Enea Zastal BC Zielona Góra - Trefl Sopot 91:66. Wysoka porażka z wicemistrzem

mip.
24 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Koszykarze Trefla Sopot przegrali w Zielonej Górze 66:91. Koszykarze Trefla Sopot przegrali w Zielonej Górze 66:91.

Trefl Sopot przegrał z Enea Zastal BC Zielona Góra 66:91 (21:30, 18:24, 12:14, 15:23) w zaległym meczu 21. kolejki Energa Basket Ligi. Żółto-czarni nie poszli za ciosem po wygranej z Czarnymi Słupsk i nie nawiązali walki z wicemistrzem Polski. W poniedziałek, 28 marca, zagrają na wyjeździe z Kingiem Szczecin, czyli bezpośrednim rywalem o czołową "ósemkę". Porażka wyeliminuje ich z gry o play-off. Początek o godz. 17:30.

Zastal: Nenadić 19 pkt (3x3, 6 as.), Marble 16 (4x3), Apić 12 (10 zb.), Brembly 10 (2x3), Zyskowski 2 oraz Joseph 18 (6x3), Sulima 5 (1x3, 6 zb.), Żołnierewicz 5 (1x3), Meier 3 (1x3), Mazurczak 1, Klocek 0, Szymański 0

TREFL: Warner 14 (1x3, 5 as.), Franke 13 (2x3), Leończyk 6, Kolenda 3, Moten 2 oraz Davis 9 (1x3), Dorsey 8 (1x3), Sharma 6 (6 zb.), Gruszecki 5 (1x3)

Koszykarze Trefla po wygranej nad liderem ze Słupska, w ramach odrabiania zaległości, udali się do Zielonej Góry, by tym razem zagrać z wiceliderem EBL. Sopocianie objęli prowadzenie za sprawą "trójki" Yannicka Franke. Oba zespoły wymieniały się celnym rzutami, ale później serię 7:0 zanotował Zastal i prowadził 14:8.

Trener Marcin Stefański wziął czas, a po nim Trefl nadrobił stratę i wyrównał (19:19). Końcówka należała jednak do zielonogórzan, którzy wygrali tę kwartę 30:21. Co ciekawe, oba zespoły w pierwszej odsłonie rzuciły łącznie aż 9 "trójek" (6 Zastal, 3 Trefl) i grały na znakomitej skuteczności tych rzutów (85 do 75 proc.).

W drugiej kwarcie oba zespoły znacznie popsuły statystykę skuteczności rzutów. W szeregach obu ekip pojawiło się więcej niedokładności, strat i fauli. Nieznacznie swą przewagę powiększyli gospodarze, którzy lepiej radzili sobie w rzutach "zza łuku". Do przerwy Trefl przegrywał 39:53 z czego 22 punkty dla żółto-czarnych zdobył duet Angelo Warner-Yannick Franke.

Trefl Sopot - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 103:78. Przeczytaj relację z ostatniego meczu, zobacz galerię zdjęć, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

Po przerwie poziom meczu wyraźnie spadł, a oba zespoły jakby zostały myślami w szatni, popełniając wiele błędów. Wprawdzie serię 6:0 zaliczył Zastal, ale długo były to jedyne punkty zdobyte w tej kwarcie. Impas rzutowy został przerwany dopiero w jej końcówce. Strata Trefla nie została jednak odrobiona, a znów powiększyła się, tym razem do 17 punktów (68:51).

Gdy na początku czwartej kwarty dwie "trójki" z rzędu rzucił Devoe Joseph, żółto-czarni znaleźli się w bardzo trudnym położeniu. Na dodatek podopieczni trenera Stefańskiego nie trafili czterech rzutów pod rząd. Punkty zdobył dopiero Darrin Dorsey. Chwilę później jednak kolejne dwa rzuty "zza łuku" zwiększyły stratę Trefla do 29 punktów.

Ostatecznie sopocianie przegrali 66:91, a kolosalną różnicę zrobiły rzuty za trzy punkty. Zastal wykorzystał aż 18 z 34 prób (52 proc.), a Trefl zaledwie 6 z 23 (26 proc.). Podopieczni Marcina Stefańskiego zanotowali też aż 18 strat przy 11 rywali.

Wyniki 27 kolejki

• King Szczecin - TREFL SOPOT 93:78 (26:17, 26:22, 24:21, 22:13)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - ASSECO ARKA GDYNIA 96:85 (21:23, 15:21, 25:22, 35:19)
  • Enea Zastal BC Zielona Góra - Polski Cukier Pszczółka Start Lublin 85:70 (17:14, 21:19, 20:13, 27:24)
  • GTK Gliwice - Śląsk Wrocław 61:89 (17:27, 9:21, 16:23, 19:18)
  • Anwil Włocławek - Twarde Pierniki Toruń 84:78 (18:24, 15:13, 26:18, 14:18, d: 11:5) po dogrywce
  • Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - PGE Spójnia Stargard 97:93 (27:21, 18:18, 28:33, 24:21)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - Legia Warszawa 96:90 (16:20, 27:19, 16:22, 25:23, d: 12:6) po dogrywce
  • Arged BM Slam Ostrów Wlkp. - HydroTruck Radom 108:84 (35:20, 21:15, 26:30, 26:19)