Ważne zwycięstwo koszykarek Basketu

14 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat)

Tori Jankoska w czwartej kwarcie zdobyła 10 punktów i przyczyniła się do utrzymania zwycięstwa przez koszykarki Basketu 90 w ważnym meczu dla układu tabeli. Tori Jankoska w czwartej kwarcie zdobyła 10 punktów i przyczyniła się do utrzymania zwycięstwa przez koszykarki Basketu 90 w ważnym meczu dla układu tabeli.

Koszykarki Basketu 90 Gdynia pokonały w 15. kolejce Energa Basket Ligi Kobiet na własnym parkiecie drużynę Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 74:64 (20:17, 19:13, 14:20, 21:14). Zwycięstwo pozwala podopiecznym Gundarsa Vetry włączyć się do walki o czołową "4" jeszcze przed końcem sezonu zasadniczego. Siły zespołów z miejsc 4-8 są bardzo wyrównaną i szczególnie w cenie są wygrane z bezpośrednim rywalem.

BASKET: Jankoska 19 (3x3, 8 zb.), Copper 14 (2x3, 6 zb.), Skerović 10 (1x3), Rembiszewska 10 (5 zb.), Aleksandravicius 2 (9 zb., 5 as.) oraz Kotnis 13, Morawiec 6 (2x3, 5 as.), Handy

PSZCZÓŁKA: Ugoka 17, Butulija 16 (3x3, 6 as.), Dorogobuzowa 7 (1x3, 7 zb.), Cebulska 7 (6 as.), Mistygacz 7 (1x3, 5 zb.) oraz Dobrowolska 5 (1x3, 6 zb.), Poleszak 4, Kędzierska 1

Basket 90 Gdynia pokonał bezpośredniego rywala w walce o czołową "4". Dzięki wygranej nad Pszczółką, minął lublinianki w tabeli. Nie obyło się jednak bez emocji. Obie drużyny miały bowiem wahania formy. Gospodynie nie miały najwyższej skuteczności z gry (tylko 41 procent), ale uratowały się tym, że miały przewagę na tablicach (44:29 w zbiórkach) oraz tym że znacznie częściej rzucały od rywalek (72 próby przy 55 przyjezdnych) i lepiej wykorzystywały tzw. drugie szanse (zdobycze w tym elemencie 14:4). Więcej punktów dały też rezerwowe miejscowych (19:10)

Gdynianki miały najwyraźniej kłopoty z koncentracją, bo źle wchodziły w grę. Rozpoczęły od 0:5, bo dały się zaskoczyć Nigeryjce Uju Ugoce oraz w akcji 2+1 Martynie Cebulskiej. Uporządkowanie miejscowych szeregów nastąpiło po trzech minutach gry. Od 4:7 gospodynie zdobyły 8 punktów z rzędu, w czym duża zasługa Amalii Rembiszewskiej. Jednak o zwycięstwo w inauguracyjnej kwarty trzeba było się bić do końca. Victoria Jankoska przypieczętowała je na 7 sekund przed zakończeniem 10. minuty.

W drugiej kwarcie nikt nie mógł odskoczyć do 25:24. Opór rywalem złamały Jankoska i Jelena Skerović. M.in. po ich trójkach Basket w 17. minucie odszedł na 35:26. Natomiast na 52 sekundy przed przerwą po akcji Anety Kotnis było już 39:28.

Gdy na początku 3 kwarty zza łuku trafiła Kahleah Copper na 44:32, wydawało się, że gdynianki nadal kontrolują sytuację. Ale nic z tego. Przypomniała się m.in. była gdyńska zawodniczka, Kateryna Dorogobuzowa, która przyczyniła się do tego, że po pół godzinie gry przewaga Basketu stopniała tylko do trzech punktów.

Na początku ostatniej odsłony gry wspomniana Ukrainka rzuciła na 53:52. Po chwili przyjezdne stanęły przed szansą objęcia prowadzenia. Serbka Dajana Butulija wykorzystała tylko jeden z dwóch wolnych, doprowadzając do remisu, ale w 33. minucie wykazała się lepszą skutecznością. To po jej trójce Pszczółka osiągnęła korzystny rezultat 56:55.

O tym, że Basket nie zszedł jednak z parkietu pokonany, przeważyły akcje Jankoski i Kotnis. W ostatniej kwarcie Victoria zdobyła 10 punktów, w tym dwukrotnie trafiać za trzy, a Aneta zaliczyła 9 punktów. Już na 2,5 minuty przed ostatnią syreną po rzucie dystansowym Amerykanki Basket odbudował 10-punktową przewagę (70:60), której nie oddał już do końca meczu.

Trener Gundars Vetra zdecydował się w niedzielę wpuścić na parkiet tylko 8 z 10 koszykarek wpisanych do protokołu. Nie było Kristine Vitoli, która od meczu w Poznaniu ma dolegliwości oka.

13 Widzew Łódź 14 1 13 834:1132 15
W rundzie zasadniczej drużyny grają systemem mecz i rewanż. Po niej, do play-off awansuje czołowa ósemka.
Tabela wprowadzona: 2018-01-14

Wyniki 15 kolejki

• Basket 90 Gdynia - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 74:64 (20:17, 19:13, 14:20, 21:14)
  • Ostrovia - JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec 72:69 (15:25, 21:16, 15:12, 21:16)
  • PGE MKK Siedlce - Ślęza Wrocław 60:91 (18:17, 10:23, 14:31, 18:20)
  • Widzew Łódź - Wisła CanPack Kraków 61:85 (24:22, 8:20, 8:23, 21:20)
  • Energa Toruń - Artego Bydgoszcz 76:85 (25:16, 16:16, 16:19, 17:23, d. 2:11)
  • CCC Polkowice - InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. 83:91 (25:25, 11:27, 31:17, 16:22)

• Taka obserwacja (1)

Jeden sędzia albo połknął piłkę albo nie przetrawił kolacji wigilijnej!

• 9 0

• Pożegnania

W niedzielę pożegnamy oficjalnie "Bibę".O godz 18.00 przed finałem PP.Oj brakuje takiej u nas,oj brakuje!

• 3 1

• Szkoda tylko że ławka taka wàska.Panie Witkowski czas troszke kasy zainwestowac

• 5 7

• brawo dziewczyny!

a tak na marginesie , szkoda Makurat . przydała by się na play-off. Skerović ciągle OK ale potrzeba 2-giej dobrej rozgrywającej jak najszybciej.

• 11 0

• Jak wąska ławka? Dziewczyny są, ale nie grają z uwagi na kontuzje.

Vitola po chamskim uderzeniu w oko w Poznaniu jeszcze zagrała w Ragusa, ale teraz musi dojść do siebie i dobrze wystąpić w PP. Kamila i Ania wchodzą powoli w trening i być może od meczu w Sosnowcu wspomogą drużynę. Dochodzi jeszcze Handy, która nie pokazała pełni swoich umiejętności. To nastąpi niebawem. Dzisiaj o krok od poważnego urazu była Amala po kolejnym łokciu w twarz lublinianki.