Energa KGS Toruń - VBW Arka Gdynia. Decydowały rzuty za trzy punkty i zbiórki

30 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Tatiana Jurkevicius miała udział w tym, że VBW Arka Gdynia zdecydowanie wygrała zwłaszcza w zbiórkach oraz w rzutach za trzy punkty. Tatiana Jurkevicius miała udział w tym, że VBW Arka Gdynia zdecydowanie wygrała zwłaszcza w zbiórkach oraz w rzutach za trzy punkty.

VBW Arka Gdynia pokonała na wyjeździe drużynę Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń 78:51 (17:14, 18:9, 23:9, 20:19) w meczu 5. kolejki Energa Basket Ligi. Podopieczne Jeleny Skerović miały wielką przewagę przede wszystkim w rzutach za trzy punkty oraz na tablicach. Zza łuku trafiły aż 13 razy, z bliską 50-procentową skutecznością, przy tylko 4 udanych próbach rywalek. Natomiast Tatiana Jurkevicius zaliczyła aż 13 zbiórek.

ENERGA: Jones 21 (3x3, 7 zb., 8 str.), Stankiewicz 12, Louka 7 (5 zb.), Grays 3 (5 zb., 5 przech.), A.Pszczolarska 2 oraz Mołłowa 3 (1x3), Podkańska 3, Mitrowska, Urban, Z.Pszczolarska

VBW ARKA: Higgins 10 (6 zb.), Thomas 7 (1x3), Szymkiewicz 7 (2x3), Kastanek 5 (1x3), Fontaine 3 (1x3, 5 zb.) oraz Borkowska 18 (6 zb.), Górecki 13 (3x3), Jurkevicius 6 (2x3, 13 zb.), Podgórna 6 (2x3), Żytkowska 3 (1x3), Niemojewska

VBW Arka Gdynia po raz pierwszy odskoczyła w tym meczu, gdy odwołała się do rzutów za trzy punkty, czyli elementy, w którym miała tego dnia największą przewagę. Udane próby dystansowe Jasmine ThomasNathalie Fontaine w 5. minucie dały przewagę 12:4.

Dopiero na koniec pierwszej kwarty odpowiedziała Aleksis Jones, zmniejszając straty na 14:17. Jak się okazało to było jedyna trójka gospodyń aż... 32. minuty, kiedy trafiła Oksana Mołłowa.

W drugiej kwarcie VBW Arka powiększyła prowadzenie powyżej 10 punktów, oczywiście po rzucie zza obwodu. Tym razem trafiła Tatiana Jurkevicius na 29:18. Na przerwę koszykarki zeszły przy przewadze gdynianek 35:23.

Po zmianie dwie pierwsze udane akcje należały do torunianek, ale wystarczyły trzy minuty, aby VBW Arka ostatecznie zdusiła nadzieje miejscowych na podjęcie równorzędnej walki. Gdynianki zdobyły aż 14 punktów z rzędu, poprawiając rezultat na 49:27.

Od tego momentu jedynymi niewiadomymi były już tylko końcowe rozmiary sukcesy VBW Arki oraz to jak bardzo zdominują one przede wszystkim statystykę rzutów za trzy. Ostatecznie wygrały w niej 13:4, trafiając z 48-procentową skutecznością.

Co ciekawie mniej regularne były przy rzutach za dwa punkty, gdzie zapisały "tylko" 40-procentową skuteczność, a nieznacznie lepsze z linii rzutów wolnych (50 procent, 5/10).

Jednak gdynianki nawet niecelnymi rzutami nie musiały się przejmować, gdyż miały wielką przewagę na tablicach. W zbiórkach wygrały 48:30, a aż 13 piłek z tablic "zdjęła" Jurkevicius.

Trener Skerović miała też dobrą możliwość, aby w miarę regularnie obdzielić minutami wszystkie 11 koszykarek, które zabrała do Torunia. Dobre gospodarowanie siłami jest wskazane, gdyż już 2 listopada drużynę czeka mecz w Turcji, w ramach EuroCup z OGM Ormanspor. Początek o godzinie 16 czasu polskiego.

11 Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń 3 1 2 198:218 4
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-10 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-10-30

Wyniki 5 kolejki

• Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń - VBW ARKA GDYNIA 51:78 (14:17, 9:18, 9:23, 19:20)
  • Enea AZS Politechnika Poznań - Ślęza Wrocław 70:76 (19:12, 22:21, 13:21, 16:22)
  • Basket 25 Bydgoszcz - MKS Pruszków 85:80 (18:17, 20:16, 27:22, 20:25)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - BC Polkowice 72:69 (15:22, 19:23, 23:15, 15:9)
  • Polski Cukier AZS UMCS Lublin - Zagłębie Sosnowiec 71:79 (17:14, 19:21, 15:21, 20:23)
  • Pauza: Polonia Warszawa

Opinie (8) 2 zablokowane

• Brawo Kamila B

Ale z teoretycznie słabymi rywalkami fajnie punktuje.Czekamy na taki wynik z Pszczółką!

• 12 2

• Brawo Arka!

• 5 1

• (2)

Nooo Borkowska mimo wszystko jest postęp, porównując poprzedni sezon. Może w końcu uwierzyła w siebie? Powinna się przepychać pod koszem, nawet wsady robić.
    Górecka fajnie się rozkręca. 3 trójki.

• 3 2

• Polkowice przegrywają drugi mecz, żal, że nasze też z Gorzowem przegrały na koniec meczu, mając wygraną. Lepiej by to wyglądało w tabeli.

• 5 0

• Poćwiczyły rzuty za 3?

To dobrze, dalej ćwiczyć i będą wygrane.

• 4 0

• VBW Arka najbardziej zespołowo grający zespół w lidze!!! (2)

Taki wynik zdarza się bardzo rzadko, ale kapitalnie świadczy o grze drużyny. wszystkie zawodniczki miały w tym spotkaniu na swoim koncie asystę.