Energa Toruń - Stoczniowiec Gdańsk 3:1. Trzydziesta porażka w PHL

31 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat)
Krystian Mocarski w Toruniu zdobył honorową bramkę dla Stoczniowca. Krystian Mocarski w Toruniu zdobył honorową bramkę dla Stoczniowca.

Stoczniowiec Gdańsk przegrał na wyjeździe z Energą Toruń 1:3 (0:0, 0:1, 1:2). Podopieczni Krzysztofa Lehmanna w pierwszej tercji oddali zaledwie dwa celne strzały a honorowe trafienie zdobył w końcówce spotkania Krystian Mocarski. To równo trzydziesta porażka gdańszczan w obecnym sezonie Polskiej Hokej Ligi. W ostatniej minucie "uświetniła" ją bójka pomiędzy Jakubem Stasiewiczem a Artiomem Smirnowem. We wtorek o godz. 18:30 Stoczniowiec podejmie w małej Hali Olivia zespół GKS Katowice.

1:0 Saloranta as. Jaakola - Jaworski 38:42
2:0 Dołęga as. Jaakola 43:20
3:0 Saloranta as. Dołęga - Rożkow 53:01
3:1 Mocarski as. Vitek - Zając 58:48

Energa: Svensson; Kozłow, Orłow - Sopow, Fieofanow, Serguszkin; Smirnow, Gusevas - Bondaruk, Czwanczikow, Szabanow; Szkodienko, Jaworski - Jaakola, Elomaa, Saloranta; Podsiadło, Bajwenko - Dołęga, Rożkow, Nowożyłow

STOCZNIOWIEC: Kieler; Mateusz Rompkowski, Wala - Strużyk, Pesta, Stasiewicz; Lehmann, Leśniak - Vitek, Mocarski, Zając; Liśkiewicz, Maciej Rompkowski - Maciej Rybak, Sadowski, Wołoszyk; Niedźwiecki, Żurawski - Drąg, Drozd-Niekurzak, Bondarenko

Niewiele brakowało a spotkanie w Toruniu zaczęłoby się dla Stoczniowca jak piątkowy mecz z Cracovią, od szybko straconego gola. Krążek znalazł się w bramce Michała Kielera już w 5. minucie meczu, ale trafienie nie zostało uznane, sędziowie odgwizdali spalonego.

Gospodarze grali jednak z dużą swobodą a gdański bramkarz raz po raz ratował sytuację. "Kiler" znakomicie spisał się przy próbach Eliasa Elomaa, Jegora Fieofanowa czy Jegora Rożkowa. Znacznie mniej pracy miał Anton Svenson, bo Stoczniowiec w pierwszej tercji oddał zaledwie dwa celne strzały.

Stoczniowiec Gdańsk - Comarch Cracovia 0:5. Relacja, oceny

Na otwarcie drugiej partii dobrej sytuacji nie wykorzystał Jakub Stasiewicz, ale gdańszczanie wreszcie obudzili się w ofensywie. Kilka prób pokonania Svenssona nie przyniosło jednak skutku. Nie udało się nawet wtedy, gdy przez kilkanaście sekund torunianie grali w podwójnym osłabieniu po karach Dmitrija KozłowaJegora Szkodienki.

To mogło szybko się zemścić, ale w końcówce tercji ponownie znakomicie reagował na zagrożenie Kieler. Nie zdołał jednak zachować czystego konta. Tuż przed przerwą swego dopiął Ville Saloranta, który wykończył drużynową akcję i dał Enerdze prowadzenie.

Torunianie "siedli" na Stoczniowcu od pierwszych sekund trzeciej tercji i błyskawicznie podwyższyli prowadzenie. Po kapitalnej akcji drugą asystę zaliczył Konsta Jaakola a krążek w siatce umieścił Jarosław Dołęga. Dwie bramki nie zadowoliły jednak gospodarzy, którzy szukali kolejnego trafienia.

Stoczniowiec Gdańsk. Michał Kieler rusza po trofea na wypożyczenie do Jastrzębia

W końcu dublet skompletował Saloranta a chwilę później bliski podwyższenia na 4:0 był Pawieł Nowożyłow, którego Kieler zatrzymał w sytuacji sam na sam. Gdańszczanie zdołali zapisać na swoim koncie honorowe trafienie pod koniec meczu, gdy podanie Josefa Vitka wykorzystał Krystian Mocarski.

Na tym skończyły się sportowe emocje. Trzydziestą w sezonie porażkę Stoczniowca zakończyła bójka, którą stoczyli Stasiewicz i  Artiom Smirnow. Obaj otrzymali podwójne kary za nadmierną ostrość w grze i dodatkowo 10-minutowe kary za niesportowe zachowanie.

10 Stoczniowiec Gdańsk 33 2 0 0 31 38:167 6
W sezonie zasadniczym każda drużyna rozegra po 36 spotkań. Najlepsze ósemka awansuje do play-off. Zespołu z miejsc 9 i 10 kończą sezon. Nikt nie spada.
Tabela wprowadzona: 2021-02-02

Wyniki 33 kolejki

• Energa Toruń - STOCZNIOWIEC GDAŃSK 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
  • Zagłębie Sosnowiec - Ciarko STS Sanok 4:2 (0:1, 1:1, 3:0)
  • GKS Tychy - Comarch Cracovia 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)
  • GKS Katowice - JKH GKS Jastrzębie 4:2 (0:1, 0:2, 2:1)
  • Tauron Podhale Nowy Targ - Re-Plast Unia Oświęcim 1:0 po karnych (0:0, 0:0, 0:0, karne 3:1)