Energa Wybrzeże Gdańsk - Zagłębie Lubin 35:30. Pierwsze zwycięstwo w fazie play-out

Torus Wybrzeże Gdańsk

Krzysztof Komarzewski był w sobotę najaktywniejszym graczem w zespole Energi Wybrzeża Gdańsk. Zdobył 8 bramek. fot. Mateusz Słodkowski / trojmiasto.pl

Energa Wybrzeże Gdańsk pokonała Zagłębie Lubin 35:30 (19:15). Pozbawieni rozgrywającego, Ramona Oliveiry, szczypiorniści z Gdańska nawet na moment nie dali wyjść rywalom na prowadzenie. To pierwsze zwycięstwo podopiecznych Thomasa Orneborga po podziale tabeli na grupę mistrzowską i spadkową.

WYBRZEŻE: Chmieliński, Witkowski - Komarzewski 8, Prymlewicz 6, Gajek 5, Kondratiuk 5, Wróbel 4, Janikowski 3, Bednarek 2, Franczak 1, Salacz 1, Gądek, Papaj, Adamczyk

Zagłębie: Małecki, Skrzyniarz - Chychykalo 6, Dudkowski 6, Moryn 4, Sroczyk 4, Dawydzik 2, Jaszka 2, Kuzdeba 2, Pawlaczyk 2, Gebala 1, Mrozowicz 1, Bondzior

Sprawdź relację z przegranego 22:27 przez Energę Wybrzeże Gdańsk meczu z Energą Kalisz

W załodze Energa Wybrzeża Gdańsk, w sobotnim starciu z Zagłębiem Lubin zabrakło Ramona Oliveiry. Rozgrywający zespołu doznał kontuzji w ostatnim meczu z Energą Kalisz, a jego miejsce zajął Wojciech Prymlewicz.

Jedni i drudzy liczyli na pierwsze punkty w fazie play-out. W poprzedniej kolejce, szczypiorniści z Lubina sensacyjnie przegrali z Arką Gdynia, natomiast gracze z Gdańska ulegli w Kaliszu 22:27.

Od początku meczu zawodnicy obu zespołów zaczęli dość spokojnie, jakby chcieli "wybadać" rywala. Efektem były strzelone dwie bramki jednych i drugich. Dopiero w 11. minucie gospodarze przejęli inicjatywę, gdy po dwóch szybkich golach Krzysztofa Komarzewskiego, wyszli na 4-punktowe prowadzenie. Grali wówczas jednego mniej, bowiem 2-minutową karę chwilę wcześniej otrzymał Michał Franczak.

Mając w garści bramkową zaliczkę, szczypiorniści Wybrzeża Gdańsk chcieli dobrnąć do końca pierwszej połowy z korzystnym bilansem. Spora w tym również zasługa bramkarza Artura Chmielewskiego, który obronił przed przerwą sześć strzałów. Prowadzenie mogło być jeszcze wyższe, jednak najpierw Adrian Kondriatuk, a później Krzysztof Komarzewski marnowali rzuty karne. Miejscowi schodzili ostatecznie do szatni przy wyniku 19:15.

Po zmianie stron gospodarze utrzymywali prowadzenie, a szczególnie aktywny był Komarzewski, który szybko zdobył trzy gole. W 40. minucie po jego faulu sędzia podyktował jednak rzut karny, a samego winowajcę odesłał na ławkę kar.

Im było bliżej do końcowej syreny, tym Wybrzeże Gdańsk przyśpieszało w swoich zagraniach. Na kilka minut przed końcem zaczęli powiększać swoją przewagę dzięki dobrej grze w obronie i skutecznych rzutach Ksawerego Gajka czy Adriana Kondriatuka. Goście przegrywali już nawet różnicą ośmiu goli. W ciągu ostatniej minuty stracili jednak trzy gole, w efekcie czego wygrali 35:30.

14 Zagłębie Lubin 2 0 0 0 2 52:61 0

Po sezonie zasadniczym według systemu każdy z każdym mecz i rewanż osiem najlepszych drużyn awansowało do play-off, by systemem pucharowych wyłonić medalistów.
Zespoły z miejsc 9-14 w drugiej fazie sezonu grają każdy z każdym mecz i rewanż. Wcześniej zdobyte punkty zostały anulowane. Na koniec rozgrywek ostatni zespół zostanie zdegradowany, a przedostatni zagra baraż z I-ligowcem.

Tabela wprowadzona: 2019-04-20