Famila Schio - Arka Gdynia 51:47. Gdyby zagrała Barbora Balintova, gdyby...

17 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Angelika Slamova była najskuteczniejszą koszykarką Arki Gdynia we Włoszech. Po jej rzucie był jeszcze korzystny wynik 47:43... Angelika Slamova była najskuteczniejszą koszykarką Arki Gdynia we Włoszech. Po jej rzucie był jeszcze korzystny wynik 47:43...

Arka Gdynia nieznacznie przegrała na inaugurację Euroligi z włoską drużyną Famila Schio 47:51 (17:19, 11:9, 6:9, 13:14). Naprawdę niewiele zabrakło, aby pierwszy od 9 lat mecz gdynianek w europejskiej elicie był zwycięski. Była to gra z gatunku tych, po który pozostaje gdybanie. Co by było, gdyby zagrała Barbora Balintova, która narzekała na uraz po spotkaniu z CCC Polkowice. Jak zakończyłby się mecz, gdyby choć ciut lepsza była skuteczność, bądź przy prowadzeniu 47:43, w ostatnich 3 minutach podejmowane były inne decyzje w ofensywie lub gdyby nie pozwolono bezkarnie zbierać piłki rywalkom z własnej tablicy i pozwalać im na ponawianie rzutów...

Gruda 16 punktów (7 zb.), Lisec 10 (10 zb.), Dotto 5 (1x3, 5 as.), Harmon 4, De Shields 3 (6 zb.) oraz Keys 7 (1x3, 8 zb.), Cinili 4, Crippa 2, Andre, Battisodo
Sędziowie: Juras (Serbia), Boubert (Francja), Perlic (Chorwacja)
Slamova 17 (1x3, 6 zb., 6 st.), Allen 15 (1x3, 5 zb.), Papowa 7 (1x3), Greinacher 2, Kastanek oraz Gulich 6 (8 zb.), Rembiszewska, Podgórna,

Arka Gdynia jest jedyną polską drużyną, która w tym sezonie zagra w żeńskiej Eurolidze, skupiającej 15 najlepszych zespołów Europy. Awans do tych rozgrywek brązowe medalistki mistrzostw Polski zapewniły sobie po dwóch zwycięstwach nad tureckim Botasem

Koszykarki Arki Gdynia awansowały do Euroligi. Relacja z decydującego meczu

prezes Bogusław Witkowski ocenia, że gdynianki trafiły do mocniejszej grupy Euroligi, ale twierdzi też, iż gdynianki równie dobrze mogą zająć 3. jak i 8. miejsce. Tak bowiem wyrównana jest stawka

Z kim, kiedy i o co zagra Arka Gdynia w Eurolidze koszykarek?

gdynianki od początku sezonu utrzymują doskonałą formę. Przed wyprawą do Włoch pewnie ograły aktualne mistrzynie Polski

Arka Gdynia - CCC Polkowice 85:56 - relacja i oceny

inauguracyjny mecz w Eurolidze to dla obu drużyn w dużym stopniu niewiadoma

Familia Schio - Arka Gdynia - zapowiedź

przypomnijmy, że w grupie do rozegrania jest 14 meczów z 7 rywalami systemem mecz i rewanż. Do zakończeniu tej fazy 4 najlepsze drużyny awansują do ćwierćfinałów play-off Euroligi, zespoły z pozycji 5-6 zagrają w 1/8 finału Eurocup, a dla dwóch najsłabszych będzie to koniec sezonu na międzynarodowej arenie.

mecz we Włoszech kończy pierwszą kolejkę w grupie B. Pozostałe wyniki:
Dynamo Kursk - ASVEL Lyon 79:64 (17:17, 18:16, 12:15, 32:16)
Fenerbahce Stambuł - UNI Girona 86:82 (24:13, 22:27, 20:11, 20:31)
BLMA Montpellier - Sopron Basket 53:66 (17:34, 8:15, 17:14, 11:13)

mecz poprowadzi tercet z Serbii, Francji i Chorwacji. Na parkiecie zaprezentuje się dwóch arbitrów i jedna pani sędzia
po raz ostatni gdyńskie koszykarki w Eurolidze grały z Familia w sezonie 2005/06. Wówczas na wyjeździe wysoko wygrały 96:72, ale u siebie uległy rywalkom 79:81
rozpoczyna się prezentacja, gdynianki wyszły na nią w niebieskich, a gospodynie w białych trykotach
za jednym z koszy, na balkonie kilkunastoosobowa grupa miejscowych, z flagami, która najwyraźniej prowadzić będzie doping
1'
pierwsza piłka wygrana przez gospodynie
1'
dobra obrona gdynianek, gospodynie tracą piłkę
2'
strata Arki. Slamova (ARKA Gdynia) podaje w aut
2'
nerwowy początek z obu stron, nadal bez punktów
za 2 punkty
2'
[2:0] 2 punkty zdobywa De Shields (Famila Schio).
za 2 punkty
2'
[2:2] 2 punkty zdobywa Allen (ARKA Gdynia).
wolne (trafione oba)
3'
[4:2] Gruda (Famila Schio) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
3'
[6:2] 2 punkty zdobywa Dotto (Famila Schio).
za 2 punkty
3'
[8:2] 2 punkty zdobywa Lisec (Famila Schio).
za 3 punkty
4'
[8:5] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Allen (ARKA Gdynia).
za 2 punkty
4'
[10:5] 2 punkty zdobywa Harmon (Famila Schio) spod kosza
za 2 punkty
5'
[12:5] 2 punkty zdobywa Gruda (Famila Schio).
6'
w miejscowej drużynie już każda zawodniczka z pierwszej piątku punktowała. W Arce tylko dwie oddały celne rzuty
za 2 punkty
6'
[12:7] 2 punkty zdobywa Greinacher (ARKA Gdynia).
za 2 punkty
7'
[14:7] 2 punkty zdobywa Gruda (Famila Schio).
wolne (tylko 1 trafiony)
7'
[15:7] Tylko jeden rzut wolny trafia De Shields (Famila Schio).
7'
ale piłkę zebrały miejscowe koszykarki
7'
De Shields (Famila Schio) teraz z gry, ale też spudłowała
7'
[15:9] Allen (ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
8'
[17:9] 2 punkty zdobywa Keys (Famila Schio).
za 2 punkty
8'
[17:11] 2 punkty zdobywa Slamova (ARKA Gdynia).
za 2 punkty
8'
[17:13] 2 punkty zdobywa Allen (ARKA Gdynia).
za 2 punkty
9'
[19:13] 2 punkty zdobywa Cinili (Famila Schio).
9'
weszły włoskie rezerwowe i one też trafiają
za 2 punkty
10'
[19:15] 2 punkty zdobywa Gulich (ARKA Gdynia).
za 2 punkty
10'
[19:17] 2 punkty zdobywa Allen (ARKA Gdynia).
10'
Cinili (Famila Schio) nie trafia za trzy punkty
10'
KONIEC PIERWSZEJ KWARTY. ARKA PRZEGRYWA 17:19
dobra skuteczność obu drużyn. Schio blisko 73 procent w rzutach za dwa, a Arka - prawie 67
11'
drugą kwartę rozpoczęła Arka
za 3 punkty
11'
[22:17] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Keys (Famila Schio).
12'
Kastanek (ARKA Gdynia) nie trafia za trzy
13'
Podgórna (ARKA Gdynia) pobiegła do kontry, ale zawahała się i zamiast wchodzić na kosz, oddała piłkę na obwód
13'
Kastanek (ARKA Gdynia) nie trafiła za trzy
za 2 punkty
13'
[24:17] 2 punkty zdobywa Lisec (Famila Schio).
czas
13'
Przerwa na żądanie (ARKA Gdynia). Trener Vetra interweniuje, gdyż przez 3 minuty bez 1 sekundy drugiej kwarty jego podopieczne nie trafiły ani razu do kosza
14'
kolejny niecelny rzut gdynianek i nie ma po nim walki na atakowanej tablicy, spokojnie zbierają miejscowe
15'
dobrze, że spadła także skuteczność rywalek, bo inaczej ten mecz mógłby uciec na dobre, a tak jest szansa, by Arka wróciła do gry, ale musi zacząć trafiać
15'
przerwa na wytarcie parkietu pod gdyńskim koszem
15'
pudło Slamovej (ARKA Gdynia) z obwodu
za 2 punkty
16'
[24:19] 2 punkty zdobywa Allen (ARKA Gdynia) po indywidualnej akcji
16'
Australijka trafiła 5 z 8 rzutów i ma ponad połowę zdobytych punktów całej drużyny
czas
16'
Przerwa na żądanie (Famila Schio).
16'
De Shields (Famila Schio) nie trafia za trzy
16'
faulowana Papowa (ARKA Gdynia) przez Andre, będą rzuty wolne
16'
[24:21] Papowa (ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
17'
znów mylą się w ataku gospodynie
za 2 punkty
17'
[24:23] 2 punkty zdobywa Slamova (ARKA Gdynia).
17'
błąd 24 sekund miejscowych, jest szansa na objęcie prowadzenia przez Arkę
17'
Papowa (ARKA Gdynia) nie trafia za trzy, a nie ma zbiórki na ofensywnej tablicy
za 2 punkty
18'
[26:23] 2 punkty zdobywa Gruda (Famila Schio).
za 2 punkty
18'
[26:25] 2 punkty zdobywa Slamova (ARKA Gdynia).
19'
kolejna szansa dla Arki na prowadzenie po nieudanej akcji Grudy (Famila Schio)
19'
nie trafia Allen (ARKA Gdynia)
za 2 punkty
19'
[28:25] 2 punkty zdobywa Gruda (Famila Schio).
czas
19'
Przerwa na żądanie (ARKA Gdynia). Na 78 sekund przed zejściem drużyn na przerwę trener Vetra zaprosił drużynę na rozmowę
19'
pudłuje Kastanek (ARKA Gdynia)
20'
nie trafia też De Shields (Famila Schio)
za 3 punkty
20'
[28:28] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Papowa (ARKA Gdynia) i jest remis!
20'
Papowa (ARKA Gdynia) przed szansą na zapewnienie Arce wygranej w pierwszej połowie, ale nie trafia
czas
20'
Przerwa na żądanie (Famila Schio) na 6 sekund przed końcem kwarty
20'
De Shields (Famila Schio) zdążyła oddać rzut, ale trafia tylko w obręcz kosza
20'
KONIEC DRUGIEJ KWARTY. REMIS 28:28
tak jak po pierwszej kwarcie chwaliliśmy oba zespoły za skuteczność tak po drugich 10 minutach za ten element obie drużyny zapewne nie usłyszą od trenerów nic dobrego. Skuteczność z gry spadła to 35 procent
na tablicach przewaga gospodyń. Prowadzą w zbiórkach 26:18, w tym 8 piłek zebrały z atakowanej tablicy, przy zaledwie 3 gdynianek
najskuteczniejsze do przerwy:
Familia - Gruda (Famila Schio) 10 punktów, Keys 5
Arka - Allen (ARKA Gdynia) 13, Slamova (ARKA Gdynia) 6
trener Vetra skorzystał z 8 koszykarek, 5 z nich punktowało, poza grą cały czas Balintova (ARKA Gdynia)
szersza rotacja w drużynie Familia. Grało 10 zawodniczek, a 8 z nich punktowało
rezerwowe gospodyń dały 11 punktów, gdy gdyńskie tylko 2
Mamy wyjaśnienie odnośni nieobecności na parkiecie Balintovej.

To lekka kontuzja, pokłosie zderzenia z koszykarką CCC. Jest zalecenie lekarskie, aby nie grała w tym meczu. Barbora przechodziła intensywne zabiegi rehabilitacyjne z Markiem Adamskim - informuje nas Bogusław Witkowski, prezes gdyńskiego klubu
21'
trzecią kwartę rozpoczęła Famila
za 2 punkty
21'
[30:28]
22'
znów kłopotem gdynianek na początku kwarty z trafieniem do kosza
za 2 punkty
23'
[30:30] 2 punkty zdobywa Papowa (ARKA Gdynia).
24'
De Shields (Famila Schio) pudłuje w kontrze spod kosza
24'
Kastanek (ARKA Gdynia) również niecelnie
za 2 punkty
24'
[32:30] 2 punkty zdobywa Lisec (Famila Schio).
za 2 punkty
25'
[32:32] 2 punkty zdobywa Allen (ARKA Gdynia), a niewiele zabrakło do trójki, gdyż zawodniczka nieznacznie nadepnęła na linię
25'
[33:32] Tylko jeden rzut wolny trafia Lisec (Famila Schio).
25'
26'
znów kłopoty ze skutecznością z obu stron
za 2 punkty
27'
[35:32] 2 punkty zdobywa Gruda (Famila Schio) pod kosza
28'
strat Podgórnej (ARKA Gdynia) w ataku
28'
Battisodo (Famila Schio) dobra penetracja pod koszem, ale pudło przy rzucie
za 2 punkty
29'
[37:32] 2 punkty zdobywa Gruda (Famila Schio) spod kosza
czas
29'
Przerwa na żądanie (ARKA Gdynia). Trener Vetra próbuje pobudzić drużynę do walki na 119 sekund przed końcem 3. kwarty
za 2 punkty
29'
[37:34] 2 punkty zdobywa Slamova (ARKA Gdynia).
30'
40 sekund do końca kwarty i piłka dla Arki
30'
Slamova pudłuje w indywidualnej akcji
30'
Battisodo (Famila Schio) nie trafia za trzy
30'
KONIEC TRZECIEJ KWARTY. ARKA PRZEGRYWA 34:37
30'
wynik 3, kwarty - 9:6 - mówi wszystko o skuteczności w tych 10 minutach z obu stron. Kto pierwszy "naprawi" celownik, zapewne wygra
31'
czwartą kwartę rozpoczęła Arka
za 2 punkty
31'
[37:36] 2 punkty zdobywa Slamova (ARKA Gdynia) po indywidualnej akcji
31'
Cripa (Famila Schio) nie trafia za trzy, ale zbierają gospodynie
za 2 punkty
32'
[39:36] 2 punkty zdobywa Cripa (Famila Schio), równo z syreną, informującą o upływie 24 sekund
33'
[39:38] Gulich (ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
33'
blok Gulich (ARKA Gdynia)
za 2 punkty
34'
[39:40] 2 punkty zdobywa Slamova (ARKA Gdynia) i prowadzimy!
za 2 punkty
34'
[39:42] 2 punkty zdobywa znów Slamova (ARKA Gdynia).
czas
34'
Przerwa na żądanie (Famila Schio). Dokładnie na 6 minut przed końcem czas dla trenera gospodyń
za 2 punkty
35'
[41:42] 2 punkty zdobywa Cinili (Famila Schio).
za 2 punkty
35'
[41:44] 2 punkty zdobywa Gulich (ARKA Gdynia).
za 2 punkty
36'
[43:44] 2 punkty zdobywa Harmon (Famila Schio).
36'
zbyt mokra piłka, sędzia prosi o ręcznik i wyciera piłkę
36'
błąd 24 sekund gospodyń
za 3 punkty
37'
[43:47] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Slamova (ARKA Gdynia).
za 3 punkty
37'
[46:47] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Dotto (Famila Schio).
37'
szkoda tych punktów, bo rywalki rzucały aż cztery razy i zbierały piłkę z gdyńskiej tablicy
za 2 punkty
38'
[48:47] 2 punkty zdobywa Keys (Famila Schio).
39'
Arka znów nie trafia, a sama oddaje punkty po zbiórkach ofensywnych rywalek
39'
Slamova zgubiła piłkę
40'
ostatnia minuta czwartek kwarty
za 2 punkty
40'
[50:47] 2 punkty zdobywa Lisec (Famila Schio).
czas
40'
Przerwa na żądanie (ARKA Gdynia) na niespełna 49 sekund przed końcem 4. kwarty
40'
Slamova była pod koszem, ale zamiast rzucać podała na obwód do Allen (ARKA Gdynia), która nie trafiła za trzy
40'
40 sekund do końca
40'
Lisec faulowana, ma rzuty wolne
40'
[51:47] Tylko jeden rzut wolny trafia Lisec (Famila Schio).
czas
40'
Przerwa na żądanie (ARKA Gdynia). Niespełna 19 sekund do końca 4. kwarty
40'
Allen (ARKA Gdynia) nie trafiła za trzy, koniec nadziei na sukces
40'
KONIEC MECZU. ARKA PRZEGRAŁA WE WŁOSZECH 47:51
Niewiele zabrakło, aby powrót do Euroligi po 9 latach był dla Gdyni zwycięski. Jeszcze na 3 minut przed końcem Arka prowadziła 47:43. Niestety, już do ostatniej syreny nie zdobyła żadnego punkty. A od 11. minuty, kiedy na dobre z obu stron zatarł się mechanizm odpowiadający za skuteczność, każda udana akcja, każdy celny rzut był na wagę złota. Żółto-niebieskie przez pół godziny gry zdobyły tylko 30 punktów, a drogę do kosza odnalazło zaledwie 5 zawodniczek przyjezdnych.
Famila była niewiele lepsza w tym elemencie, ale to wraz z dłuższą ławką przeważyło, że to włoska drużyna cieszy się z wygranej. Teraz można tylko gdybać, a na pewno i żałować, że z powodu urazu nie mogła zagrać Balintova. Tej klasy zawodniczki z pewnością gdyniankom zabrakło nie tylko w końcówce meczu.
skuteczność z gry: Famila - 32,84%, Arka - 31,67%
zdecydowana przewaga gospodyń przede wszystkim w dwóch elementach - zbiórki (53:35, w tym na atakowanej tablicy 18:6) oraz w asystach 17:9. Natomiast gdynianki mniej od rywalek popełniły strat

• Dlaczego (2)

Basia Balintowa nie grała!? Czyżby kontuzją na treningu lub rozgrzewki przed meczem?