Eksperymenty Pacesasa złamały "setkę"

Krzysztof Klinkosz
30 grudnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Tomas Pacesa eksperymentował ze składem i w meczu ze Zniczem Jarosława przez ponad 20 minut pachniało sensacją. Ale trener Asseco Prokom wiedział co robi i gdyńscy koszykarze nie tylko utrzymali miano niepokonanych w PLK, ale pierwszy raz w tym sezonie przełamani barierę 100 punktów, triumfując 104:92 (20:31, 18:19, 36:17, 30:25). W czwartek do mistrzów Polski ma dołączyć bośniacki center Ratko Varda.

ASSECO PROKOM: Logan 24, Kostrzewski 13, Hrycaniuk 8, Burrell 7, Szczotka 2 - Jagla 20, Łapeta 13, Ewing 6, Sewryn 5, Harrington 4, Zamojski 2.

ZNICZ: Williamson 28, Mays 22, Zabłocki 19, Chappel 12, Sarzało 7 - Witos 2, Mikołajko 2, Wyka 0.

Trener Tomas Pacesas zaskoczył obserwatorów spotkania wyjściowym ustawieniem zespołu. W piątce znalazło się aż trzech Polaków: Adam Hrycaniuk, Mateusz Kostrzewski i Piotr Szczotka oraz posiadający polskie obywatelstwo David Logan. Eksperyment szkoleniowy tylko na inaugurację przyniósł efekty. Po punktach Hrycaniuka i Kostrzewskiego gdynianie prowadzili 4:0.

Zawiedli się jednak ci, którzy uważali, że gospodarzy czeka kolejny łatwy mecz, w tym i trener Pacesas. Koszykarze z Jarosławia udowodnili, że nie na darmo są okrzyknięci rewelacją ligi. Goście pierwsze prowadzenie objęli w 3 minucie (7:6).

Za chwilę festiwal "trójek" urządzili sobie Keddrick Mays, Tomasz Zabłocki i Bartosz Sarzało. Koszykarze z Gdyni nie mieli pomysłu jak wybić z uderzenie niezwykle skutecznych gości. Na parkiecie pojawili się Jan-Hendrik Jagla i Daniel Ewing, ale nie byli w stanie nic zrobić. Znicz prowadził 24:12, 28:13 i po 10 minutach 31:20.

Gospodarze na początku drugiej odsłony nieco zminimalizowali straty (22:33), ale Znicz nie dawał za wygraną. W czasie, gdy publiczność skandowała Qyntel Woods, Qyntel Woods goście zdobywali kolejne punkty w 18. minucie było 45:33 dla Znicza.

Pacesas przed przerwą ani na sekundę nie wypuścił do gry Woodsa, ani Lorinzy Harringtona. Dla odmiany bez żadnej zmiany całą pierwszą połowę rozegrał David Logan. Efekt - przegrana po dwóch kwartach 38:50 i aż 12 strat oraz 13 spudłowanych rzutów za trzy punkty!

Po przerwie, jeśli chodzi o zawodników niewiele się zmieniło, ale gospodarze wreszcie zagrali dokładniej. Dwie "trójki" Logana, który nadal grał bez zmiany oraz punkty Hrycaniuka pozwoliły mistrzom Polski nawiązać kontakt z rywalami. W 25. minucie było już tylko 52:56.

Gdynianie nie mogli jednak przełamać rywali, dochodzili ich na 2, 3 punkty jednak za chwilę dostawali kontrę, po której punkty zdobywali Williamon, czy Zabłocki. W decydujących momentach byli rażąco nieskuteczni, stąd w 28 minucie przegrywali 62:64.

Na parkiecie pod koniec trzeciej kwarty pojawił się wreszcie Harrington i to dzięki wolnym tego rozgrywającego gdynianie wyrównali (64:64), a w 29 minucie po punktach Logana wyszli na prowadzenie 64:62.

Kolejne punkty dorzucił Jagla z wolnych (68:64), ale "trójką" skontrował Mays i było 68:67. Jednak ostatnie pół minuty gospodarze wygrali 6:0 i po 30 minutach prowadzili 74:67.

Logan po efektownej akcji 2+1 w 34. minucie wyprowadził gdynian na prowadzenie 84:69. Za moment punkty dorzucili Adam Łapeta, Łukasz Seweryn i w 35. minucie gdynianie prowadzili już 90:69. Dopiero później trener Pacesas dał odpocząć Loganowi, a na parkiecie oprócz Ewinga znów zagrali sami Polacy.

Po raz kolejny rywale zaczęli razić rzutami za trzy punkty, a krajowi gracze Asseco Prokomu nie potrafili podjąć wyzwania. W 38. minucie po kolejnych 3 punktach Maysa gospodarze prowadzili już tylko 90:80.

Czas wzięty przez trenera Pacesasa podziałał jednak mobilizująco i gdynianie przypomnieli sobie jak się trafia spod kosza, na parkiet powrócili też Logan i Jagla a w 39. minucie gospodarze prowadzili 97:85.

Dzięki "trójce" Niemca w ostatniej minucie meczu gdynianie przekroczyli pierwszy raz w tym sezonie 100 punktów i zniechęcili rywali do walki o sensację.

Po spotkaniu trener Pacesas wyjaśnił, że chciał dać odpocząć Woodsowi, który najpóźniej dołączył do zespołu po świątecznej przerwie. Dodał też, że ma innych wartościowych zawodników, których wystawił w środę do walki.

- Pierwsza połowa to totalna nasza dekoncentracja, ten mecz był, mówiąc szczerze, bez obrony, sam wynik o tym świadczy. W ataku, w pierwszej połowie zrobiliśmy 12 strat, co rzadko się nam zdarza. Cieszę się jednak z drugiej połowy. Ta przerwa trochę dała się we znaki. Teraz wszyscy jesteśmy na miejscu pracujemy i zaczynamy powoli wchodzić w rytm - powiedział po meczu trener Pacesas.

Z personalnych roszad odnotujmy jeszcze pierwszy występ w tym sezonie Przemysława Zamojskiego, który wrócił do gry po kontuzji. Jest również zapowiedź przyjazdu w czwartek nowego centra. 30-letni Ratko Varda ma otrzymać miesięczny kontrakt. Bośniak mierzy aż 213 cm.

Pozostałe wyniki 14. kolejki:
Energa Czarni Słupsk - Trefl Sopot 81:80 (23:19, 28:14, 15:21, 15:26)
; Polonia Azbud Warszawa - AZS Koszalin 73:82 (15:23, 13:17, 19:17, 26:25); Polpharma Starogard Gdański - Sportino Inowrocław 74:58 (17:10, 16:15, 26:10, 15:23); Kotwica Kołobrzeg - PBG Basket Poznań 67:70 (14:12, 19:14, 20:20, 14:24); Anwil Włocławek - Polonia 2011 Warszawa 87:78 (18:25, 25:15, 26:21, 18:17); PGE Turów Zgorzelec - Stal Stalowa Wola 89:74 (17:23, 27:11, 27:20, 18:20).