Efektowna wygrana na inaugurację play-off

14 lutego 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Małgorzata Kożuch zdobyła najwięcej punktów w Łodzi. Sopocka atakująca zaliczyła 17 punktowych ataków oraz po 3 zagrywki i bloki, ale statuetki MVP spotkania nie dostała. Małgorzata Kożuch zdobyła najwięcej punktów w Łodzi. Sopocka atakująca zaliczyła 17 punktowych ataków oraz po 3 zagrywki i bloki, ale statuetki MVP spotkania nie dostała.

Nadspodziewanie łatwo siatkarki Atomu Trefla poradziły sobie w pierwszym meczu ćwierćfinałów play-off z Budowlanymi Łódź. Sopocianki na wyjeździe rozbiły rywalki 3:0 (25:8, 25:17, 25:15). Rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw. Drugie spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 19.00 w Hali 100-lecia. Jeśli znów triumfują podopieczne Alessandro Chiappiniego awansują do półfinału. Jeśli nie, odbędzie się decydujący mecz w sobotę o 20.00 również w Sopocie

.

Budowlani: Wójcik zdobyła 1 punkt, Rousseaux, Mróz 7, Mirek 3, Ikić 9, Golec 2, Ciesielska (libero) oraz Bryda, Grbać 4, Kwiatkowska 1, Mikołajewska 1, De Paula

ATOM TREFL: Glass, Sieczka 8, Tokarska 4, Kożuch 23, Hodge 15, Ssuschke-Voigt 3, Maj (libero) oraz Saad, Dziękiewicz 2

Alessandro Chiappini posłał nasilniejszą "6", która mu została. W porównaniu z niedzielnym meczem w Mielcu do postawowego składu wróciły obie reprezentantki Niemiec oraz amerykańska rozgrywająca Alisha Glass.

W inauguracyjnym secie sopocianki odebrały rywalkom ochotę do walki przy zagrywkach Eweliny Sieczki. Na pierwszą przerwę techniczną Atom Trefl zszedł z prowadzeniem 8:0! Dopiero po minutowej pauzie łodzianki zdobyły pierwszy punkty, gdy z drugiej linii przebiła się Joanna Mirek.

Jednak nic nie mogło odmienić kolei tej odsłony, gdyż do punktującej regularnie od początku seta Megan Hodge (zdobyła aż 9 punktów w tej partii) dołączyła Małgorzata Kożuch. Wicemistrzynie Polski powiększyły przewagę do 18:5!

Co prawda wówczas łodzianki odpowiedziały trzema punktami z rzędu, ale to wszystko na co było je stać w tym secie. Od 18:8 udane akcje zapisywano tylko na korzyść sopcianek, które w tej partii miały aż 16 punktowych ataków i 5 bloków.

Drugi set rozpoczął się od bloku Katarzyny Mróz na Kożuch, a po chwili Małgosia zepsuła jeszcze zagrywkę i było 2:1 dla Budowlanych. Jak się okazało to były jedyne wyniki przy przewadze miejscowych. Kolejno udanie atakowały: Hodge, Kożuch i Corina Ssuschke-Voigt.

Gdy sopocianki mocniej popracowały jeszcze w bloku, na którym zatrzymywałty się zbicia: Helene Rousseaux i Mirek, odskoczyły na 10:4.

Maciej Kosmol, szkoleniowiec Budowlanych próbował wybić przyjezdne z uderzenia to biorąc czas, to robiąc zmiany we własnym składzie, ale nic nie przynosiło efektu. Łodzianki popełniały coraz więcej błędów. Druga przerwa techniczna nastąpiła przy prowadzeniu Atomu Trefla 16:7 właśnie po trzech z rzędu niewymuszonych błędach rywalek.

Wysokie prowadzenie nieco rozluźniło niebiesko-zielony. Przy 10:16 trener Chiappini poprosił o przerwę, ale nic ona nie dała. Lepiej zaczęła grać zwłaszcza Matea Ikić. Po zagrywce chorwackiej przyjmującej Budowlani zbliżyli się na 15:18.

Całe szczęście, że wówczas z drugiej linii skutecznie zaatakowała Kożuch, a w następnej akcji 20. punkt zdobyła Hodge. Od 20:17 łodzianki stanęły na dobre. Pięć ostatnich punktów zostało zapisane na konto Atomu Trefla, a seta zakończył ósmy punktowy tego dnia blok naszej drużyny. Wśród nasjkuteczniejszy Kożuch dogoniła Hodge i obie skrzydłowe miały po 13 punktów.

Na początku trzeciego seta gospodynie zaprzeczyły, że myślami są już przy walentynkowych randkach. Tym razem one rozpoczęły od prowadzenia 3:0, ale była w tym największa zasługa... sopocianek, gdyż Ssuschke-Voigt i Sieczka oddały rywalkom punkty po błędach w ataku.

Atom Trefl ponownie do walki poderwała Kożuch. Po jej udanych zagraniach remis udało się dogonić już na 5:5. Od tego momentu walczono punkt za punkt aż do pierwszej przerwie technicznej, na którą z nikłą przewagą zeszły miejscowe (8:7).

Po wznowieniu gry kiwką popisała się Glass, a Kożuch dała pierwsze prowadzenie w tej partii sopociankom (9:8). Małgosia ani myślała zwalniać tempa. Do niej też należał 10. punkt (po bloku) oraz 11. i 12. (po atakach). Potem, niczym na początku spotkania, gospodynie zagrywką zaczęła gnębić Sieczka. Zrobiło się 14:9 dla Atomu Trefla.

Po drugiej przerwie technicznej o skutecznej zagrywce w swoim wykonaniu przypomniała Kożuch, której tego dnia wychodziło niemal wszystko. Ostatecznie łodzianki dobiła - również z pola zagrywki - Eleonora Dziękiewicz, która do gry weszła w trzecim secie.

Niespodzianka była po zakończeniu meczu. Komisarz zawodów postanowił przyznać statuetkę MVP spotkanie nie Kożuch, która zdobyła najwięcej punktów, ale rozgrywającej Glass.