Energa Wybrzeże Gdańsk sensacyjnie pokonało Górnika Zabrze. Wymarzony debiut Orneborga

21 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Energa Wybrzeże Gdańsk - Gwardia Opole 31:29. Nie będzie bezpośredniego spadku
Thomas Orneborg (na zdjęciu) zaczął pracę w Enerdze Wybrzeżu w imponującym stylu. Gdańszczanie przełamali się po czterech przegranych z rzędu i to na czołowym zespole Superligi. Thomas Orneborg (na zdjęciu) zaczął pracę w Enerdze Wybrzeżu w imponującym stylu. Gdańszczanie przełamali się po czterech przegranych z rzędu i to na czołowym zespole Superligi.

Energa Wybrzeże Gdańsk sensacyjnie pokonało we własnej hali Górnika Zabrze 32:31 (15:16). Gdańszczanie prowadzeni przez nowego szkoleniowca Thomasa Orneborga zakończyli spotkanie serią trzech kolejnych bramek, a zwycięskie trafienie na 10 sekund przed końcem gry zdobył Piotr Papaj.

WYBRZEŻE: Chmieliński, Witkowski - Komarzewski 6, Adamczyk 6, Kondratiuk 6, Wróbel 6, Janikowski 2, Oliveira 2, Papaj 2, Salacz 1, Bednarek 1, Gajek, Prymlewicz

Górnik: Galia, Kornecki - Tomczak 6, Tatarincew 5, Czuwara 4, Slujiters 5, Daćko 4, Buszkow 2, Gogola 2, Gromyko 2, Adamuszek, Gliński, Kubała, Pawelec

Zaledwie dwa dni dostał Thomas Orneborg aby odmienić zespół Energi Wybrzeża Gdańsk, który na stanowisku szkoleniowca zastąpił Marcina Lijewskiego. Duńczyk, któremu za cel postawiono utrzymanie zespołu w Superlidze, nie trafił łatwego rywala w debiucie. Nad morze przyjechał Górnik Zabrze, który w tabeli ustępuje jedynie mocarzom - PGE Vive Kielce i Orlen Wiśle Płock.

Przeczytaj o zmianie szkoleniowca w Wybrzeżu

Nowy impuls widocznie poskutkował, bo Wybrzeże, które przegrało cztery ostatnie mecze, zaczęło z animuszem. Wprawdzie przez pierwszy kwadrans gospodarze wyłapali trzy żółte kartki, ale nie dali odskoczyć zabrzanom na więcej niż dwie bramki. Gdy tylko na 11:8 trafił Aleksander Tatarincew, dwiema bramkami odpowiedział Kamil Adamczyk a trzecią dorzucił Adrian Kondratiuk i już był remis.

Zabrzanie wzięli czas a później znów odskoczyli na dwie bramki. O przerwę poprosił następnie trener Orneborg, a dwa trafienia z rzędu zaliczył Mateusz Wróbel i ponownie wyrównał stan meczu. Na przerwę z jednobramkowym prowadzeniem po rzucie karnym Bartłomieja Tomczaka zszedł jednak Górnik.

Po zmianie stron gdańszczanie objęli pierwsze prowadzenie w meczu - na 20:19 trafił Piotr Papaj. Chwilę później po bramce Michała Bednarka Energa Wybrzeże prowadziło już 23:21. Trzy bramki Jana Czuwary i seria 4:1 dla Górnika sprawiły jednak, że przyjezdni znów byli o krok do przodu. W międzyczasie posypały się aż po dwie kary w ciągu zaledwie 4 minut gry.

Na 10 minut przed końcem gdańszczanie przycisnęli rywali. Dwa trafienia Kamila Adamczyka, bramka Krzysztofa Komarzewskiego i było już 29:27. Celnymi rzutami odpowiedzieli Czuwara i Marek Daćko i stało się jasne, że ostatnie 6 minut przysporzy kibicom obu drużyn siwych włosów.

Kiedy trzecią z rzędu bramkę dla Górnika zdobył Jurij Gromyko, ponownie o czas poprosił trener Orneborg. Po wznowieniu trafił Iso Sluijters i wydawało się, że gdańszczanie już się nie podniosą. Pod wodzą nowego szkoleniowca pokazali jednak to, czego brakowało im przez większość sezonu - świetną skuteczność i zimną krew w decydujących minutach spotkania.

Wybrzeże zamknęło mecz serią trzech bramek z rzędu. Najpierw trafili Kondratiuk i Adamczyk, a stempel na sensacyjnym zwycięstwie postawił Papaj trafiając na 10 sekund przed końcem spotkania..

Wyniki 24 kolejki

• ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - Górnik Zabrze 32:31 (15:16)
  • Chrobry Głogów - ARKA GDYNIA 41:29 (18:15)
  • Orlen Wisła Płock - MMTS Kwidzyn 29:16 (15:7)
  • Azoty Puławy - Piotrkowianin 31:27 (14:11)
  • Stal Mielec - PGE Vive Kielce 28:39 (16:20)
  • Energa MKS Kalisz - Sandra Spa Pogoń Szczecin 22:22 (11:11, k. 4:2)
  • Zagłębie Lubin - Gwardia Opole 26:19 (14:10)

Opinie (42)

• Brawo Thomas

• 17 10

• Pisałem cały sezon (1)

zmieńcie trenera, niestety Pan Lijewski trenerem dobrym nie był.
    Szkoda że tak późno, bo sezon stracony.

• 21 21

• Trzeba było zmienić a nie pisać.

• 2 3

• No szkoda, że wcześniej nie pojęli, że Lijewskiego trzeba zwolnić, aby zespół mógł wygrywać. Dobry zawodnik ma bowiem mało (1)

wspólnego z dobrym trenerem.

• 20 18

• No patrz!

• 0 2

• nie ma czym sie podniecac, mecz ustawiony, gornik i tak ma 3 miesjce, jeszcze podbili kurs na koniec prowadzac i tracac 3 bramki pod rzad

• 17 25

• Przez 3dni tego sie nie nauczyli ... (4)

... zwycięstwo to zasługa obu trenerów i drużyny, która zagrała dobrze i zespolowo
    Brawo Panowie, Brawo Marcin, Brawo Thomas i powodzenia

• 51 1

• Brawo. Świetne widowisko :)

• 12 4

• Piękny sport.

Pozdrawiam większość obstawiających wynik ;)

• 14 1

• Ale nowa energia wstąpiła w zawodników właśnie dzisiaj.

• 10 4

• No nareszcie ...

• 4 3

• I co taka cisza marudy? (1)

Gdzie krytykanci, sceptycy i pesymiści? Gdzie te groźne żony, przyjaciele i znajomi piłkarzy? Zaloze sie, ze jedna połowa kasuje swoje wypociny na facebooku, a druga z powodu szoku nie wstała jeszcze z krzesełek w hali.

• 18 10

• Jestem,jestem! Czemu tak słabo, tylko jedną bramką? Pierwsza połowa przegrana! I te nerwy!

Niech sobie już dadzą spokój.

• 6 0

• takich meczy chcemy (1)

Emocje od poczatku do końca ! ! I jest.. wygrana, nareszcie!!!

• 24 4

• Koza meczy, muczy krowa taka mondra ruda głowa

• 2 2

• Buahahaha (4)

Z całym szacunkiem dla dokonań nowego trenera, guzik miał wpływ na wynik. Zespół zyskał motywacje - nie najlepsza w dłuższej perspektywie, ale skuteczna. Tego co grali nauczyli się tylko od dotychczasowych Trenerów.

• 22 7

• (3)

A widziałeś jak reagował na ławce? Facet solidnie i z pełnym zaangażowaniem przepracował cale 60 minut meczu. Jesli uważasz to za drobiazg, to pozwólmy grać chłopakom bez trenera. Niech sie opierają na dotychczasowym wkładzie innych trenerów.

• 13 9

• Widziałam. (2)

I też 99% meczów Wybrzeża rozgrywanych na miejscu od wielu lat (nie tylko czasy super ligi). Nic do trenera Thomasa nie mam. Ale zawodnicy grali jak zespół i aktualny trener nic nie miał do tego jak zagrali ostatni mecz. Takie są fakty.

Poza tym brzydko dawać facetom trenera od bab ;)

• 3 3

• sam jesteś BABA (1)

• 0 4

• No jestem baba ;)

• 3 1

• Przede wszystkim gratulacje za waleczność , nieustępliwość i świetne widowisko sportowe . Ciśnie się pytanie, dlaczego tak nie było wcześniej. Czy musiało to wszystko się zdarzyć , żeby wyzwolić w zespole taką waleczność ? Przecież jest oczywiste , że nowy trener nie jest cudotwórcą i po jednym treningu nie jest w stanie przemodelować gry zespołu w takim stopniu . W dzisiejszym zwycięstwie swój udział ma również trener Lijewski. Na plus Duńczyka należy zapisać odważne stawianie na Adamczyka, który zrewanżował się kilkoma udanymi akcjami, umiejętne zmiany i spokój w rozgrywaniu akcji w ataku. To nie wszystko na co stać ten zespół. Taka postawa musi cechować Wybrzeże w każdym meczu . Wierzę że to jest możliwe.

• 25 2

• Niech mi ktoś powie, że tych chłopaków nie stać na dobre mecze.
    Stać ich na wiele - i tego trzeba od nich wymagać.
    Dzisiaj na boisku był zespół, była energia - a w efekcie było super widowisko.
    Takiej piłki ręcznej w Gdańsku dawno nie było.
    A ci malkontenci, którzy wylewali swój jad na klub i jego Zarząd niech pamiętają, że te krowy co dużo ryczą mało mleka dają...
    Marcinie - powodzenia w dalszej karierze, jesteś wyjątkowym człowiekiem i wielkim sportowcem, choć nie ma Cię już na ławce Wybrzeża zawsze będziesz częścią tego klubu.
    Przed Wybrzeżem wiele pracy i ciężkie mecze, ale trzeba zaufać nowemu szkoleniowcowi i pozwolić mu pracować.
    A dzisiaj cieszymy się pięknym wynikiem :-)