Dogrywka zadecydowała o porażce Basketu

10 grudnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Carolyn Swords ma za sobą najlepszy mecz w BLK. Trafiając 12 z 20 rzutów z gry i 8 na 8 z linii rzutów wolnych zdobyła 32 punkty. Niestety nie pomogło to wygrać Basketowi 90 w Toruniu. Carolyn Swords ma za sobą najlepszy mecz w BLK. Trafiając 12 z 20 rzutów z gry i 8 na 8 z linii rzutów wolnych zdobyła 32 punkty. Niestety nie pomogło to wygrać Basketowi 90 w Toruniu.

Skończyła się serią pięciu meczów bez porażki Basketu 90. Gdyńskie koszykarki uległy po dogrywce Enerdze Toruń 86:96 (27:24, 26:20, 18:15, 13:19, d. 5:15) choć wydawało się, że i z tego meczu wrócą z kompletem punktów. Niestety w ostatniej minucie czwartej kwarty popełniły błędy w defensywie, które pozwoliły rywalkom doprowadzić do dodatkowego czasu gry.

Energa: Tłumak 28 punktów (5x3), Cain 20 (14 zb.), Morris 15 (3x3, 10 as, 5 st.), Gajda 15 (1x3, 5 as.), Adamowicz 13 (1x3) oraz McBride 5 (1x3, 8 as.), Szczepanik 0, Radomska 0, Iwaszczanka 0

BASKET 90: Swords 32 (11 zb., 6 st.), Montgomery 16 (2x3, 5 zb., 5 as.), Skerović 6 (1x3, 9 zb., 12 as.), Jakubiuk 2, Miłoszewska 1 oraz Grigalauskyte 17 (2x3), Rembiszewska 10, Podgórna 2, Puss 0

Basket 90 jechał do Torunia po trzech z rzędu zwycięstwach w Basket Lidze Kobiet oraz dwóch we Wschodnioeuropejskiej Lidze Kobiet. Zwłaszcza ostatnie z nich było imponujące, ponieważ gdynianki pokonały Dynamo Moskwa i zajęły pierwsze miejsce w grupie B EEWBL.

Natomiast po ostatnim meczu w BLK rywalki z polskiej ligi wiedziały już, kim jest Renee Montgomery. Amerykanka zdobyła w meczu z CCC Polkowice aż 37 punktów. Także w Toruniu zagrała dobrze, ale pole do popisu w ataku oddała rodaczce, Carolyn Swords, która rzuciła 32 pkt. To właśnie ona zdobyła pierwsze dwa trafienia dla swojej drużyny w meczu z Energą.

Rywalki miały problem z dobrze radzącą sobie w polu trzech sekund Swords. Po prostu brakowało im odpowiedzi w postaci właściwie spisującej się pod koszem w obronie koszykarki. Swords miała po pierwszej kwarcie 8 pkt. Jeden więcej, dzięki trójce rzuconej w jednej z ostatnich akcji tej części spotkania zdobyła Montgomery. Tym samym dała prowadzenie Basketowi 90 27:24. Była to najbardziej ofensywna kwarta spotkania.

Choć w drugiej także nie można było narzekać na popisy w ataku z obu stron. Odpowiedzią na Swords po stornie Energi stała się skrzydłowa Emila Tłumak. Ta do przerwy miała zdobytych już 15 pkt. Ale gdy w 14. min. kolejne trafienie zaliczyła Swords gdynianki prowadziły 38:29. Wtedy pałeczkę w zdobywaniu punktów przejęła od Amerykanki Litwinka, Monika Grigalauskyte. Zdobyła ich w 4 minuty aż 10, a drużyna Marka Lebiedzińskiego schodziła na przerwę z 9-punktową zaliczką (44:53).

Grającą tak zespołowo drużynę trudno jest zatrzymać. Po zmianie stron oba zespoły starały się jednak postawić bardziej na defensywę niż atak. Nieco lepiej wychodziło to toruniankom. Po wymianach cios za cios, w których uczestniczyły głównie Swords, Grigalauskyte i Tłumak, to trafienie Kelley Cain zmniejszyło straty Energi do 62:68.

Gdynianki miały na początku czwartej odsłony problemy z szybkim atakiem rywalek. A ten sprawił, że Energa doprowadziła do remisu 72:72. W 35. min. inicjatywę Basketowi 90 przywróciła oczywiście Swords. Minutę później prowadzenie powiększyła Amalia Rembiszewska (72:76). Od tego momentu oglądaliśmy koszykarskie szachy. Trenerzy próbowali ustawiać skuteczne akcje, ale z ich realizacją miały problemy koszykarki. To przynosiło głównie nieskuteczne ataki.

Na 2 min. przed końcem trafiła ponownie Rembiszewska, a w kolejnej akcji zaliczyła ofensywną zbiórkę, po której była faulowana i wykonała skutecznie dwa wolne (74:80). Z takim wynikiem gdynianki zaczęły ostatnią minutę kwarty. Po trafieniu Tłumak zrobiło się 76:80. Gdynianki oddały później niecelny rzut na koniec akcji, Jelena Skerović nie przypilnowała Julie McBride, a ta, pomimo iż miała wcześniej 0 na 6 w rzutach z gry trafiła za trzy (79:80).

12 sekund przed końcem Skerović została sfaulowana. Rozgrywająca spudłowała pierwszy rzut wolny, ale trafiła drugi (79:81). I choć trener Lebiedziński przypominał podczas czasu, że jego drużyna ma przewinienie do wykorzystania, to jednak koszykarki, już w trakcie gry o tym zapomniały. Za trzy rzuciła Tłumak, nie trafiła, ale zebrała Cain i równo z syreną kończącą kwartę doprowadziła do dogrywki.

Ta należała do Darxii Morris. Amerykanka w 3. min. trzykrotnie trafiła za trzy punkty i dała prowadzenie Enerdze 92:86. Te rzuty podłamały gdynianki i przechyliły losy meczu na korzyść torunianek.

Wyniki 11 kolejki

• Energa Toruń - BASKET 90 GDYNIA 96:86 (24:27, 20:26, 18:15, 19:13, d. 15:5)
  • Cosinus Widzew Łódź - BASKET 90 GDYNIA 45:74 (9:22, 16:26, 6:20, 14:6)
  • JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - 1KS Ślęza Wrocław 40:86 (12:19, 6:26, 8:27, 14:14)
  • Artego Bydgoszcz - Wisła Can-Pack Kraków 70:76 (15:14, 12:13, 20:20, 15:15, d. 8:14)
  • InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 68:54 (18:18, 21:12, 18:10, 11:14)
  • CCC Polkowice - PGE MKK Siedlce 88:59 (28:16, 22:17, 16:10, 22:16)
  • Cosinus Widzew Łódź - TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski 69:52 (25:13, 11:16, 12:11, 21:12)

Opinie (7) 2 zablokowane

• Jednym słowem frajerstwo

• 11 5

• szkoda.....

Szkoda tych straconych 2 punktów-zabrakło zimnej głowy w ostatnich sekundach meczu.