Edach Budowlani Lublin - Arka Gdynia 40:7. Nowe stroje, debiuty i porażka

25 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (6)

Arka Rugby

Nowe trykoty Arki Gdynia upamiętniające Zbigniewa Rybaka, założyciela klubu. Rugbiści będą grać w nich w rundzie wiosennej. Nowe trykoty Arki Gdynia upamiętniające Zbigniewa Rybaka, założyciela klubu. Rugbiści będą grać w nich w rundzie wiosennej.

Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z zespołem Edach Budowlani Lublin 7:40 (0:21) w 11. kolejce Ekstraligi Rugby. Aspirujący do medali lublinianie rozbili "Buldogi" w trenerskim debiucie Łukasza Szostka i dopisali również ofensywny punkt bonusowy. Honorowe przyłożenie dla arkowców zdobył również debiutujący Eujaan Botha. Gdyńscy rugbiści przystąpili do tego starcia w nowych, czarnych strojach, które w rundzie wiosennej będą upamiętniały zmarłego Zbigniewa Rybaka.

Punkty dla Budowlanych: Nkululeko Ndlowu 15, Piotr Psuj 5, Piotr Wiśniewski 5, Piotr Skałecki 5, Michał Węzka 5, Jakub Bobruk 5

Punkty dla Arki: Eujaan Botha 5, Dawid Banaszek 2

ARKA: Williams, Mohyła, Kasperek - Krużycki, Zypper - Kuzimski, Litwińczuk, Shvelidze - Szyc - Banaszek - Rakowski, Karasewicz, Botha, Sirocki - Mzamo oraz Bartkowiak, Bojke, Zdunek, Gajowniczek, Kruk-Miler, Stosik, Steindl, Kuleta

Edach Budowlani Lublin - RC Arka Gdynia. Zobacz powtórkę transmisji z meczu

Gdy w minione weekendy reszta zespołów odrabiała zaległości z jesieni, tak Arka Gdynia spokojnie czekała na planowany początek rundy wiosennej. I wiązała z nią spore nadzieję, gdyż spotkanie z Edach Budowlanymi Lublin było debiutanckim dla Łukasza Szostka w roli trenera, który niemalże od ostatniego meczu w 2022 roku mógł przygotowywać zespół.

Jednak nie tylko z tego względu drużyna "Buldogów" różniła się od tej z poprzedniej rundy, gdyż w międzyczasie ekipę wzmocnili nowi rugbiści. Przypomnijmy, że wrócili: Kacper KrużyckiRadosław Rakowski, a ponadto dołączyli: Gruzin Nodara Shvelidze oraz Eujaan BothaRethabile Mzamo z RPA. Cała "piątka" zaczęła pojedynek w wyjściowym składzie.

Ekstraliga rugby już w pełnej krasie po przerwie zimowej. Przeczytaj zapowiedź kolejki. Sprawdź, co mówili nam trenerzy trójmiejskich drużyn Ekstraliga rugby już w pełnej krasie po przerwie zimowej. Przeczytaj zapowiedź kolejki. Sprawdź, co mówili nam trenerzy trójmiejskich drużyn

Ponadto trzeba jeszcze podkreślić, że arkowcy zagrali w nowych strojach w czarnym kolorze. Powstały aby uczcić pamięć założyciela klubu Zbigniew Rybaka, który zmarł w grudniu. Rugbiści będą grać w nich w rundzie wiosennej.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że w poniedziałek, 27 marca, o godz. 19, na Narodowym Stadionie Rugby zostanie rozegrany specjalny mecz by upamiętnić 50. urodziny Zbigniewa Rybaka. Wystąpią w nim legendy rugby, a ponadto przygotowano wiele atrakcji. Wstęp jest darmowy.

Czy będzie Narodowy Stadion Rugby w Gdyni im. Zbigniewa Rybaka? Czy będzie Narodowy Stadion Rugby w Gdyni im. Zbigniewa Rybaka?

Wracając do meczu w Lublinie, gospodarze od samego początku chcieli pokazać, że ich medalowe ambicje w trakcie zimy nie zniknęły. Ich ataki przyniosły efekt już w 9. minucie, gdy po akcji indywidualnej i minięciu rywali, wynik otworzył Nkululeko Ndlowu, który po pierwszym przyłożeniu dołożył jeszcze punkty z podwyższenia.

Jednak nie tylko z tego względu, spotkanie zaczęło się źle układać dla Arki. Chwilę potem żółtą kartkę i karę 10 minut otrzymał Dawid Banaszek. Miejscowi to szybko wykorzystali, bo już minutę później świetne podanie Ndlowu wykorzystał Piotr Psuj. Z kolei trzecie przyłożenie zdobył Piotr Wiśniewski. Jego zespół skutecznie popchnął autowy mol, a w obu tych sytuacjach równie skutecznie kopał Ndlowu. Dzięki temu Budowlani wygrywali 21:0 po pierwszej połowie.

Transfery w rugby. Nowi cudzoziemcy w Trójmieście. Sprawdź, kto i jak się wzmocnił Transfery w rugby. Nowi cudzoziemcy w Trójmieście. Sprawdź, kto i jak się wzmocnił

Po przerwie "Buldogi" jeszcze raz przekonały się o sile mola rywali. W 60. minucie Budowlani ponownie mądrze rozegrali aut i po chwili znaleźli się w polu punktowym. Tym razem piłkę przyłożył Piotr Skałecki. Czwarte przyłożenie oznaczało, że miejscowi mogli cieszyć się już z ofensywnego bonusu. Jednak i mimo to szli za ciosem i w jednej z akcji szybko wznowili grę na połowie Arki, Wiśniewski otworzył pozycję Michałowi Węzce, a ten łatwo zaliczył przyłożenie.

Mimo to "Buldogi" nie poddały się. Chwilę potem przechwyt na własnej połowie zaliczył Botha, który natychmiast popędził na pole punktowe, nie dał się dogonić i zdobył honorowe punkty. Skutecznie podwyższył Banaszek, a jeszcze przed końcem przyłożenie dorzucił Jakub Bobruk, ustanawiając wynik 40:7, gdyż jego kolega nie zdołał podwyższyć.

10 Posnania Poznań 11 1 0 10 151:751 5
W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zmierzą się następnie o złoto, a dwie kolejne o brąz. Gospodarzem meczów o medale będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli.
Nikt nie spada bezpośrednią. Ostatnia drużyna gra baraż z mistrzem I ligi. Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej.
Tabela wprowadzona: 2023-04-01

Wyniki 11 kolejki

• OGNIWO SOPOT – Orkan Sochaczew 19:10 (13:3)
  • LECHIA GDAŃSK – Juvenia Kraków 33:14 (16:8)
  • Edach Budowlani Lublin – ARKA GDYNIA 40:7 (21:0)
  • Budo 2011 Aleksandrów Łódzki – Posnania 95:5 (40:5)
  • Up Fitness Skra Warszawa - Awenta Pogoń Siedlce (nie odbył się, gdy uprawomocni się decyzja o trzeci walkowerze dla Skry ta drużyna zostanie wycofana z rozgrywek)
  • Weryfikacja meczu z 10. kolejki
  • Juvenia - Up Fitness Skra 25:0 (walkower, gdyż goście nie stawili się na mecz)
dak.

Opinie (6) 1 zablokowana

• Posiłki z Kambodży

Oczy bolały jak się to oglądało, filar z nr 23 , szybko założyć mu łańcuch na lodówkę.....
    Reszta nowych rownież mizernie, jedyną postacią barwną był Zdunek, ale w pojedynke meczu sie nie wygra..

• 8 4

• Coś te mieszanie strojami....

cenami biletów w przypadku piłkarzy, zmiana gastronomii i innymi promocjami chciało przykryć marny wynik sportowy.... Cóż.... drodzy działacze rugby i piłki.... nawet w Gdyni wygrywa poziom sportowy nie czary managerskie:)

• 10 4

• Czarni Arka Gdynia

Stroje nie pomogły.
    Oprócz tego, że Arka ambitnie trenuję i wydaje im się, że podnosi swój poziom sportowy nic z tego nie wynika, bo reszta drużyn też trenuje solidnie i wszystko pozostaje po staremu.
    Czyli dół tabeli.

• 9 3

• Arka 2 liga

• 4 4

• Czarno to widzę... (1)

• 4 2

• Nowy klub Czarni Gdynia. Wielka szkoda, że tylko tyle zostało z wielokrotnych medalistów Polski.