Energa Toruń - GTK Gdynia 70:61. Koszykarki z kompletem porażek w sezonie

3 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat)
Joanna Grymek w ostatnim meczu sezonu zaliczyła double-double, czyli uzyskała dwucyfrowy wynik w punktach i zbiórkach. Joanna Grymek w ostatnim meczu sezonu zaliczyła double-double, czyli uzyskała dwucyfrowy wynik w punktach i zbiórkach.

GTK Gdynia przegrał na wyjeździe z Energą Toruń 61:70 (9:14, 18:17, 23:18, 11:21) na pożegnanie debiutanckiego sezonu w Energa Basket Lidze. Nie pomogło aż 26 punktów Marty Marcinkowskiej oraz double-double Joanny Grymek. Podopieczne Jeleny Skerović skończyły rozgrywki z kompletem 20 porażek. Jeśli będą chciały zachować miejsce w elicie, zapewne będą musiały wykupić tzw. dziką kartę.

Krzysztof Koziorowicz ocenia występy trójmiejskich koszykarek w sezonie zasadniczym

ENERGA: Jackson 18 (5 zb., 6 as., 5 st), Sagerer 17 (2x3, 5 zb), Burkholder 9 (5 zb, 6 as., 5 st.), Tłumak 8 (1x3, 9 zb.), Zietara 6 (9 zb.) oraz Grzenkowicz 12 (2x3), Wieczyńska 0, Podkańska 0, Jarzynowska 0, Pszczolarska 0

GTK: Marcinkowska 26 (4x3, 8 zb), Bazan 12 (1x3), Szulc 4, Rudzka 2, Żytkowska 2 oraz Grymek 15 (11 zb.), Niemojewska 0 (8 zb, 9 as), Stefańczyk 0

Obie drużyny przystępowały do meczu ze świadomością, że bez względu na wynik jest to ich pożegnanie z sezonem. Energa jeszcze toczyła korespondencyjny pojedynek ze Ślęzą Wrocław o 9. miejsce w końcowej tabeli, ale że obie te ekipy wygrały w 22. kolejce, torunianki ukończyły rozgrywki na przedostatniej pozycji.

Gdynianki próbowały pożegnać się z rywalizację pierwszej zwycięstwem, ale choć miały indywidualności w swoich szeregach, to ciągle ich kadra zawodniczek jest zbyt wąska, by liczyć na sukcesy w krajowej elicie. Jelena Skerović posłała do gry tylko osiem zawodniczek.

Koszykarki GTK Gdynia straciły szanse na utrzymanie na dwa mecze przed końcem rozgrywek

Marta Marcinkowska jak na kapitana GTK przystało, wzięła na siebie ciężar zdobywania punktów. Ponad dwukrotnie uzyskała więcej punktów niż jej średnia na mecz w tym sezonie (11,9). 22-letnia skrzydłowa trafiła m.in. czterokrotnie za trzy punkty i zebrała 8 piłek. Z całej drużyny w Toruniu grała najwięcej, gdyż przez około 34,5 minuty.

Na wyróżnienie zasługuje także double-double Joanny Grymek (15 punktów i 11 zbiórek), a także statystyki Julii Niemojewskiej. Rozgrywająca co prawda nie trafiła żadnego z 8 rzutów, ale zanotowała aż 9 asyst i 8 zbiórek.

Torunianki wygrały, gdyż lepiej punktowały głównie po szybkich atakach oraz z tzw. drugiej szansy. Łącznie te elementy dały im 12 punktów przewagi.

Bogusław Witkowski: Jeśli będzie możliwość, ubiegać się będziemy o dziką kartę

GTK otworzyło rejestr punktowy tego dnia po udanej akcji Alicji Żytkowskiej, ale w 7. minucie przegrywało już 4:12.

Gdy na początku drugiej kwarty gospodynie odskoczyły na 21:9, a w 17. minucie poprawiły na 31:17, wydawało się, że jedyną niewiadomą będą rozmiary ich końcowego sukcesu. Ale gdynianki nie poddały się bez walki. Popisały się serią 13 punktów z rzędu.

Trzecią kwartę "trójkami" rozpoczęły Julia Bazan i Marcinkowska. Natomiast akcja Magdaleny Szulc w 23. minucie dała GTK prowadzenie 35:33. Co prawda rywalki szybko odpowiedziały 9 punktami z rzędu, ale końcówka trzeciej kwarty znów należała do gdynianek. Po akcji 2+1 Grymek po pół godzinie gry było 50:49 dla ekipy trener Skerović.

Niestety, szansa na powalczenie o zwycięstwo prysła praktycznie zaraz na początku czwartej kwarty. Briahanna JacksonHelga Sarah Sagerer szybko trafiły za trzy, a torunianki odskoczyły na 60:52.

11 Gtk Gdynia 20 0 20 1156:1715 20
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-11 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-03-03

Wyniki 22 kolejki

• VBW ARKA GDYNIA - Basket Bydgoszcz 122:54 (35:11, 34:10, 30:12, 23:21)
  • Energa Toruń - GTK GDYNIA 70:61 (14:9, 17:18, 18:23, 21:11)
  • CTL Zagłębie Sosnowiec - Enea AZS Poznań 91:64 (24:21, 26:16, 24:8, 17:19)
  • Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin - Ślęza Wrocław 69:84 (17:23, 23:30, 15:15, 14:16)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów - CCC Polkowice 92:73 (33:16, 22:7, 14:31, 23:19)

Opinie (5)

• Odwróć tabelę, Gdynia zawsze na czele.

• 1 2

• Pięknie

• 3 1

• Można się śmiać, ale trzeba uważać by nie wyjść na dudka (2)

Granie młodymi, polskimi zawodniczkami w ekstraklasie to nie jest projekt na jeden sezon i nie jest obliczony na hura sukces w pierwszym roku. Teraz czas na wnioski i odpowiednie ustawienie skladu

• 6 0

• 11 miejsce spadek (1)

Jednak będą musiały projekt kontynuować w I lidze 11 miejsce według regulaminu rozgrywek to spadek z EBLK. Czy się mylę?