Wygrane rugbistów Ogniwa i Arki

14 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat)
aktualizacja: godz. 16:49 (14 października 2017)
Radość rugbistów Ogniwa Sopot po kolejnym przyłożeniu w drugiej połowie, w której przesądzili o wysokim zwycięstwie w 117. derbach z Lechią Gdańsk. Radość rugbistów Ogniwa Sopot po kolejnym przyłożeniu w drugiej połowie, w której przesądzili o wysokim zwycięstwie w 117. derbach z Lechią Gdańsk.

W 117. oficjalnym meczu rugbistów Lechii Gdańsk i Ogniwa Sopot górą byli goście. W dużej mierze o przebiegu gry decydował silny wiatr. Podopieczni Karola Czyża wygrali 42:11 (11:6) i otworzyli sobie drogę do 1. miejsca w sezonie zasadniczym, a tym samym organizacji finału u siebie. Natomiast w ostatnim występie w tym roku przed własną publicznością w ekstralidze rugbiści Arki Gdynia pokonali Juvenię Kraków 36:10 (19:0). Najskuteczniejszy w ich ekipie był Szymon Sirocki, zdobywca 21 punktów. Obie zwycięskie drużyny zainkasowały po punkcie bonusowym.

Lechia Gdańsk - Ogniwo Sopot 11:42 (6:11)
Punkty zdobyli:
Lechia:
Miłosz Popławski 6, Michał Plich 5
Ogniwo: Wojciech Piotrowicz 12, Łukasz Szablewski 10, Grzegorz Szczepański 10, Roman Żuk 5, Mateusz Plichta 5

LECHIA: Kacprzak (66 Olszewski), Adamiak (56 Kamoń), Muchlado (56 Plich), M.Krużycki (66 Zdun), Lademann (60 Nowak), Płonka, K.Krużycki K. (67 Pawłowski), Wertylecki, Piszczek (60 Boczulak), Popławski, M.Bracik (66 Rymon-Lipiński), Kwiatkowski, K.Bracik, Wójtowicz - Krasnodemski

OGNIWO: Marcin Wilczuk, Karol (70 Zając), Shashiashvili (60 Mokrecow) - Anuszkiewicz, A.Piotrowski (65 Graban) - Powała-Niedźwiecki, Rogowski (65 Nitschke), Zeszutek (65 Węgierski) - Plichta - Szablewski (68 Hodura) - Mariusz Wilczuk, Szczepański, Przychocki, Mrowca - Żuk (36 Piotrowicz)

Specjalnie na derby Lechia ściągnęła Michała Krużyckiego. Reprezentant Polski, na co dzień grający we Francji, nie występował w biało-zielonych barwach od finału na koniec sezonu 2015/16, czyli od czerwca ubiegłego roku. Jednak gospodarzom udało się dotrzymać kroku faworyzowanym rywalom tylko w pierwszej połowie. W dużej mierze stała ona pod znakiem pojedynku kopaczy.

Ogniwo objęło prowadzenie po dwóch karnych Łukasza Szablewskiego. W 12. minucie było 6:0 dla gości. Po pół godzinie gry mieliśmy jedyne w pierwszej połowie przyłożenie. Ta sztuka udała się Romanowi Żukowi. Goście odskoczyli na 11:3. Mimo to Lechia mogła nawet zejść na przerwę z korzystnym wynikiem, ale Miłosz Popławski wykorzystał tylko dwa z czterech karnych.

- W pierwszej połowie graliśmy pod wiatr. To w połączeniu z bardzo dobrą taktyczną grą Lechii sprawiło, że nie mogliśmy uzyskać przewagi. Jednak po zmianie stron, gdy wiatr stał się naszym sprzymierzeńcem, nasze zwycięstwo nie podlegało dyskusji. Na wyróżnienie zasłużyła cała drużyna. Bardzo się cieszymy, gdyż dalej jesteśmy w grze o finał - mówił po meczu Karol Czyż, trener Ogniwa.
W drugiej połowie jego podopieczni zaskoczyli Lechię już 43. minucie. "Piątkę" zdobył Grzegorz Szczepański, a podwyższył Szablewski. Ogniwo powiększyło przewagę na 18:6. Ale na tym nie poprzestało.

Już w 64. minucie sopocianie cieszyli się z czwartego przyłożenia, które było na wagę punktów bonusowego. Na 30:6 poprawił Mateusz Plichta. Natomiast chwilę wcześniej po raz drugi tego dnia na pole punktowe rywali przedarł się Szczepański. Szablewski wykorzystał jedno z dwóch podwyższeń.

Od tego wyniku Ogniwo kontrolowało mecz celnymi kopami z karnych. Aż cztery takie sytuacje na punkty zamienił Wojciech Piotrowicz, dla którego był to pierwszy występ poważnej kontuzji kolana, której nabawił się wiosną.

Lechia kończyła mecz w "14" minucie, gdyż w 72. minucie żółtą kartkę otrzymał Robert Kwiatkowski. I dopiero w osłabieniu udało jej się... przyłożyć na 11:36. Sopocką defensywę sforsował były zawodnik Ogniwa - Michał Plich.

- Ogniwo wygrała zasłużenie, było zespołem lepszym. Gdy graliśmy z silnym wiatrem, to było jeszcze w miarę równo. Po zmianie stron Ogniwo dostało połowę z wiatrem i to wykorzystało. My popełniliśmy za dużo błędów, daliśmy rywalom zbyt wiele karnych. One nie tylko powodowały straty punktów, ale także nie pozwoliły nam dojść do płynnej gry. Mam też wrażenie, że niektóre przyłożenia oddaliśmy zbyt łatwo - ocenił Paweł Lipkowski, szkoleniowiec Lechii.
Wygrana Ogniwa w zestawieniu z wynikiem z Siedlec otwiera przed sopocką drużynę drogę do 1. miejsca w sezonie zasadniczym. Ta lokata zapewne oznaczać będzie prawo organizacji meczu finałowego u siebie, chyba że związek postanowi inaczej. By zdobyć najwyższą lokatę podopieczni Karola Czyża muszą wygrać pozostałe spotkania, w tym u siebie z Budowlanymi SA Łódź, 4 listopada.

SPRAWDŹ BILANS MECZÓW LECHIA - OGNIWO ORAZ REPREZENTACYJNE POWOŁANIA NOWEGO SZTABU TRENERSKIEGO

Arka Gdynia - Juvenia Kraków 36:10 (19:0)
Arka:
Szymon Sirocki 21, Władysław Grabowski 5, Radosław Rakowski 5, Tomasz Szmytkowski 5
Juvenia: Konstantyn Bezwerchyj 5, Andrej Cebotari 5

ARKA: Bojke (70 Trzebiatowski), Plichta, Podolski (65 Bartkowiak) - Zdunek (71 Mikołajczyk), Zypper - Żarczyński, Grabowski (70 Machlik), Raszpunda (70 Kuzimski) - Szostek (65 Bordowski) - Banaszek - Rakowski, Machlik jr (71 Witt), Zaradzki, Czajkowski (65 Szmytkowski) - Sirocki

Arka zrobiła to co musiała, jeśli chciała przedłużyć nadzieje na grę o brązowy medal. Mecz zakończyła z dorobkiem pięciu przyłożeń. Dwa z nich należały do Szymona Sirockiego. Obrońca gospodarzy ponadto 8 punktów wykopał po podwyższeniach, a raz trafił z karnego.

- Cieszy wygrana z bonusem. Przed nami ostatni tydzień solidnego treningu. Praktycznie jedyna szansa, by pozostać w grze to wygrana w derbach z Ogniwem i w tym kierunku musimy zmierzać - podkreśla Maciej Stachura, trener "Buldogów".
Tak jak w ostatnich meczach, także i w tym pożegnalnym występie przed własną publicznością, gdynianie zaliczyli lepszą pierwszą połowę od drugiej. Jednak tym razem szkoleniowiec nie miał pretensji do drużyny za postawę po przerwie.

- W drugiej połowy wykorzystałem wszystkie zmiany. W takich meczach warto dać szansę każdemu z zawodników wpisanemu do protokołu. A wbrew pozorom nie było to łatwe spotkanie. Juvenia pokazała się z dobrej strony. Dlatego mecz był ciekawy do oglądania. Fajnie, że wyszło nam sporo akcji, które przygotowujemy na treningach - dodaje trener Stachura.
Arka powiększyła przewagę nad goniącymi ją Lechią i Budowlanymi Lublin do 7 punktów. Jednak ta różnica jeszcze nie rozstrzyga o 4. miejscu na koniec sezonu zasadniczego, a tym samym o prawie gry o brąz. Gdynianie rozegrali o jeden mecz więcej od rywali, których w dodatku czeka jeszcze mecz bezpośredni.