El. Eurobasketu koszykarek. Polska przegrała z Wielką Brytanią

Marissa Kastanek (z lewej) zdobyła 18 punktów w debiucie dla reprezentacji Polski, z czego 12 padło po rzutach zza łuku. Wynik koszykarki Arki Gdynia był najlepszym w zespole. fot. yukaphoto.com.pl

Polska przegrała w Wałbrzychu z Wielką Brytanią 63:75 (14:21, 12:14, 20:26, 17:14) w pierwszym meczu kwalifikacyjnym do EuroBasketu 2021 koszykarek. Najwięcej (18) punktów dla biało-czerwonych zdobyła Marissa Kastanek. W zespole wystąpiły również Amalia Rembiszewska (obie Arka Gdynia) i kapitan Martyna Koc (DGT Politechnika Gdańska. Polki rozegrają jeszcze 3 spotkania w grupie, a na imprezę w Hiszpanii i Francji awansuje tylko najlepsza drużyna oraz 5 ekip z 2. miejsca.

POLSKA: Kastanek 18 (4x3), Kaczmarczyk 8 (6 zb.), Gajda 6 (7 as.), Koc 5 (7 zb.), Skobel 3 (1x3) oraz Gala 8 (2x3), Adamowicz 7 (2x3), Drop 6 (1x3), Poboży 2, Rembiszewska 0, Dobrowolska 0

WIELKA BRYTANIA: Simpson 18 (3x3), Samuelson 16 (8 zb.), Fagbenle 15 (1x3, 6zb.), Handy 11 (3x3), Vanderwal 1 oraz Green 11 (10 zb.), Monakana 3, Jones 0

Polskie koszykarki rozpoczęły eliminacje do EuroBasketu 2021. W inauguracyjnym spotkaniu w Wałbrzychu mierzyły się z Wielką Brytanią.

W polskiej kadrze znalazły się trzy zawodniczki z trójmiejskich klubów: Marissa KastanekAmalia Rembiszewska (obie Arka Gdynia) oraz Martyna Koc (DGT Politechnika Gdańska), która została kapitanem drużyny.

Koszykarka DGT PG wyróżniona. Martyna Koc kapitanem reprezentacji Polski

Ta pierwsza zdobyła 18 punktów, co było najlepszym wynikiem w drużynie. Amerykanka z polskim paszportem w swoim pierwszym występie dla biało-czerwonych zaczęła starcie w wyjściowej "5" i na parkiecie spędziła prawie 32 minuty. Do występu dorzuciła 3 zbiórki i 1 asystę.

W pierwszym składzie znalazła się również Martyna Koc, która swój występ skwitowała 5 "oczkami", 7 zbiórkami i 3 asystami. Na boisko przebywała przez niespełna 24 minuty.

Amalia Rembiszewska, która została powołana wskutek kontuzji Magdaleny Szajtauer, otrzymała od trenera 2 minuty, ale nie zdążyła oddać choćby rzutu.

Biało-czerwone zaczęły od 9-punktowej straty. Przełamanie nastąpiło dopiero w 4. minucie gry, gdy zza łuku trafiła Kastanek. Koszykarka Arki powtórzyła akcję chwilę później i gdy Polki złapały kontakt z Wielka Brytanią po rzucie Julii Adamowicz (10:11), rywalki znowu odskoczyły, ustanawiając wynik pierwszej kwarty 14:21.

AZS Uniwersytet Gdański - DGT Politechnika Gdańska 58:74 - relacja i galeria foto

W drugiej kwarcie gospodynie nie potrzebowały dużo czasu na ponowne dogonienie zespołu z Wysp, gdy po kolejnym trafieniu Adamowicz, strata wynosiła 1 punkt. Pomimo wielu prób z obu stron, rezultat 22:23 utrzymywał się przez niemal 4 minuty. Drużyna Marosa Kovacika do przerwy stać było jedynie na 1 celny rzut, dlatego Wielka Brytania wygrywała do przerwy 35:26.

Po zmianie stron rywalki uciekły na 13 punktów, głównie dzięki akcjom Temitope Fagbenle, byłej koszykarki CCC Polkowice. Wtedy "trójki" odpaliły raz jeszcze Kastanek i Ewelina Gala, ale przyjezdne odpowiedziały serią 7:0. Po 30 minutach mieliśmy wynik 61:46.

W ostatniej odsłonie akcja 2+1 Koc pozwoliła Polkom na zbliżenie się na 10 punktów, ale to było wszystko, gdyż Wielka Brytania na więcej nie pozwoliła.

W kwalifikacjach do EuroBasketu 2021, biało-czerwone rozegrają łącznie cztery spotkania z Wielką Brytanią i Białorusią. Z obiema drużynami Polki zmierzą się dopiero za rok.

Do turnieju finałowego awans uzyskają zwycięzcy grup oraz pięć najlepszych drużyn z drugich miejsc. Gospodarzami zawodów będą Hiszpania (mistrz Europy) oraz Francja (wicemistrz Europy).

Arka Gdynia - Spar Citylift Girona 71:69 - relacja i galeria foto