Enea AZS Poznań - AZS UG Gdańsk 68:65. Zmarnowana szansa na zwycięstwo

30 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

AZS Uniwersytet Gdański przegrał na wyjeździe z Enea AZS Poznań 65:68 (25:19, 12:17, 11:16, 17:16). Olena Samburska rzuciła aż pięć "trójek", a w drugiej kwarcie gdańszczanki prowadziły różnicą 15 pkt. Mimo tego, zmarnowały szansę na pierwsze zwycięstwo w Energa Basket Lidze Kobiet.

DGT Politechnika Gdańska - Widzew Łódź 70:67. Relacja, oceny

Enea: Miletic 20 pkt (2x3), Calloway 12 (2x3, 10 zb.), Mfutila 8, Zivadinovic 7, Stefańczyk 3 (1x3) oraz Pyka 7, Parzeńska 4, Nowicka 3 (1x3), Wdowiuk 2, Banaszak 2

AZS UG: Samburska 21 (5x3), P.Kuras 18, Kosalewicz 10 (7 zb.), Oritz 4, A.Kuras 3 oraz Szczęśniak 7, Stępień 2, Formella 0

Koszykarki AZS UG spotkanie w Poznaniu rozpoczęły od serii 5:0 po pierwszej "trójce" Oleny Samburskiej. Po drugiej było już 10:4 dla podopiecznych Włodzimierza Augustynowicza. Gdańszczanki w pierwszej kwarcie prezentowały się znakomicie, po kolejnym trafieniu Samburskiej, tym razem spod kosza, prowadziły już 10:20, a Ukrainka miała już na koncie 10 pkt.

Gdańszczanki popełniały sporo fauli i do końca pierwszej kwarty, gospodynie głównie z linii rzutów wolnych, nieco zniwelowały stratę. W drugiej partii przyjezdne zaczęły od zdobycia 9 pkt z rzędu i prowadziły już 34:19.

Później akademiczki znad morza zacięły się na dobre. Przez kolejne 7 min rzuciły zaledwie 3 pkt. Gospodynie niemal doprowadziły do remisu dzięki brylującej na parkiecie Lei Miletic. Chorwacka skrzydłowa w 4 minuty rzuciła 10 pkt, a po jej dwóch z rzędu "trójkach" Enea AZS przegrywała już tylko 36:37.

Krzysztof Koziorowicz: Czy Gdańsk potrzebuje dwóch drużyn koszykarek?

Po powrocie z szatni poznanianki odbiły prowadzenie. Oddały je po kolejnym trafieniu Samburskiej i rzucie Pauliny Kuras (44:42 dla AZS UG), ale odpowiedziały serią 7:0 i opanowały sytuację. Na początku ostatniej kwarty Enea prowadziła już 61:52 po trafieniu z dystansu Keondrii Calloway i rzutach wolnych Miletic.

Dwoiła się i troiła w ofensywie Samburska, ale gdańszczanki zdołały zbliżyć się tylko na 59:61. Na 30 sekund przed końcem gry gospodynie popełniły błąd 24 sekund przy stanie 68:65. Przyjezdne nie zdołały tego wykorzystać i nadal pozostają bez wygranej w Energa Basket Lidze Kobiet. Wieelka szkoda, bo tak blisko sukcesu jeszcze nie były.

Wyniki 9 kolejki

• DGT POLITECHNIKA GDAŃSKA - CosinusMED Widzew Łódź 70:67 (16:12, 15:27, 17:17, 22:11)
  • Enea AZS Poznań - AZS UNIWERSYTET GDAŃSKI 68:65 (19:25, 17:12, 16:11, 16:17)
  • Ślęza Wrocław - ARKA GDYNIA 58:63 (18:17, 14:19, 8:19, 18:8)
  • Wisła Kraków - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 52:70 (11:17, 11:24, 21:20, 9:9)
  • Artego Bydgoszcz - CCC Polkowice 67:62 (19:13, 20:17, 13:19, 15:13)
  • Energa Toruń - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 61:90 (13:22, 21:30, 10:20, 17:18)