• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ekstraklasa do lamusa.

24 czerwca 2001 (artykuł sprzed 22 lat) 
Zarząd PZPN zmienił system rozgrywek ekstraklasy w edycji 2001/2002. Od 21 lipca po raz pierwszy w historii będziemy emocjonować się dwugrupową pierwszą ligą!

- Zmiana, o której zadecydowaliśmy, jest historyczna. Dzięki niej nastąpi podniesienie poziomu polskiej piłki, ponieważ drużyny w każdym spotkaniu będą grały o wielką stawkę. Nie będzie już spotkań o nic. Podobne rozwiązania są z powodzeniem wykorzystywane w Szkocji, Szwajcarii i na Węgrzech - podsumował Zbigniew Boniek. Michał Listkiewicz podkreślał, że prezesi klubów I ligi wypowiedzieli się pozytywnie o wprowadzanych zmianach. Zarząd przyjął je jednomyślnie.

Na identyczny wariant rok wcześniej zdecydował się związek węgierski. Jeszcze wcześniej grali tak ligowcy w Gruzji (też 2x8, ale ostatnio była tam już jedna grupa z 12 klubami). Kto wie, może PZPN do tego zmierza? W Szwajcarii obowiązuje nieco inny system - jesienią rywalizuje 12 klubów, a wiosną, o mistrzostwo, już tylko 8 (przy zaliczeniu 50 procent dorobku). Cztery najsłabsze walczą od zera z czterema najlepszymi z II ligi o prawo gry w elicie w następnym sezonie.

Boniek przesadził też powołując się na Szkotów. Tamtejsza liga liczy 12 klubów i gra pełne trzy rundy, czyli 33 kolejki. Tzw. play off polega na późniejszym podziale Premier League na dwie "połówki" i ogranicza się do 5 dodatkowych kolejek. Nie trudno więc zauważyć, że podobne nowinki regulaminowe są raczej stosowane przez Kopciuszków.

EKSTRAKLASA 2001/02
JESIEŃ

Grupa A: Wisła Kraków (1. miejsce w sezonie 2000/01), Polonia Warszawa (4), Zagłębie Lubin (5), GKS Katowice (8), Odra Wodzisław Śl. (10), Widzew Łódź (12), Górnik Zabrze (13), KSZO Ostrowiec Św. (beniaminek).
Grupa B: Pogoń Szczecin (2), Legia Warszawa (3), Ruch Chorzów (6), Amika Wronki (7), Groclin Grodzisk Wlkp. (10), Śląsk Wrocław (11), Stomil Olsztyn (14), Fameg Radomsko (beniaminek).

WIOSNA

Grupa mistrzowska: kluby z miejsc 1-4 grup A i B.
Grupa o utrzymanie: kluby z miejsc 5-8 grup A i B.

W każdej rundzie będzie obowiązywać system mecz i rewanż, co oznacza, iż pierwszoligowcy rozegrają o dwa spotkania mniej niż dotąd (28). Tradycyjną liczbę 30 meczów zaliczą tylko zespoły z lokat 5-6 w grupie o utrzymanie, gdyż będą musiały stoczyć dwumecz z drugoligowcami z miejsc 3-4. Albowiem już wcześniej - pomijając kwestię dwóch automatycznych spadkowiczów - postanowiono rozszerzyć wariant barażowy.

Do rundy wiosennej drużyny przystąpią z połową punktów zdobytych w pierwszym etapie, przy czym w przypadku nieparzystej liczby punktów zaokrąglenie będzie szło w górę (np. 17 pkt. w I etapie to 9 pkt. na starcie II). W nowym sezonie będzie również obowiązywać progresywny system premiowania. Każdemu miejscu w tabeli zostanie przyporządkowana określona stawka pieniężna. Jeśli podjęte przez PZPN w maju decyzje nadal obowiązują, to mistrz zarobi 800 tys. DM, wicemistrz - 500 tys., trzecia i czwarta drużyna - po 300 tys. Dla spadkowiczów po 50 tys. Za sam start w rozgrywkach można zarobić od 1,3 mln DM (beniaminek) do 1,8 mln (obrońca tytułu). Wychodzi na to, że skromny nowicjusz (jak Fameg), jeśli zajmie 10. miejsce, wzbogaci się co najmniej o półtora miliona marek niemieckich! Dlatego opłaca się grać tylko w ekstraklasie. Ponadto na zdobywcę Pucharu Ligi czeka 600 tys. zł oraz wcześniejsze zyski (finalista dostanie połowę). Nasza Arka już za sam udział w PL ma zagwarantowaną premię w wysokości 25 tys. zł. Jeśli wyeliminuje Jagiellonię nagroda zwiększy się do 50 tys!

W rozgrywkach II ligi mnie zaszły żadne zmiany. Nie ma podziału, strefa spadku obejmie 6 z 20 klubów.

star.



Głos Wybrzeża

Opinie

Relacje LIVE

Najczęściej czytane