Piłka ręczna. Energa Wybrzeże Gdańsk - Pogoń Szczecin 25:27

Torus Wybrzeże Gdańsk

Gdańscy szczypiorniści wygraną z Pogonią wypuścili z rąk. Na zdjęciu Kelian Janikowski (z lewej) i Paweł Salacz (z prawej). fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Piłkarze ręczni Energi Wybrzeża Gdańsk przegrali u siebie z Sandra Spa Pogonią Szczecin 25:27 (17:15). Przed przerwą prowadzili nawet różnicą 5 bramek, ale wygrana wymsknęła im się z rąk po zmianie stron. Wygrana zapewniła Pogoni utrzymanie w Superlidze na kolejny sezon.

WYBRZEŻE: Chmieliński, Witkowski - Komarzewski 2, Janikowski 6, Papaj 4, Kondratiuk 6, Adamczyk 1, Gądek 1, Prymlewicz 1, Frańczak 1, Wróbel 2, Salacz 1, Gajek, Sulej, Bednarek

Pogoń: Bartosik, Gawryś - Wąsowski 3, Horiha 5, Krupa, Bosy 1, Biernacki 5, Zapora, Krysiak 3, Matuszak 2, Rybski 3, Zaremba 1, Fedeńczak 4

Wygrywając z Pogonią, Energa Wybrzeże mogła zrównać się z nią punktami i umocnić bezpieczną pozycję w walce o uniknięcie spadku. Goście przyjechali jednak walczyć, bo dla nich wygrana oznaczała pewne utrzymanie w lidze na dwie kolejki przed końcem.

Środowy mecz w hali AWFiS rozpoczął się od wymiany ciosów. Gdańszczanom we znaki dawał się Patryk Biernacki, ale to gospodarze odskoczyli na prowadzenie 8:5 po bramce Kamila Adamczyka w 13. minucie gry.

Przeczytaj relację z meczu Arka Gdynia - Stal Mielec 30:41

Chwilę później przy stanie 9:6 szkoleniowiec gości Rafał Biały poprosił o pierwszy czas. Wybrzeże po wznowieniu gry zaliczyło jednak kolejne dwa trafienia, ale i dwie żółte kartki. Bramkę z karnego zdobył dla gości Piotr Rybski a wtedy o przerwę poprosił trener miejscowych Thomas Orneborg.

Po dwie bramki rzucili jednak Dmytro HoryhaPiotr Rybski, więc szczecinianie zbliżyli się na 13:15. Gdańszczanom m.in. dzięki dobrej dyspozycji rzutowej Keliana Janikowskiego (5 bramek do przerwy) udało się zachować przewagę dwóch trafień po 30 minutach gry.

Salacz i Kondratiuk nominowani do Gladiatorów PGNiG Superligi

Grę po zmianie stron od mocnego uderzenia rozpoczął Dawid Krysiak. Jego 2 bramki z rzędu doprowadziły do remisu po 17. Wybrzeże odzyskało prowadzenie, a potem nastąpił trwający 5 minut zastój po obu stronach. Przełamał go Piotr Papaj rzucając na 20:18 w 40. minucie.

Goście odrobili bramkę i o kolejny czas poprosił trener Orneborg. Pomimo gry w przewadze, Wybrzeże straciło kolejną bramkę - na 20:20 trafił Mateusz Zaremba. Rozpoczęła się przepychanka o prowadzenie. Na dwa trafienia gdańszczan dwoma odpowiedzieli szczecinianie (22:22).

W 53. minucie czas wziął trener Biały, a zdobyte następnie 2 bramki Wojciecha Matuszaka dały prowadzenie gościom (24:23). Pomimo kary dla Pawła Salacza Wybrzeże wywalczyło rzut karny, który na bramkę zamienił Adrian Kondratiuk. Pogoń odpowiedziała trafieniami Horihy i Krysiaka.

Na nieco ponad minutę przed końcem gry goście prowadzili 26:24. Gospodarze wzięli czas, ale zepsuli akcję i o przerwę poprosili goście. Kontaktową bramkę zdobył Papaj, ale trafienie Adama Wasowskiego przypieczętowało wygraną przyjezdnych.

14 Stal Mielec 8 1 2 0 5 216:227 7

Po sezonie zasadniczym według systemu każdy z każdym mecz i rewanż osiem najlepszych drużyn awansowało do play-off, by systemem pucharowych wyłonić medalistów.
Zespoły z miejsc 9-14 w drugiej fazie sezonu grają każdy z każdym mecz i rewanż. Wcześniej zdobyte punkty zostały anulowane. Na koniec rozgrywek ostatni zespół zostanie zdegradowany, a przedostatni zagra baraż z I-ligowcem.

Tabela wprowadzona: 2019-05-16