Ekstraklasy nie będzie

3 czerwca 2007 (artykuł sprzed 16 lat)

Piłkarze Lechii stracili szanse na awans do ekstraklasy. Co gorsza nie wiadomo kiedy ponownie publiczność zostanie wpuszczona na mecz przy ul. Traugutta. W drugiej połowie oraz po niedzielnym pojedynku doszło do starć kibiców z policją. Ranni byli po obu stronach. Na murawie gdańszczanie zremisowali z Ruchem Chorzów 1:1 (0:0). Prowadzenie dla gospodarzy zdobył Piotr Cetnarowicz w 53., a wyrównał... czternaście minut później Mateusz Bąk. Sędzia ewidentnie się pomylił, bo zanim miejscowy bramkarz wepchnął piłkę do siatki, był faulowany. Przyznał się zresztą to tego Remigiusz Jezierski!

LECHIA: Bąk - Piątek, Brede, Manuszewski, Kosznik - Wiśniewski, Miklosik, Pawlak (78 Szulik), Pietrowski (46 Wojciechowski), Buzała (74 Hirsz) - Cetnarowicz.

RUCH: Nowak - Grzyb, Klaczka, Adamski, Nykiel (61 Domżalski) - Jakubowski, Pulkowski, Baran, Sokołowski - Łudziński (76 Mikulenas), Jezierski (90 Haftkowski).

Sędzia: Milczarek (Piotrków Trybunalski). Żółte kartki: Manuszewski, Wiśniewski, Pawlak, Buzała, Hirsz (Lechia), Jakubowski, Jezierski (Ruch). Widzów: 11 000 (w tym 1 500 gości).

Przed przerwą największe zagrożenie dla bramki Lechii stwarzał Tomasz Sokołowski. Były pomocnik Legii Warszawa i reprezentacji Polski już w 20 sekundzie oddał mocny strzał, ale Bąk obronił. Bramkarz gdański stanął na wysokości zadania także w 19. minucie, gdy piąstkował piłkę po wrzutce "Sokoła" nad głową Grzegorza Barana. Lechia odpowiedziała dwoma celnymi uderzeniami w 25. minucie (Paweł Buzała, Piotr Wiśniewski).

W przerwie było świątecznie. Lechia zaprezentowała swoje wszystkie pozostałe drużyny, w tym rezerwy, które zdobyły awans do IV i trzeci zespół, awansujący do VI ligi. Ci piłkarze w przerwie odebrali nagrody od Pawła Adamowicza i odbyli rundę honorową. Ponadto dziękowano Koncernowi Energetycznymi Energa, który w piątek zdecydował się przeznaczyć milion złotych na klub. Do głosu wywołano Barbarę Klimiuk. - Dziś najlepiej widać, że podjęliśmy słuszną decyzję sponsorując Lechię. Jest tutaj znakomita publiczność, rodzinna atmosfera - mówiła prezes Energi. Jeszcze tylko poseł Jacek Kurski, który znalazł tego sponsora, zdążył przypomnieć, że w 1985 roku Lechia wygrała z Ruchem 2:0 i teraz ten wynik musi się powtórzyć, a zaczęła się rozróba na stadionie.

Połączone siły śląsko-łódzko-toruńskie zalały sektor gości, przeznaczony na 500 osób, blisko trzykrotnie większą siłą. Od razu po wejściu tej grupy na stadion doszło do bijatyki. Wkroczyła policja. Strzałami z broni gładkolufowej oraz gazem zaprowadziła porządek.

Jak się później okazało, tylko do końca gry. Potem doszło do kolejnych walk. Siły porządkowe znów odwołały się do kul, gazu oraz sięgnęły po armatkę wodną.

Siedmiu pseudokibiców zostało aresztowanych. Siedmiu funkcjonariuszy odniosło rany. Dwóch z nich z korony stadionu odbierały karetki na sygnale. Jeden miał przeciętą tętnicę, drugi uraz kręgosłupa.

Aby pobudzić gospodarzy do skuteczniejszej gry, fundowano nagrody. Prezydent Adamowicz obiecał 600 złotych dla strzelca pierwszego gola, a anonimowy sponsor chciał płacić okrągły tysiąc dla tego,który zdobędzie gola numer dwa. W 53. minucie Lechia objęła prowadzenie. Strzelał Buzała, do piłki wystartowali Wiśniewski i bramkarz Sebastian Nowak, ale futbolówka spadła pod nogi Piotra Cetnarowicza, który był dwa metry od pustej bramki i musiał trafić. W 65. minucie powinno być 2:0. Wiśniewski wypracował pozycję sam na sam z bramkarzem Buzale. Niestety, uderzenie Pawła golkiper sparował na róg. Dwie minuty był już remis po golu kuriozum. wrzucił piłkę w pole bramkowe. Wyskoczyli do niej Bąk i Jezierski. Napastnik Ruchu pociągnął Mateusza za rękę, co sprawiło, że piłka odbiła się od bramkarza Lechii i wpadła do siatki. - To bramka samobójcza. Zawahałem się, czy ją uznać, bo czekałem na reakcję sędziego asystenta. Też uznał, że faulu nie było - wyjaśniał Włodzimierz Milczarek. Arbitra głównego poparł Stanisław Żyjewski. - Byłem w wozie telewizyjnym, analizowałem powtórki. Sędzia podjął prawidłową decyzję - przekonywał obserwator PZPN.

- Jeśli ktoś powiem, że to ja zaje... tę bramkę, to go zabiję. Nie pozwolę, aby ze mnie robiono patałacha. Przecież oni nawet z metra mi dziś nie mogli strzelić - mówił rozgoryczony Bąk, któremu szczególnie zależało na awansie, bo z Lechią, jako jedyny w obecnej drużynie, jest od A klasy! Mateusz swoją wysoką klasę potwierdził w ostatnim kwadransie. Najpierw z sześciu, potem z czterech metrów kapitalnie bronił strzały Jezierskiego. Tuż przed końcem gry nie dał się zaś pokonać z najbliższej odległości Grażvydasowi Mikulenasowi. Rozbrajająco szczery był Jezierski. -Taki jest futbol. Czasem trzeba też grać rękoma i łokciami. Pociągnąłem bramkarza za rękę. Nie wiem, jak piłka wpadła do siatki. Ja jej na pewno nie dotknąłem, nie miałem szans dojść do główki - przyznał napastnik Ruchu.

Po meczu gości zapewniali, że w Gdańsku walczyli dla własnej satysfakcji i nie byli przez żaden inni klub dodatkowo motywowani. - Gdy zdobyliśmy awans, to powiedzieliśmy sobie, że teraz gramy, aby utrzymać pierwsze miejsce. Nie po to jechaliśmy 500 kilometrów, aby się tutaj poddać - przyznał Sokołowski. - Najlepszym sposobem do mobilizacji były dla nas te pełne trybuny, a przede wszystkim liczne grono naszych kibiców. Od początku meczu zagraliśmy agresywnie. Jest niedosyt, bo gdybyśmy strzelili 2-3 bramki więcej, do czego mieliśmy wiele sytuacji, to nikt by się nie zastanawiał, w jakich okolicznościach zdobyliśmy gola - dodał Marek Wleciałowski, szkoleniowiec Ruchu.

W obozie gdańskim panowało przygnębienie. - Zniszczą nam stadion - rozpaczał Leszek Paszkowski, dyrektor MOSiR Gdańsk, który zarządza tym obiektem. - Gdyby przed sezonem ktoś nam powiedział, że zajmiemy piąte miejsce, to zapewne byśmy je wzięli w ciemno. Potem celem był awans i tego zadania nie zrealizowaliśmy. Pozostał niedosyt. Lepszemu piłkarsko Ruchowi przeciwstawiliśmy ogromną ambicję i nie byliśmy gorsi. Żal tym większy, że nasze marzenia o ekstraklasie zakończyła bramka stracona w takich okolicznościach. Nie wiem co powiedzieć, gdy wejdę do szatni chłopaków - przyznał Tomasz Borkowski, szkoleniowiec Lechii.

Remis zamyka gdańszczanom drogę do ekstraklasy, no chyba że PZPN utrzyma w mocy karę trzech ujemnych punktów dla Polonii Bytom, lub skaże któryś z klubów wyżej notowanych za udział w aferze korupcyjnej. Co prawda w ostatniej kolejce Lechia może zrównać się jeszcze punktami z Zagłębiem, ale będzie od sosnowiczan niżej w tabeli, bo ma gorszy bilans bezpośrednich meczów. Awans do ekstraklasy bez względu na rozstrzygnięcia 34. kolejki już zapewniła sobie zatem pierwsza czwórka.

Pozostałe wyniki 31. kolejki: Unia Janikowo - Stal Stalowa Wola 2:1, Podbeskidzie Bielsko-Biała - Tiger Kmita Zabierzów 0:3, Polonia Warszawa - ŁKS Łomża 2:4, Odra Opole - Miedź Legnica 0:1, Polonia Bytom - Piast Gliwice 3:2, Śląsk Wrocław - KSZO Ostrowiec 2:0, Zagłębie Sosnowiec - Jagiellonia Białystok 0:1, Górnik Polkowice - Zawisza Bydgoszcz 3:0 (walkower).

• Przecie oprocz tego byla reka!!!!

Kazdy normalny kto ogladal mecz przyzna racje!

• 0 0

• Policja sie nie popisała.

Po tym meczu w policji powinny posypać się głowy.
    Pacyfikowanie ludzi oglądających mecz, w tym kobiety i dzieci.
    Pozwalanie chuliganom na takie wybryki.
    Stadion powinien być objęty pełnym monitoringiem, a wszystkie twarze rozpoznane, sprawcy skazani.

• 0 0

• mydlili nam tylko oczy tym zapowiedziami walką o OE

zapowiadali w przerwie zimowej " idziemy do walki o OE " i efekt jest taki że Polonia B. wchodzi do OE a budzet ma chyba nawet miejszy. Nasi niechcieli wejść do OE bo NIEma funduszy na poprawę całej infrastruktury a nawet czasu na jej poprawienie i budowe nowej płyty boiska i oswietlenia itp. Niesądze że LG grała by na GOSiR w Gdyni po awansie w tym sezonie który już jest nierealny , a innego stadionu z licen. OE NIEma w promieniu 100km . Były chuczne zapowiedzi i na tym sie skończyło ale za rok napewno się uda . Poczekamy i może władze miasta sypna kaską na murawe i oświetlenie , a energa na transfery i całą resztę .

• 0 0

• chyba sie wybire na derby Arka - Lachia, to tylko 8 godzin samolotem dla mnie, ale bedzie warte !
    pozdr.
    Arka Pany

• 0 1

• A jeżeli nawet była ręka

To spotkała was kara za LechioOlimpioPolonioPtaki i wszystkie przekręty w latach 95-98 i kupowane mecze w IV lidze, zastraszanie rywali i cały ten syf. W przyrodzie nic nie ginie betonowe kołki ! Brawo Ruch ;)

• 0 1

• Wina organizatorów

Ten sektor powinien być pusty od samego początku meczu. Reszta bez komentarza.

• 0 0

• Jeżeli młodzi ludzie przychodzący na mecz nie będą piętnowani za chamskie zachowanie dajmy sobie spokój z tą piłką i poczekamy na nowy stadion i może nową drużynę z Gdańska, nie koniecznie Lechię.

• 0 0

• TO PRAWDA TAKICH IDIOTÓW NIE POWINNO SIĘ WPUSZCZAĆ NA TRYBYNY A CO DO POLICJI TO FAKTYCZNIE DALA POPIS!! MASAKRRAAAAAAAAA :(( CO DO MECZU TO JAK MOZNA WYGAC MAJAC SEDZIEGO PO STRANIE GOSCI!!!PODOBNA SYTUACJA BYLA Z ODRA OPOLE !!!!! PZPN DO WYMAINY I TO W TRYBIE NATYCHMIASTOWYM!!!!!!!!! CO DO AWANSU TO KLUB W 100% NIE CHIAL AWANSOWAC I TO BYLO WIDAC PRZEZ OSTATNIE 9 MECZY. IDZIE EURO 2012 I KTO DA KASE NA LECHIEEEEEE!!!! JEDEN SEZON W OE I SPADEK PO CO ???? LEPIEJ ZE ZOSTALISMY W II LIDZE ZA ROK BEDZIE LEPIEJ I POWOLI RUSZY WSZYSTKO DO PRZODU!!!!

POWODZENIA

TROJMIASTO JEST NASZE, TROJMIASTO DO NAS NALEZY, NIE DAMY NIKOMU NIKOMU NIE DAMY TROJMIASTO DO LECHIIIIII NALEZY !!!!!

• 0 0

• skandal

Tych "policjantów" nazwałbym milicjantami, albo ubekami. Nie dość ze sami nie zabezpieczyli wchodzących na stadion przyjezdnych, to potem sie rzucili na Gdańszczan. Ale żeby tego było mało to zaczęli z wielka agresją rozpylać gaz a potem strzelali kulami gumowymi na sektor w którym siedzieli zwykli kibice i to w dodatku rodziny z dziećmi!!! W pierwszej kolejności ich bym zamknął, a nie pseudokibiców. Ktoś powinien wyciągnąć konsekwencje z "pracy" policji podczas tego meczu.