Emocje i rzuty karne w derbach Trójmiasta. Gedania 1922 i Jaguar z awansami

Damian Konwent
19 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (52)
Najnowszy artykuł o klubie Energa Bałtyk Gdynia IV liga. Bałtyk Gdynia wygrał aż 7:1, remis w derbach Trójmiasta
Radość piłkarzy Gedanii 1922 Gdańsk po wygranym konkursie rzutów karnych i awansie do ćwierćfinału Pucharu Polski na Pomorzu. Radość piłkarzy Gedanii 1922 Gdańsk po wygranym konkursie rzutów karnych i awansie do ćwierćfinału Pucharu Polski na Pomorzu.

Gedania 1922 Gdańsk wygrała z Bałtykiem Gdynia po rzutach karnych w hicie 1/8 finału Pucharu Polski na Pomorzu. Derby Trójmiasta przyniosły wiele emocji, bo po regulaminowym czasie gry było 1:1 (1:0), a po dogrywce 2:2. Gdańszczanie dwukrotnie obejmowali prowadzenie po golach: Adama Dudy i Konrada Waliszewskiego. Po stronie biało-niebieskich strzelał Oskar Bohm, który najpierw zdobył przepiękną bramkę, a następnie wyrównał w 122. minucie. W serii "jedenastek" jednak się pomylił, podobnie jak Miłosz Waszczuk, którego strzał obronił 18-letni Aleksander Petza. Do grona awansujących dołączył także Jaguar Gdańsk, który pokonał na wyjeździe Wikęd Luzino 4:2 (3:1).

BAŁTYK GDYNIA - GEDANIA 1922 GDAŃSK 2:2 (0:1)

Bohm 63, 120+2 - Duda 41, Waliszewski 102

BAŁTYK: Bartkowiak - Kaźmierczak, Korpalski, Drozdowicz, Wołowski - Bohm, Waszczuk, Fietz, Skrzecz (110 Skrzecz) - Sluga (74 Bożym), Kahsay

GEDANIA: Petza - Flis, Bąk, Stawikowski - Kankowski (Molga), Sumiński (65 Gorwa), Zyska, Pogorzalski (65 Szymański) - Zalewski (65 Apostołowicz), Sosnowski (65 Waliszewski) - Duda

Bałtyk Gdynia - Gedania 1922 Gdańsk. Obejrzyj transmisję całego meczu

Mecz Bałtyku Gdynia z Gedanią 1922 Gdańsk zapowiadał się jako najciekawszy spośród wszystkich par 1/8 finału Pucharu Polski na Pomorzu. Nie tylko ze względu na fakt derbowego pojedynku trójmiejskich reprezentantów III ligi, ale również tego, że biało-niebiescy są obrońcami tego trofeum. Dlatego też Pomorski Związek Piłki Nożnej zdecydował się nie tylko transmitować to spotkanie, ale i przeprowadzić specjalne studio przed jego rozpoczęciem.

Bardzo poważnie do tego starcia podeszli także obaj trenerzy. Co prawda, w zapowiedzi mówili nam, że priorytetem są zmagania ligowe, ale obaj wystawili silne "11". Robert Jędrzejczak dokonał 1 zmiany w porównaniu do wygranego meczu z Cartusią 1923 Kartuzy (1:0) i mógł skorzystać z Oktawiana Skrzecza, który wcześniej pauzował za kartki. Zaś Krystian Ryczkowski zmienił 5 piłkarzy w porównaniu do sobotniego spotkania z Jarotą Jarocin (1:0), dając szansę m.in. 18-letniemu bramkarzowi Aleksandrowi Petzie. Przypomnijmy, że na co dzień podstawowym golkiperem jest 15-letni Jakub Zieliński.

Aleksander Petza, młody bramkarz Gedanii 1922 Gdańsk, dwa lata temu uratował życie człowiekowi Aleksander Petza, młody bramkarz Gedanii 1922 Gdańsk, dwa lata temu uratował życie człowiekowi

Na trybunach Narodowego Stadionu Rugby zgromadziło się ok. 300 kibiców, którzy mogli obejrzeć bardzo szybkie otwarcie. Kilka chwil po rozpoczęciu Adam Duda próbował pokonać Michała Bartkowiaka po strzale głową. Jednak w kolejnych minutach brakowało już takich konkretów.

Spotkanie raczej rozkręcało nam się stopniowo. Częściej przy piłce była Gedania, natomiast Bałtyk szybko przenosił się na połowę rywala po próbach kontrataków. To sprawiło, że obie ekipy były bliskie zdobycia bramki, ale piłkarze co najwyżej obijali poprzeczki. Najpierw piłka uderzyła w nią po strzale z dystansu Kamila Kankowskiego. Niedługo potem podobnie uczynił Oskar Bohm, choć w jego przypadku odległość była znacznie bliższa.

Tak zapowiadaliśmy derby Trójmiasta w pomorskim Pucharze Polski. Trzy drużyny w grze o ćwierćfinał Tak zapowiadaliśmy derby Trójmiasta w pomorskim Pucharze Polski. Trzy drużyny w grze o ćwierćfinał

Finalnie doczekaliśmy się bramki w pierwszej połowie. W 41. minucie świetne podanie Wojciecha Zyski za plecy obrońców wykorzystał Duda, który przyjęciem minął bramkarza i strzelił niemal do pustej bramki, choć bliski interwencji wślizgiem był jeszcze Miłosz Waszczuk.

Goście lepiej prezentowali się po rozpoczęciu po przerwie. Jednak z czasem coraz bardziej zaczęli napierać biało-niebiescy. Dochodzili do większej liczby sytuacji i w końcu dopięli swego w 63. minucie. Podanie z bocznego sektora boiska od Skrzecza dostał Bohm. Przyjął w narożniku pola karnego, odwrócił się i oddał przepiękny dochodzący strzał w przysłowiowe okienko przy dalszym słupku.

Cartusia 1923 Kartuzy - Bałtyk Gdynia 1:3. Przeczytaj relację z ostatniego meczu Cartusia 1923 Kartuzy - Bałtyk Gdynia 1:3. Przeczytaj relację z ostatniego meczu

Bramka wyrównująca sprawiła, że spotkanie otworzyło nam się jeszcze bardziej. Piłka przenosiła się z jednego pola karnego do drugiego, ale ostatecznie sędzia musiał zażądać dogrywki, gdyż w regulaminowym czasie gry było 1:1.

Piłkarze wyglądali na nieco zmęczonych, ale na szczęście nie odbiło się to na tempie tego meczu. Oglądaliśmy ataki z obu stron, ale szybciej z korzyścią wyszli na nich podopieczni trenera Ryczkowskiego. Wykorzystali rzut wolny z połowy boiska, z którego piłka została posłana piłka w pole karne. Dopadł do niej Bartosz Apostołowicz, który natychmiast wycofał podanie, gdzie przed obrońcą dopadł Konrad Waliszewski. Po tej akcji zmienników goście objęli prowadzenie, ale to nie był koniec emocji.

Gedania 1922 Gdańsk - Jarota Jarocin 1:0. Przeczytaj relację z ostatniego meczu Gedania 1922 Gdańsk - Jarota Jarocin 1:0. Przeczytaj relację z ostatniego meczu

Z upływającym biegiem czasu wydawało się, że dogrywka zakończy się zwycięstwem Gedanii, ale tak się nie stało. W 122. minucie ostatnią akcję przeprowadził Arkadiusz Korpalski, który po wejściu w pole karne podał do Bohma, a ten uderzył z pierwszej piłki i znów zdołał wyrównać. Dosłownie chwilę później sędzia zakończył mecz i o wszystkim musiał rozstrzygnąć konkurs rzutów karnych.

Seria "jedenastek" pokazała wszystkim, jak przewrotna jest piłka nożna. W Bałtyku rozpoczynał ją Bohm, bohater i strzelec dwóch bramek. Jednak w decydującym momencie oddał strzał ponad poprzeczką. Co prawda potem celnie uderzył Ezana Kahsay, ale w kolejnej próbie strzał Waszczuka obronił Petza.

Po stronie Gedanii nie mylili się kolejno: Zyska, Stawikowski, Maciej Gorwa i Waliszewski, dlatego to ich zespół awansował dalej. W ćwierćfinale czeka ich przeprawa z Cartusią 1923 Kartuzy, czyli ligowym rywalem.

Wikęd Luzino - Jaguar Gdańsk 2:4 (1:3)

Opłatkowski 8 - Filas 6, Pawlak 26, 28, Kryża 83

JAGUAR: Jakubowski - Chojnacki, Pietrowski, Duraj (Górak), Sulewski, Brzeski, Kryża (Wierczyński), Pawlak (Kula), Filas, Deleu, Mich (Bladowski)

Do ćwierćfinału awansował również Jaguar Gdańsk, który pokonał wyżej notowanego lidera IV ligi Wikęd Luzino 4:2. Tu także emocji nie brakowało, bo po 8 minutach było już 1:1. Następnie Igor Pawlak wyprowadził drużynę na prowadzenie, zdobywając dublet w odstępnie 2 minut. Ostatnie słowo należało do Oskara Kryży.

Po tym zwycięstwie podopieczni Piotra Formeli o półfinał powalczą z kolejnym ligowym rywalem, Anioły Garczegorze.

Pary 1/8 finału pomorskiego Pucharu Polski

BAŁTYK GDYNIA - GEDANIA 1922 GDAŃSK 2:2 (0:1, 1:1 dogrywka, 1:4 karne)
KTS-K Luzino - JAGUAR GDAŃSK 1:3 (1:3)
Anioły Garczegorze - Sparta Sycewice 4:2 (3:1)
Bytovia Bytów - Gryf Wejherowo 1:2 (0:1)
Pomezania Malbork - Stolem Gniewino 1:0 (1:0)
Centrum Pelplin - Chojniczanka II Chojnice 2:4
Gryf Słupsk - Grom Nowy Staw 2:5 (2:1)
Cartusia Kartuzy - KP Starogard Gdański 3:0 (3:0)

18 Start Miastko 24 3 5 16 29:65 14
Po 34. kolejce awans do III ligi uzyska najlepsza drużyna. Natomiast z IV ligi spadnie od 3 do 6 drużyn w zależności od tego, ile zespołów spadnie z III ligi z regionu pomorskiego.

Wyniki 25 kolejki

• AS Kolbudy - JAGUAR GDAŃSK 1:2
  • Start Miastko - ENERGA BAŁTYK GDYNIA 1:7
  • ARKA II GDYNIA - GEDANIA 1922 II GDAŃSK 2:2 (0:1)

18 KP Starogard Gdański 26 2 7 17 31:72 13
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Najlepsza drużyna awansuje do II ligi. Trzy ostatnie drużyny zostaną zdegradowane do IV ligi. Liczba spadkowiczów może zostać powiększona o tyle drużyn z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, ile spadnie z II ligi.