Enea Gorzów Wielkopolski - GTK Gdynia 78:57. Wyrównana walka do połowy meczu

mip.
9 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
Jelena Skerović (na zdjęciu) znów może być zadowolona z postawy swoich podopiecznych do połowy meczu. Potem jednak znów wyszło niedoświadczenie koszykarek GTK i rywalki odjechały z wynikiem. Jelena Skerović (na zdjęciu) znów może być zadowolona z postawy swoich podopiecznych do połowy meczu. Potem jednak znów wyszło niedoświadczenie koszykarek GTK i rywalki odjechały z wynikiem.

Koszykarki GTK Gdynia przegrały z PolskąStrefąInwestycji Gorzów Wielkopolski 57:78 (17:15, 14:23), 12:22, 14:18) w meczu 2. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet. Podobnie jak przed tygodniem, podopieczne Jeleny Skerović równorzędną walkę z rywalkami toczyły do połowy meczu, a potem wynik odjechał.

VBW Arka Gdynia - Polonia Warszawa 79:63. Relacja, oceny

Enea Gorzów Wlkp.: Hristova 23 pkt., Johnson 17 (3x3), Tichonenko 13 (1x3, 15 zb.), Owczarzak 11 (1x3), Matkowska 3 (1x3) oraz Kozłowska 8, Duchnowska 2, Śmiałek 1, Dźwigalska 0 (5 as.), Michniewicz 0, Kurkowiak 0

GTK: Parzeńska 14 (7 zb.), Ossowska 9 (1x3), Szulc 5, Żytkowska 5 (1x3), Niemojewska 2 (6 as.) oraz Wińkowska 11 (6 zb.), Kobylińska 5 (1x3), Bazan 4, Marcinkowska 2, Dudek 0

Gdynianki po porażce na inaugurację ze Ślęzą Wrocław w kolejnym wyjazdowym spotkaniu mierzyły się z PolskąStrefąInwestycji Eneą Gorzów Wielkopolski, czyli jednym z faworytów do medali.

Rozpoczęło się jednak po myśli gdynianek. Wynik otworzyła Aleksandra Parzeńska, która w meczu ze Ślęzą była najskuteczniejszą koszykarką GTK. Dość nieoczekiwanie od stanu 4:4 serię 9:0 zanotowały podopieczne Jeleny Skerović. Potem jednak licznik się zaciął i gospodynie zniwelowały stratę do dwóch "oczek". Taką też różnicą zakończyła się pierwsza kwarta (15:17).

Do remisu tuż po otwarciu drugiej kwarty doprowadziła Kseniia Tichonenko. Nieskuteczność przyjezdnych doprowadziła, że Enea po raz pierwszy objęła prowadzenie. Wydawało się, że gospodynie będą sukcesywnie powiększały przewagę. Tak się jednak nie stało. W 15. minucie znów na prowadzenie wysunęły się koszykarki GTK, gdy "trójkę" rzuciła Joanna Kobylińska. Tym samym odwdzięczyła się jednak Karolina Matkowska i gorzowianki ponownie prowadziły (26:24).

Czego porażki uczą koszykarki VBW Arki Gdynia i GTK Gdynia?

W końcówce drugiej odsłony więcej błędów popełniły przyjezdne i gospodynie wypracowały sobie 9 punktów zaliczki. Tuż przed przerwą dwa rzuty osobiste wykorzystała jednak Julia Bazan, czym ustaliła wynik pierwszej połowy na 38:31.

Po przerwie serią 6:0 popisały się gospodynie, które sukcesywnie "odskakiwały" niedoświadczonym koszykarkom z Gdyni. Już po połowie tej kwarty przewaga gorzowianek wynosiła aż 17 punktów. Później nieco zmniejszyły ją Anna Wińkowska oraz Parzeńska, ale na nic się to zdało, bo przed ostatnią partią po rzucie Mai Kozłowskiej ponownie Enea prowadziła różnicą 17 punktów (60:43).

Ślęza Wrocław - GTK Gdynia 70:48. Przeczytaj relację, wystaw ocenę koszykarkom i trenerce

Ostatnia partia była bardziej wyrównana niż trzecia. Oba zespoły popełniały też dużo błędów i oddawały niecelne rzuty. Przewagę minimalnie powiększyły faworyzowane gorzowianki i pewnie zwyciężyły 78:57. Koszykarkom GTK ponownie sił na równorzędną walkę wystarczyło na pół meczu, a po przerwie rywalki odjechały z wynikiem.

W oczy rzuca się różnica w skuteczności rzutów za 3 punkty. Gospodynie trafiły 6 z 12 takich prób (50 proc.), a gdynianki zaledwie 3 z 18 (16 proc.).

Wyniki 2 kolejki

• PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - GTK GDYNIA 78:57 (15:17, 23:14, 22:12, 18:14)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - Ślęza Wrocław 58:52 (13:13, 17:20, 14:7, 14:12)
  • BC Polkowice - CTL Zagłębie Sosnowiec 95:63 (31:18, 23:11, 18:23, 23:11)
  • Polskie Przetwory Basket Bydgoszcz - Enea AZS Politechnika Poznań 91:85 po dogrywce (19:16, 22:26, 13:27, 23:8, d.14:8)
  • VBW ARKA GDYNIA - Polonia Warszawa 79:63 (15:12, 18:13, 24:16, 22:22)

• Poniżej opinia hiszpańskiego trenera Zagłębia w wywiadzie dla Katowickiego Sportu na temat przepisu dot. zawodniczki U23:

"... Czy przepis dotyczący obecności młodzieżowej zawodniczki na parkiecie przez cały mecz ma rację bytu? To dobre rozwiązanie?

Osobiście nie mogę się doczekać, jak ta zasada się sprawdzi i myślę, że wraz z upływającym sezonem poznamy odpowiedź na to pytanie. Szczerze mówiąc u mnie budzi to wiele wątpliwości. Jestem przekonany, że intencją regulacji ze strony Polskiej Federacji jest wspomaganie rozwoju młodych zawodniczek. Pochodzę z Hiszpanii, gdzie nigdy nie proponowano tego typu reguły, a pomimo to młode zawodniczki osiągały odpowiednie wyniki, ich kariery się rozwijały. Myślę, że jeśli zawodniczka jest utalentowana i jej wyszkolenie fizyczne, techniczne i taktyczne jest odpowiednie, to ta zawodniczka będzie miała wiele minut gry bez konieczności narzucania tego odgórnie. Pamiętam takie zawodniczki jak Alba Torrens, Marta Xargay czy Laura Nicholls, które w wieku 18 lat grały już wiele minut dla ważnych drużyn w hiszpańskiej ekstraklasie. Dlatego uważam, że ważniejsze jest wypracowanie metody treningowej dla danej grupy wiekowej, która wraz z talentem, jaki może posiadać każda zawodniczka, spowoduje, że w Polsce pojawi się wiele zawodniczek, które w przyszłości będą wiodącymi postaciami w lidze. W Hiszpanii pracujemy w tym zakresie od wielu lat i mamy naprawdę satysfakcjonujące wyniki...".

Konkretna, wyważona ocena tego bezsensownego przepisu. Niektórzy kibice zresztą też powoływali się w komentarzach na przykład Hiszpanii, gdzie bez takiego narzuconego odgórnie przepisu jest zapewniony dopływ młodych zawodniczek do drużyn ligowych i kadry.

• 1 1

• Ocenianie jednego z przepisów regulujących rozgrywki jest bez sensu

Należałoby to widzieć w szerszym kontekście np ile zawodniczek zagranicznych może grać w ekstraklasie w Hiszpanii i Polsce itd. No i najważniejsze czy jest i jak się układa współpraca trenerów kadry narodowej z klubowymi i trenerów kadry z trenerami kadr młodzieżowych. Tu akurat Hiszpania jest świetnym przykładem z regułą asystentem trenera kadry seniorek jest trener kadry U-19. A u nas
    Kovacik swoje wizje realizuje bez kontaktu i z trenerami i z ligą.