Ekstraliga rugby. Skra Warszawa - Ogniwo Sopot 9:18. Awans do finału już zdobyty

22 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Ogniwo Sopot

Ogniwo Sopot nastawiło się na punktowanie z rzutów karnych w wyjazdowym meczu ze Skrą Warszawa. Egzekutorem był Paul Walters (na zdjęciu z piłką). Ogniwo Sopot nastawiło się na punktowanie z rzutów karnych w wyjazdowym meczu ze Skrą Warszawa. Egzekutorem był Paul Walters (na zdjęciu z piłką).

Ogniwo Sopot pokonało na wyjeździe Skrę Warszawa 18:9 (9:6) w 15. kolejce ekstraligi rugby. Tym samym podopieczni Karola Czyża już zapewnili sobie prawo gry w wielkim finale, mimo że w sezonie zasadniczym odbędą się jeszcze trzy serie gier. W stolicy punktowali wyłącznie kopacze. Paul Walters wykorzystał dwa razy więcej rzutów karnych od Daniela Gduli. W niedzielę, 23 maja grać będą dwie inne trójmiejskie drużyny. Lechia Gdańsk o godzinie 17 zmierzy się u siebie z Master Pharm Łódź, a Arka Gdynia od 12:50 na wyjeździe rywalizować będzie z Orkanem Sochaczew.

Porażki Arki Gdynia i Lechii Gdańsk. Przeczytaj relację z pozostałych meczów 15. kolejki ekstraligi rugby

Punkty zdobyli:
Skra Warszawa: Daniel Gdula 9
Ogniwo Sopot: Paul Walters 18

OGNIWO: Marcin Wilczuk (49 Kavtaradze), Burek (62 Zając), Bysewski - Powała-Niedźwiecki (60 W.Wilczuk), Piotrowski - Rossouw (41 Mroziński), Grabowski, Zeszutek - Plichta - Walters - Drewczyński, Piotrowicz, Burrows, Mrowca - Żuk

Aż sześciu rugbistów zdyskwalifikowanych na 6 i 7 tygodni? Czy na to zasłużyli?

Mecz toczył się przy padającym deszczu. Śliska piłka utrudniała rugbistom prowadzenie gry ręką. Stąd też nie oglądaliśmy efektownych akcji, a wiele walki młynów. Obie drużyny od początku grały też przede wszystkim na punkty, a nie na przyłożenia.

W pierwszej połowie mieliśmy pojedynek kopaczy. Ogniwo miało w nim dwa atuty, gdyż w tym elemencie bardzo dobrze radzą sobie: Wojciech PiotrowiczPaul Walters. Postawiono na tego drugiego i to on inauguracyjnego karnego wykorzystał już w 3. minucie. Nim upłynął pierwszy kwadrans gry, mieliśmy jeszcze dwa udane kopy na słupy, po jednym dla każdej ze stron.

W 25. minucie żółtą kartę otrzymał Kacper Drewczyński. Ogniwo w liczebnym osłabieniu nie oddało przewagi. Znów kopali z karnych Walters i Daniel Gdula. To oni ustalili wynik do przerwy na 9:6 dla Ogniwo.

Skra Warszawa - Ogniwo Sopot 9:18. Zobacz transmisję meczu

O tym, że w przerwie Karol Czyż nakazał sopocianom kontynuowanie dotychczasowej taktyki przekonaliśmy się już w pierwszej akcji. Walters zdecydował się kopać z własnej połowy. Do celu było około 55 metrów. Rugbiści z RPA zabrakło niewiele, aby jajo przeleciało między słupami.

Chwile później było już bliżej do celu i Walter poprawił na 12:6. Potem spróbował jeszcze szczęścia z drop-goala, ale nie trafił. Zaczął się też mylić z karnych.

Jednak Ogniwo kontrolowało, grę gdyż na 10 minut kary odesłany został Palu Fihaki, który sfaulował Dwayne'a Burrows'a. Grając 15 na 14 sopocianie odskoczyli na 18:9 w 65. minucie.

Do końca gry wynik nie uległ już zmianie. Ogniwo zdobyło 4 punkty do tabeli, a Skra nic nie dorzuciła do swojego dorobku. Tym samym różnica między liderującymi w tabeli sopocianami, a trzecią Skrą wzrosła do 17 punktów. Jako że trzech ostatnich kolejkach można maksymalnie zdobyć 15 punktów, już pewne jest że Ogniwo zagra na początku lipca w wielkim finale. Jeśli zachowa 1. miejsce do końca sezonu zasadniczego, a są na to duże szanse, to o  złoto będzie mogło zagać przed własną publicznością.

- Zakładaliśmy coś innego i zapewne takie założenia mieli rywale. Jednak pogoda była taka, a nie inna. Trzeba było grę odpowiednio dostosować do warunków. Była to swoista partia szachów. Każdy był ustawiony pod przeciwnika. Bardzo duża była liczba młynów, zawodnicy też dużo biegali. Jeśli zdarzały się błędy to były one wymuszone presją przeciwnika lub pogodą. To że wygraliśmy i jesteśmy w finale, to duży plus. Chciałbym pochwalić całą drużynę, bo zagrała zespołowo, a to się liczy - tak m.in. ocenił mecz trener Karol Czyż przed kamerami TVP Sport.

Jakie kary po derbach nałożyły trójmiejskie kluby? Weź udział w ankiecie

W niedzielę, 23 maja w Gdańsku sopocianie będą mogli podglądać najbardziej prawdopodobnego rywala w finale. Master Pharm Łódź zaprezentuje się od godziny 17 w Gdańsk. Wstęp na stadion GOS przy al. Grunwaldzkiej jest bezpłatny.

10 Sparta Jarocin 15 0 0 15 196:739 0
W sezonie zasadniczym każdy gra z każdy mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają następnie o złoty, a dwa kolejne zespoły w tabeli o brązowy medal. Gospodarzem będą zespoły zajmujące wyższe miejsca w tabeli.
Ostatnia drużyna zagra baraż z mistrzem I ligi na własnym terenie.
Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po sezonie zasadniczym.
Tabela wprowadzona: 2021-05-23