Bramkę zdobywa Prymlewicz (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk). Z karnego znów pokonał Zimakowskiego
46'
na razie obaj trenerzy korzystają z "12" zawodników
47'
[24:22] Bramkę zdobywa Lisiewicz (ARKA Gdynia) po kontrze w osłabieniu
wykluczenie
47'
i jeszcze Kondratiuk (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) otrzymuje dwuminutową karę.
48'
Arka w komplecie. Około 80 sekund grać będzie w przewadze
49'
[25:22] Bramkę zdobywa Wróbel (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) po rzucie z wyskoku w osłabieniu
49'
Wybrzeże w komplecie
49'
[26:22] Bramkę zdobywa Wróbel (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) kopiuje akcje sprzed kilkudziesięciu sekund
50'
[27:22] Bramkę zdobywa Bednarek (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) po kontrze
czas
50'
Przerwa na żądanie (ARKA Gdynia). Trener Nilsson wykorzystał ostatni przysługujący mu czas. Trener Lijewski może jeszcze dwukrotnie przerwać grę
50'
Arka, tak jak w pierwszej połowie, za moment dekoncentracji płaci 5-bramkową stratą
51'
[28:22] Bramkę zdobywa Prymlewicz (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) po kontrze
51'
[28:23] Bramkę zdobywa Jamioł (ARKA Gdynia).
53'
[29:23] Bramkę zdobywa Wróbel (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk).
wykluczenie
53'
Prymlewicz (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) otrzymuje dwuminutową karę.
54'
[29:24] Bramkę zdobywa Ćwikliński (ARKA Gdynia).
wykluczenie
54'
Jasowicz (ARKA Gdynia) otrzymuje dwuminutową karę po faulu na Wróblu
55'
Zimakowski (ARKA Gdynia) obronił rzut Komarzewskiego (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk)
55'
Wybrzeże w pełnym składzie. Blisko 80 sekund ma teraz gry w przewadze
55'
sędziowie przerywają grę
wykluczenie
55'
Zimakowski (ARKA Gdynia) otrzymuje dwuminutową karę za zbyt wczesne wejście na parkiet przy zmianie
55'
Wybrzeże w podwójnej przewadze
55'
Oliveira (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) faulowany przez Rychlewskiego (ARKA Gdynia). Karny dla gospodarzy
56'
[30:24] Bramkę zdobywa Prymlewicz (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) z karnego
56'
8. bramka Prymlewicza (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk), 5. z karnego
56'
koniec pierwszej kary w Arce
56'
Przysiek (ARKA Gdynia) wywalczył karnego
wykluczenie
56'
i jeszcze Sulej (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) otrzymuje dwuminutową karę.
56'
nieskuteczny rzut z karnego Rychlewskiego. W bramce Witkowski
57'
Spójnia w komplecie i teraz w przewadze liczebnej
58'
[30:25] Bramkę zdobywa Rychlewski (ARKA Gdynia).
58'
58'
[31:25] Bramkę zdobywa Kondratiuk (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk).
wykluczenie
58'
karny dla Arki. Kara dla Wróbla
58'
[31:26] Bramkę zdobywa Przysiek (ARKA Gdynia) z karnego
59'
[32:26] Bramkę zdobywa Oliveira (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk).
60'
[32:27] Bramkę zdobywa Przysiek (ARKA Gdynia) jeszcze raz z karnego
60'
[33:27] Bramkę zdobywa Oliveira (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk).
60'
KONIEC MECZU. WYBRZEŻE WYGRAŁO Z ARKĄ 33:27
Powtórzyła się historia z pierwszej połowy. Arka walczyła, odrabiała straty, a gdy była już bardzo blisko stanęła i straciła szansę na dobry wynik. To kolejny mecz nie tylko w tym sezonie, że gdynianie oddają inicjatywę rywalom zupełnie w ostatnim kwadransie.
Wybrzeże wygrało, gdyż było bardziej skuteczne. Przed przerwą preferowało akcje głównie przez obrotowego Salacza (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk). Gdy po zmianie stron goście "spłaszczyli" defensywę, by obronić się przed takimi akcjami, z drugiej linii doskonale rzucali Wróbel (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk) i Kondratiuk (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk). Natomiast w kontrach i przy karnych nie mylił się skrzydłowy Prymlewicz (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk), który z 8. bramkami został najskuteczniejszym zawodnikiem meczu.
najskuteczniejszym zawodnikiem meczu Prymlewicz (ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk), który dziś nie pomylił się ani razu z karnego oraz przy rzutach z prawego skrzydła
w ekipie pokonanych najskuteczniejszy Przysiek (ARKA Gdynia) - 6 bramek, w tym 2 z karnych

Wyniki 12 kolejki

• ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - ARKA GDYNIA 33:27 (16:12)
  • Zagłębie Lubin - Orlen Wisła Płock 19:29 (10:17)
  • Azoty Puławy - MMTS Kwidzyn 36:17 (12:12)
  • Chrobry Głogów - PGE Vive Kielce 30:38 (14:20)
  • Stal Mielec - Sandra Spa Pogoń Szczecin 27:33 (13:16)
  • Energa MKS Kalisz - Piotrkowianin 24:29 (12:14)
  • Górnik Zabrze - Gwardia Opole 32:25 (14:14)